• Advertisement

Обучение по шведски в София!

Напред, науката е слънце!

Re: Обучение по шведски в София!

Мнениеот bromma » 28 Юли 2009, 10:53:45

Чудя се, с английски ще ме приемат ли да работя медицина? Не, че в специалността, в която работя се иска особено голям контакт с пациента, но все пак - с останалите как ще комуникираме, ами с близките на болните, а със самия болен? А докато науча шведски там, без да съм го чел в Бг - как ще я карам?

В понеделник гледах шведски филм по TV, където се третираха именно трудностите при интегрирането на чужденците тук. Турско семейство в което бащата беше сърдечен хирург и не му се учеше много-много езика, караше метро. Някогашен негов съученик, станал външен министър в Турция, беше дошъл на посещение в Швеция. Той получи сърдечна атака и поиска от лекарите да издирят точно турския хирург и той да го оперира, ако се наложи. В операционната шведският лекар заяви на ватмана (турския хирург), че съгласно шведските правила, не може чужд лекар без шведска атестация да оперира. Е, все пак турчинът се наложи и справи с операцията и шефовете на болницата му предложиха да остане да работи там, но да се запише на специални ускорени курсове по шведски със широко застъпване на медицинската терминология.
Хареса ми внушението, че обществото все повече се усеща, че много от чужденците са квалифицирани и необходими и е може би въпрос на малко време и натиск, така че и бюрокрацията да направи адекватни промени. А такива курсове наистина има.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот dimadoctor » 29 Юли 2009, 01:16:00

Да, какво ли не става по филмите....
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот becs » 29 Юли 2009, 12:23:57

etomidate написа:
seli написа:Точно така, имаш ли основа- наблягай на английския, а шведския ще го научиш тук безплатно !
Навсякъде се оправяш с английски, споко не се притеснявай ;-)

Чудя се, с английски ще ме приемат ли да работя медицина? Не, че в специалността, в която работя се иска особено голям контакт с пациента, но все пак - с останалите как ще комуникираме, ами с близките на болните, а със самия болен? А докато науча шведски там, без да съм го чел в Бг - как ще я карам?

Освен това - жалко, че в тази наша държава всички езикови курсове, на по-екзотичните езици са съсредоточени все в София, много е трудно от останалите градове да намериш преподавател, частен учител, дори преводач, за школа да не говорим, да те учи на подобен език...

То както се оказва, да в София има две школи, но и двете не са на ниво, тако е все едно без, но пък за медицината си трабва доста учене на терминете и т.н, който със сигурност са доста сложни!

Аз вече реших да тръгна на курсове по английски език и да го науча перфектно, и след като отида там да науча и шведския, но разбира се аз отивам да уча там, а не да работя, въпреки че ще се постаря след като се установя и науча езика на добро ниво да намеря някаква работа !

Пожелавам ти успех ;-)
becs
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот seli » 29 Юли 2009, 18:34:09

dimadoctor написа:Да, какво ли не става по филмите....

Вече имам доста контакти с установили се от доста време в Швеция - българи и турци. Всички казват, че имало много
чуждестранни медицински кадри от източна европа и близкия изток - хора знаещи малко или повечко шведски, а където са неразбрани продължавали на английски. Значи може, така го разбирам аз.
Още не съм се сблъскал със здравната система тук, но и това ще стане.
Между другото, медицинската терминология не е ли универсална, бях с убежденията, че латинските наименования са еднакви навсякъде ?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот dimadoctor » 30 Юли 2009, 22:50:25

Seli, не е съвсем така. Например англичани/американци, французи и руснаци изключително употребяват собствена терминология. Как е в Швеция- все още нямам впечатления. Но имам чувството, че само ние държим на тъпата латинска номенклатура.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот etomidate » 31 Юли 2009, 15:28:27

becs написа:
etomidate написа:
seli написа:Точно така, имаш ли основа- наблягай на английския, а шведския ще го научиш тук безплатно !
Навсякъде се оправяш с английски, споко не се притеснявай ;-)

Освен това - жалко, че в тази наша държава всички езикови курсове, на по-екзотичните езици са съсредоточени все в София, много е трудно от останалите градове да намериш преподавател, частен учител, дори преводач, за школа да не говорим, да те учи на подобен език...

То както се оказва, да в София има две школи, но и двете не са на ниво, тако е все едно без, но пък за медицината си трабва доста учене на терминете и т.н, който със сигурност са доста сложни!

Аз вече реших да тръгна на курсове по английски език и да го науча перфектно, и след като отида там да науча и шведския, но разбира се аз отивам да уча там, а не да работя, въпреки че ще се постаря след като се установя и науча езика на добро ниво да намеря някаква работа !

Пожелавам ти успех ;-)

Все още не съм наясно как стои въпросът за работата на лекарите без специалност, т.е. специализиращи (като мен), затова имам време да науча езика, т.к. ако не ме приемат без специалност, а имам още три години до взимането й в България, то дотогава май ще стана експерт по шведски ;-) ! Сега го попрочитам отвреме навреме от един учебник, за който ви питах преди време на издателство "Грамма" и тъй като съм сравнително добре с Инглиша, мога да кажа, че имат доста сходства и не е трудно да се учи шведски. Затруднявам се обаче в произношението - слушам записите, но не мога да открия още основните правила на произношението. Малко ми е трудно да изрека например болница, медицинска сестра, санитар, седалище - пишат се по един начин, а се произнасят едно-такова-никакво :mrgreen: - например - мед.сестра било
sjuksköterska [пфюкфшьотерска] - произнасяло се нещо като издухване на свещ... ](*,) ](*,) ](*,)
etomidate
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот dimadoctor » 31 Юли 2009, 22:41:44

Колега/ с този ник звучиш много по мъжки..., да го смениш на Diprivana ли :) /, поразрови се из разни торенти и си потърси всякакви видове учебници и самоучотели. Лично аз намерих доста работи в torrents.ru, иска се само една бърза регистрация. За съжаление файловете са големички / има и аудио материал /, иначе бих ти ги пратил на пощата. Обаче мога да ти метна една swedish essential grammar, pdf е файлът и е около 6,6 МВ.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот etomidate » 1 Август 2009, 11:44:32

dimadoctor написа:Колега/ с този ник звучиш много по мъжки..., да го смениш на Diprivana ли :)

В какъв смисъл звуча по мъжки? Аз съм си мъж! За какво да се казвам дипривана? :)
Пък и етомидатът е добър анестетик, в някои случаи незаменим. Прехваленият и уж мултиуниверсален пропофол (диприван) - напоследък почна да губи от славата си - появиха се доста проучвания, които показват, че той в никакъв случай не може да бъде пример за идеалния венозен анестетик и търсенето на такъв ще продължи от фармацевтичните компании.

Колкото до шведския - ще погледна сайта и ще се регистрирам. Благодаря за линка.
etomidate
Тукашен
Тукашен

Мнениеот tsetso » 3 Август 2009, 14:31:44

BROMMA написа: В понеделник гледах шведски филм по TV, където се третираха именно трудностите при интегрирането на чужденците тук. Турско семейство в което бащата беше сърдечен хирург и не му се учеше много-много езика, караше метро....

Se upp för dårarna , dårarna stängs.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: наистина много хубав филм . а за ускорени курсове по шведски със широко застъпване на медицинската терминология наистина му бяха нужни , много луд шведски вкарваше ;-) ;-)
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Мнениеот pippi » 7 Август 2009, 09:39:29

тук при нас лекарите имат ускорено индивидуално обучение по езика
8ч на ден, личен учител
само и само по-бързо да почнат работа

така сме срещали в болницата румънка, грък
нямахме проблем да се разберем
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот dimadoctor » 7 Август 2009, 22:30:51

Pippi, как така 8 часа ??? Че кога ще работя с пациентите и в операционната ? Направо уби всичко детско и юношеско в мен....Сега сериозно, аз мааалко /доколкото е възможно с разни самоучители/ вече поразбирам швеЦки, та дано курсът да ми е малко по-облекчен, пък дори да е и малко по-дълъг. Но от друга страна, в операивната дейност не ми е необходм чак толкова високо ниво език, поне в началото. Абе като започна / това значи идният понеделник, 10.08.2009 /, ще мога да споделям лични впечатления.
Поздрави и бъдете послушни!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот etomidate » 9 Август 2009, 09:56:04

dimadoctor написа:Pippi, как така 8 часа ??? Че кога ще работя с пациентите и в операционната ? Направо уби всичко детско и юношеско в мен....Сега сериозно, аз мааалко /доколкото е възможно с разни самоучители/ вече поразбирам швеЦки, та дано курсът да ми е малко по-облекчен, пък дори да е и малко по-дълъг. Но от друга страна, в операивната дейност не ми е необходм чак толкова високо ниво език, поне в началото. Абе като започна / това значи идният понеделник, 10.08.2009 /, ще мога да споделям лични впечатления.
Поздрави и бъдете послушни!

Дима, ще бъде интересно да разкажеш как е преминал първият ти ден!
Успехи!
:thumbleft:
etomidate
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 9 Август 2009, 11:16:45

Se upp för dårarna , dårarna stängs....

той човекът правилно си казваше, че тук ги затварят, за разлика от dårarna по софийските улици...
Абе като започна / това значи идният понеделник

Успех dimadoctor!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот dimadoctor » 11 Август 2009, 11:22:19

Привет на всички! Ами първият ден не ме изненада с нищо, просто защото вече бях идвал в клиниката и не ми беше непознато. Поне в началото работата ми е преди всичко в операционната, защото още не мога да се разбирам с пациентите. Малко по малко се заслушвам в това, което се говори около мен, опитвам се да хвана някоя позната дума и оттам и смисъла на казаното. Засега почти не успявам, ама ми е простено ;-) . Иначе условията тук, както и колективът са доста добри, хората се държат много приятелски и добронамерено. Трябва сега да ходя да подам молба за личен номер, после да си търся помалко квартира и т.н., знаете как е. Доколкото разбирам, не мога да имам интернет без личен номер, нали? Посъветвайте ме какво да направя, искам да си пусна някакъв безжичен, може и с дълъг договор.
Хайде стига вече съм питал, че ще стана досаден.....
Поздрави на всички!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bromma » 11 Август 2009, 11:43:37

За интернет виж
За да е с абонамент ще искат ег- номер и ще проверят доходи, тъй че най-лесно направи като seli.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование