• Advertisement

Следване в Швеция

Напред, науката е слънце!

Re: Следване в Швеция

Мнениеот momentum » 5 Януари 2012, 00:08:21

svetkonti написа:Здравейте,
Искам да подам документи за Karolinska Institute в Швеция, имам завършено средно образование.
Четох в техния сайт какво се изисква, но ще ми е от полза ако някои , който е кандидатствал там каже нещо по въпроса. Също - има ли нужда да търся съдействието на някоя агенция, която да служи като MOCT между мен и хората от университета или мога да се справя сама?
Доколкото разбирам трябва да си преведа дипломата на английски, да взема изпит по английски TOEFL/ IELTS/ Cambridge ESOL , само не разбирам ако избера теста на Cambridge кой да взема CPE ли, т.е. Proficiency?
Не мога да намеря общо колко години е обучението за медицина.
Ще се радвам някой да помогне с отговорите на тези въпроси :)

Обу4ението е 5,5 години плюс 18-24 месеца стаж. Трябват ти физика, химия, биология ниво Б и математика Д. Не знам какво си у4ила в България, но най-вероятно ще ти се наложи да доу4ваш един или няколко от тези предмети тук. Освен това ти трябва документ за владеене на шведски, тъй като обу4ението се провежда на шведски.
Аватар
momentum
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Легализация и сертифициране

Мнениеот vezuvia » 21 Февруари 2012, 20:15:47

Здравейте мили хора! Кандидатствам по магистърска програма в KTH. Подготвих и изпратих всички необходими документи, но има проблем. Дипломите и другите ми документи са преведени и легализирани ( с апостил ). При обясненията за документите в сайта на университета се казва, че не трябва да се изпращат оригиналите на документите, тъй като ако не бъда приета няма и да ми ги върнат. Тоест аз си изпращам копия на всички документи, вкл. копия на преводите. Но се оказва, че тези копия също трябва да са заверени от нотариус или от институцията, която ги е издала. Ходих при нотариус - отказа да ми завери преводите, тъй като БГ нотариуса можел да заверяват само документи на български език. Да речем че копията на преводите ми ги "завери" преводаческата фирма, но как да си презаверя дипломата с Апостила? Възможно ли е от Министерството на образованието да ми подпечатат копие на копието...? Или трябва от университета да ми заверят това копие... Срокът си тече, а аз не мога да разбера какво трябва да направя....
vezuvia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот seli » 21 Февруари 2012, 21:37:17

Едва ли някой толкова компетентен ще се включи. :-k

Според мен решението е в шведската страна на проблема. Обясни подробно на органите в Швеция за невъзможноста за повторно "легализиране" на дубликатите с апостил и им предложи да покажеш сканирани дубликати и оригинали, или нещо от този род. Попитай ги какъв компромисен вариант може да се измисли...
Не би трябвало да е толкова сложно и невъзможно, все пак живеем в бяла държава.
...Но действай бързо, защото тукашните служби са бавни според нашите разбирания.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот dioivanov » 22 Февруари 2012, 14:02:19

Определно всичко което пращаш трябва да мине през нотариус. Шведите искат някои да удостовери че това копие е идентично с оригинала. Но имай в предвид че нотариус не може да ти завери документ на език различен от български.
Незнам в твоя случай какво е добре да направиш, затова ще ти кажа какво се случи с миналата година. Първоначално изпратих само предедена диплома от лицензиран преводач /-без да минавам през министерство и т.н/. Обаче получих следното съобщение от шведите “според министерството на образованието в България, една диплома е легитимна ако е подпечатана от издаващият орган /университет / и министерствоно на образованието. Наложи се да ходя в министерството с оригинала на дипломата за да ми бият печат. После ходих при нотариус да ми завери няколко копия. С тези копия отново отидох при лицензиран преводач за превод и съответно ги изпратих. Това беше схемата при мен.
От цялата работа разбрах едно, шведите не искат легализация и т.н. апостил а просто печат от МОН.
Аватар
dioivanov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот MJ39 » 14 Май 2012, 19:40:23

Привет и добър вечер на всички! Много е интересен форума и има доста интересни въпроси, изчерпателни отговори и като цяло - радвам се, че намерих това място!

Та значи, моят проблем - въпрос, е следният! В началото на тази година, бях осеяна от идеята за следвам в Швеция, а и защо ли не! Занимавам се с музика , турнетата ни са предимно в Скандинавия, и имам представа за страната като цяло, която освен това ми е и от любимите ! Това - както и да е. "Проблема" е че съм почти на 40 години.които за мен са си супер де, чувствам се като на 20. Но не знам дали има възрастова граница относно следването в Швеция. Също така - дали може и задочно! Освен това - моята диплома е още от времето, когато изучавахме западен език в училище - за английски става въпрос - но не ни се даваха съответните дипломи само за език, както сега. Аз след завършване на средното , се изнесох за Гърция, и бях там 16 години. Езика дори го знам до степен, че мога да давам и частни уроци, от всякаква гледна точка, ако евентуално се наложи да остана и работя (певица бях там и все още съм).Аз завърших 1991.. Бала ми е добър 4.20 .. не съм въобще наясно дали даже е достатъчен, но се реших да опитам. Заинтересувана съм предимно за университета в Линчьопинг. Та много, ма много ще бъда благодарна, ако някой може да ми отговори на проблемните въпроси ;-)

Благодаря предварително!

Може да ми пишете на лично съобщение, или директно на пощата - murfa29@yahoo.gr
MJ39
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

Мнениеот bromma » 16 Май 2012, 18:09:51

Възрастова граница няма. Думата "задочно" е непозната тука, принципът също. Всеки иска да учи и да работи в свободното време, доколкото има такова, тъй като уч. процес е много натоварен и то е доста ограничено. Въпреки това, има студенти които успяват и да поработят, въпросът освен това е и човек да си намери работа, щото това не е никак лесно. Най-често студентите, пък и ученици започват работа през лятото, когато титулярите са в отпуск (напр. в магазини).
Колкото до езика, основно програмите са на шведски, но има и на английски, разбира се. Все пак прочети постовете в раздел "Образование", ще ти се изясни и как става кандидатстване, приемане и т.н.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
MJ39
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот MJ39 » 17 Май 2012, 12:25:05

bromma написа:Възрастова граница няма. Думата "задочно" е непозната тука, принципът също. Всеки иска да учи и да работи в свободното време, доколкото има такова, тъй като уч. процес е много натоварен и то е доста ограничено. Въпреки това, има студенти които успяват и да поработят, въпросът освен това е и човек да си намери работа, щото това не е никак лесно. Най-често студентите, пък и ученици започват работа през лятото, когато титулярите са в отпуск (напр. в магазини).
Колкото до езика, основно програмите са на шведски, но има и на английски, разбира се. Все пак прочети постовете в раздел "Образование", ще ти се изясни и как става кандидатстване, приемане и т.н.

Много благодаря за отговора! Аз впрочем се разрових доста, по разни сайтове..и с помощта на един друг форумец оттук..много неща ми станаха ясни.. И ще се пробвам със сигурност. Намерих и програми на английски, които са много интересни. Колкото до езика, аз уча много бързо, а и си имам представа малко или много..така че, ще дерзая ! ;-)
MJ39
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

Мнениеот alex777 » 11 Август 2012, 13:40:16

Тази година ще има ли кандидатстващи(Бакалавар).Аз уча за тоефл сега ще видим докаде ще я докарам :) . И да ви питам имам ли шанс да ме приемат с 3 по математика при положение че изискванията са Mathematics C . Другите изисквания мисля,че ги покривам , а дипломата ми е 4,35.
alex777
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот DianYordanov » 16 Октомври 2012, 14:27:45

Здравейте!
Планирам да подавам документи за магистратура в Швеция, с цел да започна есента на 2013г. Повечето ми е ясно, но ме интересуват малки тънкости.
При кандидатсване какво внимание се обръща именно на оценките от бакалавърската диплома ? Някой има ли компетентно мнение относно, дали е по-добре да се прави application на самият сайт на университета, или чрез шведския сайт (studyinsweden.se или нещо такова). Разбрах, че с възможностите за работа е трудничко ако не знаеш шведски, но все пак възможно ли е ? Възможно ли е прекъсването на магистратурата за година, с цел стажировка в някоя фирма по специалността(както е прието от нашите студенти в Германия например). И последно: господа Инженери, доволни ли сте от образованието, което сте получили/получавате в Швеция? И как бихте го сравнили с образованието в друга страна, в която сте учили?
Благодаря предварително!
Поздрави,
Диан Йорданов
DianYordanov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dioivanov » 27 Октомври 2012, 14:39:59

Първо, за оценките. Според мен нямат никава тежест, освен ако изрично не е упоменато в условията на самата специалност. Повечето изискват да си покрил само определен брой кредити.

За кандидатстването. Единствено чрез централизираната система на адрес https://www.universityadmissions.se/intl/start

Работа без шведски по време на следването. Почти невъзжможно за повечето, но инжинерни и компютърни специалисти имат някакъв шанс само с английски.

Разликата с БГ образованието. Поне при мен като учил икономика в БГ, разликата беше огромна. Няма място за сравнение между университетите. Инжинерите да кажат как е при тях, но едва ли е по различно ;-)
Аватар
dioivanov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот di44ito » 4 Ноември 2012, 18:50:05

Здравейте, и аз напоследък започнах да се замислям за магистратура в чужбина и нещо ме тегли към Швеция. Имам желание да науча езика и иначе ме влече не мога да обясня точно защо. :D Искам да попитам къде мога да видя кои университети какви икономически магистратури предлагат, защото в момента съм последна година Финанси имам тези два семестъра и 1 след това един за писане и защита на дипломна работа. Реших от рано да се информирам за срокове за кандидатстване изисквания, ориентировъчни разходи за живот месечно и такси за университета и всичко, което сметнете за важно по отношение на обучението и живота в Швеция. :)
di44ito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dioivanov » 5 Ноември 2012, 11:19:46

Всичко е подробно описано на сайтът който постнах в предното мнение. Там можеш да търсиш информация и се кандидатства също. Ориентировачните разходи за месец варират, ако си в Стокхлом примерно ги сложи двойно за квартира ако изобщо си намериш и транспорт. В по малките градове също има добри университети с икономика и разходите на драстично по малко. Например - Umeå, Karlstad, Jonköping. Ще ти напиша и ориентировачните разходи за месец.

Квартира - 2000-4000 кр
Храна - зависи колко ядеш 1000- 2000 кр
Транспорт - 300-1000 кр, може и нищо да не даваш ако живееш до университета
Развлечения - от 0 до много кр.
Алкохол - най-добре да откажеш пиенето, иначе ще фалираш
Книги и др. - не са много
такси за университета - 0 кр.
---
реално погледнато минимума който ти трябва за да оцелееш е 4-5000 кр, а ако си в Стокхолм ги сложи много повече.
Аватар
dioivanov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот alex777 » 6 Ноември 2012, 14:47:09

Доколкото успях да разбера системата е такава(поправете ме ако греша някъде):

Кандидатстване за бакалавър,подготвяне на документи след като сме се регистрирали в https://www.universityadmissions.se/intl/start

1-Легализация на Оригиналната диплома за средно образование в МОН , след което се изкарват копия и се заверяват при нотариус.Едното копие трябва да бъде в оригинален вид ,тоест да не е преведено , а другото да е преведено на английски език от оторизиран преводач(тоест да е минало през посолството).
2-Легализация на паспорт или лична карта,така че да докажа,че съм гражданин на страна от ЕС. Тук предполагам,че ще е достатъчно копието да бъде заверено само при нотариус.
3-Cover-sheet от кандидатстването в universityadmissions.se (там е написан временният ви personnumber) и доколкото разбирам им е необходим за да свържат интернет кандидатстването с документите , който ще изпратите до университета през пощата.
4-Сартификат за владеене на английски език.За Тоефл , още при самата регистрация имаме опцията да изберем 4 университета ,който да получат резултат от изпита.След това всяко допълнително желание се заплаща.

На мен ме интересува дали е необходимо да ходя до МОН в София или мога да направя легализацията на дипломата в регионалното министерство на образованието в Пловдив.И какво точно представлява това легализиране,колко време отнема и каква е таксата?
alex777
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dioivanov » 6 Ноември 2012, 21:59:03

Срещал съм различни варианти тук затова ще напиша аз как процедирах с кандидастването и печатите:

1. Оставяш оригинала на дипломата в МОН за печат
2. Правиш си нотариално заверени копия на оригинала –колкото са ти нужни
3. Носиш нотариално заверените копия на лицензиран преводач.

Доколкото съм чувал това не е често разпространена практика и повечето ползват някаква друга схема с някакви апостили и подобни, но аз действах според инструкциите на шведите.
Аватар
dioivanov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот alex777 » 7 Ноември 2012, 12:11:17

За колко време ти направиха печата в МОН и каква е таксата за това?

btw: ако не се бъркам няма различни схеми.Схемата е една и според мен и твоите преведени документи от легализирания преводач са направени с апостил. До колкото успях да разбера оторизиран превод се прави на документи предназначени за чужбина,превеждат се от фирмата ,минават през посолството или министерството на външните работи , там ти слагат апостила и след това преводаческата фирма ти ги връща.
alex777
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование