• Advertisement

Училища в Швеция

Напред, науката е слънце!

Училища в Швеция

Мнениеот u4enik » 31 Май 2008, 20:25:35

Привет на всички девойки и младежи,

Бих искал да получа някаква информация по въпроси, които ме измъчват вече десетина дни. Ще Ви бъда благодарен, ако някой от Вас ми напише мнението си или ме насочи към човек, от когото бих получил съответната информация.
Предстои ми заминаване за Швеция, Стокхолм след няколко месеца. За себе си имам осигурена работа, но проблемът е с обучението на децата. На 12 години са и от сега се чудя как да процедирам с тях. Как да избера училището в което да ги насоча? В частно ли да е или държавно? Заплаща ли се обучението им? Трудно ли ще се справят с шведския? В момента се занимават усилено с английски език. Необходимо ли е да търся тук, в София и учител по шведски?
Ще Ви бъда признателен да чуя мненията Ви или да ме насочите към човек имал същите проблеми с деца на тази възраст.
В Интернет попадам само на информация за висше образовани и за туризъм.
Оставям и E-mail:vova_raykov@abv.bg
Благодаря предварително! Желая Ви кураж, сили и борбеност в това с което се занимавате!
Аватар
u4enik
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bromma » 1 Юни 2008, 08:54:11

Образованието тук е безплатно. Като пристигне чужденец тук, детето започва училище в района в който е адресно регистрирано семейството и то в у-ще където се набляга и изучава шведски. Учат и други предмети - нещо като трудово, малко математика и др.,но основно шведски. На края на уч. година се държи изпит и следващата година детето продължава в "нормално у-ще", където учи до 9 клас. Едва ли от Бг. ще можеш да знаеш в какво у-ще ще го запишеш. Това ще стане тук и то трябва да търсиш т.н. международно у-ще, където са само чужденци и учат както обясних по-горе. Ако няма такова точно в района ти, то тогава ще те насочат към най-близкото в общината в която живееш. Мойто дете в момента завършва международното у-ще. По правило учебната година започва на 20.08. А за частни основни училища изобщо не съм чувал, мисля че няма такива, тъй като е задължително образованието до 9 клас.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
The Host
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот u4enik » 1 Юни 2008, 16:13:22

Благодаря BROMMA,

От отговора Ви виждам, че сте се сблъсквали с проблеми и въпроси, които и мен в момента ме вълнуват. Ако не дразня с въпросите си, бих желал да получа нещо повече като информация що за училища са тези, които споменавате? Ако не бъркам, това са училища за емигранти. И най-важното, ако децата учат тук една година, тя признава ли се за учебна година или не? Т.е. децата ми сега са в пети клас и ако учат в това международно училище една година, след тази година в шести ли ще продължат или в седми клас? Моля ви споделете с мен как се справя детето Ви с този език, все пак чета доста противоречиви мения за него - от "ужас" до шведския е "цвете" пред финландския и норвежкия.
Аз смятам да пристигна в средата на м.август. Сега от Вас разбирам за началото на учебната година. Късно ли е за преминаването на някакви процедури ако има такива? И какво бихте ме посъветвали да взема оттук /като документи/ от училището им? Ползвали ли сте помощта на учител по шведски или не? По принцип може ли човек да намери българин живял доста време там или друг преподавател?
Още веднъж благодаря и Ви желая успех на Вас и на детето Ви в изпитите!!!
Аватар
u4enik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 4 Юни 2008, 11:03:26

Hej!
Да не те стряска думата емигрант? Това е международно у-ще и в него има деца от всякъде. Напр. на дъщеря ми най-добри приятелки и са две американчета и една китайка. Децата нямат предрасъдъци. В първите два месеца и беше трудно докато започнат да проговарят. Сега вече си говорят на шведски (даже и по телефона - нещо което все още аз не мога да правя) , играят всеки ден след у-ще. Образованието им до момента няма нищо общо с българското килийно образование. Много рядко имат домашни, а часовете в у-ще са съставени така, че лесно и приятно да научават езика. За твойте деца щом са завършили 5 клас, тук ще учат една година език и след това ще започнат 6 клас. Естествено не мога да бъда категоричен, но както разбрах основното (или grund) образование е разделено на 3 степени от по 3 години и след всяка степен има nationel prov - нещо като нашенската матура. Все пак като ги запишеш в у-ще, ше ти обяснят.
Както писах, годината започва на 20.08., но първите две седмици е само опознаване, адаптиране, успокояване. Даже ни поканиха ако искаме да присъстваме през двете седмици в часовете - естествено отказахме. Но има деца от някои страни, които са силно стресирани по различни причини и родителските присъствия са полезни за тях.
За усвояването на езика от децата не се притеснявай изобщо. По-скоро за тебе си мисли как ще го учиш - тук всички говорят английски, но някак си не е добре да не полагаш усилия да говориш шведски. Оценяват усилията ти определено. На мен специално ми е труден, защото знам перфектно английски и винаги най-напред на езика ми се появява английската фраза, но се опитвам да се изразявам изцяло на шведски.
Процедури няма никакви. Като дойдеш веднага подавай заявление за person nummer (естествено и за децата) и като го получиш тичай до близкото у-ще в района, оттам ще ти кажат къде има межд. у-ще да ги запишеш.
Свидетелството от последната година от у-ще и акт за раждане преведени на английски от лицензиран преводач в България. Аз специално никакви заверки др. щуротии не съм правил на преводите.
Здравни застраховки не ти трябват - лечението за деца е безплатно, а ти щом имаш подсигурена работа, също ще си осигурен от момента на подписване на договора.
Учители (имаш пред вид частни учители)? Това май е само нашенска практика. Сигурно има българи които дават уроци, но не ни нужно - за тази работа си има училища - безплатни, има и платени курсове. Аз съм доволен от SFI, друго засега не ми трябва, пък и нямам време.
Успешен старт!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bromma » 4 Юни 2008, 11:19:17

P.S. Пропуснах да напиша, купи българо-шведския речник преди да тръгнеш. Тук няма. Не е хубав, но за децата в началото ще е полезен. Иначе за сериозно учене на езика е безполезен, като започнеш да учиш шведски, ще разбереш защо. А за разните там разговорници - забрави! Излишно хвърляне на пари. :wink:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Re: училища в Швеция

Мнениеот seli » 4 Март 2009, 01:10:51

Благодаря БРОММА! Всичко,което си написал до тук е също полезно и за мен,аз имам дъщеричка на 1год. Може би още няма да ми се налага да тичам от училище на училище за нея,но е хубаво все пак да знаеш каква е процедурата =D> .
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Re: Училища в Швеция

Мнениеот seli » 30 Април 2009, 23:17:45

Искам да помоля за съвет: аз и жена ми мислим да се преместим в стокхолм през юни,имаме дъщеричка която в момента е на 13 месеца.Нея в началото няма да я взимаме,а ще я оставим на грижите на баба и дядо-ще си я вземем след 3-4 месеца,смятам че до тогава ще сме си намерили квартира и работа поне за единия! Как е най-добре да се процедира с детската градина или по-точно има ли някакъв обозначен период за набиране на малчуганите по градините и има ли някави предварителни списъци за чакане на ред или се кандидатства за такова...?
Ние най-вероятно ще си приберем детето към октомври-ноември и страховете ми са да не стане така че по такъв начин да изтарвем някакви срокове и жена ми да се наложи да се грижи за дъщеря ни вкъщи 7-8 месеца! :-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 1 Май 2009, 10:53:56

Здравей!
Чувал съм, че е малко проблематично с детските градини (dagis), поне в моя квартал така говорят съседите - чака се ред! Със сигурност обаче, детето трябва да има person numer, съответно разбира се и червен паспорт.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 1 Май 2009, 19:35:31

Здравей BROMMA!
Ние,като нейни родители не можем да извадим person numer вместо нея,нали? Със согурност ще искат да я видят...мисълта ми е как да спечеля време и да не се получи дълго чакане за детската градина.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 3 Май 2009, 13:13:03

Ами да, искат да видят детето, на нас ни казаха - "да видим дъщеря ви", като ходихме в skatteverket. Все пак егн-то си е най-важната регистрация. Не случайно детето има личен person bevis и един съвкупен - с родителите си.
А чакането заедно с детето тук не може да се избегне. И шведите чакат.
Успех и късмет да е по-кратко.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 28 Май 2009, 19:17:14

Здравей BROMMA!
Примерно се заселим във Fitja,ще можем ли да запишем дъщеря ни на градина в друг квартал,например
в solna или nacka? Питам това понеже най-вероятно в началото ще си намерим квартира там,но понеже е пренаселен с турци се опасявам,че в яслите ще си говорят на турски и малката ще остане назад с езика или някакъв непоправим акцент за цял живот ще придобие,не зная! Това ме дерзае в момента,а правилният говор е много важно качество в приемането на един човек в обществото.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 29 Май 2009, 13:38:08

Привет,
Нямам идея как е в яслите, но хич не се притеснявай за езика! В началото моята дъщеря започна в у-ще, както май вече писах, където бяха събрани деца от цял свят и съответно всичките й приятелки бяха от какви ли не екзотични места. Единственият начин те да комуникират помежду си, беше да говорят на шведски. Когато й идват в къщи на гости, аз установих, че не всичко им разбирам, защото говорят вече на истински шведски. Сега е в шведски клас и с произношението далече-далече ни задмина. Налага ми се вече (уви!) когато говоря по телефона да излизам навън, за да не ме чуе дъщеря ми как говоря и да не ми падне авторитета пред нея...
Тъй че бъди спокоен - обществените шведски учреждения като у-ща, градини и др. няма да пропуснат, и то най-вече децата, да ги приобщават!
С районите, не знам, поне при у-щата всеки трябва да ходи в района си. Е, допускат и изключения, разбира се, но като дойдеш ще провериш на място.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bromma » 19 Август 2009, 15:32:32

Днес, 19-и е първият учебен ден в нашия район. Като част от самостоятелността, районите тук сами определят кога точно започва учебната година, разликата е от 3-4 дни за различните общини и райони в Стокхолм. Както си е редно закарах сутринта дъщеря ми до у-ще, като с това си осигурих солидно закъснение за моя курс по шведски. Нищо, ще наваксам някак си.
По улицата пред у-щето й са паркирали десетки коли, въпреки ограниченията - е, простено е, само днес навярно може. Но пък няма нито една кола върху тротоара, върху пешеходните пътеки или пък в района на автобусната спирка - това не се прощава. Три-четири пътни полицаи се разхождат небрежно около входа на двора, но мисля си, абсолютно излишно. Няма изнервеност и припряност в движението, преминаващите коли намаляват до 20-30 км/ч, търпеливо изчакват слизане от спрелите коли или маневриращи да се включат в движение, няма клаксони, няма жестове с пръсти. Всъщност няма и задръстване. Колко е просто и лесно, когато всеки се съобразява така че със своите действия да не пречи на другите! Точно като в София! :)
Миг преди да спра, за да слезе дъщеря ми, виждам зад мене, че се е подредил автобус. Е, няма да спирам сега и да принудя цял рейс хора да ни изчака цялата "програма по сбогуване", пък и ще привлека вниманието на скучаещите полицаи. Свивам в първата пряка, също уредена с паркирали коли, спирам за една минута, пожелавам успешно начало на у-щето на детето си и след това вече поемам към моите си задачи. Тя и без това вече си е определила срещи с приятелките си в у-ще и много-много няма да съм на място сред тях.
Първият учебен ден на децата започва с кратка реч на ректора, музикален поздрав и след това пускане на десетки балони с газ да полетят свободно. После се събират в класовете си и около час си разказват за ваканцията, след което са свободни да си ходят. Това ми разказа дъщеря ми когато се прибра. Както съветват специалистите тук - след отпуск или ваканция да се прави "мек старт". И като гледам всички се съобразяват с тази препоръка.
И така, на слука да е, на по-малки и по-големи ученици новата учебна година! :thumbleft:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот tititoti » 27 Август 2009, 21:42:33

Здравейте и от мен!
На мен също ми предстои да замина за Швеция / около края на октомври / .Тъй като няма на кого да оставя дъщеричката си в София, ще се наложи да я взема с мен. Тя е на 11 години и е завършила 5 клас . Едва сега разбрах, че учебната година в Швеция започва на 19.08.....Притесних се страшно. Затова, моля, всеки, минал по този път да сподели, ще има ли проблем да запиша детето си по-късно в международно училище за изучаване на швнедски или ще трябва да пропуснем тази година. Моля Ви посъветвайте ме какво да правя? С поздрав :Таня
tititoti
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 28 Август 2009, 13:17:47

Няма шанс да оставят детето ти без образование, а също и да бездейства до следващата година! Докато мойта дъщеря учеше в "международния клас", през цялата година почти всеки месец ми казваше - "Днес дойдоха две нови деца от Полша напр. или Еквадор..." Така че по всяко време започват деца, друг е въпросът вече, дали оставащото време до края на учебната година ще е достатъчно за да може детето да влезе в крак с езика и другия учебен материал.
На редовните родителски срещи, учителите дават предварителни оценки и прогнози за това дали и част от следващата уч. година детето ще продължи в същата група - напр. 3-5 месеца още - или директно отива в "нормална" група. Всъщност училището при децата, особено при тези с нешведски произход, няма нищо общо с Бг у-щата. Децата не се движат в "пакет", всяко има индивидуална програма, която следва, но все пак се "водят" един постоянен клас, но в него децата се движат в различни потоци.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Образование