• Advertisement

Училища в Швеция

Напред, науката е слънце!

Re: Училища в Швеция

Мнениеот tititoti » 28 Август 2009, 14:55:38

Благодаря Ви много за своевременния и изчерпателен отговор!Препрочетох няколко пъти отговора Ви и вече нещата взеха да се подреждат в главата ми. Аз по природа съм доста притеснителен човек и снощи след като научих за началната дата за започване на учебната година в Швеция и ...изтръпнах. Не мигнах цяла нощ в очакване на светъл лъч. И ето той не закъсня. Благодаря Ви още един път и ако се сетя още нещо ще се допитам отново. Желая Ви успех на Вас и на семейството Ви. С поздрав:Таня.
tititoti
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ima » 5 Февруари 2010, 14:14:19

Здравейте,
Бих искала да попитам тези от Вас с по големи деца, как се справиха с езика и с новото училище? Обмисляме евентуално преместване през есента. Четох, че няма да е проблем да започне в училище за шведски език, но трябва ли да се подават документи предварително за ред и тн?Аз ще пътувам март за 1 седм. и после лятото пак ще сме в Щвеция за няколко седмици. Става въпрос за дете което в момента е на 11г - 5кл.
Благодаря предварително :).
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 5 Февруари 2010, 15:57:24

Привет ima,
Мойта дъщеря беше почти на същата възраст, когато дойдохме. Обикновено децата се записват в у-щето в района, където живеят. Ред не се чака. Особеното е, че ако в това у-ще няма IK група, деканът ще ви пренасочи към най-близко такова, където детето ще започне. Става въпрос за група за първоначално ускорено изучаване на шведски, успоредно с други по-леки предмети - музика, рисуване ... И така докато детето започне да се оправя с езика - около година. Периодично учителите информират родителите за напредъка на детето, може и по-скоро да стане, но е препоръчително да е година, за да се отпусне и свикне детето с новата среда и съученици от цял свят. След това детето се мести в обикновен клас, може в същото у-ще, но може и в друго предпочитано от родителите, но пак в района на живеене. Ако детето ще пътува с SL, от у-щето му дават карта, валидна до петък, до 19.00 ч. Тя е безплатна, годишна.
Документите (тук не се използва това милиционерско значение на думата!) са общовалидните - Personnummer - индивидуален и семеен, акт за раждане - оригинал и превод на англ./шведски, валиден паспорт.
Това е, просто и лесно.
Успешно начало! :)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот ima » 5 Февруари 2010, 16:37:13

Благодаря ти много за бьрзия отговор. При нас все още не е напьлно сигурно всичко, но аз искам да знам какво да очаквам.Вероятно синьт ми ще се налага да пьтува с транспорт, защото мисля, че в близост до нaшияt остров няма училище с такьв клас. Мислих си, ако не мога да го запиша без Personnummer, дали да не подадем за такъв през лятото, за да стане докато се появим през есента?
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот The Host » 21 Януари 2013, 11:42:59

Добър ден :) Идвам с мир!
Стана ми интересно да чета из различни форуми за емигрирането. За сега само проучвам и нямам шанс и намерение да заминавам. Моя въпрос е свързан за децата по-горен клас т.е гимназия и по слециално 10 или 11 клас. До тук видях въпроси и отговори само за деца до 7 клас. Интересно ми е как се процедира местенето на ученик от българска гимнзия в шведска. Пак ли се ходи в чуждестранно училище или ... ?

Благодаря предварително !
Успешен ден !
Аватар
The Host
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот bromma » 21 Януари 2013, 14:05:48

Да, нали трябва да научи езика #-o с който да си завърши образованието. Виж тази тема, там съм обяснил пътя до започване на средно.
Дете идващо отвън загубва поне една година в изучаване на език, като успоредно с него учи и някои предмети с по-лека употреба на езика - напр. математика. Така постепенно навлиза в терминологията и след това довършва средното, вече на шведски. Ако се справя добре, няма да бъде върнато назад в материала, тъй като той е идентичен с този в бг у-ще.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот The Host » 21 Януари 2013, 18:57:19

Благодаря и мойте извинения за малоумния въпрос. :mrgreen:
От теб научих страшно много полезна информация.
Аватар
The Host
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 26 Януари 2015, 14:47:05

Макар и попаднал в "чужд" за мене подфорум :oops: , ще си позволя да поставя някои въпроси. А ако някой отговори, ще направи услуга не на мен, а на търсещите отговори на подобни въпроси.

И така, вярно ли е, че:
  • в Швеция се осигуряват при необходимост (поискване) безплатни устни преводачески услуги при срещите между новодошли имигрантски семейства и училищния персонал, понеже училищата са задължени да осигурят ефективна комуникация с всички родители, т.е. те трябва да приложат необходимите мерки за тази цел?
  • в Швеция целият училищен персонал носи отговорността за посрещане на нуждите на учениците с имиграционен статус или техните семейства по отношение на консултации или ориентиране в обстановката?
  • в Швеция местната община отговаря за посрещането на имигрантите, което означава, че по нейно решение могат да се осигурят ресурсни лица или местни служби, подпомагащи първоначалното ориентиране в обстановката?
  • в Швеция всички деца на имигранти официално имат право на обучение по роден език, ако имат желание, ако се сформира група от поне пет ученика, ако въпросният език е езикът за ежедневното им общуване и ако е наличен учител?
  • в Швеция по правило обучението по роден език е организирано и финансирано от държавните образователни власти?

Източник: Integrating Immigrant Children into Schools in Europe
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ro_ro » 16 Април 2016, 23:48:30

Здравейте,
Предстои ни преместване в Швеция това лято с децата, и имам някои въпроси ,на които много искам някой, ако може да ми отговори.
Тъй като си намерихме квартира в едно селце,децата ми ( на 8 и 12 год.)къде ще бъдат записани на училище?Аз се надявам да са в училището в селото,но като чета за тези международни класове в градовете ,вече не знам какво да мисля.Много съм притеснена.Ако запишат децата в най-близкия град на училище,аз ли ще трябва да ги карам до там и да ги взимам(защото четох ,че децата се взимат с училищен автобус и се връщат със същия)?
Благодаря Ви предварително !!!
ro_ro
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот bromma » 17 Април 2016, 15:48:35

Със сигурност в селото няма да има подобно у-ще, те като цяло не са много разпространени. Освен ако в селото са настанени *туристи* (да, въпреки че шведите много се хвалят колко много приемат и колко са загрижени за тях, обикновено ги запокитват на майната си или в бедните общини в градовете - в гетата). То тогава за тях ще има отворено някво подобие на у-ще, за да ги учат на език. И тогава ще имаш избор - или ям или търсиш в града.

А това с уч. бусове го има главно във филмите. Тук-там има разбира се, но зависи от общината основно, дали има пари и дали има достатъчно деца. Има места, където живущите сами са си наели превозвач да извозва децата и за това си плащат сами. Мисля, че е доста скъпо и само богатите го правят.

Мисля, че по-скоро трябва да се оборудваш с надеждна кола и да си возиш децата сам/а/.

Горният пост от ****** е превод от няква тъпа рекламна брошура за пред ОН, ЕУ или което и да е място за надуване!

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
ro_ro
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ro_ro » 17 Април 2016, 16:58:38

Благодаря за бързия отговор :) Селото в което ще бъдем е Рорвик.Нямам представа как ще се подредят нещата,но мисля ,че ще се намери изход.Подписали сме договор за наем за 1 година,и ще трябва да се справим .Няма начин...
ro_ro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 17 Април 2016, 18:21:45

Видях, че е горе-долу по средата между Jönköping i Växjö.
Jönköping е по-голям град, Växjö се слави с много висока безработица и висока престъпност.

Но как, за бога подписваш договор без да сиго видял? Имаш ли си идея как изглежда в действителност жилището? остава и пари да си пратил...
Ми дай и аз да ти сключа един договор и ми прати капаро!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ro_ro » 17 Април 2016, 19:15:12

Жилището е огледано и одобрено от съпруга ми.Неговата работа позволява често да минава точно по този маршрут и за това се спряхме на този вариант .
ro_ro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm2 » 19 Април 2016, 08:00:29

bromma написа:Горният пост от ****** е превод от няква тъпа рекламна брошура за пред ОН, ЕУ или което и да е място за надуване!

Накратко bromma, отговорът ти на всички по-горе поставени от мен въпроси е "Не, не е вярно". Правилно ли съм разбрал?
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот bromma » 23 Април 2016, 15:28:01

Както всичко тук, *вярно е, ама не съвсем*! Рекламата е едно нещо, реалността е по-различна.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Предишна

Назад към Образование