• Advertisement

С българска диплома в Швеция

Напред, науката е слънце!

Re: С българска диплома в Швеция

Мнениеот zona_zamfirova » 8 Септември 2010, 22:28:53

Извинявайте, че питам като първокласник, но все пак да не объркам нещо:Когато пращам дипломата за приравняване на онзи адрес по-горе, освен попълнената бланка(от линка) и копие от преведена и легализирана диплома, нещо друго трябва ли да пиша или да пращам или просто си ги пращам и чакам.И надявам се не трябва да давам оригинала на превода с легализацията(трябва ми и за други цели все пак). :oracle:
Аватар
zona_zamfirova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот milk » 10 Септември 2010, 08:28:24

Ако говориш за приравняване на средно образование (трявба да си регистрирана в Skatteverket) изпращаш:
+ онази бланка
+ заверени ксерокопия на преведената и легализирана диплома
+ ( ! изпраща се само, ако си сменила името си- името в дипломата и сегашното ти име са различни)
Някакъв документ който отразява промяната (старото + новото име)
+ (не е задължително)
Някакви сертификати по английски- TOEFL, IELTS, Cambridge...
+ (не е задължително)
Някакви сертификати по шведски- Tisus, SAS A/B...
+ (не е задължително)
Заверени ксерокопия на преведената и легализирана диплома
+ (не е задължително)
Заверени ксерокопия на преведеното и легализирано приложение към диплома

Не задължителните е добре да ги пратиш, защото могат да променят оценяването.
Например в гимназията не си учила френски, но в университета си учила -> добавят ти френски към гимназялната диплома също. Или пък си учила специалност с математика в университета -> оценяват ти математиката не на А ами на максималното и т.н.

Ако говориш за висше:
+ тази бланка
+ заверени ксерокопия на преведената и легализирана диплома
+ заверени ксерокопия на преведеното и легализирано приложение към диплома
+ Personbevis или копие от паспорта
+ ( ! изпраща се само, ако си си сменила името- името в дипломата и сегашното ти име са различни)
Някакъв документ който отразява промяната (старото + новото име)

Оригиналите на легализациите не ги пращаш, само заверени копия.
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот zona_zamfirova » 10 Септември 2010, 23:04:38

Имах предвид за висшето.Благодаря много!
Аватар
zona_zamfirova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zona_zamfirova » 12 Септември 2010, 18:10:11

за тази бланка: http://www.hsv.se/download/18.3127d9ec1 ... tl_utb.pdf
в хелптекста не е обяснено и не ми става ясно, та ако някой може да ми помогне: В раздела " Bilagor11/Enclosures11" в графите Bilaga nr/Enclosure No кои номера се вписват(на самите документи ли-N на диплома, на приложение(моето няма номер) и на лична карта или какви номера? )
Аватар
zona_zamfirova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот milk » 13 Септември 2010, 11:48:19

Ами това си е твоя номерация, май :-s . Аз направих така: Взех от тези цветните самозалепящи се листчета и написах номера (от 1 до 5 май бяха моите: 1.Копие от оригинална диплома 2.Копие от оригинално приложение 3. Personbevis 4. Превод надиплома 5. Превод на преложение ) и лепнах всяко едно листче на първата страница на съответния документ. Същите номера написах и на бланката срещу съответния документ. При мен проработи, успех!
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sohk » 7 Април 2011, 19:45:33

След запитване от моя страна по имейла към Хьогскулверкет какви документи са нужни да бъдат изпратени за приравняване на български дипломи за висше образование получих следният отговор.

You will find our application form on the link:
http://www.hsv.se/utlandskutbildning/ar ... 57568.html

Please send in the following documents:

1. Application form filled in and signed
2. Copy of your passport (first page(s) with photo and info on your identity)
3. Crisp and clear copies of your Bulgarian academic credentials (degrees and transcripts)
4. Translations of you Bulgarian academic credentials to Swedish, English, German, or French.

A Swedish civic registration number (personnummer) is not requried for EU/EAA nationals.

Надявам се да съм бил полезен на някого.
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот kinesio » 24 Август 2011, 16:21:48

здравейте на всички искам и аз да се включа със следния въпрос.
Понеже не съм с бакалавърска степен - завърших рехабилитациъя в колеж и както знаете там сме със степен професионален бакалавър и 120 кредита .. дали ще ме признаят в Швеция? :)
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kinesio » 24 Август 2011, 17:02:06

просто се чудя дали да направя магистратура в НСА или да заминавам направо за Швеция ... ако някой може да ми отговори ще му бъда мнг блогодарен .. :) мс
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 24 Август 2011, 19:36:41

kinesio написа:здравейте на всички искам и аз да се включа със следния въпрос.
Понеже не съм с бакалавърска степен - завърших рехабилитациъя в колеж и както знаете там сме със степен професионален бакалавър и 120 кредита .. дали ще ме признаят в Швеция? :)

Ако успееш да намериш работа като рехабилитатор в Швеция ще те черпя :) . Абсолютно никакво търсене! Само в пролетно време се появяват повече за летни заместници-vikariet, но това е само за по два три месеца. През останалото време какво правиме? Много нарядко се промъква по някоя обява в бюрото по труда, като в повечето случаи е за половин работен ден в само определени дни от седмицата.
Инак не се притеснявай. Дипломата ти ще бъде призната.
Само информативно да спомена - кинезитерапевт не съществува в Швеция, като професия. Жена ми проучи как стои въпроса с приравняване към рехабилитатор тук. Трябвало да премине през цялото 3 годишно обучение отново, като нямала да полaга определени изпити, което като вариант не ни допадна. 3 години и после няма работа- смях!

Ходи до Медицинският Институт Каролинска да проучи как стои въпросът с евентуално нейно кандидатстване. По принцип пътят е бил следният:

Преведена диплома за средно образование на шведски или английски от оторизирана служба и апостилизирана от МО в България.
Такъв превод в Швеция струвал между 6-9000 крони, ние го направихме в Бг за символична сума.
Завършен SAS B и английски А ниво за медицинска сестра, или английски B за детска учителка, защото между тези две професии се двоумеше постоянно. В крайна сметка наделя сестринството, защото ни се видя нелогично за детска учителка да учиш с година повече, да има изискване за по-високо ниво на английски, и да получаваш по-малка заплата. Инак и двете професии са невероятно търсени в Швеция.

Оценката по английски на лица получили диплома след 2000-та година в БГ за средно образование се признава в Швеция. За съжаление тя не бе от тези щастливки и сега ходи едновременно на шведски и английски, като целта е да не изтърве априлската приемна сесия.

Не знам дали знаете, но тази година била последната, в която има разделение между шведи и чужденци, от следващата всички са заедно в приемният кюп. В смисъл за мед.сестри имало 120 места в Каролинска, като от тях само 5 били за чужденци. От другата година чужденците ще имат повече шансове. Само не знам дали това важи само за медицинските институти или е генерална промяна.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот kinesio » 24 Август 2011, 20:13:24

благодаря за бързия отговор колега ... аз пък попаднах на обяви за рехабилитатор в сайта на европейската борса на труда . Търся ги с тази ключова дума sjukgymnast. Понеже като гледам си на вътре с нещата да те питам и за мед. сестра с бг диплома дали ще я признаят. най вероятно обаче пак ще трябва да се работи нещо друго и да се минат SAS курсове докато се намери рабоа... а ето и линк на борсата - http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro ... tegory=482
може и да помогне на някой
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kinesio » 24 Август 2011, 20:15:49

забравих да попитам защо не търсят толкова рехабилитатори (между другото и в бг вече се наричат физиотерапевти). тъкмо за тази професия си мислех че доста търсена там .. понеже мнг уважават болните и старите хора ..
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 26 Август 2011, 15:55:34

В посоченият от теб сайт вече забравих от кога не съм влизал. Повече гледам в местното бюро по труда - http://www.arbetsformedlingen.se/For-ar ... 2d78000171 - в тази диеректория за мед.лица., понякога и в обявите за работа по страниците на пресата.
Както бях казал, жена ми говори с лице от медицинският институт в каролинска. Те също не можели да си обяснят този прогресивен спад на търсене на физиотерапевти, само преди десетилетие не било така. Аз от части си го обяснявам с нагърбване на персоналните асистенти, които се грижат за възрастни, инвалиди и полу-инвалиди, с терапевтична дейност, като до физиотерапевта се стига по-скоро в крайни случаи. Може и да греша.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот kinesio » 26 Август 2011, 21:06:08

мс пак за бързия отговор
иначи ми изкара 9 странци с обяви за физотерапевт ... според мене това си е добре .. :Д
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kinesio » 8 Септември 2011, 15:39:57

бръчед заминава за Швеция ... да ми дадеш някакви препоръки .. :D
kinesio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот alex04090 » 3 Ноември 2011, 17:44:22

Аз имам въпрос! Признава ли се диплома за магистър по фармация от български медицински университет? И има ли търсене на фармацевти в Швеция :rr:
alex04090
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование