• Advertisement

За тези, които мислят да кандидатстват в Швеция

Напред, науката е слънце!

За тези, които мислят да кандидатстват в Швеция

Мнениеот SR-71 » 16 Февруари 2009, 12:22:12

Отнася се за хората, които мислят да изкарат нивата и да кандидатстват в шведски университет. Много е важно, като постъпите в SFI, веднага да се свържете с някой yrkes- och vägledare, за да си приравните българската диплома. За да я приравните, трябва да имате нейно легализирано копие на английски или шведски.

Това трябва да го направите още в самото начало, когато почвате SFI, защото процедурата отнема месеци, а трябва да разполагате с признанието на дипломата ви преди да започнете SAS. Защо ли? Ами защото шведските университети освен познания по шведски и английски, изискват и оценки от някои предмети, но българските дипломи не винаги отговарят на максималните изисквания на шведските университети. Така преди да започнете SAS, можете да видите с какво разполагате от България и какво ви трябва за вашата специалност. Например ако искате да учите компютърни науки в Кралския технически институт, ще са ви нужни следните предмети:

SAS B/Svenska B/TISUS (шведски)
    EN A/TOEFL/IELTS (английски)
    MA D (математика)
    FY B (физика)
    KE A (химия)

Аз съм завършил езикова гимназия с първи език английски през 2004 и ето какво ми признават:

EN A
    Bulgariska steg 7
    Samhällskunskap A
    Matematik B
    Naturkunskap B
    Idrott och Hälsa A

Следователно ако искам да кандидатствам за горната примерна програма, като записвам SAS A и B, паралелно с него трябва да запиша и математика C и съответно D, както и физика A и B и химия A.

За това гледайте да си легализирате документите навреме, за да знаете какво да запишете заедно с шведския, щото ако изпуснете някой предмет, после можете да изгубите половин година.

Успех!

PS Нали знаете, че докато карате горните предмети във Vuxenutbildning, имате право на стипендии?
SR-71
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: За тези, които мислят да кандидатстват в Швеция

Мнениеот bromma » 16 Февруари 2009, 17:33:22

Информацията е полезна и навременна :thumbleft:
За стипендията обаче ако имаш предвид CSN, много-много не разчитайте. След като половин година ме бомбардираха с покани, накрая разбрах, че почти всичките ми съученици получават и решихме и ние да кандидатстваме. Отговориха (на мен и жена ми) еднотипно - нямало връзка между SAS и работите ни в момента! Освен това пишат за PUT при положение, че като граждани на EU държава имаме PUR и PUT съответно не ни се издава. Разбирам да ми откажат с нещо основателно - напр. доход или точки от курса, ама пък да ти кажат, че няма връзка между шведски език и работа тук в Швеция... :-k
Всъщност не знам, мислех, че аз съм изтеглил черния петър - нали все на някой трябва да откажат - ама, седмица по-късно и на жена ми отказаха... Може би си има някакъв номер, дето го знаят в у-щето в администрацията, които помагат при попълването на кандидатстването. На мен не ми се чакаше на опашка и сами си ги попълнихме и ](*,)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот SR-71 » 16 Февруари 2009, 19:15:13

Процедурата със стипендиите наистина е тромава и гадна. За да ти дадат стипендия трябва предварително да си регистриран в миграционните. Процедурата е безболезнена, но отнема време. И аз си попълвах документите сам. По едно време бях изгубил надежда и го зарязах, но в един прекрасен ден получих чека - 4790 SEK :)
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 17 Февруари 2009, 13:52:50

Честито! :bravobe:
За мене е ясно - ще пия една разредена бира и толкоз, :parti: въпреки че обжалвах. Поне се отядох :evil4: - скоро четох във вестниците, че един швед завлякъл CSN с 400 000 кр., като обявил, че ще учи психология в Холивуд. Взел парите и се покрил, оказало се,че изобщо нямало такова у-ще в Холивуд, нито такъв адрес и те се чудели къде да го търсят сега. В жалбата ги подиграх за случката и така вече нямам никакъв шанс.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот SR-71 » 17 Февруари 2009, 19:03:57

Ммм, ти пак можеш да кандидатстваш. На мен точките ми отговарят да ми се плаща на 10 седмици, демек на всеки 10 седмици трябва да кандидатствам отново и отново. Кофти - процедурата е бавна и тромава, ама к'во да се прави. Оня ден ми пратиха въпросник. Написах си го както си е.

Ако имаш някакви въпроси къде какво трябва да се пише, обаждай се. То вярно е заплетена работа. Даже човек да успее да избере правилните бланки пак си е постижение.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 18 Февруари 2009, 12:27:16

Благодаря за предложението!
Аз не съм много сигурен дали ще прескоча С-нивото. В понеделник имах NP по läsförståelse, който по-правилно беше да го нарекат "бързо четене". Дадоха ни по една брошура, 18-20 страници с текстове, стихотворения и картини и една брошура с 22 въпроса. Текстовата брошура преди това ни я даваха в часовете и по някое време внезапно учителката си я прибираше. На озадачените ни погледи, тя обясни, че имаме право само на 6 часа да я четем в клас, затова да четем по диагонал и после да дискутираме. Изпита беше 3 часа и също ни предупредиха да четем много бързо и да отговаряме. Да ама въпросите изискваха доста задълбочено четене, тъй като бяха съвкупни за две или три статии едновременно. Напр. още на третия въпрос ми отиде половин час. На последните дори и не успях да отговоря с повече от две думи :-s . Изобщо в залата се чуваше тежко пъшкане и псуване на различни езици. Същият тест се давал на шведи завършващи 9-ти клас - е, може ли да ни приравняват на хора, които 16 год. говорят езика и ние с едвам 2 години опит?
Не знам колко тежест ще има NP при финалната оценка за нивото, щото имаме и други изпити, но ако е с голяма тежест - дотук бях :(
Как беше при тебе изпита на С - ниво и доколко този тест влияеше в крайния резултат на нивото?
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот SR-71 » 18 Февруари 2009, 15:20:42

Ако става въпрос за ниво С в СФИ, ясно защо не са ти дали стипендия. Тя е само за САС и висше образование. При мен ниво С мина на две, на три. Устния изпит напълно го оплесках, ама ме пуснаха. Имах чувството, че просто искаха да се отърват от мен. По принцип е важна оценката от ниво Д, така че недей да се косиш за С. Иначе както разправяш, яко ви действат. При мен е нямало такива абсурдни неща. А в ниво Д се събрахме 50 човека и нямаше място и учителката ни събра четиримата най-добри и ни прати на изпита. Изкарах ВГ, а нямаше два месеца как бях почнал нивото. :) После трябваше да карам САС грунд, ама направих входен изпит за САС А, издържах го и направо отидох в САС гимназия. САС А го минах за 4 месеца, а сега съм в САС Б.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот tsetso » 18 Февруари 2009, 16:39:40

СФИ и САС не трябва да са ви мерило за това на какво ниво сте с шведския.В САС Б пове4ето не могат да си напишат името без правописни грешки.Ако у4ите по Språkporten и ви трябват есета ,реферати и т.н. ,а не ви се занимава да пишете ,обаждайте се .На компютъра имам цяла папка с подобни( MVG) , може да измамим системата ;) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот bea » 18 Февруари 2009, 17:08:30

SR-71 написа:Ако става въпрос за ниво С в СФИ, ясно защо не са ти дали стипендия. Тя е само за САС и висше образование. При мен ниво С мина на две, на три. Устния изпит напълно го оплесках, ама ме пуснаха. Имах чувството, че просто искаха да се отърват от мен. По принцип е важна оценката от ниво Д, така че недей да се косиш за С. Иначе както разправяш, яко ви действат. При мен е нямало такива абсурдни неща. А в ниво Д се събрахме 50 човека и нямаше място и учителката ни събра четиримата най-добри и ни прати на изпита. Изкарах ВГ, а нямаше два месеца как бях почнал нивото. :) После трябваше да карам САС грунд, ама направих входен изпит за САС А, издържах го и направо отидох в САС гимназия. САС А го минах за 4 месеца, а сега съм в САС Б.

На мен не ми става ясно обаче какъв е смисъла да пускат човек да минава на тези изпити като целта е да се научи езика?
И на мен ми прави впечатление, че се опитват да "избутат" учениците бързо-бързо, може би защото има много желаещи и не могат да смогнат.
SR-71, колко време отнема САС гимназия и изобщо има ли някакъв срок, защото от програмта на моето училище разбирам, че едва ли не е планирано за цяла учебна година?
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetso » 18 Февруари 2009, 17:32:25

пускат ги ,защото мургавите представители на 4овешката раса наро4но (или пък им е толкова акъла) не изкарват ВГ и си цакат пари4ки всеки месец.Има хора, които за 10 год. са стигнали до САСГ :) САС нивата ги минаваш за колкото време искаш ,за един срок 1,2,3 нива ,както искаш или можеш.Може и едно ниво да го у4иш 2 срока
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Мнениеот SR-71 » 18 Февруари 2009, 17:56:16

Да, вярно. SFI и SAS не са мерило за знанията на човек. Аз дръпнах с шведския благодарение на бачкането ми, щото се говори само на шведски. В началото зяпаш и нищо не разбираш, ама няма начин и с времето сгряваш, та така.

SAS A отнема един срок, толкова е и SAS B. SFI-то се минава, когато преподавателя реши, че си готов за изпита и естествено след като си изкараш изпита. При SAS е по-сложно, защото има вътрешни изпити - при мен пет броя, освен това има и "проекти", които трябва да се направят и да бъдат одобрени. Аз започнах SAS A през август, а декември вече бях готов.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот franklin » 18 Февруари 2009, 18:14:14

Ако някой вземе успешно TISUS, налага ли му се да минава през SFI/SAS? В смисъл, знаете ли дали може да се поставя някакво "равенство" между тях - в крайна сметка целта и на двете е да можеш да запишеш в университет с шведски език, нали така?
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 18 Февруари 2009, 20:28:04

Аз не съм много сигурен дали ще прескоча С-нивото

имам предвид SAS grund C.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот tsetso » 18 Февруари 2009, 21:32:19

BROMMA, какво искаш да кажеш със SAS grund C? Аз доколкото знам курсовете към Svenska som andra språk са SAS G(grund), SAS A и SAS b.Поне тук в Гбг е така.
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Мнениеот SR-71 » 18 Февруари 2009, 22:32:05

Да бе, вярно. И аз знам, че е само едно ниво grund. По принцип схемата трябва да е както следва: SFI A, B, C, D -> SAS Grund, A, B.

Брома, какви курсове и нива си завършил до сега? Имаш ли сертификат за SFI C и SFI D?
SR-71
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Образование