• Advertisement

Прехвъляне на осигуровки?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Прехвъляне на осигуровки?

Мнениеот killcore » 22 Август 2009, 16:24:52

Някой знае ли какъв е регламента и какви документи са нужни за прехвърляне на осигуровките ми от Швеция към България? Благодаря предварително на отзовалите се.
killcore
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Прехвъляне на осигуровки?

Мнениеот vivan » 22 Август 2009, 16:52:15

Опитах да си прехвърля осигуровките от Финландия...Българското НОИ и здравна каса ми отказха прехвърлянето. Взеха ми бележката от работодателя и казаха, че няма ди ми търсят осигуровките за този период в България, но ако искам да ползвам нещо от здравното си осигуряване - да си внеса 10 месеца назад в левове по тяхната сметка...Иначе казано.. здравните не ги прехвърлят все още, а социалните - тези за пенсия, при пенсионирането да си ги предявя към Финландия и като ми одобрят сумата финците, ще ми я добавят към пенсията...Засега е така..., но ти си вземи документите и за здравните и за социалните..пък ако се променят нещата...тогава ще му мислим...Успех...Аз толкова знам... ;-)
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот killcore » 13 Септември 2009, 19:49:19

Това което успях да науча за осигуровките от една позната с моя проблем но в Испания.Там няамало никакъв проблем ,издават ти документите и ги преставяш в БГ.Само здравните не важат плащаш си ги пак.Та тази позната за 35 години работа в българското здравеопазване взима 160лв пенсия.А за 4 години в Испания взима 120 лв от Испания.Честит сбор както се казва.:-)
killcore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zmily » 29 Юни 2011, 19:12:01

Здравейте!
Във връзка с предстоящото ни установяване в Швеция моля за инфо издаването на какви формуляри да изискаме оттук, с оглед прехвърлянето на трудов и осигурителен стаж и здравноосигурителен статус? Днес прочетох, че вече не се издават Е-формулярите, вместо тях имало други. Ако някой наскоро се е местил, моля, нека каже. Нужен ли ни е формуляр от местните БГ социални служби, за да получаваме детските надбавки? От РУСО Шумен днес са отговорили на мъжа ми, че те не знаят какви са тия работи, да проверим на сайта на НОИ ](*,)
Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот naselo » 30 Юни 2011, 08:00:23

Питай шведите, къде си тръгнал/а да търсиш шуменски цървули съвети да ти дават. Те вероятно не знаят къде горе-долу е Швеция даже =D>
На страницата на НОИ преди имаше колекция от документи свързани с осигурителното право. В един момент ще ти се наложи да ги прочетеш, на български, шведски или английски. Ако го направиш сега, няма да загубиш нищо и може да си спестиш мотаене между институции.
п.п.: сега осъзнах, че те са ти казали - на страницата на НОИ е написано. Предполагам, можеш да го прочетеш ](*,)
За здравното осигуряване - вие имате осигуряване на българи, което не е нещо специално и не се изискват много документи. Може да си извадите от онези шумно рекламираните европейски здравноосигурителни карти, ако още съществуват. Като се "установите" в Швеция - ако това означава регистрация там - чети в другата тема, има такава.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bromma » 30 Юни 2011, 18:51:04

Какво е това
прехвърлянето на трудов и осигурителен стаж и здравноосигурителен статус
Звучи ми като бг бюрократско проклятие.
Тук "5.78% за трудов стаж" не се плащат, а и никой няма да те разбере за какво говориш. Нещата са далеч по-прости и логични, но както naselo те съветва - чети в съответната тема. :thumbleft:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Назад към Документи