• Advertisement

Документи,свързани с пребиваването в Швеция.

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Документи,свързани с пребиваването в Швеция.

Мнениеот aliss » 28 Декември 2014, 22:17:41

Здравейте,предстои ми преместване в Швеция,но не съм много наясно с документите ,които ми трябват и последователността на местата,в които трябва да се регистрирам.
Значи,документите,които ми трябвата са паспорт ,всички дипломи и сертификати ,препоръки преведени на английски,здравна книжка и служебни бележки от работодателя .Пропускам ли нещо?
За наема на жилище трябва ли ми последно persunnumer?За какво и какви покупки точно ми трябва той?Колко е таксата за издаването му и за колко време става готово?
А persunnumer се издава от Skatteverket,нали?
Къде трябва по-напред да се регистрирам-в Skatteverket или Migrationverket?
За започването на SFI persunnumer изисква ли се?
Докато нямам persunnumer мога ли да използвам паспорта си,или БГ лична карта?
Съжалявам,че ви затрупвам с всичките тези въпроси,но не ми е добър шведския,за да търся в нета-започнах да го уча с Rivstart,ако някой има предложения за кои помагала да използвам,учебници и т.н. ,с радост ще ги приема. :)

Потребители благодарили на автора aliss за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

aliss
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Документи,свързани с пребиваването в Швеция.

Мнениеот seli » 1 Януари 2015, 20:48:05

Не знам с каква цел и подготовка емигрираш, но знай, Швеция назадва с големи крачки. Ако живеш с митове и краските на шведският национален флаг, изтипосан насред скандинавието => oчакват те неприятни изненади и големи мъки! Времето е черешката на сладоледа.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот aliss » 2 Януари 2015, 10:17:02

seli написа:Не знам с каква цел и подготовка емигрираш, но знай, Швеция назадва с големи крачки. Ако живеш с митове и краските на шведският национален флаг, изтипосан насред скандинавието => oчакват те неприятни изненади и големи мъки! Времето е черешката на сладоледа.

Това с националният флаг никога не съм си го представяла и няма да си го представям.Знам,че няма да е лесно,няма да е приятно в началото,поела съм риска. ;-) С други фантазии съм живяла,да :mrgreen: ,но знам,че няма да се реализират никога,цаката е да си мечтаеш,но да не се увличаш.Честита Нова Година, впрочем . :)
aliss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 2 Януари 2015, 19:15:44

Става въпрос за представи, не за мечти. Аз също си представях друго нещо, бях много ентусиазиран и обнадежден за промяна и се озовах в отново в бг, макар и на 3400 км на север от София.
Ела, опитай и ще разбереш. :bigsmurf:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот rapaji » 2 Януари 2015, 20:56:09

Потребители благодарили на автора rapaji за мнението:
daisymm

rapaji
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот aliss » 3 Януари 2015, 10:09:55

Благодаря :)
Както казах,пределно ясно ми е ,че и представите,и мечтите не са реалност.Благодаря,за предупреждението,но смятам,че по-полезно би било някой да беше отговорил на въпросите,все пак благодаря за линковете :thumbleft:
aliss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 3 Януари 2015, 17:43:06

aliss написа:Здравейте,предстои ми преместване в Швеция,но не съм много наясно с документите ,които ми трябват и последователността на местата,в които трябва да се регистрирам.
Значи,документите,които ми трябвата са паспорт ,всички дипломи и сертификати ,препоръки преведени на английски,здравна книжка и служебни бележки от работодателя .Пропускам ли нещо?

Акт за раждане и свидетелство за граждански брак

aliss написа:За наема на жилище трябва ли ми последно persunnumer?За какво и какви покупки точно ми трябва той?Колко е таксата за издаването му и за колко време става готово?

За таксата не знам, но при наем на жилище ще ти се нали да покажеш, че ти си ти. Зависи и от наемодателя, те повечето крият от данъчните дохода от наема. Не забравяи да искаш квитанция с точна сума и подпис за всеки заплатен месец.

aliss написа:А persunnumer се издава от Skatteverket,нали?
Къде трябва по-напред да се регистрирам-в Skatteverket или Migrationverket?

Да, от скатеверкет се издава персоналният номер. Преди всичко отиваш в скатеверкет, в последствие в миграционите. В миграционните дефакто се ходи на такъв етап, в който трябва да се уточни на какво основание да получиш право за продължителен (легален) престой в Швеция.

aliss написа:За започването на SFI persunnumer изисква ли се?

Да

aliss написа:Докато нямам persunnumer мога ли да използвам паспорта си,или БГ лична карта?

Да и шофьорската книжка.

aliss написа:Съжалявам,че ви затрупвам с всичките тези въпроси,но не ми е добър шведския,за да търся в нета-започнах да го уча с Rivstart,ако някой има предложения за кои помагала да използвам,учебници и т.н. ,с радост ще ги приема. :)

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
aliss

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот aliss » 3 Януари 2015, 18:04:24

Отново много благодаря,seli ! :evala: :bravobe:
aliss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Footman » 4 Януари 2015, 19:10:51

seli написа:Не знам с каква цел и подготовка емигрираш, но знай, Швеция назадва с големи крачки. Ако живеш с митове и краските на шведският национален флаг, изтипосан насред скандинавието => oчакват те неприятни изненади и големи мъки! Времето е черешката на сладоледа.

Извинявайте че се вмъквам в темата, но ми е интересно. Това го чувам все по-често и аз. Аз никога не съм си мислел за Швеция заради пари, а защото съм фен на скандинавските държави (заради архитектура, дизайн, зима и мн. др.). С какво "назадва" Швеция? Липса на работа, все по-разпасано положение, отвратително отношение към чужденците?

И най ме интересува, според теб, може ли да има приятелство между българин и шведи, или пречупването на ледовете е изключително трудно?

bromma написа:Става въпрос за представи, не за мечти. Аз също си представях друго нещо, бях много ентусиазиран и обнадежден за промяна и се озовах в отново в бг, макар и на 3400 км на север от София.
Ела, опитай и ще разбереш. :bigsmurf:

Не забравяй, че и България се влошава (най-вече опростачава). И аз си мислех че сме зле, после си мислех че сме безнадежден случай, вече си мисля че още не сме ударили дъното.
Footman
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот dimadoctor » 4 Януари 2015, 20:19:48

Архитектурата и дизайна са неща със силно субективина стойност. На мен лично ми харесват, поне повечето. За зимата...Вече 2 или 3 зими тук са пълно разочарование, особено за любителите на ски бягането- просто няма сняг. В момента температурите са около 0 градуса, сняг няма никакъв / говоря за региона Стокхолм и на запад /. Ако има някъде сняг, то е вероятно на север от Даларна.
За времето, което съм тук / сравнително отскоро, около 5 години / забелязвам тенденции към влошаване на условията на трудовия пазар, увеличава се безработицата. Освен това има засилваща се арабизация на страната, пристигат все-повече бежанци отвсякъде без ясна представа какво ще правят после. Така или иначе, това дава много храна за партии като SD и дори и на крайно десни ектремистки групи. В момента се обсъжда доста живо ситуацията с протестиращи сирийци, окупиралие дин автобус и заплашващи с гладна стачка, защото не харесали мястото, на което са настанени. По мое, а и не само, мнение, доста нагли претенции и държане, възмутили дори и повечето шведи. Подобни случки само засилват позициите на ектремистите и националистите. Постепенно заедно с подобни случки ще се засилва общият негативизъм към всички чужденци, мое мнение. Но лично аз, ако трябва да бъда честен, съм против това безгранично приемане на всякакви бежанци, защото всъщност те лапат и моите пари, вместо те да отиват в пенсионен фонд или да се инвестират в обучение или инфраструктура. Между другото, пътищата са със задоволително качество, но пък маркировката е отвратителна, едвам личи през нощта.
Приятелството между шведи и българи е по-скоро изключение. Показват някакво уважение и са учтиви, но дотам. Ние лично досега никога не сме канени на гости в шведска къща / изключвам поканите от други българи, руснаци, босненци, изобщо не-шведи /. С детските рождени дни няма проблем, дъщеря ни е поканена винаги, но това е различно.
Та Seli е като цяло прав, за момента перспективата не е супер цветуща.
Здравеопазването е пълна скръб / въпреки че аз самият съм лекар /, виждам, че всичко е пълен хаос, особено спешната помощ. Хората чакат масово с часове, само за да срещнат мед. сестра, за лекар е почти изключение. За преглед от специалист чакането е понякога от порядъка на месеци.
За големите градове е голям проблем мястото в детска градина. Аз лично нямам такива трудности, защото живеем в малко градче 4-5 000 души. Но чувам от познати, че за Стокхолм и предградията е много трудно.
Та това е моята гледна точка. Ако идваш с ясна перспектива за работа, която е стабилна и добре платена- тогава няма да е толкова трудно, но иначе трябва много внимателен размисъл.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот seli » 4 Януари 2015, 21:29:38

Швеция в момента бере плодовете от глуповатата си политика да приема бежанци безразборно... Хората не са равни, някои ще ти бъдат полезни, други - не! Какъв е смисъла да продължаваш да заселваш страната с цели табуни и племена от африка и пакистан, след като виждаш, че още от първата вълна не върви с тях? И на всичкото отгоре плаща на работодателите за да ги назначават на работа, с което работодателят започва да търси единствено такива кандидати.
Преди два дни по вечерните новини управата от една болница се оплакваше и обясняваше защо имат проблем с липсващи мед.сестри. Новозавършила се назначава с по-висока заплата от такава натрупала 5-6 години стаж..., 2 назначаваме - 5 губим бе заключението :mrgreen: . От всичко това печелят междините паразити - беманинг фирмите! Отдават за двойно по-висока заплата мед.сестри на болниците ;)
За детските градини мога твърдо да заявя ( смених 3 за 5 години ), следи се колкото детето да не се претрепе и да понесат наказателна отговорност. Стискаш палци да попаднеш на съвестни хора и толкоз, на късмет е.
Хах, димадоктор, как не мога да намеря статии за получени паркинг глоби за прекрачване на линиите, които междувремено са под половин метър сняг. В стокхолм в гъстите блокови зони е налице рекет от страна на паркинг службите, народа няма къде да паркира, крият коли в храстите и в долчинките.
В Стокхолм сe строи невероятно бавно, има участъци стоящи разкопани по 6-7 месеца, на всичкото отгоре поняко се налага да се прави по 2 пъти.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот daisymm » 4 Януари 2015, 21:55:22

Мили приятели, следях темата за документите в Швеция просто от любопитство и мисля, че ще бъде добре, ако последните мнения бъдат преместени в темата Негативните страни на Швеция или просто бъдат отделени в нова тема ;-)
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот seli » 5 Януари 2015, 20:48:02

Димадоктор, две изречения за хемшенстoвeтe? Забравихме ги! Бяха дискутирани нашироко през изминалата вече предизборна кампания. С всяка изминала година обгрижването на възрастни по домовете е с влошаващо се качество. Обезумели от жажда, недохранени, неподмити. Засяга ни пряко точно колкото и пенсиите. Те децата ще хванат своят път и да не забравяме, особено онези родени тук или дошли в невръстна възраст приемат едно към едно шведският манталитет... дупе да ни е яко на стари години.

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
bromma

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 6 Януари 2015, 21:10:28

Аз лично нямам желание да бъда пенсионер точно в Швеция. Надявам се да имам достатъчно средства и възможности да се сдобия с малък имот в, да речем, Гърция или Испания и да си живея на топло и светло. Тукашният климат и персонална изолация не са ми изобщо по вкуса.

Потребители благодарили на автора dimadoctor за мнението (общо 2):
selibromma
Рейтинг: 8%

Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот pippi » 7 Януари 2015, 13:49:59

Мдааа
За съжаление нешата отиват на зле вече от години
От доста време се оглеждаме за друго място, не знам обаче дали на тази възраст си заслужава да се рискува за пореден път
Уморих се вече 4 пъти да почвам наново и от началото
Но пък не се знае човек какво изпуска
Знам само категорично, че Швеция е изпусната и че тукотдавна не е място за нормални хора

Потребители благодарили на автора pippi за мнението (общо 2):
selibromma
Рейтинг: 8%

pippi
Модератор
Модератор

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 14 пъти

Следваща

Назад към Документи