• Advertisement

Migrationsverket/Skatteverket

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Migrationsverket/Skatteverket

Мнениеот DonQuijote » 13 Май 2007, 13:46:21

Здравейте!

Имам един въпрос към всички, живеещи в Швезя и запознати със системата тук!Ще съм ви много благодарна , ако бихте могли да ми помогнете със съвет!

Аз и съпругът ми живеем от скоро в Швезя тъй като сам приета като студент за мащерпрограма в унивеситетата на Стокхолм. Прочетох, че след 3 месеца престой в страната трябва да се регистрираме в Migrationsverket, за да получа уппехåллтиллстåнд като студент (сапгругат ми също, макар и да не е студент има същите права!). Прочетох също така че трябва и да отидем до Статтеверкет за персоннуммер (ЕГН), за да можем в последствие да се регистрираме в други институции са работа, здравна каса и т.н.. etc. И въпростут ми е:

Бихте ли ми казали дали първо трябва да се регищирираме в Migrationsverket за да имаме достъп до Скаттеверкет или обратното! Каква е процедурата и какъв е редът?

Благодаря ви предварително са информацията!

Вишко добро!

превел: vel...

Правила и условия на Заедно
6. Препоръчително е писането с кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея.
Аватар
DonQuijote
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот cvetti » 5 Ноември 2008, 05:15:27

Здравейте и от мен.Искам да споделя,какво нау4их преди два дни за издаването на ID-карта.До сега тази карта се издаваше от банката или пощата,но от около три седмици има ново правило и тези карти се издават ве4е само от Скатеверкет.
Аз нямам кредитна карта,а само дебитна към Swedbank и ве4е ми искат документ за самоли4ност,когато искам да си внеса пари в картата.До сега не са ми искали такъв документ и ми обясниха,4е това също е ново правило.Изглежда,4е тук правилата се сменят доста 4есто!
cvetti
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 5 Ноември 2008, 12:09:36

Може би е по-добре, че ID се издават вече от едно място (Skatteverket), тъй като досега всяка банка и офис си преценяваше по някакви свои критерии дали да издаде карта или не.
Затова пък май са удвоили таксата за издаване сега :? , преди беше 250 SEK, а вече била 450 :roll: ?
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Migrationsverket/Skatteverket

Мнениеот seli » 21 Март 2009, 23:44:01

Исках само да попитам,дали статията на PIPI е все още актуална и има ли промени? Все пак вие живящите в швеция по-бързо научавате евентуалните изменения...
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

За "uppehållstillstånd"

Мнениеот seli » 4 Април 2009, 21:23:26

Здравей цецо. Би ли пояснил какво е"uppehållstillstånd от Migrationverket"?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Re: За "uppehållstillstånd"

Мнениеот bea » 5 Април 2009, 11:48:44

Не е Цецо, но и аз мога да ти помогна - това е разрешително за пребиваване в страната от Migrationverket
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 5 Април 2009, 12:01:24

То дефакто е регистрация, защото гражданите на EU имат право да пребивават в Швеция и в Migrationsverket само се регистрират. А се "разрешава" фактически на други, на които се изискват визи, или са бегълци и др.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот dzobelov » 5 Април 2009, 13:24:19

BROMMA написа:То дефакто е регистрация, защото гражданите на EU имат право да пребивават в Швеция и в Migrationsverket само се регистрират. А се "разрешава" фактически на други, на които се изискват визи, или са бегълци и др.

Задължителна ли е тая регистрация? Кога и защо се прави и каква и е основната идея?
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dromord » 5 Април 2009, 16:22:54

dzobelov написа:
BROMMA написа:То дефакто е регистрация, защото гражданите на EU имат право да пребивават в Швеция и в Migrationsverket само се регистрират. А се "разрешава" фактически на други, на които се изискват визи, или са бегълци и др.

Задължителна ли е тая регистрация? Кога и защо се прави и каква и е основната идея?

Гражданите на ЕС пребивават в Швеция свободно, но след 3-тия месец трябва да се регистрират в Migrationsverket. За да се регистрират, трябва да отговарят на определени условия. Напр. да докажат, че имат средства да пребивават в страната. Не си спомням цифрата, но беше около 12 или 16 000 Крони на месец. След като имаш uppehållstillstånd и си пребивавал в страната 5 години без прекъсване, можеш да кандидатстваш за шведско гражданство. Аз съм тук от 2 години и нямам uppehållstillstånd, проверявали са ме и не съм имал проблеми.
Аватар
dromord
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот SR-71 » 6 Април 2009, 23:21:22

Абе това е една хартийка, без печат, без подпис, на която пише, че щото бачкаш/учиш в Швеция и си жител на ЕС, си голям пич. А докато си голям пич, имаш право да бачкаш/учиш в Швеция :)
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bea » 7 Април 2009, 15:43:00

SR-71 написа:Абе това е една хартийка, без печат, без подпис, на която пише, че щото бачкаш/учиш в Швеция и си жител на ЕС, си голям пич. А докато си голям пич, имаш право да бачкаш/учиш в Швеция :)

хартийка хартийка, но на мен досега поне 4 пъти за ми я искали :)
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 22 Април 2009, 21:03:28

С поруменели от неудобство бузи искам да помоля за адреса на Migrationsverket в стокхолм. Не успях да го издиря... :dontknow:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dromord » 23 Април 2009, 16:46:39

seli написа:С поруменели от неудобство бузи искам да помоля за адреса на Migrationsverket в стокхолм. Не успях да го издиря... :dontknow:

http://www.migrationsverket.se/index.js ... rvand.html

После отвори "Adresser & öppettider", след това "Alla enheter från A till Ö". Там са адресите в Märsta, Solna, Arlanda.
Аватар
dromord
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 23 Април 2009, 22:35:04

dromord написа:
seli написа:С поруменели от неудобство бузи искам да помоля за адреса на Migrationsverket в стокхолм. Не успях да го издиря... :dontknow:

http://www.migrationsverket.se/index.js ... rvand.html

После отвори "Adresser & öppettider", след това "Alla enheter från A till Ö". Там са адресите в Märsta, Solna, Arlanda.

Благодаря dromord! Да те попитам: след преселването ми в стокхолм и намиранети на квартира,когато се наложи да ходя в migrationsverket. В произволно избран от мен клон от посочените мога да ходя или всеки клон на migrationsverket отговаря за определен район и ще е важно към кой е квартирата ми?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bea » 24 Април 2009, 14:39:20

Мога иа з да ти отговоря, по принцип няма значение, аз ходих в Солна. Моя приятелка си беше изпратила по пощата документите, но и отне 3 мсеца, защото все и ги връщаха да попълва 3 пъти едни и същи неща в бланката (май и ги бяха загубили ;-) ) Отнема не повече от 30 мин., а и в Солна има и две гишета на Skatteverket, ако ти се наложи някой personbevis, веднага си го вземаш от там на място.
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи