• Advertisement

Kакво трябва да нося със себе си като документи

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Мнениеот KLLEO » 10 Май 2008, 16:27:45

Здравейте на всички прекрасни хора в този форум !Скоро мисля да пътувам за Швеция и да си търся работа :roll: е все още се двоумя ...........като слушам за този мрак и студ :? Но въпроса ми е друг и моля да ми кажете защото все още съм доста неориентирана макар че изчетох всичко в този форум се притеснявам да не забравя нещо като тръгвам- какво трябва да нося със себе си като документи и кои от тях да са преведени и на какъв език ?
Аватар
KLLEO
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bromma » 11 Май 2008, 14:01:40

1. Щом колебанието ти е заради климата, значи още не си готов(а) да емигрираш. За човек решил да се махне от кочината, климатът е последното нещо, което ще го вълнува.
2. Нито е толкова мрачно, нито е толкова студено. Сега даже е по-светло от в България, а може би и по-топло.
3. Идеален климат няма - има само във филмите.
За документите (това е милиционерско клише, дето ни е набивано десетилетия в главите, тук се използва "papper") ) е писано доста в темита на форума, затова ще обобщя накратко: акт за раждане, за брак, дипломи - преведени коректно на английски.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

колкото-повече ,по-добре

Мнениеот wasserman » 11 Май 2008, 14:29:25

Климата : софийската зима и варненската пролет са далеч по- гадни от шведските,но тук съм от 3 месеца само ,може и да се лъжа.
Документите :Пасспорт ,ID,брачно свидетелство ако имаш,всички дипломи и сертификати ,препоръки преведени на англииски поне.Провери дали твоята професия не е регулирана примерно: лекар зъболекар мед сестра ако е така трябва да получиш шведски лиценз за упражняване на професията,не е проблем но отнема време .Виж документ и за здравно осигуряване от БГ докато започнеш работа
Работата: по добре се опитай да си уредиш ако не работа поне интервю преди да пристигнеш ,животът е много скъп тук и се движи на бавни обороти,ако разчиташ на място да си уредиш работа ,има голям риск да се набуташ с много пари докато чакаш.Виж сайта на EURES ,The local i pr. ima много линкове във форума за търсене на работа.
Езика : много важен фактор ,но е и коментиран достатъчно .
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

благодарности

Мнениеот KLLEO » 12 Май 2008, 12:18:42

Багодаря за отговорите !но не разбрах за здравните осигуровки и ID ?Моля да ми разясните ? :oops:
Аватар
KLLEO
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот wasserman » 12 Май 2008, 17:33:28

ID имам предвид лична карта.Макар че личната ми карта няколко пъти не я приеха в пощата като легитимация и трябваше да се припомням как се вдигат скандали по български ,не че не си носех паспорта в джоба,но тук е толкова спокойно че не е хубаво да се изпускат и най малките причини за скандалче:)
Относно здравна застраховка не знам точно нямал съм шастието да се здравнозастраховам в Европа,но доколкото съм чувал трябва или някакув формуляр Е 112 или т.нар. европеиска здравна карта.Може и да направиш като мен да си поемеш риска да си неосигурен един месец докато си намериш работа а после се осигуряваш на място,мисля че нервите дето ще ти се образуват докато чакаш този документ ше те поболеят повече от това да си неосигурен месец.
Успех
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот digirapata » 3 Юли 2008, 12:38:20

Здравейте, аз исках да питам, има ли някакви задъжителни застраховки които трябва да си направя преди да замина за Швеция? Колкото до проблемите със здравната помощ, според информацията от моя университет европейската здравна карта е всичко което трябва да притежавам и мисля да я изкарам тези дни, но ако знаете и за други изисквания, моля споделете! Благодаря ви!
Аватар
digirapata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот wasserman » 3 Юли 2008, 21:30:00

След като си здравно осигурен/а,няма нужда от други застраховки,може би гражданска отговорност ако ще си купувап кола тук,но тя се прави на място.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Re: Kакво трябва да нося със себе си като документи

Мнениеот Pakito » 12 Май 2009, 20:40:02

Здравейте и от мен поздравления за хубавият форум :)

Понеже по горе в темата Брома е споменал че трябва да се носи и акт за раждане искам да ви попитам ,за какво ни е нужен той и къде можи да ни го изискат?

Поздрави!
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 12 Май 2009, 21:24:28

Здравейте Pakito! :)
Акта ви за раждане ще ви трябва навсякъде,когато сте в чужбина и искате да се легализирате там след три месечен престой- в миграционните в данъчното... ;-)
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bea » 13 Май 2009, 09:18:13

Акт за раждане на мен досега никъде не са ми искали (сигурно защото не съм ходила в БГ посолство :) ) , нито за ID карта, нито от миграционните. Виж задграничния паспорт е много важен- нашата лична карта я гледат малко странно....
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 13 Май 2009, 10:59:18

Ами в крайна сметка всеки да си преценява кои лични документи да носи - все пак е по-добре да имаш някой, който до момента не са ти искали, отколкото да го изискат, пък ти да не го носиш и да опреш до роднини (приятели, познати) в Бг и до DHL ;-) . Аз сега запънах на трудова книжка - не че е кой знае какъв документ, но не мога да докажа години трудов опит по специалността си без него.
Също така по-добре е да са преведени на английски, отколкото да ги тропнеш тук в някоя инстанция на български и да чакаш - и то доста - те да ги преведат. Казвали са ми, напр. в у-щето на дъщеря ми - общината плаща за преводач от български, дай еди-какво си, ние ще го преведем, за теб ще е безплатно, но ще стане веднага, ако имаш превод на английски.
Още един съвет - ако разполагате с повече пари (дай боже всекиму!), които искате да си внесете в конто - в банката ще попитат задължително за произхода на парите и напълно възможно е да не одобрят отговора. Затова си носете напр. договор за продажба на имот в Бг, преведен на английски, в който е отразена цената за доказателство - така ще одобрят произхода.
И още нещо - тук по принцип почти цялата информация от която се нуждае дадена институция, може да си я изрови от една обща база данни, до която има достъп, т.е. много рядко се налага на швед да тича с една хартийка и да търси печати, да я принтира или пък копира. Заради това като че ли "копирни услуги" са слабо популярни - има копирмашини и принтери в библиотеките и в училищата. За да си копирам един превод сега трябва да се разходя до библиотеката, да се съобразя с раб.време и т.н., не че е трудно или скъпо, но пък е неудобно. Затова носете си по-няколко копия от всякакви Бг документи, ако не ви се разкарва натам-насам за едно копиране.
Хубавото е поне, че ansökan за работа се праща по e-mail, иначе щеше да е същата одисея - пишеш, търсиш да разпечаташ, пращаш и пак отначало... :-x
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Pakito » 13 Май 2009, 15:43:04

Благодаря за отговорите.Май наистина е най-добре да се вземат колкото се може повече документи.Както се вика от имане глава не боли :thumbleft:
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pakito » 18 Май 2009, 16:13:34

Здравейте,относно акта за раждане знаете ли дали тои трябва само да се преведе или е неохдодимо и да се легализира?
Доколкото знам само дипломите се легализират,но когато разговарях с една агенция за превод и легализация ми казаха че акта за раждане освен да се преведе трябва и да се легализира? :-k

Поздрави!
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 18 Май 2009, 18:04:17

Трудно е да се даде еднозначен отговор - сам виждаш, че на някой искат нещо, на друг изобщо не.
Щом българска фирма си предлага услугите без да е наясно с нещата тук, имай си едно наум! :scratch:
Както писах вече, при съмнение шведските ведомства веднага лесно проверяват автентичността на информацията в някоя хартия. Предполагам, че след като сме EU граждани, шведите смятат че могат да проверят при съмнения легалността на превода свързвайки се и изисквайки информация от български институции (горките, не знаят що за животно е българският чиновник и каква джунгла е една община напр.!) и поради това не държат на легализация. Поне в моя случай беше така - нищо (вкл. и дипломи) не съм легализирал, само преводи. Но нека и други набрали опит да споделят.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот valio142 » 7 Март 2011, 18:49:10

Здравейте,искам да попитам трябва ли ми актуално свидетелство за съдимост и трябва ли да е преведено!Благодаря на всички!
valio142
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи