• Advertisement

За ID-карта

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

За ID-карта

Мнениеот bromma » 11 Януари 2009, 17:02:26

За тези, които се интересуваха от въпроса за ID-картата, вчера пишеше във Svd следното:
Един американец, живеещ тук от шест години все още без такава карта срещнал проблеми да си получи писмо от пощата, защото нямал валиден шведски документ. Проверка на редакцията показала, че
Svenska kassaservice вече не издава тези карти.
Полицията помага (навярно издава), но само на шведи.
Банките издават, но след като човек им е бил минимум шест месеца добър клиент. (Какво значи добър, май всяка банка си го тълкува по свой начин)
Skatteverket започват да издават карти от 01. 06 тази година за чужденци по ясни и регламентирани правила.
Тъй че, още малко търпение на тези които нямат ID-карти и не могат да се преборят с банките, след пет месеца в - данъчното \:D/
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: За ID-карта

Мнениеот amra » 17 Януари 2009, 01:23:16

Да чух същото и аз,че имало приет такъв закон!кой знае обаче какви ще са изискванията за издаване на такава карта!Уж се говори,че въпросът бил само технически
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tsetso » 17 Януари 2009, 03:27:37

то ,4е няма да е само техни4ески е ясно.Най-вероятно ще искат някой с шведско гражданство да потвърди на самоли4ността.Проблема би бил ако ,както се 4ува, направят така ,4е само регистриран партньор с шведско гражданство може да потвърди самоли4ност....
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

за ID - картата и линия номер/егн

Мнениеот antil » 17 Януари 2009, 11:31:11

здр.
може ли да се работи само с шведско егн, без ID-карта.
Bromma, ти когато подаваше формуляр за егн в данъчното в Стокхолм
освен бълг.паспорт и адрес на квартирата, където живееш, друго необходимо ли е?
Искат ли да се посочи причина за какво ти е нужно егн-то и ли нещо такова.
благодаря и поздрави!
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bea » 17 Януари 2009, 23:57:10

Не съм Bromma, но ще си позволя да ти отговоря- в данъчното най-вероятно ще те питат за причината, поради която искаш да останеш за по-дълъг период в Швеция- работа, образование, семейство и др.
Иначе можеш да работиш спокойно и без шведска лична карта, просто притежаването й те улеснява в ежедневието ти там (тук).
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amra » 18 Януари 2009, 01:40:46

Много лошо,ако това се чува и излезе истина!как така за едни членове на EU до сега е било по един начин,сега по друг за други?Дано са напразни всички тези слухове!Каква е тая държава ,да не може да се разбере кой ще издава ИД карти?Да не питам много-защото като питах в Бг-каква е тая държава,които не може да гарантира безопасността на децата ни-сприха ми нета и пощата отиде на......Хубави са си държавите,тихо сега! =Д>
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот antil » 18 Януари 2009, 10:03:28

Благодаря Беа,
зна4и ли това, че в данъчното ще ми искат трудов договор, ако кажа, че искам да работя в Швеция, та затова ще остана за дълъг период. Или отговор като - ще си търся работа и затова ми е необходим - ЕГН - то ще е достаъ4ен за да
го полу4а/ЕГН-то/.
Поздрави!
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 18 Януари 2009, 16:24:19

В данъчното ще те питат каква е целта на престоят ти тук и колко дълго ще стоиш. Отговорът ти би трябвало да е - да работя и живея тук, по-дълго от две години (май така беше квадратчето за маркиране в заявлението) По принцип за престой над три месеца се изисква да имаш шведско егн. И както bea отговаря, ID-картата улеснява някои процеси, но изобщо не е необходима за работа. Банките отварят конто срещу договор за работа. Ако човек няма нито ID-карта, нито договор за работа -няма конто, колкото и да ги убеждаваш, че имаш кеш и искаш да го прибереш в банка, а не под дюшека напр. Същата валидност като ID има и шоф. книжка издадена от тук.
Всъщност аз май само веднъж съм използвал ID-картата си - миналата година полетът ми имаше 5-часов престой в Прага и излязохме от транзитна зала да :-" , съответно после трябваше да се чекираме отново и тогава им представих картата. Чехите я гледаха около 20 мин.,изредиха се поне трима все по-главни началници да я опипват, накрая ме питаха дали нямам друга легитимация, че тази карта им била непозната #-o . Шоф. книжка веднага я познаха. Така че, според мен не е кой знае колко необходима, да не кажа никак, особено ако имаш книжка, разбира се шведска: а как се сменява бг за шведска, някъде из темите вече беше писано.
amra, мисля че именно защото не е чак толкова необходима тази карта, затова досега се е издавала от различни места по разни правила. Но понеже напоследък се понатрупаха оплаквания за неясни (може би) критерии, сега ще канализират нещата да стават по едни правила. Смело заявявам, че това е държава на място - има проблем :arrow: въвежда се решение! Я сравни с Бг - ако има проблем :arrow: решава се чрез отваряне на нови проблеми, или изобщо не се забелязва и потърпевшите го решават с рушвети :chain:
М\у другото сетих се като инфо, точно срещу сградата на летището в Прага има Билла, където цените са като в Бг: ако някой пътува с такъв полет, не се лъжете да купувате от кафенетата из терминала, отсреща в Билла е с пъти по-евтино!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот antil » 19 Януари 2009, 09:44:25

Благодаря за разяснението Брома, а аз се бях ошашкал, че за да ти дадат ЕГН - то ще ти искат трудов договор. Но явно първо дават ЕГН за да можеш да имаш трудов договор. А щом е така с ID -картата и не е необходима за работа няма да я бързам :)
поздрави
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amra » 20 Януари 2009, 00:47:18

Персоналнияt номер е първото нещо,което трябва да получиш ,когато си тук.Той се получава,когатo вече си намерил квартира и си посочил адреса,на които да ти изпратят писмото с номера.С този документ/номера/ можеш да отидеш и да се запишеш на училище,да си направиш карта в библиотеката....кандидатстваш за работа....Когато имаш работа се отива с работодателя в някоя банка и той заявява,че имаш договор и иска да ти превежда парите по банков път и затова ти прави конто,успоредно с него се издава ИД кaрт.Но аз все още не съм минала по този път.ще ви разказвам после!
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот antil » 20 Януари 2009, 06:07:58

Ясно, аз смятам тоя път да го минавам март или април, така 4е и аз после ще разправям :)
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dzobelov » 22 Януари 2009, 21:22:44

Здравейте!
Първо искам да благодаря на всички вас за ценната информация ,която споделяте тук в форума.На мен лично ми е от голяма полза.Ще се постарая да помагам и аз с каквото мога въпреки ,че сме от две седмици тук в Стокхолм(тук съм със приятелката си).Ще се опитам да бъда кратък и да споделя как протекоха при нас нещата.
1.адрес и квартира-за наше щастие имаме познати тук в Стокхолм който ни помагнаха и ни уредиха квартира преди да дойдем.
2 Personnummer-подадохме си молбите в Skatteverket още на другия ден от пристигането ни тук,като причина за оставане написахме: "за работа" , за престой: "повече от две(2) години".Поискаха ни само паспорта,за договор за наем нито са ни питали нито сме им го показвали.След четири(4) дни ни изпратиха по пощата плика с номера(personnummer)
3. Arbetsförmedlingen http://www.arbetsformedlingen.se/-В бюрото по труда се регистрирахме на следващия ден,сега чакаме да ни уведомят кога ще ни е сращата с личните ни асистенти от бюрото.Казаха до 2-3 седмици ,че щели да ни определят час за среща.Да видим.....!
4.Privatkonto-за банкова сметка аз лично си изкарах в Swedbank,документите който представих са :персоналния номер,паспорта и едно удостоверение от бюрото по труда в което пишеше ,че ще получавам парични помощи от Е303(това е една друга история,ако някой се интерисува ще се опитам да обясня и за него).Отвориха ми сметка веднага и след една седмица си получих и дебитната карта(Маестро).
Приятелката ми пък си изкара банкова сметка в SEB,на нея единственно и поискаха персоналния номер и валиден паспорт,дебитната и карта също излезе след няколко дни.Иначе в Nordea не ни отвориха сметка с тъпото оправдание ,че сме нямали европейски паспорт :dontknow:
Съветвам ви относно отваряне на банкова сметка да пробвате в различни банки и дори в другите клонове на съответните банки..все ще стане. :mrgreen:
5.SFI- за училището си подадохме молбите на тоя адрес:Vuxenutbildning Stockholm,SFI ,Hornsgatan 124, T-banestation -Zinkensdamm(последното е името на спирката с метрото)
Понеделник-вторник и четвъртак от 12.00-04.00 пм, сряда от12.00-06.30 пм.Съветвам ви да отидите в 12.00 за да можете още същия ден да се явите и на теста за определяне на нивото.Теста се провежда понеделник,вторник четвъртак от 12.00-02.00 , и сряда от 12.00-04.00 пм.Просто няма да си губите времето и парите да ходите и друг ден ако успеете още на същия да се запишете и да се явите.Ние тест всъщност не сме попълвали защото незнаем и бъкел шведски и така директно ни определиха за ниво начинаещи,избрахме си школо близо до нас и часове на посещаване.След два дни ни пратиха писмото ,че започваме курсовете на 02/02.
Това е май всичко ,което можем да споделим за вмомента.Не претендираме ,че така е навсякаде ....просто така се получи при нас.
Успех на всички!!!! :punk:
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот velingrad » 22 Януари 2009, 22:16:36

Уважаеми "северняци",
тъй като от ден на ден ставате все по-много, сега остава да споделите, че и вие ще му "закършите" едно събиране (ама със снимки) и Скандинавията е в наши ръце. :bigsmurf:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот estira » 22 Януари 2009, 22:23:17

Става и да ме поканите на гости. :mrgreen: След като ми изпукаха ушите от студ тук, вече ни Швеция, ни Лапландия ме плаши.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот amra » 22 Януари 2009, 22:52:42

И аз чакам да получа от СЕБ картата!Но сам възмутена защо не издават ВИЗА,а само Маестро?С Маестро не е прието добре винаги ,ако плащането трябва да става по нета!Настоявахме за ВИЗА-не МОЖЕЛО!Съжалявам,че не отидохме да пробваме в други клонове .Относно за Ид карта,за която питахме,казаха ни ,че ще ми издадат след 6 месеца!Ама нали точно тогава ще има други разпоредби...и аман!Пак ще сам на начална позиция в точка А!Ползвахме СЕБ на Глобен!Всъщност ..Below,вие къде ще се запишете да учите СФИ?
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Документи