• Advertisement

Personnumer

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Мнениеот milk » 10 Април 2008, 14:01:31

BROMMA написа:По принцип си прав. формулярът обаче трябва да го подадеш лично и в него трябва да отбележиш причината поради която си тук. Дадени са следните причини: Ще работиш (представяш трудов договор), ще учиш (показваш съответни документи), член си на шведско семейство - пак доказателства и другата май беше че си спортист или артист. Ако не можеш да докажеш нито една от тези причини, изобщо не ти приемат документите и ти заявяват, че имаш право да стоиш 3 месеца, след което трябва да напуснеш страната. Такъв е редът, макар че служителят много добре знае, че никъде не е отбелязано кога си влязъл.Той е длъжен да те информира, пък нататък ти си решавай.

При мен нямаше проблем с документите за пребиваване. Приятелят ми работи тук от година, аз за трети път идвам при него. Дойдох януари и след три седмици подадох документи за пребиваване, защото смятам да остана за по-дълго, а и ми трябваше персонален номер за да се запиша в СФИ. Питаха ме каква е причината, за да искам да остана в Швеция и написахме: "да живея с приятеля си", а за период който искам да съм в страната написахме: "повече от една година". След една седмица получих писмо, с персоналния си номер и пояснения къде мога да си изкарам ИД-карта. Записах се в СФИ и там ми казаха че може да се наложи да чакам 6 седмици до началото на курса и да чакам писмо. Така и не го получих това писмо, а е вече 9-та седмица. Но ние сега ще се местим в друг квартал и там ще се запиша отново, дано този път да стане по-бързо.
milk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bromma » 10 Април 2008, 18:25:16

milk,
Говорим за различни неща - аз за регистрацията за престой който се прави в миграционните, а ти за персонален номер който се получава от данъчните и наистина излиза за около седмица.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот milk » 22 Април 2008, 14:32:36

BROMMA написа:milk,
Говорим за различни неща - аз за регистрацията за престой който се прави в миграционните, а ти за персонален номер който се получава от данъчните и наистина излиза за около седмица.

ОК, значи аз не съм разбрала. А не съм била в миграционните, а имам персонален номер, който ми казаха че трябва да си изкарам ако искам да стоя повече от три месеца. Когато питах къде какви документи трябва да изкарвам ми казаха само за този персонален номер и там попълних колко време смятам да остана в Швеция. Сега трябва ли да ходя в миграционните или не?
bea , ние избягваме Rinkeby и Tensta
milk
Тукашен
Тукашен

Personnumer

Мнениеот dimadoctor » 4 Юни 2009, 20:36:02

Здравейте всички!
Имам един въпрос към вече живеещите в Швеция. Как мога от БГ по електронен път да се сдобия с personnumer ? Вече притежавам всички лицензи за дипломи / за медицинско образование и призната специалност /, в това число и т. нар. förskrivarkod , един вид личен идентификационен номер на лекар. Предстои ми да започна работа в Швеция през Август. Бъдещият ми шеф ме осведоми, че е за предпочитане да имам този номер при сключването на трудовия договор. Намерих сайта на skatteverket, но оттам нищо не рабрах, аз все-пак съм доста бос в швдския език 8-[ ...Имате ли някаква информация? Wasserman, ти може би си наясно с тази процедура, ако си минал по нея както и аз.
Поздрави!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Re: Personnumer

Мнениеот bromma » 5 Юни 2009, 13:51:38

Не можеш, трябва да те видят.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот waterlilia » 5 Юни 2009, 15:02:18

Ne razpolagam sas kirilitsa.Kakva spetsialnost imash ,za da ti dam niakoi saveti.

Не разполагам със кирилица.Каква специалност имаш ,за да ти дам някои съвети.

Горе вдясно има преводач, като напишеш текста, копираш в левия квадрат, натискаш "преведи" и ... готово - на кирилица в десния
waterlilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 8 Юли 2009, 23:17:57

Привет BROMMA, :wave: !
Започнаха да се оформят нови въпроси : масово срещаме обяви за по два три месеца в blocket. se. Аз, обаче се замислям, ако наемем такова жилище после в данъчното няма ли да ни направят проблем с издаването на персонални номера, защото е кратък срокът на наем ?
Изглежда ще се наложи да наемем жилище за три месеца, а впоследствие ще подбираме по-добро !
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bromma » 9 Юли 2009, 10:41:25

Здравей seli ,
аз също "започнах" с три месечен. Наемай нещо което те устройва и веднага започвай да търсиш за след това, че тези два-три месеца няма да ги усетиш!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vivan » 9 Юли 2009, 10:52:06

dimadoctor написа:Здравейте всички!
Имам един въпрос към вече живеещите в Швеция. Как мога от БГ по електронен път да се сдобия с personnumer ? Вече притежавам всички лицензи за дипломи / за медицинско образование и призната специалност /, в това число и т. нар. förskrivarkod , един вид личен идентификационен номер на лекар. Предстои ми да започна работа в Швеция през Август. Бъдещият ми шеф ме осведоми, че е за предпочитане да имам този номер при сключването на трудовия договор. Намерих сайта на skatteverket, но оттам нищо не рабрах, аз все-пак съм доста бос в швдския език 8-[ ...Имате ли някаква информация? Wasserman, ти може би си наясно с тази процедура, ако си минал по нея както и аз.
Поздрави!

Позлзвай преводачката на Гугъла - трудно се работи с нея, но е по-добре от нищо. Дори и да понапреднеш със шведския - пак ще ти трябва в следващата около 1 година ... Успех.
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 9 Юли 2009, 18:39:11

Здравейте, :wave: .
Исках да съобщя, че Skatteverket от Magnus Ladulåsgatan 67 е преместен в Klara Vattugrand 1 (намира се веднага до centralstation ) .
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 11 Август 2009, 20:25:26

Вече изминаха точно 3 седмици и 1 ден от подаване на заявленията за персонални номера и още ги няма... :-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот vivan » 12 Август 2009, 21:54:53

seli написа:Вече изминаха точно 3 седмици и 1 ден от подаване на заявленията за персонални номера и още ги няма... :-k

Не се притеснявай seli, просто почакай търпеливо,а ако ти писне да чакаш - иди и ги питай или си пусни пак формуляр...Обикновенно отнема около месец, но...някога и повече... ;-)
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот tititoti » 28 Август 2009, 17:29:22

Здравейте,
Препрочетох почти всичко, което сте писали във форума. Информацията е страшно полезна за хора, които са решили да променят живота си в по-добра насока.Приветствам Ви.
Сега , бих искала да попитам възможно ли е вместо червен паспорт да се ползва моряшки / имам в предвид заедно с бълг. лична карта да се ползва валиден моряшки паспорт, вместо червен такъв/.
Благодаря предварително! Таня
tititoti
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 3 Септември 2009, 00:13:04

Точно 6 седмици и два дни и още пощата ми пустее...
Не идват тези Персонални номера.
В понеделник се разходихме до Skatteverket и помолихме един служител да проследи в какво състояние е нашата документация, информира ни, че не били все още готови и посочи телефон, на който да се обадим за по-компетентен отговор.
Звъннахме ние и лицето отсреща заяви "Не са готови...Направено е допитване до София, дали съществуват тези хора и чакаме отговор" - и с никакъв приблизителен период не можа да ни успокои.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 3 Септември 2009, 13:06:19

Seli, направо ме притесни... Аз съ6то все-о6те чакам прословутия си номер, не мога да си подпи6а договора :( . Не знам какво става в последно време тук, но досега всички, с които съм контактувал и питал са ми споменавали срокове мах около 2 седмици. Ако не друго, поне си получих поканата за SFI.
Дано се поразтичат малко в този Skattevreket ....
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Следваща

Назад към Документи