• Advertisement

Господа лекари в Швеция, помогнете ми ако можете

Кой каза "Наздраве"? :-)

Господа лекари в Швеция, помогнете ми ако можете

Мнениеот vivan » 22 Август 2009, 11:31:37

На мъжа ми, който е в Nordmaling, близо до Umea, тази нощ му е излязъл нещо като херпес под мишницата и се е пукнал...По негови думи мвого боли...Знам, че трябва да отиде на лекар, но днес е събота...Очаквам да се окаже нещо като херпес зостра, тъй като и преди се е появявал, но бяхме в България...Там сега той е сам, а аз съэм в София с мама...Ако някой знае как да се добере до "кожен лекар" в Umea в събота, дори и срещу заплащане -нека посочи...или какво да направи до понеделник...още няма персон номер, но има валидна българска временна международна здравна книжка и разбира се български документи...Засега аз имем идея само да го намаже с йодасепт и риванол, но не знам дали е правилно, а и дали ще му го дадат в аптеката...Сега отива до аптеката в Umea...да видим какво ще стане...Ако някой има идея какво да направи - нека напише...Аз все пак не съм лекар..., но трябва да направя нещо ... дори и до понеделник...Благодаря предварително на всички които ще се включат...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Господа лекари в Швеция, помогнете ми ако можете

Мнениеот dor4o-57 » 22 Август 2009, 16:08:12

Здр.Виван.
Да го намаже с паста за зъби,по възможност с прополис.Отгоре да наложи мокро пакетче чай,билков и друг.Кубче лед помага също.От аптеката може цинкова паста.Но най важно дали е прекарал шарките,вирусът/причинителят/е еднакъв и за херпеса.Може и ваготил за афти,ако имате малки деца,знаеш какво е.Иначе нета и четеш www,herpes-bg.com.

Успех
Аватар
dor4o-57
Тукашен
Тукашен

Мнениеот vivan » 22 Август 2009, 16:26:43

Ходил е до аптеката - дали са му един крем със следните съставки : KREM 1%: 1 g inneh.: Hydrokortison 10 mg, glyserol, makrogolstearat, flytende parafin, fast parafin, isopropylmyristat, cetanol, amphisol, kaliumsorbat (E 202), sitronsyre (E 330), renset vann. Намазал се е и малко е отпуснало...Ако някой знае нещо за този крем....Ако не помогне - ще ползвам съвета с пастата за зъби на dor4o... В този ред да отговоря - изкарал е всички шарки...Предварително благодаря за всяко мнение...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот derdiedas » 22 Август 2009, 17:30:24

в аптеката са му дали кортизоново кремче
"хидрокортизон - Основният глюкокортикоиден хормон секретиран от надбъбречната жлеза. Неговият синтетичен дубликат, приложен локално или системно, се използва за лечението на възпаления, алергии, колагенози, астма, недостатъчност на надбъбречната кора, шок и някои неплазми."
това може за малко да помогне, но като цяло Херпес се бори с Ацикловир основно- при заостер таблетки и мазане заедно, при малки херпеси например на устната локално се маже само..
Това си е херпес заостер и ще го мъчи много, но да отиде и да пита в аптеката за кремче и таблетки ацикловир. Щом са му дали кортизоново кремче без рецепта може и ацикловира да му дадат. За облекчение кубчета лед.. нищо друго за момента не бих препоръчал.. просто това е доста гаден вирус.. в нета има достатъчно инфо. справка чичко Гоогле.. аптекарите ако са печени и със знания, а не да цъкат за всяко нещо в компа може и да му помогнат.,. кортизоновото кремче ще го отпусне.. ще намали възпалението.. нека да го може за комфорт, но задължително и Ацикловир на таблетки и локално.
При силни стресови ситуации обича да избива Херпеса заостер.. понякога на едно и също място няколко пъти..
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот vivan » 22 Август 2009, 19:22:56

Мвого ти благодаря за ивформацията и съдействието derdiedas. Веднага го пратих до аптеката и затова не ти отговорих - исках да разбера какво е станало... В аптеката в Umea са му отказали хапчето, но в понеделник веднага ще го вземе и разбира се ще търси лекар...все пак е добре да го види. Особенно ако се окаже заболяване на имунната система... Дано да изкара някак си дотогава...Отново много благодаря за съдействието...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот derdiedas » 22 Август 2009, 22:00:31

"
Особенно ако се окаже заболяване на имунната система...

може да си носил вируса на херпеса цял живот и никога даже да не се е проявил.. човешкото тяло е доста сложно, въпреки съвременната техника и знания има неща които тепърва ще се откриват..стреса е много интересен фактор - може да отключи неопределн брой забовлявания - нови и спящи... високо кръвно, косопад, херпес, заекване след уплаха, диабет, нервни заболявания,сърдечни заболявания и много.. съпруга ти ако е емоционална натура трябва да се научи да контролира и подтиска силните емоции, ако в момента изживява трудни моменти, което е и най-вероятно като емигрант просто трябва да се дискутира повече, да се говори - говори с него всеки ден за всичко, добро , лошо, да си намери хоби и също да практикува спорт.. дори да няма хоби, да се захване със натоварващ спорт който го влече.. спорта изчиства напрежението и мислите на човека.. освен от тичането сме здрави и духовно - по Комунзима - здраво тяло, здрав дух-- много правилно било казано :mrgreen: . скорошно oздравяване! ;-)
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот vivan » 23 Август 2009, 22:33:24

derdiedas написа:"
Особенно ако се окаже заболяване на имунната система...

може да си носил вируса на херпеса цял живот и никога даже да не се е проявил.. човешкото тяло е доста сложно, въпреки съвременната техника и знания има неща които тепърва ще се откриват..стреса е много интересен фактор - може да отключи неопределн брой забовлявания - нови и спящи... високо кръвно, косопад, херпес, заекване след уплаха, диабет, нервни заболявания,сърдечни заболявания и много.. съпруга ти ако е емоционална натура трябва да се научи да контролира и подтиска силните емоции, ако в момента изживява трудни моменти, което е и най-вероятно като емигрант просто трябва да се дискутира повече, да се говори - говори с него всеки ден за всичко, добро , лошо, да си намери хоби и също да практикува спорт.. дори да няма хоби, да се захване със натоварващ спорт който го влече.. спорта изчиства напрежението и мислите на човека.. освен от тичането сме здрави и духовно - по Комунзима - здраво тяло, здрав дух-- много правилно било казано :mrgreen: . скорошно oздравяване! ;-)

Страшно си прав...Явно някои хора не могат да живеят сами на чужда земя...Аз заради мама сега съм си в София и разбирам, че там на него сега му е много трудно, а и с езика не е напреднал...Може бе ще се наложи да се прибере до София и после заедно да си ходим в къщи...Ще видя какво ще стане в понеделник...Винаги може да си дойде и в България, ако не успее да се прави сам там...Може би това ще окаже по-правилното решение...Там няма с кого да говори, а аз съм в болницата с мама и не мога да говоря, а и спорта е самотно занимание...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dimadoctor » 24 Август 2009, 08:20:01

Здравей, Виви, освен това бих ти препоръ4ал да не прекалява6 много с кортикостероида, за6тото самият обрив е възможно да се инфектира. Поради това аз ли4но бих ти предписал комбинация от таблетки и крем Ацикловир, някакъв аналгетик- Ефералган, Панадол, и пр. и редовно мазане на обрива с антисептик- Йодасептът е подходя6т. Когато запо§нат да се пукат мехур4етата особено е важно да не се допусне инфектиране, 4е става доста по-неприятно. Дано не съм закъснял със съветите, ама засега ползвам само служебен интернет....
Късмет и бързо оздравяване!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот vivan » 24 Август 2009, 20:07:17

dimadoctor написа:Здравей, Виви, освен това бих ти препоръ4ал да не прекалява6 много с кортикостероида, за6тото самият обрив е възможно да се инфектира. Поради това аз ли4но бих ти предписал комбинация от таблетки и крем Ацикловир, някакъв аналгетик- Ефералган, Панадол, и пр. и редовно мазане на обрива с антисептик- Йодасептът е подходя6т. Когато запо§нат да се пукат мехур4етата особено е важно да не се допусне инфектиране, 4е става доста по-неприятно. Дано не съм закъснял със съветите, ама засега ползвам само служебен интернет....
Късмет и бързо оздравяване!

Много ти благодаря за съветите. Днес пратих по DHL и утре Ацикловира - крем и хапчета ще са там...Засега при всяка смяна на лепенката го дизенфикцира с ...нашенска 60 градусова ракия...щото спирт не са му дали в аптеката, а за йодасепта и риванола така и не са го разбрали...А аз си мислех, че на всички езици е едно и също...За обезболяване си взима нимезил, защото е диабетик и си го носи от България...Днес е бил на лекар и са му взели намазка някаква от раната, резултатите ще са готови в четвъртък, а дотогава нищо не са му предписали...та си продължава със самолечение...не че е правилно да се постъпва така...но си мисля, че е по-добре от нищото дето не му предписали до четвъртък....Като цяло е почнало да успокоява от кремчето и дезинфекцията...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот derdiedas » 24 Август 2009, 22:20:08

може да опита с латинските наименования или с АНглийските в аптеката.. по ще го разберат :)
това е интересното в западните - бели страни, че нищо не се дава 3-4 дена докато не излязат резултатите.. и в ДЕ е така... направо им се чудя как може да оставиш човек с евентуално цистит да чака 4 дена за резултати и после като излязат да му дадат ципрофлоксацинче .... запада има и неща които не мога да ги възприема.. колкото и бели да са тез страни.
ПП за ракията отлично решение ;)
Нимезила да го взима колкото може по рядко че скапва стомха с голяма скорост... винаги след храна 2-3 преима на ден макс.. макс 10- до 15 дена.. после пауза...
ДХЛ-а от БГ дере яко кожи , колко ти взеха за пратката? в ДЕ има ЕУ тарифа за малки пакети и бе 12.5Е по спомен от миналата година.. от БГ към ДЕ обаче тарифата бе невероятна.. около 7-8 пъти по скъпа . Сега незнам как е ДХЛ-а в БГ.
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот didaba » 24 Август 2009, 23:28:21

Здравей Дердидас!
Относно таксите за DHL-преди месец пратих от Германия до България едно пълномощно и ми взеха 40 евро ,като на другия ден бeше в България.А после...трябваше веднага да ми пратят едни документи , за които са платили 55 лева и чаках 3 дена от BG до DE уж с DHL.В България е нещо ужасно ,за съжаление.
Аватар
didaba
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот vivan » 25 Август 2009, 17:01:56

DHL експресно от София до Nоrdmaling - близо до Umea - общо 128,50 лева (цената и до Stokholm е същата) за пакет до 1 кг - нищо че това което пратих няма и 100 грама, но...за сметка на това днес в 14,00 часа вече го бяха получили, за което съм и благодарна и доволна...Лекара в Umea е взел точно за нищо (поне според мен) 1200sek...А нимезила го взима само в краен случай - ведъж на ден - вечер...Отново благодаря на всички за отзивчивостта...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот vond » 3 Ноември 2009, 09:19:56

Някой знае ли, интересувал ли се как става регистрацията на дадено лекраство в СЕ? Интересува ме следното, ако сте наясно - защо Престариум Ко (известно и като КОВЕРАМ) не е разрешено за употреба? В Германия също.
Аватар
vond
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5

Мнениеот zona_zamfirova » 11 Август 2010, 22:07:58

Здравей vond,
Отговарям, ако все още за теб е важен въпроса относно Prestarium-Co (или Coveram).Активните вещества са две - амлодипин безилат(блокер на калциевите канали) и периндоприл аргинин(АСЕ инхибитор) в точно определо количествено съотношение.Това колич.съотношение е изписано обикновено след името на лекарството, т.е 5/5 mg, 10/10 mg, 10/5 mg и 5/10 mg.Трябва да знаеш точно каквъв е твоят Престариум-Ко.В момента няма друг производител освен http://www.servier.bg .
Най-лесно е да влезеш в близката аптека и да попиташ как се казва лекарството при тях/вас(в Швеция) което е комбинация от амлодипин и периндоприл.Не може да го няма :toothy7: :toothy7: По-скоро може да се казва по друг начин: ..."
COVERAM is also registered under the trade marks: Acerycal®, Coverlam®, Coversical®, Covercor®, Covercard®, Reaptan® Prestance®, Presteram®, Co-Prestarium®, Prestarium-Co®, Prexanor®, Bi-Prestarium®, Coversyl AM®, Calcertil®, Proacertil®, Procoversyl® ." В краен случай можеш да си вземеш всяко от тези две поотделно( рецепта), но ще пиеш по 2 хапчета вместо едно, т.е вземаш си 1 опаковка Норвакс(на фирмата Пфайзер) и 1 опаковка Престариум(на фирмата Сервие) и вече имаш Престариум-Ко.Това е най-грубо казано.При всички положения сигурно вече си се консултирал с лекар или фармацевт, защото с тези лекарства шега не бива.
Аватар
zona_zamfirova
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Здраве