• Advertisement

Вируса A (H1N1) или "свински грип" !

Кой каза "Наздраве"? :-)

Вируса A (H1N1) или "свински грип" !

Мнениеот seli » 1 Ноември 2009, 21:10:29

В последно време, всички чуваме и четем за него. Присъствието му е осезаемо навсякъде около нас.
Притаили дъх, очакваме разрастване в опустошителна епидемия или прецизно нокаутиране от страна на съвремената медицина. За сега и двете не се сбъдват, положението е някъде по средата...
Днес четох в Stockholm.se, в града е имало 200 заразени, все още без смъртни случаи. В турските медии темата "гори" за две седмици заразените в страната са 1500, с десетина смъртни случаи.
Всеки ден ми се налага да ползвам стокхолмското метро, а една мисъл ме гложди постоянно "ако има огнище на този вирус, то тогава ще е точно тук". Предупреждават ни "мийте си ръцете често", но на мен ми се струва, като забаламосване. Нямат никакъв отговор и предпочитат да посъветват нещо, отколкото да мълчат.
Силно съм обезпокоен от всичко това, нямаме никаква представа срещу какво сме изправени.
Нещата, които не са ми ясни са следните :
1. Казват, че при ранното откриване на това заболяване всички оздравявали. Добре, но аз как ще разбера, че съм в ранен стадий на свински грип, какви са симптомите?
2. Вече се предлагат ваксини, но масово медицинските кадри по страните отказват да ги ползват - поради недоказан ефект или странични действия, незная.
3. От всичко това, какво следва? Какво правим или неправиме?
Споделете, какви са ви впечатленията, какво виждате или чувате около вас, какво правите или не правите за да се предпазите от този вирус?
Аз лично се чуствам страшно дезинформиран, което ме дразни :-s !
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Re: Вируса A (H1N1) или "свински грип" !

Мнениеот svenson » 1 Ноември 2009, 22:35:14

seli написа:В последно време, всички чуваме и четем за него. Присъствието му е осезаемо навсякъде около нас.
Притаили дъх, очакваме разрастване в опустошителна епидемия или прецизно нокаутиране от съвременната медицина. За сега и двете не се сбъдват, положението е някъде по средата...
Днес четох в Stockholm.se, в града е имало 200 заразени, все още без смъртни случаи. В турските медии темата "гори" за две седмици заразените в страната са 1500, с десетина смъртни случаи.
Всеки ден ми се налага да ползвам стокхолмското метро, а една мисъл ме гложди постоянно "ако има огнище на този вирус, то тогава ще е точно тук". Предупреждават ни "мийте си ръцете често", но на мен ми се струва, като забаламосване. Нямат никакъв отговор и предпочитат да посъветват нещо, отколкото да мълчат.
Силно съм обезпокоен от всичко това, нямаме никаква представа срещу какво сме изправени.
Нещата, които не са ми ясни са следните :
1. Казват, че при ранното откриване на това заболяване всички оздравявали. Добре, но аз как ще разбера, че съм в ранен стадий на свински грип, какви са симптомите?
2. Вече се предлагат ваксини, но масово медицинските кадри по страните отказват да ги ползват - поради недоказан ефект или странични действия, незная.
3. От всичко това, какво следва? Какво правим или неправиме?
Споделете, какви са ви впечатленията, какво виждате или чувате около вас, какво правите или не правите за да се предпазите от този вирус?
Аз лично се чуствам страшно дезинформиран, което ме дразни :-s !

Аз чух напоследък доста хора да казват, че чесънът бил помагал....дали е вярно незнам, но още от малък баба ми ми е казвала,че чесъна предпазвал от болести! :)
А иначе при поява на настинка, отиваме веднага на лекар, за да ни направят някакви изследвания. Все пак казват и, че доста хора си оздравяват, без да е имало нещо сериозно! За симптомите:
Симптоми на свински грип:

* Внезапна отпадналост - човек трудно може да продължи да работи, тренира, учи, и да извършва какъвто и да е род дейности
* Температурата е над 38 градуса
* Загуба на апетит
* Гадене и повръщане
* Пневмония още на 2-ия или 3-ия ден
* Болки в мускулите на очите, очните ябълки и по цялото тяло

Иначе по нета вече има доста инфо за грипа...
Тук в БГ вече масово се виждат хора да ходят с маски, въпреки, че не виждам как ще ме спаси тази маска, а и все пак да носиш цял ден маската :-k
За ваксините бях чел някаде, че цената била 10евро, но незнам нищо повече..
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот seli » 1 Ноември 2009, 23:05:09

Симптоми на свински грип:

* Внезапна отпадналост - човек трудно може да продължи да работи, тренира, учи, и да извършва какъвто и да е род дейности
* Температурата е над 38 градуса
* Загуба на апетит
* Гадене и повръщане
* Пневмония още на 2-ия или 3-ия ден
* Болки в мускулите на очите, очните ябълки и по цялото тяло

Да, но не са ли напълно идентични със симптомите на нормалния грип?

Аз го разбирам така :
При простуда и настинка, прескачаме етапа с визитация на райония лекар и медицински пункт. Направо отиваме в голяма болница със собственна микролаборатория, за да не губим време. Доколкото разбирам от всичко, решението се крие в навременното отреагиране или греша - незная ... :-k
Всичко опира до това, че трябва да се открие в ранна фаза, а часовника цъка неумолимо!
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот makeno » 2 Ноември 2009, 13:21:17

Свинският грип не е много по-опасен от нормалният грип, просто се преекспонира темата. Дали имаш нормален или свински грип, няма общо взето голяма разлика, колко хора около мен вече го прекараха...Виж, птичият грип е друго нещо вече, от него трябва да се пазим :)

Поздрави,
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот bromma » 2 Ноември 2009, 13:55:37

Именно, makeno, съгласен съм с тебе. Единствено ме озадачи нещо което четох, че по-податливи на зараза били по-здравите и по-активни хора. Беше обяснено биологически, но не го разбрах :( .
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот seli » 2 Ноември 2009, 14:40:51

makeno написа:Свинският грип не е много по-опасен от нормалният грип, просто се преекспонира темата. Дали имаш нормален или свински грип, няма общо взето голяма разлика, колко хора около мен вече го прекараха

Добре, ако не е по-опасен от нормалния, защо ако не е локализиран в начална фаза умират хора ?
В крайна сметка, правим ли ваксини или не :-k ?
Ваксините са друг съществен проблем, изглежда още не са изпипани както трябва. В САЩ е имало случай на парализа след ваксина против свински грип.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот makeno » 2 Ноември 2009, 15:31:05

В света годишно умират повече хора от нормален грип отколкото от свински грип. А за ваксините не знам къде е проблема, но в Швейцария също масово отказват да се ваксинират...
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот franklin » 2 Ноември 2009, 22:10:34

Ето по темата за един случай в Стокхолм:

http://www.thelocal.se/23016/20091102/

Въпреки че изглежда случая е малко заплетен, след смърта открили че детето е било със свински грип... тъжно.
franklin
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот vond » 3 Ноември 2009, 14:42:10

най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена. Това включва следните неща:
- често измиване на ръцете с вода и сапун
- използване на дезинфекциращи кърпички за еднократна употреба на спиртна основа
- закриване с ръка на устата и носа при кихане или кашляне
- избягването на търкането на очи с мръсни ръце
- често проветряване на въздуха в затворени помещения
- редовно дезинфекциране на повърхностите в затворените помещения
- измиване и дезинфекциране на играчките за малките деца.
При наличие на симптоми на грип всеки човек трябва да посети личния си лекар и да не ходи болен на работа или училище.
Единственият път на прихванатия вече вирус е в ноздрите и гърлото. При глобална епидемия практически е невъзможно да се избегне контакта с H1N1 (свински грип ), посочват руски учени. Контактът с вируса не е толкова голям проблем, колкото неговото разпространение. Докато сте все още здрави и не проявявате никакви признаци за инфекция, нямате остри симптоми и вторични инфекции, може да прибегнете до някои прости стъпки, които не се посочват в официалните съобщения.
Изплаквайте с топла солена вода носа и гърлото си поне по два пъти на ден. Вирусът през първите 2-3 дни след инфектирането в гърлото и носа започва да се размножава и да показва характерните си симптоми. В някои случаи солената вода има същата сила върху здравия човек, каквато има "Тамифлу" върху инфектирания.
Затова се препоръчва да почесвате ноздрите си с топла солена вода поне веднъж на ден. Слагайте в носа си с тампони, напоени с течността. Това е доста ефективен метод да спрате разпространението на вируса. Във всяка аптека може да намерите и инхалатори, които съвсем не са скъпи.
Увеличете употребата на природни имуностимулатори, богати на витамин С, като цитрусовите плодове например. Ако е необходимо да приемате допълнително таблетки витамин С, вземете ги в комбинация с Цинк, който помага за по-бързото усвояване на витамина.
Пийте топли напитки, колкото можете повече. Топлите напитки имат същият ефект като изплакването, но в обратна посока. Горещата течност помага за „отмиването” на вируса към стомаха, където той не може да се развива, размножава или да нанесе каквато и да е вреда.
Специалисти от университета на Алабама в Бирмингам, САЩ, са установили от своя страна, че Ахилесовата пета на всички щамове на грипа са растителните антиоксиданти. Изследването показва, че антиоксидантите - вещества, които се срещат в храни от растителен произход като ябълките, гроздето и ягодите - пречат на грипните вируси да предизвикат "хаос" в белия дроб.
Аватар
vond
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарено: 1 път

Мнениеот seli » 5 Ноември 2009, 18:55:36

Сега чета, че всъщност, новият свински грип е обикновеният грип, но от различен щам. Аз през цялото време, живях с мисълта - това е ново заболяване, като втората част на " свински грип " е просто съвпадение :-k .
Скришно се надявах, да получа компетентно мнение от медиците във форума :) .
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 5 Ноември 2009, 21:30:42

Моето лично мнение е, че това е поредната раздухана истерия и паника с цел пълнене касичките на дадена фармацевтична компания. Спомнете си и птичия грип, какво стана с него? Имаше пак истерия около няколко умрели кокошки, хората се паникьосваха и се кръстеха, и какво накрая? Някак си постепенно замряха всички масмедийни активности относно заболяването и дойде забравата. Но някои са станали доста по-богати след това...
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот seli » 6 Ноември 2009, 02:15:48

Благодаря за отговора dimadoctor ;-) ,
Твърде вероятно е да си прав :-k .
Изглежда става дума за много големи пари, какви ли финансови сили стоят зад всичко това? Но нещо не са доизпипали - ваксините им не се кутират на пазара, за сега.

Логичният въпрос е : Да очакваме ли след 2 години, например вируса "психозна скумрия"?

То, така както я подкараха...
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 6 Ноември 2009, 18:58:03

Тя, скумрията, иде- дойде....Ама ще стане много по-отчайващо ако се появи например "картофена" или "соева" треска. Тогава сме всички загинали, я от кренвирши или други колбаси, я от мусака или гювеч :hilej: ! Така че спокойно, засега щом оцеляхме от луди крави, птичи грипове и свински подобия- значи сме корави пичове!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот elle » 6 Ноември 2009, 20:56:04

Аз днес се ваксинирах. Ако оцелея след ваксината ще пиша. Stay tuned!
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот elle » 6 Ноември 2009, 20:59:48

seli написа:ваксините им не се кутират на пазара, за сега.

Брей, Вие там сте много напреднали щом ги има толкова отдавна в продажба ваксините, че вече е отчетено че не се кYтират. Тук ги пуснаха тази седмица и то за момента аптеките ги дават само на лекари (безплатна е в Белгия), не знам някой да може сам да отиде и да си вземе, още повече, че не е като стандартните ваксини, а има спецификации в продаваните милилитри.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Следваща

Назад към Здраве