• Advertisement

здравеопазване

Кой каза "Наздраве"? :-)

здравеопазване

Мнениеот asenbg » 9 Април 2010, 16:10:24

здравейте,
може ли да споделите за шведската здравна система - изчетох няколко мнения тук и във иде.ли - не бяха никак позитивни.
asenbg

Re: здравеопазване

Мнениеот bromma » 13 Април 2010, 11:15:27

Всеки гледа от собствената си камбанария - аз съм много доволен от обслужването тук и смятам, че е на светлинни години напред от родното. Мои съучевици пък дошли от неособено атрактивни и напреднали места по света, вкупом оплюха тукашното здравеопазване, защото им се наложило да чакат... Наистина, когато си с някакво страдание в клиниката не е приятно да чакаш, но тези пред тебе и те са с болежките си там.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Preikestolen » 12 Май 2010, 12:33:51

Има нещо, което не ми е много ясно :) След като почна да уча (и работя) тук в Швеция ще трябва ли да продължа да плащам здравни осигуровки в България, за да запазя валидноста на моята национална здравноосигурителна карта. Не става ли нещо като двойно плащане - и тук и в България?
On and on - does anybody know what are we living for...
Аватар
Preikestolen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот seli » 12 Май 2010, 15:40:54

Preikestolen написа:Има нещо, което не ми е много ясно :) След като почна да уча (и работя) тук в Швеция ще трябва ли да продължа да плащам здравни осигуровки в България, за да запазя валидноста на моята национална здравноосигурителна карта. Не става ли нещо като двойно плащане - и тук и в България?

Здравей.
Това е един много деликатен момент. Без да съм въобще вещ по тези въпроси... :-k
Ще ти кажа какъв е моя личен опит: След като и двамата с половинката вече държахме заветните договори. Веднага поехме въздух пред вратите на миграционите - радостни, че вече покриваме основния критерий за постоянно пребиваване тук.
Забравих да спомена, че първо ходихме във форшеклингскaсата за да проучим как стои въпросът със здравното ни осигуряване, понеже сме вече работещи.
Длъжностното лице след като се доконсултира с колеги ни съобщи, че трябва първо да минем през канален ред пред миграционите. След това с документа да дойдем при тях, и 6 месеца след това ще сме в здравната им система.
Аз нищо не разбрах от всичко това. Как след като работя легално и ми се удържат данъци не мога да се възползвам от здравната им система? Защо когато Те имат да вземат нещо от мен го правят на момента с безжалостни фактури, а за да се облагодетелствам аз трябва да чакам цикъла на хелиевата комета. Друг важен момент с здравната кaса е получаването на детски надбавки. Не са много, но със 110 евро на месец си е винаги по-добре.
Смешното е, че 5 дена след получаването на персоналните ни номера получихме молба-известие кой вариант ще предпочетем за плащане на националната им телевизия, а за да съм здравно осигурен, а още повече за да получа нещо от тях ме хвърлят поне година напред.
Тъй че, нямам си идея. :kunst:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bromma » 12 Май 2010, 20:15:53

Работиш ли с договор - осигурен си здравно. Друг е въпросът, че плащаш за здравни услуги до около 2000 кр. годишно, над тази сума е безплатно.
...6 месеца след това...
това не си го разбрал, не е така.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот milk » 13 Май 2010, 14:51:58

BROMMA написа:Работиш ли с договор - осигурен си здравно...

А ако не работиш, но учиш в СФИ, дали си осигурен? Защото съм чувала, че от СФИ те осигуряват.
Даже съм чувала, че имаш ли шведски персонален номер автоматично ставаш здравно осигурен, но не знам дали е вярно.
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 14 Май 2010, 13:45:55

Не ми се вярва SFI да те осигурява - това е просто езиков курс, не е у-ще, не е университет. Затова и доскоро на учещите този курс не се брояха точки за CSN stöd, но от няколко месеца вече имат право кандидатстват за CSN.
А номерът ти дава право за достъп до мед. услуги, но не безплатни.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 14 Май 2010, 19:37:19

BROMMA написа:Не ми се вярва SFI да те осигурява - това е просто езиков курс, не е у-ще, не е университет. Затова и доскоро на учещите този курс не се брояха точки за CSN stöd, но от няколко месеца вече имат право кандидатстват за CSN.
А номерът ти дава право за достъп до мед. услуги, но не безплатни.

Има такова нещо. Когато започнахме първия ден в Kista, получихме един куп листи с информация за учебната програма, пожарна, полиция, бърза помощ, всички лица от които можем да получим инфо за учебния процес. След като разгледахме тази купчина установихме наличие на един лист в който пишеше, че по време на пътуване към сградата на SFI и по време на учебния процес сме здравно осигурени.
После имахме жив пример: Две пълнички сомалийки решили да изкачат витите стълби до третия етаж ръка за ръка и се подхлъзнали и изтъркаляли до долу. Точно този документ е свършил работа тогава. Преподавателката на жена ми е акцентирала пред групата им за това колко важно е да го носят със себе си.
Просто не си обърнал внимание или си забравил навярно.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bromma » 24 Май 2010, 18:34:01

Говориш за здравна застраховка - да, таква има.
Застраховка и осигуровка са две различни неща! =;
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Preikestolen » 24 Септември 2010, 07:31:57

Здравейте, реших да вместя запитването си тук. От 5 месеца съм в Швеция, изкарах си ЕЗОК в България преди да дойда и за щастие досега не ми се е налагало да ползвам медицинска помощ. Мисля че снощи съм си счупил крака докато бягах в Slottskogen (парк в Гьотеборг) понеже по някаква случайност почти всичкото осветление беше спряно ( за това не знам дали мога да се оплача някъде). Днес ще трябва да докуцам до някоя болница, бих искал да знам каква е процедурата в такъв случай. Здравната каса поема ли част от разходите, или ще трябва да плащам здравата.

Благодаря.
On and on - does anybody know what are we living for...
Аватар
Preikestolen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pippi » 24 Септември 2010, 09:23:46

Preikestolen
отивай веднага в спешното
аконаистина имаш счупен крак, това е сериозно

а за липсата на осветление се оплачи непременно в общината
а ако имаш застраховка, непременно уведоми застрахователя си какво и защо е станало

успех и бързо оправяне
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот CHBG » 4 Октомври 2010, 15:47:57

BROMMA написа:Всеки гледа от собствената си камбанария - аз съм много доволен от обслужването тук и смятам, че е на светлинни години напред от родното. Мои съучевици пък дошли от неособено атрактивни и напреднали места по света, вкупом оплюха тукашното здравеопазване, защото им се наложило да чакат... Наистина, когато си с някакво страдание в клиниката не е приятно да чакаш, но тези пред тебе и те са с болежките си там.

Вече два пъти имам нещастието да се сблъскам с грешки на двама различни шведски зъболекари, практикуващи в Швейцaрия. При първия случай отпреди десет години не си потърсих правата като пациент, въпреки че през цялото това време лекувам последствията от тогавашната болезнена и скъпа интервенция. При втория случай жертвата е дъщеря ми. Сега обаче тръгнах да си търся правата. И представете си: Зъболекарят, на чиято интернетна страница са изброени какви ли не звания и титли, придобити в Швеция, ми се обади по телефона у дома, за да ме предупреди "да не си играя с огъня". Това бяха точните му думи, като ме заплаши със съдебна разправа заради оклеветяване. Накрая ме нарече "отвратителна жена". Допустимо ли е такова поведение в Швеция? Тук, в Швейцaрия, се сблъсквам за първи път с подобно грубиянство.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот bromma » 4 Октомври 2010, 18:25:04

Не е обичайно изобщо подобно отношение, вероятно се възползва от това, че си далече и като първи опит да се защити, пробва да те сплаши. Тук за подобна заплаха би могла да го "обадиш" на полицията.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stoianbs » 1 Декември 2010, 03:02:21

Здравейте,
след като изчетох всичко по-нагоре,установих че с персоналният си номер(першун) не мога да се регистрирам в форшеклингскaсата,понеже още чакам от миграхонсверкет разрешителното за престой.Правилно ли съм разбрал?

Преди малко разглеждах бланката-образец за регистриране в форшеклингскасата и т.2 гласи "Аз имам.." 1.постоянно разрешително за престой / 2.разрешително за работа / 3.право на престой за европейски граждани...

Ще се чакай май,май... #-o
На жаргон и по душа съм лек - който ме познава знае,че съм добър човек!
Аватар
stoianbs
Тукашен
Тукашен

Мнениеот MoonPrincess » 16 Ноември 2012, 20:45:30

Здравейте,
За да не отварям нова тема ще се включа в тази.

Предшната седмица ни се напожи да повикаме Бърза помощ за мъжа ми. Имаше ужасни болки и се оказа че са бъбречни камъни. От бърза помощ го преместиха в урологично отделение в болницата. Остана на лечение там 6 дена и му направиха операция (ултразвук май се казваше). В болницата не ни казаха нищо за заплащане или цени. Информираха ни, че ще получим писмо по пощата с фактура.
Имаме персонални номера и разрешение за престой от Миграхунверкет. Но притеснението ми е каква, ще е сумата и дали ще има улеснение за заплащане, защото в момента и двамата сме безработни и не разполагаме с много средста.

Немога да спя от няколко дена. Ако някой може да помогне с информация много ще съм благодарна.
Аватар
MoonPrincess
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Следваща

Назад към Здраве