• Advertisement

Раждане

Кой каза "Наздраве"? :-)

Раждане

Мнениеот todoraky1 » 12 Януари 2011, 00:20:11

Има ли някои особенности които трябва да се знаят преди да се реши човек да роди детето в Швеция?
Трябва ли задължително майката да има персон номер?
Става ли с ЕЗОК?
С какво гражданство ще се води детето ?
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Раждане

Мнениеот pippi » 12 Януари 2011, 07:12:49

има, да
казва им се "пари"

без тукашно ЕГН майката е извън здр. система и ще трябва да си плати
евр. здр. карта не покрива раждане и бременност

детето в цяла Европа наследява гражданството на родителите си

затова внимавайте какво планирате
pippi
Модератор
Модератор

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот todoraky1 » 12 Януари 2011, 11:28:52

МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ/ ЕВРОПЕЙСКОТО
ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО В СЛУЧАИТЕ НА БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ

Съгласно Решение № 195 от 23.03.2004 г. на Административната комисия за социална сигурност на работници мигранти (АК), бременността и раждането попадат в обхвата на неотложно необходимите медицински грижи, поради което необходимата медицинска помощ при временен престой в друга ДЧ се предоставя единствено срещу представяне на валидна ЕЗОК и документ за самоличност – без ограничения във вида на помощта. Същото се отнася и за студентките, на които предстои раждане в друга ДЧ. и тн...

това не важи ли Швеция?
Последна промяна todoraky1 на 12 Януари 2011, 16:59:47, променена общо 1 път
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 12 Януари 2011, 13:07:44

Мисля, че е ясно -
социална сигурност на работници мигранти
, което значи personnummer + регистрация за пребиваване от миграционните.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот stoianbs » 12 Януари 2011, 18:32:10

Тук не сме чак толкова компетентни.Пусни един е-мейл на ЕЗОК или им се обади и ги питай най-добре.
На жаргон и по душа съм лек - който ме познава знае,че съм добър човек!
Аватар
stoianbs
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Pulsar » 12 Януари 2011, 20:11:34

pippi написа:без тукашно ЕГН майката е извън здр. система и ще трябва да си плати
евр. здр. карта не покрива раждане и бременност

Няма такова нещо. Европейската здравна карта ПОКРИВА бременност и раждане.
То пък и би било странно ако не беше така. По-emergency случай от това здраве му кажи.
И ако майката няма пари да си плати? Сигурно ще я оставят да си ражда сама :)
Ако обаче целта конкретно е да се роди в чужбина вероятно ще има и нужда от специално позволение, за което може да се получи информация в здравно учреждение в България.
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот todoraky1 » 13 Януари 2011, 09:14:56

Пуснал съм запитване до НЗОК и чакам, но дали ще дочакам е друг въпрос. За това пуснах тая тема, ако някой знае нещо от извора. Благодаря на всички за отговорите.
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 13 Януари 2011, 13:33:18

Естествено, че няма да оставят жената сама да си ражда. Само че, ако в Бг струва 1000 лв., тук струва 1000 евро - примерно казано - и после се праща сметката до бг-касата, която плаща цената, но за разликата в цените, жената става длъжник като се прибере в страната си.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Pulsar » 13 Януари 2011, 20:15:31

BROMMA написа:...
.
Никъде не съм чел за това че разликата, човека сам си я плаща. Че каква ще е ползата иначе от картата?
Думата "покрива" си означава изцяло, иначе щеше да е "частично покрива".
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 15 Януари 2011, 14:23:31

Надявам се правиш разлика между Осигуровка и ЗАстраховка? :neutral:
Ползата от картата е точно никаква. Не ти го препоръчвам, но ако ти се наложи да ползваш услуга в Европа, показвайки здравната карта, очаквай изненадки в бг.
И още, ето ти една проста задачка: Да предположим, че здравната каса в бг не е фалирала и всичките средства в бюджета й са налични. След колко раждания на българки в европейски страни ще фалира, ако тя плаща цялата сума? [-o< (без да съм сигурен, чувал съм, че разликата в цената е около 4 пъти)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Pulsar » 15 Януари 2011, 16:48:06

Хич не ме интересува дали здравната каса в Бг е фалирала или не.
Здравната карта дава ПО ЗАКОН право да ползвам спешни медицински услуги в чужбина без да плащам,
ако здравно осигурените хора, живеещи в съответната държава също ползват тези медицински услуги безплатно.
Тоест аз се считам здравно осигурен в съответната държава, благодарение на здравната карта.
Просто е като 2 + 2 = 4.
И за да няма повече догадки и предположения - http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/health/unforeseen-treatments/short-visit/index_en.htm

А по въпроса за "застраховка" и "осигуровка" - не, не правя разлика защото чисто и просто са синоними.
В английския например имат само една дума - insurance, в шведския също една - försäkring.
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот iniuta » 15 Януари 2011, 17:35:01

Един въпрос към автора - за случай на постоянно пребиваване на територията на Швеция ли говорим или за временен престой, нещо от типа на 5 месечен образователен обмен? И друго - защо вместо да чакаш отговор от НЗОК, няма ли да е по-добре да попиташ в местната болница как стоят нещата?

Pulsar, разбира се, че има разлика между осигуровка и застраховка. Предишният ми работодател ме осигуряваше здравно и аз отделно си имах допълнителна здравна застраховка, поради спефицични нужди.

И в линка, който си дал си чел доста избирателно - картата НЕ покрива ПЛАНИРАНО медицинско лечение на територията на страната Х......
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот todoraky1 » 15 Януари 2011, 18:28:52

Случая е следния:
Жена ми е бременна и се очаква да роди май месец, а има възможност да започна работа в Швеция преди тя да роди.
Ако изчакаме тя да роди тук, ще загубим много време, а не ми се иска да тръгвам без нея.
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pulsar » 15 Януари 2011, 18:57:04

iniuta написа:Pulsar, разбира се, че има разлика между осигуровка и застраховка. Предишният ми работодател ме осигуряваше здравно и аз отделно си имах допълнителна здравна застраховка, поради спефицични нужди.

Допълнителната здравна застраховка със същия успех мога да я нарека допълнителната здравна ОСИГУРОВКА. Отвори някой синонимен речник и се образовай малко.
iniuta написа:И в линка, който си дал си чел доста избирателно - картата НЕ покрива ПЛАНИРАНО медицинско лечение на територията на страната Х......

Разбира се, че чета избирателно - текста ограден в синьо каре дава пример точно с жена която ражда НЕПЛАНИРАНО. Планиранното медицинско лечение няма нищо общо с това.
Не знам кое не е ясно тук.
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот iniuta » 15 Януари 2011, 20:48:20

todoraky1, бих те посъветвала да се обърнеш към някои шведска здравно-осигурителна компания или направо към болница, при всички положения ще ти отговорят по-бързо и по-акуратно от НЗОК...

Ако изобщо има подобна практика в Швеция, можеш да попиташ бъдещия си работодател дали е възможно жена ти да бъде "прикрепена", така да се изразя, към твоята здравна осигуровка и да си спестите всякакви притеснения.

@Pulsar и с извинения към автора за спам-а.
Не аз трябва да се образовам, Pulsar ... При застраховката, след настъпване на застрахователно събитие се изплаща определена сума на лицето, сключило застраховката.
А когато си здравно осигурен, работодателят ти удържа сумата Х и тя поне при мен, на досегашните ми договори, не се е променяла ако са ми гипсирали крак или са ми преглеждали сливиците. И никой не ми е искал да доплащам нищо и никой не ми е връщал пари пост-фактум.

И така и така си тръгнал да се образоваш - разликата между insurance и аssurance на английски можеш да я намериш във всеки добър английско-английски речник.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Следваща

Назад към Здраве