• Advertisement

Зъболекар

Кой каза "Наздраве"? :-)

Зъболекар

Мнениеот an4y » 26 Юни 2011, 16:23:24

Здравейте, скъпи форумци!
Преди време видях реклама в трамвая, че ако си под 21 и живееш във Вестра Йоталанд имаш право на безплатна зъболекарска грижа и реших да се излъжа да си запиша час във въпросната клиника. Зъболекарката ми заяви, че не знае дали трябва да плащам, защото нямам шведско гражданство и щяла да се посъветва с касата, но въпреки това ме прегледа. Предполагам, че ще ми заяви някаква колосална сума и бих искала да попитам ако някой има представа как варират цените, ако може да ми каже. Доколкото знам европейската здравна карта не важи за зъболекарски процедури.
Благодаря предварително! :)
Аватар
an4y
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Зъболекар

Мнениеот bromma » 27 Юни 2011, 14:18:18

По правило децата -до 18 г. - получават безплатно лечение. Останалите си плащаме. За undersökning, каквото може би са ти правили, цената варира около 600 кр. +/- 100. За всеки две години всеки има право на един път безплатен преглед, поемащ се от касата, може би това е пробутвала рекламата. Иначе с нарастване броя посещения при зъболекар през годината, цената пада по малко, но не мога да кажа точно колко. Напр., като ходя на там, зъболекарят ми казва - " посещението ти струва 1200 кр., но понеже си платил до момента за посещения еди-колко си, сега ще ти излезе 1050 кр."
Като цяло едно лечение без усложнения е горе-долу 1000 кр.
Все пак имам в пред вид folktandvården. За другите клиники не знам.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Зъболекар

Мнениеот makeno » 27 Юни 2011, 17:34:15

Българската здравна карта важи за зъболекар. Всичко, което е безплатно в държавата, където се използва, е безплатно и с нея. Но важи само ако имаш оплакване-болка, кариес, лош дъх. За профилактични прегледи не важи. Всичко това го говоря от опит, макар и не в Швеция, а в Германия. Но все е ЕУ :)

П.С. Естествено това не се отнася за постоянно пребиваващи, а за студенти и туристи.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Назад към Здраве