• Advertisement

Здравеопазване

Кой каза "Наздраве"? :-)

Мнениеот wasserman » 16 Октомври 2008, 12:33:44

Здравей,относно здравеопазването ,мога да споделя като обслужваща част ,слава Богу не обслужвана такава.Системата в по малките и по малко натоварени общини е много ефективна,особено за рутинните деиности-прегледи,рутинни операции,в спешния център не се чака много-е понякога те обслужва студент вместо специалист,особено нощем или събота неделя,но в края на краищата получаваш компетентна помощ.
При нас в Йевле голяма част от обслужването е по телефона или емаил което спестява много ненужни прегледи и облекчава системата.
Хубавото е че сумите които се плащат включително и за лекарства и помощни средства са нищожни спрямо стандарта.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот liverbird » 16 Октомври 2008, 17:40:47

pippi написа:за здравеопазването - има си стандарт 5-30-90
т.е.:
5 дни макс срок за първоначална консултация с общопр. лекар
30дни за втора консултация със специалист
90дни макс срок за операционно лечение

личен пример - аз получих дата за операция само 2 седмици след първия преглед
много зависи от натовареността на общината, на съответния лекар и болница

за грип лечение обикновено няма освен витамини, течности и добра храна
само яко няма подобрение до седмица се ходи на лекар

пак пример - аз ходя с детето на преглед за всяка безобидна кашлица - още първия път ги предупредих, че по този начин навремето хванахме вирусна пневмония - без темп, само лека кашлица
и никога не сме имали проблеми да получим час още същия ден

за мен лично - винаги, когато нещо ме съмнява гинекологично, се обаждам в гинекол. клиника - досега винаги са ми давали час
вярно, след месец
но ако се прецени, че е спешно, става по-бързо

засега единствено не мога да ги убедя за мамограф - била съм много млада, въпреки семейния риск
ми - в БГ, веднъж годишно

за плащането - за 12 месеца имаш макс сума за прегледи 900кр
превишиш ли сумата - нищо не плащаш за ОСТАТЪКА от 12-месечния период
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

мистерия

Мнениеот wasserman » 16 Октомври 2008, 18:17:15

как поста ми изкочи като нова тема идея си нямам.
трябваше да е продължение на дискусията :
Шведския език и разбирането му от шведите.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот liverbird » 16 Октомври 2008, 19:08:58

Трябваше да е продължение на дискусията за езика, ама по съдържание май не е много ;)
Мнението на пипи не преместих, понеже имаше писано и за езика и така твоето мнение остана като първо в новата тема. Нейната информация за здравеопазването цитирах, както се вижда.
Няма лошо и други теми да се засягат, но го преместих като нова тема, за да е по-добре подредено и лесно да се намира информация за важна тема като здравеопазването. На някой като му трябва инфо по въпроса не се знае дали ще се сети да търси в темата за езика :)
Поздрави
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот amra » 24 Октомври 2008, 23:24:13

да споделя и аз нещо за здравеопзването в Свериге.След като официално се регистрирах на адреса ,на които живея след първото писмо с адреса на поликлиниката към която се водя ,дойде и второ,в което ме канят да отида на безплатен гинекологичен мед преглед.Някои сподели,че е добре да се отиде,защото следват глоби....
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот wasserman » 24 Октомври 2008, 23:35:32

Важно е не само заради глобите,
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Roberta » 25 Октомври 2008, 02:14:07

Глоби ли? Ако не отидеш на преглед? О, май ще сменям пак държавата.
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот cvetti » 26 Октомври 2008, 11:37:17

Аз само да добавя,4е става вапрос за определена възраст,която полу4ава тези писма.На мен не са ми пратили.А за глобите разбрах,4е след като те поканят за преглед на определена дата и ти не искаш да отидеш,ако не ги предупредиш един ден преди крайният срок ,след това се заплащат 100-200 крони.Но аз мисля,4е е добре да се отиде .
cvetti
Нов потребител
Нов потребител

Re: Здравеопазване

Мнениеот seli » 27 Март 2009, 22:35:57

Имам въпрос приятели. След като се установя в швеция със семейството си,мисля първоначално да работя само аз,а жена ми да гледа дъщеричката ни (която тогава ще е на година и половина)докато не я дадем на детска градина. Та в този промеждутък в който аз като работещ ще съм здравно осигорен,а тя като неработеща не,ще може ли съпругата ми да се възползва от моята здравна осигоровка? За децата от форума научих,че не било проблем понеже държавата им е осигорявала всичко до 18 годишна възраст.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот seli » 31 Март 2009, 22:38:53

Някой информиран ли е по този въпрос? :-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот estira » 1 Април 2009, 22:22:07

Здравей! В Швеция не е задължително да работиш, за да си здравно осигурен. Стига само да имаш персонален номер.

Това значи, че сега, като започнеш работа, ще ти издадат такъв и в същото време всички останали членове на семейството ще получат свой собствен. За това в някои комуни се изисква да отидеш да се регистрираш сам (försäkringskassan), в други ти го изпращат автоматично по пощата. За твоята здравна осигуровка и тази на семейството ти не се плаща отделно, всичко се поема от държавата и се възвръща от платените годишни данъци.

Зъболекарските процедури обаче се поемат от касата само на деца до 19 години, така че обезателно сe опломбете преди да заминете (тук май имаше и някаква актуализация, трябва пак да попиташ)!

Успех! :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот tsetso » 7 Юни 2009, 13:14:52

Освен лимита от 900 крони за срок от 12 месеца, след които не се плаща за прегледи има и един друг момент. Лекарства с изписана рецепта с обща сума до 900 крони за 12 месе4ен период се плаща 100% от стойността им , надвишат ли се 900 крони се плащат 50% от стойността на лекарствата, а надвишат ли се 1600 или 1800 крони ( не съм сигурен) лекарствата стават безплатни. Дано не ви се налага , но е добре да знаете.Все пак 4овек не е застрахован. В петък ми се наложи да купя някакво Пантолок и в аптеката като ми казаха 921 крони може да си представите-удари ме ток :) , но няма как ,здравето е на първо място :mrgreen:
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот newcomer » 21 Юни 2009, 00:48:02

Привет на всички,

искам да помоля за малко информация относно системата на здравеопазване в Швеция. С моето семейство сме тук от скоро и разбрахме, схемата е горе-долу следната: първо трябва да се регистрираме в т.н. "vardcentral". Вероятно това отговаря на общопрактикуващите лекари в България. В случай на нужда от доктор, най-напред там би трябвало да се потърси помощ. Ако не успеят да решат проблема, от "vardcentral" издават нещо като направление (мисля, че се нарича "remis") за преглед при специалист. След като прочете този "remis", специалистът насрочва дата за преглед при него, като това може стане в срок от 1 до 3 месеца. Това ми се стори доста странно, даже малко обезпокояващо - да отидеш при специалист след толкова време? Как се процедира, ако междувременно се вложи състоянието на човека?
Моля ви за информация дали наистина системата на здравеопазване наистина работи по този начин? Както и знаете ли как точно се избира "vardcentral", трябва ли да бъде по местоживеене? А колкото до лимита от 900 крони - с някаква лична здравна карта ли става отчитането? Предварително ви благодаря, всяка информация ще ни бъде от полза :)
newcomer
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetso » 21 Юни 2009, 12:42:30

Здравей,
такова нещо от един до три месеца няма. Най-дългия срок ,който може да ти се наложи да из4акаш е 3 месеца , в зависимост от заболяването , натовареността на здравното заведение и т.н. На 1-ви юни ми се наложи да отида до "vårdcentral" и 40 минути по-късно ве4е бях настанен в болница , а два дена по-късно ве4е бях минал 5 вида изследвания ,за които обикновено се 4ака със седмици. Вси4ко зависи от това в коя зона е определен пациента-всеки пациент се разпределя в една от 5 зони- 4ервена , оранжева, жълта , зелена и синя (може да съм объркал някоя :) ) Първите 2 се водят директно застрашаващи живота и съответно заемат по-предни места в листата за 4акащи. Например аз минах някакъв ултра звук ,за който лекаря ми каза , 4е следващото свободно време за преглед е в края на октомври :-k .
Що се отнася до vårdcentral , там си записан автомати4но според адреса ти , вси4ки квартали си имат такива от рода на поликлиниките в БГ. За това с лимита за плащане при посещение на общопрактикуващт лекар , както и лимита от 1800 крони за лекарства в рамките на 12 месеца , не ти трябва никаква карта , вси4ко става в тяхната компютърна система , трябва ти само ЕГН
и дано не ти се налага да използваш тази информация :)
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот newcomer » 24 Юни 2009, 22:49:09

Здравей,
много благодаря за полезната и изчерпателна информация ;-). Явно нещата са добре организирани.
newcomer
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Здраве