• Advertisement

Защо никого не съветвам да учи в Щутгарт

Защо никого не съветвам да учи в Щутгарт

Мнениеот scenik » 18 Септември 2011, 22:47:42

Здравейте!
Искам да споделя какво ми се случи преди няколко дни в УНИ Щутгарт.
Дъщеря ми беше страшно амбицирана да учи в университета архитектура и градоустройство, изпрати папка с рисунки и беше щастлива да я приемат. Уреди си и общежитие - на Некерщрасе 132 /или 128/, вече няма значение.
Тъй като беше приета и в България, реших да отида с нея за записването, за да се уверя, че всичко е наред.
Оформихме записването и всички формалности, получихме ключ от стаята и в последния ден решихме да остане в общежитието. Там беше настанена в секция с други две момичета, които ги нямаше в момента.
В последният ден обаче се появи някакво туркинче, което така и не можа да обясни какво учи. Оказа се обаче, че живее с двама турци в същата стая и цялата нощ пийваха ракия.
Наложи се да остана с дъщеря ми цялата нощ, а на сутринта събрахме багажа и се върнахме в България.

АКО НЕ ИСКАТЕ ДА ВИ СЕ СЛУЧИ СЪЩОТО - НЕ ХОДЕТЕ ТАМ!

Поне ще си спестите някоя хилядарка и отрицателни емоции.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Защо никого не съветвам да учи в Щутгарт

Мнениеот makeno » 18 Септември 2011, 23:26:26

В общежитията е така, дали са турци, руснаци, българи, испанци или немци.. няма особена разлика, винаги ще се намери по някой да развали благоприличието, въпреки че по лични наблюдения, щутгартските общежития са малко консервативни. Има много по-фрапиращи случаи в общежитията ми от Мюнхен и Карлсруе навремето, човек или свиква или се изнася :)
Иначе WG е избора в случая, там човек може да си избира съседите и съквартирантите. А специално с цените в общежитията в Щутгарт няма голяма разлика, еднакво скъпо/евтино е..

Поздрави,
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот velingrad » 19 Септември 2011, 06:07:35

Ужас! В студентско общежитие, студенти чужденци - че и турци- пийват ракия? Позор.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот onufriy » 19 Септември 2011, 16:40:48

velingrad написа:Ужас! В студентско общежитие, студенти чужденци - че и турци- пийват ракия? Позор.

Ма така де! Някой накога виждал ли е в българско общежитие да се пие... вода :mrgreen:
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот scenik » 19 Септември 2011, 18:32:44

Но това не е българско общежитие за 50 лв., а прехваленото УНИ в Щутгарт.
Освен това курви на повикване не живеят в общежитията, щото си имат квартири.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот VaskoLeon » 19 Септември 2011, 19:14:02

Живял съм около един месец в едно такова, ама освен разговори в общата кухня до късно на чашка, а след това разбърквания по стаите, лоши неща не съм забелязал! Все пак студентите са сами в стая /изключвам за по една -две нощи съквартиранти/, наемът беше 300 марки на месец топло , хладилникът беше с катинарчета /за всеки по една камера/, приятна атмосфера в всекидневната , сравнителен покой по коридорите и т.н.

За сравнение в София бяхме по 3-ма в стая, обща кухня или всекидневна липсваха , навсякъде имаше денонощни партита , да четеш невъзможно и т.н.
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 50 пъти

Мнениеот bknf » 19 Септември 2011, 21:05:14

scenik ще извиняваш ама.. дъщеря ти колко е години? Cигурно вече не е малко дете, и има правото сама да решава и да избира за себе си. А твоите представи за турците са сигурно от "Време разделно".. Недей така, знаеш ли колко милиона турско говорящи живеят в Германия? Турците не винаги пият алкохол, ходил съм един път на турска сватба - нямаше грам алкохол по масите. Но няма нищо - ти сигурно никога не си живял извън България..(?)
В моето общежитие преди доста години имаше един афганистанец, пълно Cредновековие. Само дето не караше мадамите дето гледаха телевизия в общата стая да стават на крака и да му козируват, като влиза. А те го гледаха като извънземен. Накрая го изгониха и си замина по живо по здраво в страната на талибаните.
АКО НЕ ИСКАТЕ ДА ВИ СЕ СЛУЧИ СЪЩОТО - НЕ ХОДЕТЕ ТАМ

Ами трябвало е да попиташ все пак, тая стая за сам човек ли е и кои са и съкватирантите. Cтаите в общежитията много рядко са общи (с няколко човека в тях), a всеки си е сам. Cигурно най-евтините са така. И по принцип не е прието външни лица да спят там, дори и родител да е. Cигурно е и забранено.
Така че, не се безпокой и да заминава, тя сама ще се научи да се оправя в живота. Няма цял живот ти да се грижиш за нея и да я следиш как живее.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот deyan » 19 Септември 2011, 22:40:42

Е преди да тръгнете назад за България не изяснихте ли това ли е типичната картина в този апартамент там:
- на първа инстанция със съседката;
- на втора с хаусмайстъра;
- на трета със Щудентенверк?

Е, и ако със Щудентенверк не стане, вероятно има и други квартири в тоз големия Щутгарт.
Подобно съдържание под заглавие "Защо не съветвам никого да ходи на море в Слънчев бряг" разбирам, ала тук става дума за съвсем други цели и мотиви.

Да речем, че с тази тема сте си изхвърлили гнева и сега ще се върнете в Щутгарт, за да намерите една приемлива квартира. Става дума за бъдещето на един млад човек, а не за чушки.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот scenik » 20 Септември 2011, 20:14:42

Не искам да влизам в полемика с никой, а и знам че някой от посетителите с това си вадят хляба, просто искам да предупредя тези, които са се вързали на рекламата като дъщеря ми.
Иначе за колегата, който пише, че не съм виждал турци и не съм живял по общежития - ИТ мениджър съм на международна компания и поне веднъж месечно съм в чужбина, имаме заводи в половината свят и колеги и приятели от всички страни и най-много от Германия и Австрия. Живял съм и учил в чужбина над 12 години /имам защитен докторат и няколко специализации/, в Турция съм ходил още преди великото преселение и досега ходя поне веднъж годишно на почивка.
Живял съм и две години с германец и авганистанец в стая - по-интелигентен е от половината студенти в СУ в момента, така че по-полека с отпределенията.
Но да настаниш момиче в нещо като публичен дом е недопустимо във всяка една държава.
Затова отворих тази тема - защото някой може да изпрати детето си само и да го постави в ужасна ситуация.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот scenik » 20 Септември 2011, 20:20:19

А относно младият човек - не е ходил само в Америка и отлично знае какво е общежие и какво - бардак.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 20 Септември 2011, 20:27:11

Тогаз за младия човек- някое по-частно, по-скъпичко и по-швейцарско (в краен случай английско) училище... Не знам за тебе scenik, ма за щерката почвам леко да се притеснявам...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот scenik » 20 Септември 2011, 20:31:51

Не се притеснявай - тя вече учи. Притеснявай се за себе си.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 20 Септември 2011, 21:23:09

Добре де, аз не виждам нищо лошо или verwerflich в описаната от теб ситуация. Дъщеря ти кандидатства, приемат я, решавате да вземе общежитие. Дотук добре. После решаваш и ти да останеш в нейната стая. Забелязваш някое момиче да консумира алкохол с двама турци. На другия ден решаваш че това е бардак и че дъщеря ти там няма работа. Първо, какво те интересува личния живот на хората живеещи в общежитието - всеки може да си прекарва времето с който и както намери за добре. И второ, какво означава за теб понятието "бардак", ти бил ли си някога на такова място? И аз не обичам алкохола - но откога пийването на ракия или уиски прави едно място на бардак? ;)

Една реклама на дадено учебно заведение не включва анализ на личния живот на студентите. Всеки е свободен да си го прекарва както намери за добре. Не мислиш ли?

Ето го май злополучното общежитие. http://www.sws-internet.de/wohnheim/neckarstrasse.

Честно казано, и аз не бих живял с 3 или 7 човека в една стая, колкото и евтино да е. Така че хубаво сте направили, че сте се махнали.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот scenik » 20 Септември 2011, 21:51:40

Бил съм на много места - такъв е живота.
Останах, защото за последната вечер се прехвърлих в единична стая в хотела и не би беше удобно да се върна с нея в хотела.
След 10 часа рецепцията затваря. Исках да свикне с новото място.

Какво можех друго да направя - да я оставя сама с двама пияни мъжаги, които се развличаха с младото момиче в съседната стая на отворена врата? Банята и тоалетната са общи все пак.
Отворих темата, защото общежитието беше предложено от УНИ-то. И не става въпрос за личен живот - във всички общежития където съм бил има някакви правила, които, например в Англия, строго се спазват.
scenik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 20 Септември 2011, 22:11:22

Не може от една стая и едно общежитие да се съди за града или за всичко останало. Щутгарт е хубав град, Баден Вюртемберг е интересна провинция. Проблема е че сте взели WG (Wohngemeinschaft), тоест нещо като апартамент в който живеят 3 или 7 човека заедно. Това е трудна работа, да намериш при такова нещо хора с които да си пасне човек. Затова е най-добре, човек сам да си живее - а не да се занимава с ВГ-та и т.н.

В Англия може би не е много либерално както в Германия, Холандия. Там и системата е съвсем друга.

Какво е трябвало да направиш? Просто да им съобщиш на съквартирантите да си затворят вратата, и ти да затвориш вашата.
Hа другия ден да почнете да търсите друга стая. След седмица - 2 или х месеца все щяхте да намерите нещо подходящо.
bknf
Професионалист
Професионалист

Следваща

Назад към Щутгарт