• Advertisement

детски

Форумът, който касае всеки!

детски

Мнениеот dyna » 13 Септември 2009, 18:49:32

Здравейте! Не можах да видя никъде във форумите нещо писано във връзка с получаване на детски. Може и да съм пропуснала и да не съм видяла, но ако някой знае нещо по въпроса, моля, нека да пише. Интересува ме могат ли децата ми да получават детски тук в Швеция и какво трябва да направя? В момента те учат в шведско училище. Аз все още не се справям със шведския и не знам къде и към кого да се обърна за това.
dyna
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: детски

Мнениеот bromma » 14 Септември 2009, 13:46:28

Писано е разбира се, но сега ми е трудно да ти посоча къде точно. Трябва да отидеш в försäkringkassan в района на живеене и да попълниш едни формуляри, но: поне единият родител трябва да работи! Ако никой не работи, няма да отпуснат детски. Носи си personbevis-ите, uppehållstilstånd (за всеки случай, по принцип не го искат) и трудовия договор.
Първо провери раб. време на касата, защото от няколко месеца то е намалено драстично - по два-три пъти седмично, защото там се виеха безкрайни опашки с молби за помощи и разяснения и затова голяма част от дейността на касата е прехвърлена в страницата й. Мисля, че може и от нея да подадеш ansökan за barnbidrag.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот dyna » 14 Септември 2009, 16:33:26

Благодаря BROMMA! Не ми стана много ясно и за това пак ще попитам. Не знам какво е това personbevis и uppehallstilstand. До този момент със съпруга ми имаме само персонални номера, а ID-карти ни отказаха, защото не сме работили една година в Швеция. По принцип имаме договор за работа, но той е временен, не постоянен. Ще съм благодарна, ако ми кажеш какво означават тези два документа по-горе.
dyna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dor4o-57 » 14 Септември 2009, 22:06:46

Personbevis-удостоверение/акт/ за раждане.
Другият е документ за пребиваване,дано да не бъркам.
Аватар
dor4o-57
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 15 Септември 2009, 13:29:55

Да, прав си, листа с който си получаваш номера се нарича Personbevis, и на практика е акт за раждане. uppehållstilstånd е регистрация, която означава, че човекът е чужденец и пребивава в Швеция по еди-каква си причина.
Ако договорът ти е provanstälning (за пробен период), няма проблем, всички първоначални договори са такива. Ако е срочен, не съм много сигурен какво следва, но нищо не струва да опиташ в försäkringkassan.
Пропуснал съм, че трябва да имаш конто, където да превеждат детските - кеш не се дават!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот dyna » 15 Септември 2009, 15:35:59

Благодаря и на двамата за бързите отговори! От това, което прочетох ми става ясно, че няма да мога да ги взимам, защото нямам сметка в тукашна банка, тъй като те я издават въз основа на ID-карта, каквато аз нямам. Също нямам и такава регистрация, че съм чужденец, пребиваващ в Швеция. Ще трябва да изчакам една година, за да кандидатствам отново за шведска лична карта и сигурно тогава няма да има проблеми за нищо, пък и езика ще науча до тогава.
dyna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dzobelov » 15 Септември 2009, 19:38:54

Здравейте dyna
dyna написа:От това, което прочетох ми става ясно, че няма да мога да ги взимам, защото нямам сметка в тукашна банка, тъй като те я издават въз основа на ID-карта, каквато аз нямам.

Относно отваряне на банкова сметка не се изисква да имате ID-карта,поне така беше преди няколко месеца.Ето тук,има няколко мнения относно това.
Успех :thumbleft:
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот vivan » 21 Септември 2009, 10:30:14

Като зца начало, детските може да ги получава родителят, който има временен трудов договор - към заплатата, защото заедно дори и с временния трудов договор върви и банкова сметка. След три месеца оборот на заплатата в банката на работещия родител, другият може да си отовори банкова сметка в същата банка и оттогава превода може да се пехвърли по негова сметка. Успех...
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dyna » 22 Септември 2009, 15:12:38

Благодаря за съветите, но трябва да ви кажа, че не искат да ни открият банкова сметка без ID-карта. А що се отнася до детските ние със съпруга ми работим и двамато, но ни се струва, че договорът ни не е както трябва. Нямаме фиксирано заплащане, защото работим на повикване, когато има работа. Всъщност типично за работодател българин, какъвто е нашият. Така че явно ще трябва да си намерим истински шведски работодател и тогава всичко ще се оправи.
dyna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 22 Септември 2009, 17:38:52

Не е типично
за работодател българин
.
Съвсем нормална практика е работа vid behov, използва се от много работодатели, в зависимост от изискванията на самата работа. Няма луд, който да наеме някого да работи от време на време, пък да му плаща за висене в помещението половин ден например. Обикновено такава работа се заема като "екстра работа" - например тези дето раздават лифлети по 3-4 часа пред метростанциите.
Съвсем друг е въпросът разбира се, че банките приемат такава работа (ако е единствена) за несериозна и не откриват конто, най-вече защото подозират, че човек допълнително изкарва на черно.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bromma » 24 Юли 2012, 14:32:49

Детските barnbidrag се изплащат докато детето навърши 16 г. от försäkringskassan, обичайно или автоматично на майката. При изрично заявяване може да бъде бащата. Ако след като навърши 16 детето продължи да учи, т.е. гимназия, същата сума детски вече се плаща от CSN, като така държавата се изсулва от грижата да плаща през ваканцията.
Хората питат, през ваканцията детето не се ли храни и облича, че държавата спира детските тогава, но чиновниците отговарят, че така се обвързват детските с посещения на у-ще, както и с присъствие в часовете. Тъй като има много деца, които след 9-клас спират да ходят на у-ще, щото им е скучно, или пък ходят но не влизат в часовете.
Изобщо, с изключение на сметките, всичко друго през лятото спира.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Назад към Работа, данъци и осигуровки