• Advertisement

Fackförbund / Синдикатите

Форумът, който касае всеки!

Fackförbund / Синдикатите

Мнениеот milk » 24 Юни 2011, 09:05:43

Здравейте!

Чудех се дали работещите в Швеция биха споделили опита си профсъюзите. Кой къде се е записал, защо и кое всъщност би трябвало да е водещото при избора на профсъюз?
На мен ми препоръчаха тази: SACO - Sveriges Ingenjörer - ниска такса, и високи обезщетения.
milk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Fackförbund / Синдикатите

Мнениеот Pulsar » 24 Юни 2011, 10:31:46

За мен най-добрият си остава Unionen, той е и най-голям. Като се записах имаха промоция и първите 6 месеца не плащах вноска. Вноската им определено е ниска - 150 или 225 kr в зависимост от заплатата. В момента пак имат промоция, но е за първите 3 месеца.
Последна промяна Pulsar на 25 Юни 2011, 00:59:27, променена общо 1 път
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот sohk » 24 Юни 2011, 11:14:06

Добре де ... а да вземем например този Инженерният съюз. Трябва ли да доказваш, че си инженер и ако да как става. Българска диплома дали ще признаят или трябва да е приравнена преди това?
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот milk » 25 Юни 2011, 00:37:24

Трябва да. Попълваш бланка в която пише в кой университет си учил и каква специалност.
"Membership criteria: either a Master of Science degree in Engineering or a Bachelor of Science degree in Engineering (at least 180 credits)."
Ако имаш преведено копие на дипломата ти върши работа.
А ето тези са само А-каса.
milk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот seli » 25 Юни 2011, 19:55:23

Работата ми е не особено приятна и не особено платена, за това ми е спокойно, че няма да ме уволнят.
И тези А-каси и профсъюзи съм ги оставил за в едно по-добро бъдеще. :)
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот sto100jan » 3 Юли 2011, 00:12:00

Аааа , Сели , не така ! Ти си духал супата 7 месеца без работа , аз 4 месеца , и знаеш какво е да упражняваш само изваждане . С А-касата срещу 300 кр. на месец имаш някаква сигурност в живота . Верно 7-8000 на месец , ама я хич ! Само се подсети как ще е тая - отново интервюта , отново -,,да , браво , много си способен" и след това нищо.....А на 27-мо число - наем , на първо - карта гр.транспорт , всеки три дни - разтоварване в супера ... Без инкомст не става - затова - давай равностойността на 3 половинки полска водка , та да ти е мирна главата :flower:
Аватар
sto100jan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот bromma » 2 Декември 2013, 17:59:51

Ходих миналата седмица на едноседмичен курс в facket-а. Курсът беше за skyddsombud и за времето на обучението,човек получава стипендия, покриваща РЗ.
Да станеш после skyddsombud обаче не е голяма полза - не се заплаща допълнително, само дето през раб. време се занимаваш с въпроси за работната среда най-вече и с въпроси свързани с колегите - отношение към тях, нередности в трудовия договор и др.п. Т.е ако е шибана работата, ще се занимаваш с нея по-кратко време, но ще си получаваш пълната заплата. Правилото е, че skyddsombud отделя толкова време за текущи въпроси, колкото е нужно и работодателят не може да го цака. Лошото е ,че никой работодател не обича факета и така човек влиза директно в черния списък.

В курса бяхме представители от различни браншове в нашия факет и всички мислят да кандидатстват за skyddsombud, но аз не смятам.

Аз мисля, че в момента факета е доста беззъб срещу натиска на бизнеса - всички участници се оплакваха от едно и също нещо - много работа,често пъти несвойствена, много натоварване и стрес и всевъзможни номера от работозателите за да плащат по-малко - това съм го писал в различни теми няколко пъти вече. Подразни ме на курса едно ярко олевяване на хората, вкл. и лекторите, чийто приказки понякога заприличваха на лекциите по комунизъм от вуза в в бг-то някога. Влизах в спорове понякога за фундаментални грешки в разбиранията за икономика, но от друга страна съм съгласен, че гонене на печалби в обществени дейности като образование, здравеопазване, та дори и общ. транспорт е безумие.

Накратко, ако имате проблеми на раб. място, потърсете skyddsombud, дори и да не сте член на факет, може да помогне. Но не разчитайте на 100%.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
Footman
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки