• Advertisement

С българска диплома в Швеция

Форумът, който касае всеки!

С българска диплома в Швеция

Мнениеот alt211 » 7 Юли 2011, 21:14:55

Здравейте. Четвърти курс съм в МУ София, Фармация. След като завърша мисля да замина в Швеция. Интересува ме допломата ми признава ли се там, трябва ли да полагам някакви изпити и лесно ли ще си намеря работа? Все пак фармацевтите са много добре платени и търсени в България, но не знам как стоят нещата в Швеция!
alt211
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: С българска диплома в Швеция

Мнениеот Zmily » 7 Юли 2011, 22:00:52

Виж дали специалността ти я има тук:
ДИРЕКТИВА 2005/36/EО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
от 7 септември 2005 година
относно признаването на професионалните квалификации
Това е документът за признаване на образование в здравната сфера, но не съм сигурна обхваща ли фармацията.
Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот alt211 » 7 Юли 2011, 23:28:10

Прочетох го. До колкото разбрах специалността ми се признава в целия европейски съюз! =D>
Надявам се в Швеция да има недостиг на фармацевти :) за да ме посрещнат с отворени обятия...
Проверих в сайта http://www.lonestatistik.se/ че средната заплата на един фармацевт е 30 000 KR това висока заплата ли е в Швеция?
alt211
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sohk » 8 Юли 2011, 01:39:58

30 000 е страхотна заплата.
За отворените обятия ... ако знаеш шведски, най-вероятно ще е така, но ако не знаеш, едва ли ще успееш да си намериш работа като фармацевт в началото. Специално за фармацевт според мен ще изискват доста приличен шведски.
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот alt211 » 8 Юли 2011, 01:54:42

Знам че за всяка работа се изисква шведски, така че съм се настроил за усилено учене. До колкото разбрах в Швеция предлагат и курсове за изучаване на езика и предполагам, че за няколко месеца ще успея да го науча. :)
alt211
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sohk » 8 Юли 2011, 10:01:16

Правилно си разбрал, но май не си доразбрал. Може да си бърз в ученето, но все пак за прилично ниво няма как да ти отнеме по малко от 7-8 месеца според мен. Отделно че за да почнеш курсовете предлагани тук трябва да имаш персонален номер, а за да го имаш него трябва да имаш работа. Също така ако искаш всичко да ти е легално, трябва най-късно до третия месец от както дойдеш, да подадеш заявление за разрешително за престой, понеже имаш право да останеш в Швеция без него най-много 3 месеца. За неговото издаване също се иска да имаш работа. За това имах в предвид че в началото едва ли ще работиш като фармацевт. Не знам колко време ти остава да завършване, но ако имаш възможност да почнеш с шведският от България още, ще ти е доста по лесно тук. Също си приготви прилична сума за първите няколко месеца докато намериш работа и си издадеш всичките нужни документи, понеже си е скъпичко тук.
И попрочети форума по задълбочено ... мисля, че са ти убегнали някои подробности :)
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Zmily » 8 Юли 2011, 20:27:07

Има и друг вариант за преместване. Пробвай с посредническите фирми, които набират медицински персонал. Не зная дали набират фармацевти обаче. Но нищо не губиш да опиташ. Виж сайта на Medpharm Jobs:
http://www.medpharmjobs.com/
Мисля, че организират по 2 срещи годишно в София. Потърси на английски и други подобни фирми и мероприятия. Имай предвид, че няма да заминеш от днес за утре. Около година отнема от регистрирането във всякакви такива фирми до интервюто. Добрата страна е, че разходите за интервюто се поемат от работодателя, фирмите организират езиков курс, безплатен за теб, някъде из Европата, в зависимост от това каква е фирмата. Заминаваш с уредена работа и научен език, без да си се охарчил за това. Бих те посъветвала да търсиш връзка директно с чуждите фирми, да не разчиташ на техните български представители. Та мисълта ми беше, че ако се регистрираш сега, тъкмо около завършването ще имаш шанс (стига да правят регистрация на недипломирани, но не пречи да се опита).
Можеш да преглеждаш и обявите в EURES, но при директен контакт трябва да уточниш с работодателя как ще учиш езика.
Успех! ;-)
Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот alt211 » 8 Юли 2011, 21:13:07

Проверих в сайта на EURES и излязоха 106 налични свободни места за фармацевти в Швеция. :) Явно наистина имам възможност за реализация , а и мечтата ми е да живея там \:D/ Колкото се може по - скоро ще се заема с изучаването на езика, видях, че в София има курсове по шведски :cheers: , така че времето ще покаже. :) Благодаря Ви за отговорите.
alt211
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот DanielaSf » 16 Септември 2015, 13:13:40

Здравейте, и аз завършвам фармация и се интересувам дали Швеция приема на работа наши специалисти.Някой знае ли пълният адрес на сайта EURES?

Предварително благодаря!
DanielaSf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimadoctor » 17 Септември 2015, 07:39:36

DanielaSf написа:Здравейте, и аз завършвам фармация и се интересувам дали Швеция приема на работа наши специалисти.Някой знае ли пълният адрес на сайта EURES?

Предварително благодаря!

Знае го Google.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки