• Advertisement

Работа като Postdoc в Швеция с договор в Полша

Форумът, който касае всеки!

Работа като Postdoc в Швеция с договор в Полша

Мнениеот catzila » 28 Ноември 2012, 12:41:04

Здравейте, съфорумници в Швеция!

Следващата седмица ми предстои пътуване до Стокхолм, за да се срещна с групата, в която ми предложиха наскоро Postdoc (изследователска) позиция. Обаче най-много ме притеснява това, че работния договор ще бъде сключен с Медицинския университет във Варшава, Полша. Това е така, понеже поляците са спечелили значително финансиране чрез Европейския съюз, но имат интерес да плащат на някой да работи в Стокхолм. Та притеснението ми е относно пенсионните усигуровки и възможността на получаване на помощи в случай на безработност. Вече знам, че пенсионни и здравни ще ми бъдат изплащани в Полша. Въпросът ми е, познава ли някой от вас човек, който да е в такова положение? Дали работейки в Швеция с работодател в Полша човек би имал право на социални помощи в Швеция, в случай че се наложи?

Благодаря ви за информацията предварително!
Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: Работа като Postdoc в Швеция с договор в Полша

Мнениеот bromma » 28 Ноември 2012, 13:28:57

През лятото подгониха транспортни фирми, които прилагаха същия номер - полска фирма с уж командирован персонал. Трикът е елементарен - полски заплати, осигуровки, и т.н., но най-важното е условията на труд. С този номер транспортните фирми работеха по-евтино и печелеха поръчки, за сметка на яко мизерните условия и заплати за шофьорите.
Сам(а) се сещаш за какво става дума. Забрави за всякакви обезщетения!
Тъй като и други отрасли (напр. строителството) пропищяха от тази практика, много вероятно е да отрежат всички подобни видове номера, както порязаха полските тираджии.
От приятел поляк знам, че в Полша добра заплата е 500-600 евро. Плащат ли ти толкова да работиш и живееш тук, си умрял(а) от глад първия месец още.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
catzila
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот catzila » 28 Ноември 2012, 16:29:50

Здравейте и благодаря за отговора.

Всъщност очаквах такъв коментар и трябваше да уточня, че заплатата, която предлагат е повече от задоволителна. Кооперацията е между Каролинска Институт в Стокхолм и Медицинския университет на Варшава, а парите са отпуснати по линията на финансиране от Европейския съюз. С 2 думи, заплатата и реномето на институциите не ме притесняват, просто исках да попитам дали някой е чувал нещо отностно подобна ситуация. Днес звънях в посолството ни там и жената беше достатъчно любезна, за да ми обясни, че всеки работещ и пребиваващ в Швеция, трябва да е регистриран в тяхната система.
Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bromma » 28 Ноември 2012, 17:34:50

Дали са ти съвсем верен, общ и ненужен отговор - ами естествено, като във всяка държава човек трябва да е регистриран в системата й, че пребивава по някаква причина на територията й.
А отговорът, който търсиш е съвсем логичен, да ти подскажа - може ли човек работещ за фирма от Куба, да речем, и останал безработен да взима помощ за безработица от държавата Х, само защото се намира в този момент там? #-o
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 28 Ноември 2012, 17:47:59

Българското посолство посолство в Швеция май няма какво да каже по случая. На мен лично малко странна ми се струва тая схема. Поляците получават някакви пари, и взимат теб като "под изпълнител".
Но защо пък не. Общо взето, какво има да губиш, отивай, и после разкажи каква е била ситуацията.
Доколкото съм чувал, не рядко за университетите работят хора за малко пари, нищо че изглежда много реномирано.
Дано да не е така.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот naselo » 28 Ноември 2012, 18:54:15

Милиони работят за сметка на чужда за държавата фирма - нищо необичайно или незаконно. Попитай си работодателя за повече. До една година може да си комндирован, с продължения максимум до две.
За помощи при безработица - най-малкото имаш правата при осигуряване в европейска държава различна от Швеция. Нали има теми за това. Разпитай повече работодателя си за юридическия ти статут. Така описано със сигурност няма да си регистрираш постоянния адрес в Швеция заради тази работа, но не пречи да пробваш лично ти самата. Ще се изясни като се види договора.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот catzila » 28 Ноември 2012, 22:52:58

bromma, абсолютно съм на ясно, че няма да мога да получавам помощи в тази ситуация и точно това ми пречи да се зарадвам напълно на предложената позиция :( Ще отида на място и ще уточня тези неща, а после, като намеря време, ще дам инфо и тук, че и на друг може да се случи :)

Потребители благодарили на автора catzila за мнението:
velingrad

Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот catzila » 7 Декември 2012, 17:12:18

Здравейте,

Вчера бях в Стокхолм (как се добрах дотам и се върнах е друг въпрос) и, за съжаление, нещата по договора не ми се разясниха съвсем. Запознавайки се с групата, се оказа че просто ръководителя е спечелил финансиране по различни проекти, чрез което той плаща на работещите в лабораторията. Той лично ми каза, че заплащането ще е от Полша, понеже така няма да се плащат данаци в Швеция.
Другата седмица съм на друго интервю в Малмьо, в Лунд университет. Оттам пък се погрижиха страшно много да ми осигурят пътуването и престоя. До степен че по български се чудя къде е уловката :mrgreen: Ще е трудно решение коя позиция да приема, ако ми предложат и тази... Която и да е, ще се радвам да се преместя успешно другата година и да се запозная с нови хора в Стокхолм/Малмьо ;-)
Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот naselo » 7 Декември 2012, 19:41:41

Но защо мислиш за помощи, след като имаш работа? Нарочно няма да работиш? Това е добра идея ако в твоята професионална среда си търсена и ще те наемат дори с "дупка" в практикуването.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bknf » 7 Декември 2012, 19:54:57

Изобщо няма какво да му мислиш, уловки и т.н. Лунд е много приятен, малък град..Заминавай и почвай, после няма да съжаляваш..Ще научиш за това време и шведски, и т.н.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот velingrad » 7 Декември 2012, 22:11:14

catzila написа: Той лично ми каза, че заплащането ще е от Полша, понеже така няма да се плащат данаци в Швеция.
...

Заплащането, както и да е, макар и не второзначно. А как стои (виси) въпроса с осигуровките? Също в Полша?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
ysmivka

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот ysmivka » 8 Декември 2012, 12:32:52

Все ще ти се наложи да отидеш на лекар или зъболекар, до Полша ли ще прескачаш или ще си плащаш от джоба?
Лошото е, че ако ти се откажеш, ще се намери друг който да се “уреди“.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот bromma » 8 Декември 2012, 14:14:59

Разбирам те много добре, catzila, че ти се идва насам и е вярно, че Лунд, а и не само, са хубави и приятни места за живеене. За това ето кратко описание на ситуацията, извлякъл съм го от местната преса.

Много фирми, в т.ч. и държавното здравеопазване използват някои хватки, за да се отърват от данъците.
1. Изнасят дейност зад граница.
2. Принуждават служителите си да регистрират ЕТ-а в прибалтика или Полша.
3. ППолзват bemaningföretag, регистрирани тук.
4. Като т.3. но рег. в прибалтика или Полша.
В 3-те случая (без т.3) , хората са без т.н. A-skatt, което ги поставя в положение на несигурност и невъзможност за намеса и защита по отношение на местните закони, а именно:
- размер на заплащане според нивото тук
- точност на заплащане, т.е. на обичайната дата или изобщо да си получиш заплатата
- право и размер на платен отпуск
-пенсионни осигуровки и право на пенсия и пенсиониране.
- здравни осигуровки, платени болнични, майчинство(бащинство)
-достъп до А-каса или афа-каса
-детски
-образование и повишаване на квалификация
-работно време, доплащане за екстра раб. време, почивки и поч. дни
-продължителност на договора, т.е., някой и друг месец има работа, после- "стой си в къщи" един месец.
-други условия на труд, напр. предпазни средства, вредна среда и др.

И понеже хитрините на фирмите се разрастват, вече в доста сфери е задължително човек да е регистриран по A-skatt, за да работи. Последно четох скоро за фирма задължена да плаща сума ти крони назад за подобни номера, както и персонала да връща пари заради личния дял в осигуряването.
Конкретно в здравната сфера, поради големия недостиг на кадри, особено в малките градове, клиниките ползват много подобни паразитни фирми и плащат много скъпо на тях, но какво плащат паразитите на лекарите, нямам идея. Ползват се също т..н. пътуващи лекари, които обикалят за по седмица-две различни здр. заведения, нещо като ЕТ-та, но те заработват доста големи пари (от порядъка на 100 000 седмично) и са като цяло недолюбвани.

И за финал, мой съвет е да се свържеш със здр. заведение, в който е да е малък град и да те назначат директно, без посредници, как точно става, има доктори във форума, ще ти обяснят. Между другото всеки посредник в края на изложението си обещава, че "след даден период на работа, година или две, има възможност за назначаване директно при работодателя". А защо го обещава, е, хайде, няма да те подценявам. :wave:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот catzila » 8 Декември 2012, 16:30:19

Мерси за съвета, bromma. Аз не съм лекар, а "научен работник", така да го кажа. Но, наистина, един такъв договор не е най-оптималното предложение. В Малмьо ми предлагат договор директно към университета, дано там се получи.
Хубав празник на всички студенти! Радвайте се, докато можете :mrgreen:
Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот catzila » 12 Декември 2012, 00:22:19

Добър вечер, тъкмо се завърнах от Малмьо прясна, прясна. Не съм спала от вчера сутринта от напрежение, тъй че ако правя грешки, извинете :) Та значи, оказа се, че не само поляците, а и шведите намират начин да не плащат данъци и осигуровки. Днес накрая на деня професорът в Малмьо ми каза, че ще ми се изплаща стипендия, за това даже договор не се подписвало #-o Даже и заплащането, което ми предлагат е значително по-малко от това в Стокхолм. Затова си мисля, ако трябва да избирам "по-малкото зло", я по-добре да ходя в Стокхолм, че хем заплатата е по-голяма, хем градът, а отгоре на това и репутацията на института.
Иначе за тази позиция (сега чак видях въпроса на Усмивка) здравни ще бъдат плащани в Полша. Обаче, днес разбрах че в Швеция самото притежаване на личен номер (който ще ми е осигурен), дава достъп до здравна помощ и много малко хора сключват отделна здравна застраховка.
Благодаря ви отново за съветите! Аз сега започвам да го мисля, пък дано да го измисля... До месец очаквайте да проплача за временна квартира в Стокхолм, тъй че се гответе 8-[
Аватар
catzila
Редовен писач
Редовен писач

Назад към Работа, данъци и осигуровки