• Advertisement

Български пенсионери - преместване в Швеция

Форумът, който касае всеки!

Български пенсионери - преместване в Швеция

Мнениеот Kalina73 » 6 Август 2014, 12:12:33

Здравейте,

Би трябвало да отворим една нова тема - Пенсии - това на все-повече хора им става актуално.

Има ли някой опит от преместване в Швеция на своите родители - пенсионери над 65 години?
Какви права имат те по отношение на здравното и социалното осигуряване?
Какви документи се изискват за това преместване?

Моите лични проучвания в сайтовете на шведските власти / телефонни разговори с тях ме доведоха до противоречиви информации. Ето аз какво разбрах:

1. Всеки пенсионер може да се премести за постоянно в Швеция, стига да може да се самоиздържа, или пък някой роднина да го издържа. Ако ще пребивава поне една година, му се издава першуннуммер на основата на доказателства от сорта на банкови извлечения напр., че горното условие е изпълнено. (Информация от Скатеверкет).
Същевременно, всеки, който пребивава законно в Швеция и е над 65 години, при липса на достатъчно собствени доходи има право на социална помощ за възрастни (äldreförsörjningsstöd) в размер, допълващ доходите му до макс. 10400 кр на месец (4200 кр. за храна, дрехи и т.н. + до 6200 кр за жилище, отопление, вода и ток). (Информация от Паншунсминдихетен)
Тези две постановки на пръв поглед се изключват взаимно, същевременно получих устно уверение от Pensionsmyndigheten, че родителите ми, пенсионирани в България, биха имали право на äldreförsörjningsstöd в Швеция, ако са регистрирани по местоживеене (folkbokförd) в Швеция за поне година.

2. Здравеопазването - при кандидатстване за першуннумер се изисква удостоверение, че човекът е здравноосигурен за поне 1 година, и това е попълнена от българската НЗОК формуляр S1.
Същевременно, ако имаш першуннумер, следва безпроблемно да може да се лекуваш в местните лечебни заведения на същите начала, както и шведските граждани.

Някой с опит да ми изясни как в същност стоят нещата?
Аватар
Kalina73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: Български пенсионери - преместване в Швеция

Мнениеот boyko123 » 6 Август 2014, 16:35:57

Kalina73 написа:
1. Всеки пенсионер може да се премести за постоянно в Швеция, стига да може да се самоиздържа, или пък някой роднина да го издържа. Ако ще пребивава поне една година, му се издава першуннуммер на основата на доказателства от сорта на банкови извлечения напр., че горното условие е изпълнено. (Информация от Скатеверкет).
Същевременно, всеки, който пребивава законно в Швеция и е над 65 години, при липса на достатъчно собствени доходи има право на социална помощ за възрастни (äldreförsörjningsstöd) в размер, допълващ доходите му до макс. 10400 кр на месец (4200 кр. за храна, дрехи и т.н. + до 6200 кр за жилище, отопление, вода и ток). (Информация от Паншунсминдихетен)
Тези две постановки на пръв поглед се изключват взаимно...
Някой с опит да ми изясни как в същност стоят нещата?

Първо да кажа изрично, че нямам опит със Швеция, но съм се сблъсквал с подобен проблем в Холандия. Холандските власти интерпретират казуса така: Дългосрочно пребиваване в друга страна от ЕС (над 3 месеца) е законно при условие че човекът може да се самоиздържа в новата страна, без да прибягва до социални помощи (има изключения от това правило, например брак с холандец или законно пребиваване повече от 5 год). В този смисъл един пенсионер от България (или безработен, да речем) не пребивава законно в Холандия, ако не може да се самоиздържа, т.е. да разполага с доход поне равен на социалния минимум. Оттам отпада правото на социална помощ, и кръгът се затваря. Допускам, че може да има подобна "въртележка" и в Швеция, просто да имаш едно наум.

За темата за пенсиите, ти всъщност си отворила нова тема. Имаш предвид вероятно нов форум, за да не стоят пенсиите "под" работа, данъци и осигуровки. Има смисъл да се направи, стига да се появи повече активност относно пенсиите. Засега тази тема стига, ако се разрасне, ще направим и форум :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
Kalina73
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Kalina73 » 6 Август 2014, 19:38:08

Благодаря ти, Бойко. Предполагам обаче, че има и разлики.
Надявам се и някой от Швеция да се изкаже.

Не знам доколко местните данъчни власти са наясно с правото за пребиваване. Миналата година отидох лично да разпитам, те се пообъркаха и казаха да подаваме документи, пък да видим.
В понеделник ще направя нов опит за проучване на място, понеже тук правилата са се променили и поопростили, например отскоро отпада нуждата при регистрация в страната да се регистрираме най-напред в миграционните власти.
Аватар
Kalina73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот boyko123 » 6 Август 2014, 19:58:32

Успех, и пиши как се развиват нещата. Предполагам ще пишат и хора от Швеция, има редовни писачи, ама сега е малко отпускарски сезон :) . Иначе от 1.1.2014 и тук (NL) отпадна изискването за регистрация при имиграционните власти. Ама си има разлики между отделните страни, естествено.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки