• Advertisement

Швеция-работа

Форумът, който касае всеки!

Швеция-работа

Мнениеот MORIS » 20 Юни 2007, 11:13:51

Здравеите,интересуваме мнението Ви за градове като-Малмьо,Гьотеборг,Халмстад,Калмар,дали имат някакви предимства спрямо Стокхолм от гледна то4ка на трудовия пазар.Не фиксирам то4но тези 4 града,а и вси4ки други по-малки градове.
Аватар
MORIS
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pippi » 25 Юни 2007, 11:00:34

малко труден въпрос задаваш
ето тук може сам да си направиш изводите
успех
http://platsbanken.ams.se/region/
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Re: Швеция-работа

Мнениеот amra » 4 Юли 2007, 21:25:02

MORIS написа:Здравеите,интересуваме мнението Ви за градове като-Малмьо,Гьотеборг,Халмстад,Калмар,дали имат някакви предимства спрямо Стокхолм от гледна то4ка на трудовия пазар.Не фиксирам то4но тези 4 града,а и вси4ки други по-малки градове.

може би в големите гладове по- лесно се намира работа,но пък в замяна на това явно наемите са по- високи.Всъщност не е ли така навсякъде по света?Логика просто, проста логика...
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот amra » 21 Август 2007, 10:47:00

Здравейте,интересувам се дали можем да си купим жилище в Швеция?Имаме ли това право?Бях чула,че там дори да имаш жилище, не можеш да го даваш под наем ,без разрешението на домоуправителя на блока.Съвсем странно ми се вижда това-друг дасе разпорежда със собствено ти жилище :roll:
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Aronia » 22 Август 2007, 20:26:01

Аmra, защо да не можеш да си купиш жилище? Стига да имаш средства, или да получиш кредит от банката, който да можеш да изплащаш.
Това с домоуправителя е малко странно. Можеш да го даваш под наем на когото си искаш. само, че,ако се случат някои шумни наематели- съседите звънят първо на домоуправителя (е понякога и в полицията), а домоуправителя- съответно-на теб. В някои сличаи могат да те принудят да изгониш наемателите.
Аватар
Aronia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pippi » 23 Август 2007, 17:37:03

amra написа:Здравейте,интересувам се дали можем да си купим жилище в Швеция?Имаме ли това право?Бях чула,че там дори да имаш жилище, не можеш да го даваш под наем ,без разрешението на домоуправителя на блока.Съвсем странно ми се вижда това-друг дасе разпорежда със собствено ти жилище :roll:

да, точно така е
собствеността върху апартаментите е в доста странна форма тук - плащаш един вид само за правото да живееш в тях и то само ако си одобрен от домсъвета
и те дават разрешение дали ще го даваш под наем
и винаги имаш да плащаш поне 200-300 евро на месец за поддръжка

ако си купиш къща, нямаш такива проблеми
pippi
Модератор
Модератор

Мнениеот SimSim » 20 Януари 2008, 11:50:16

pippi написа:
amra написа:Здравейте,интересувам се дали можем да си купим жилище в Швеция?Имаме ли това право?Бях чула,че там дори да имаш жилище, не можеш да го даваш под наем ,без разрешението на домоуправителя на блока.Съвсем странно ми се вижда това-друг дасе разпорежда със собствено ти жилище :roll:

да, точно така е
собствеността върху апартаментите е в доста странна форма тук - плащаш един вид само за правото да живееш в тях и то само ако си одобрен от домсъвета
и те дават разрешение дали ще го даваш под наем
и винаги имаш да плащаш поне 200-300 евро на месец за поддръжка

ако си купиш къща, нямаш такива проблеми

Според мен не е странна форма, зависи как го тълкуваш. Казва се bostadsrätt, именно rätt =право, т.е. право да си medlem (член) в bostadsföreningen (кооперацията). Разликата е , че отроворността се разпределя мецду bostadsföreningen и членовете. Относно поддръжката на сградата, канализацията и др. инфраструктура отговаря bostadsföreningen.
А тези 200-300 евро, които са споменати по-горе включват доста такси - вода, парно, поддръжка на общите помещения, електричество - общи помещения, пералня, асансыор, заплати за дом. съвета, такса смет, обща хазна ( от която се спонсорират по-гоелми проекти като ремонт на фасада, таван, смяна на водопроводната система, озеленяване и др).

Никой не може да те спре да продадеш апартамента, но дом.управителя винаги присъства при подписване на договора, защото той също носи отговорност, ако има някаква неизправност (примерно парното тече...това е негова отговорност).
При отдаването под наем има различни правила , в зависимост от правилника.
Аватар
SimSim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pippi » 20 Януари 2008, 12:17:10

SimSim, добре дошъл
и много благодаря за изчерпателната информация

а дали случайно знаеш за частното пенсионно осигуряване към разни фондове
аз така и не успях да му схвана идеята
можело сам да си управляваш фондовете
но как става хич не ми е ясно

и последно - ако не е тайна - къде си, в кой град, и каква специалност инженер

лек ден
pippi
Модератор
Модератор

Мнениеот tsetso » 20 Януари 2008, 12:18:11

SimSim, и ти и пиппи сте прави.Наистина нещата ,които изброй са вклю4ени в тази месе4на такса,но те съставлявам около половината от сумата.Другата половина представлява наем ,който се плаща на собственика на сградата ,затова 4е апартамента се намира на територията на неговата собственост.Малко странно зву4и ,но е така.Питах и разпитвах и навсякъде е така,затова наистина е малко странна и относителна собствеността на апартамент тук и както каза пиппи ако си купиш къща няма такива проблеми.
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот pippi » 20 Януари 2008, 12:48:23

единственият проблем с къщите е, че трябва да се поддържат винаги в идеално състояние, така че да можеш без проблем да ги продадеш когато решиш

въпреки че при нас къщите са много евтини, едни приятели си купиха място и си построиха - 200 кв.м за 1млн крони, т.е. около 100 000 евро
звучи скъпо, но не и в перспектива
къщата има супер изолация, от там падат драстично разходите по отопление
като всичко вътре е завършено
не е на мазилка, като в БГ
те сами си избраха и проектираха всичко вътре - това им е вкл в цената и после им изпълниха желанията
имат 10год гаранция за всичко
техниката вътре е последен писък на ЕЛЕКТРОЛУКС
баните са според най-новите изисквания, както и отоплението
от тях се искаше само да си купят нови мебели и да си оправят пътя до там
pippi
Модератор
Модератор

Мнениеот tsetso » 20 Януари 2008, 14:07:54

ами къща е решението ама скъпи при нас.Попаднаха ни малко излишни пари и искахме да ги инвестираме в жилище.За къща не става,тук добрите места са от 2 500 000 и нагоре.А за апартамент ни спря то4но тази такса ,която се плаща въпреки ,4е притежаваме апартамента.То де се вика сега наема ни е 5500,каква е файдата да купим апартамент за 1 500 000,като после трябва въпреки 4е е наш да плащаме по 3000-4000,Смисъла се губи.Затова решихме да из4акаме и в последствие да вземем къща.
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот SimSim » 20 Януари 2008, 21:19:26

tsetso написа:ами къща е решението ама скъпи при нас.Попаднаха ни малко излишни пари и искахме да ги инвестираме в жилище.За къща не става,тук добрите места са от 2 500 000 и нагоре.А за апартамент ни спря то4но тази такса ,която се плаща въпреки ,4е притежаваме апартамента.То де се вика сега наема ни е 5500,каква е файдата да купим апартамент за 1 500 000,като после трябва въпреки 4е е наш да плащаме по 3000-4000,Смисъла се губи.Затова решихме да из4акаме и в последствие да вземем къща.

А има смисъл, преди 3 години продадохме стария апартамент, сумата, която получихме беше x 2. Сега строим къща, сегашния апартамент се очаква да продадем за минимум x 2 сумата, която заплатихме....така че.....но пак е относително- къде е жилището, как е търсенето и тнт. Но моя опит казва, че си заслужава.
Аватар
SimSim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот SimSim » 20 Януари 2008, 21:21:21

pippi написа:SimSim, добре дошъл
и много благодаря за изчерпателната информация

а дали случайно знаеш за частното пенсионно осигуряване към разни фондове
аз така и не успях да му схвана идеята
можело сам да си управляваш фондовете
но как става хич не ми е ясно

и последно - ако не е тайна - къде си, в кой град, и каква специалност инженер

лек ден

:-) hmm, и аз не съм наясно с фондовете... или честно казано не съм се интересувала много, много.
В Malmö съм и работя като инженер- химик ( екология).
Аватар
SimSim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ppetrov » 21 Януари 2008, 21:36:34

SimSim написа:...В Malmö съм и работя като инженер- химик ( екология).

SimSim, разкажи малко за Malmö pls, може и на лични да не обозяваме темата. Градчето ми е интересно, защото през 2001 трябваше да избирам между Saarbrücken в Германия и Malmö/Sweden. После си блъсках главата, че избрах немския вариант - фирмата клекна след атентата на 11 септемви и се местих, че то й един ли път беше.

Предполагам си от дълго време там и впечатленията ти не са повърхностни...
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот amra » 2 Февруари 2008, 01:56:17

Да, може би ако жилищата се продават след няколко години,естествено е да се вдигне тяхната цена.Но наиситна не е много разумно да се купуват апартаменти -така или иначе се плаща наем.Къщи -да!
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки