• Advertisement

Зъботехници в Швеция

Форумът, който касае всеки!

Зъботехници в Швеция

Мнениеот seli » 12 Март 2009, 23:51:05

Колеги,тук да пишем всичко вълнуващо ни относно професията и всичко свързано с нея.
;-)
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Re: Зъботехници в Швеция

Мнениеот seli » 14 Март 2009, 18:03:35

Колегите се загубиха нещо... :hacker:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот NordFrost » 15 Март 2009, 17:46:02

Привет колеги и аз чакам с нетърпение dzobelov да даде малко повече инфо за ситоацията в Швеция относно нашата професия. Аз намерих няколко сайта на лаборатории но те всичките са в по малки градчета извън Стокхолм.Интересно ми е дали нашите дипломи и стаж ще ги признаят или ще триабва да полагаме ниакакви изпити освен езиковите.
Аватар
NordFrost
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот dzobelov » 15 Март 2009, 23:58:08

seli написа:Колегите се загубиха нещо... :hacker:

Здравейте!
Колегата беше малко затрупан от домашни и нямаше време да отговори. :)
Все пак ще споделя това ,което знам засега.Не е много но както писах и по-рано сме от два месеца в Стокхолм.Относно намирането на квартира немога да ви дам някаква полезна информация ,защото на нас ни помогнаха едни наши познати.Тоест като дойдохме имаше вече къде да отседнем.Относно домументите аз съм завършил в Атина и дипломата ми е от там.При допитването ми към тукашната институция ми отговориха ,че в моя случай не е необходимо приравняване на дипломата.Незнам дали така стоят нещата и с българските.Затова най-добре ще е да ги питате.Тове е службата:http://www.hsv.se/
Каквото и да ви отговорят от там вие задължително си преведете и заверете дипломата на английски или шведски.Ще ви потрябва после ако решите да се запишете към бюрото по труда.Осигурете си и документ с който да докажете къде и за какъв период от време сте практикували тая професия,също преведен и заверен.Ако сте посещавали семинари или лекций,свидетелства за владеене на чужди езици, препоръчително писмо от работодател и каквото още там имате го превеждайте.Само във ваша полза ще е.
Относно намирането на работа в тукашния пазар за момента е малко трудно.Както писах преди владеенето на шведски е задължително.А и при последния ми разговор с асистента от бюрото по труда го помилих да ми покаже колко човека са кандидати за работа в момета(10/03).Към тази дата имаше около 270 човека включително и аз ,а раборните места бяха две. :-({|= Нейскам да ви плаша,но положението е това.За два месеца откакто сме тук са били побликувани около 10 обяви.Затова аз лично наблягам на езика и горе главата.Това е засега знам ,че е малко но ще ме прощавате.Ако се сетя и за друго ще допълвам.
Успех на всички !
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 26 Март 2009, 22:46:02

Как върви дзобелов? Успя ли да си намериш работа по професията? Разбирам,че там първо трябва да кандидат сваш в бюрото по труда,но аз те съветвам да разучиш къде има лаборатории да ходиш и да се видиш с хората лице в лице- мисля,че ако те видят амбициран и надъхан може и да те пробват,като за начало да речем да им отливаш моделите и т.н...
Аз именно така си намерих работа в истанбул,не познавах никoй,влязох в една 4 етажна клиника,питах дали имат и лаборатория,получих положителен отговор,говорих уверено пред шефа на лабораторията и така започнах(тъкмо бях завършил и се бях преместил в турция и не знаех почти нищо относно професията :punk: )
Всичко опира до първото впечатление което оставяш... :thumbleft:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 27 Март 2009, 15:38:38

Здравей, seli,
абе не искам да те обезкуражавам, но в началото и аз по тази схема реших да се пробвам в строителството. Посетих няколко строежа и работниците старателно ми обясняваха как се казва уеб-сайтът на фирмата им и да кандидатствам оттам ако се търсят хора за работа. В по-големите фирми, където опитах да вляза в управленията (и където успях да вляза) ме гледаха много учудено и също ме насочваха към сайта им. Изобщо не е прието да се посещава фирма за да питаш за работа, без да си предварително поканен!
Е, сигурно има изключения, може и аз да съм карък, но даже и сега в мойта работа, ако реша да посетя управлението, най-напред се изправям пред заключена врата с домофон. ](*,) Обяснявам, че работя във фирмата, питат ме имам ли уговорен час и проверяват за такъв. Аз нямам и любезно ми обясняват, че съответният служител е силно зает и най-добре е да се обадя по телефона и да си уговоря час. Ако успея да надхитря долу вратата, горе се изправям пред рецепционистката и ситуацията се повтаря. Ако надхитря и нея, увисвам в чакалнята и с това приключвам, тъй като никой не ми обръща внимание, с какъвто и въпрос да съм отишъл, а пък за да питам за работа - абсурд - имало си ред!
Но опитвайте, все пак някой може и да е късметлия! :thumbleft:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот dzobelov » 27 Март 2009, 19:01:00

Здравейте отново!
Прав си BROMMA има нещо такова впредвид схемата.При разговорите ми с асистента от бюрото по труда това разбрах и аз.Тоест тук не е възприето този начин на "пряка" връзка с работодателя,поне при първия контакт.Лично аз си изпращам CV-то и мотовационното писмо на мейла им.Но пък и SELI е прав,на днешно време трябва да си нахален за да оцелееш.Можеби вскоро време ще хващам и аз пътя и ще им досаждам напук на схемата. :mrgreen:
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот SR-71 » 27 Март 2009, 19:21:36

Това с автобиографиите и мотивационните писма работи за шведи и дипломирани специалисти, говорещи шведски или английски (за международни професии). Иначе ходене на място му е майката. Особено за по-непретенциозни професии. Дори и да не търсят хора, ходиш и питаш. Може в момента да не им трябва човек, но след няколко седмици...
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 27 Март 2009, 22:47:47

dzobelov написа:
seli написа:Колегите се загубиха нещо... :hacker:

Здравейте!
Колегата беше малко затрупан от домашни и нямаше време да отговори. :)
Все пак ще споделя това ,което знам засега.Не е много но както писах и по-рано сме от два месеца в Стокхолм.Относно намирането на квартира немога да ви дам някаква полезна информация ,защото на нас ни помогнаха едни наши познати.Тоест като дойдохме имаше вече къде да отседнем.Относно домументите аз съм завършил в Атина и дипломата ми е от там.При допитването ми към тукашната институция ми отговориха ,че в моя случай не е необходимо приравняване на дипломата.Незнам дали така стоят нещата и с българските.Затова най-добре ще е да ги питате.Тове е службата:http://www.hsv.se/
Каквото и да ви отговорят от там вие задължително си преведете и заверете дипломата на английски или шведски.Ще ви потрябва после ако решите да се запишете към бюрото по труда.Осигурете си и документ с който да докажете къде и за какъв период от време сте практикували тая професия,също преведен и заверен.Ако сте посещавали семинари или лекций,свидетелства за владеене на чужди езици, препоръчително писмо от работодател и каквото още там имате го превеждайте.Само във ваша полза ще е.
Относно намирането на работа в тукашния пазар за момента е малко трудно.Както писах преди владеенето на шведски е задължително.А и при последния ми разговор с асистента от бюрото по труда го помилих да ми покаже колко човека са кандидати за работа в момета(10/03).Към тази дата имаше около 270 човека включително и аз ,а раборните места бяха две. :-({|= Нейскам да ви плаша,но положението е това.За два месеца откакто сме тук са били побликувани около 10 обяви.Затова аз лично наблягам на езика и горе главата.Това е засега знам ,че е малко но ще ме прощавате.Ако се сетя и за друго ще допълвам.
Успех на всички !

здравей dzobelov! Исках да те питам- по професията ли кандидатства и се оказа че кандидатстващите са 270 за 2 места??? Или просто докато чакаш да изкочи нещо свързано със зъботехника си решил да уплътниш времето и бюджета с нещо друго?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dzobelov » 27 Март 2009, 23:18:38

Здравей Seli!
270 човека бяха преди две седмици и всичките са зъботехници регистрирани в бюрото по труда търсещи работа към тоя момент.А две бяха обявените работни места,по-точно бяха две лабораторий и всяка търсеше по един човек.За съжаление от тогава не е побликувана никаква нова обява. ](*,)
Последна промяна dzobelov на 27 Март 2009, 23:25:17, променена общо 1 път
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 27 Март 2009, 23:23:45

Аз съм привърженик на директния контакт и смятам че той е най-важен за нашата професия при първоначални взаимоотношения работодател-работник! Понеже се работи в затворена среда,дълъг работен ден,работа състояща се от много етапи,често поттискаща атмосфера и когато надигнеш глава би искал да видиш хора с които ти е приятно да си побъбрите разтоварващо и да се разбираш,често когато изключиш за нещо е хубаво да вземеш мнението и на друг колега и той също да разгледа проблема със свежи очи,а за да го направиш трябва да ти е приятен... Работата в лаборатория изисква тесен контакт между работещите и за това екипа винаги се състои от хора които могат да се дишат по между си(това го знам от личен опит от средата в която работя),неудобните елементи се отстраняват на момента или след време те просто не издържат и сами напускат! Заради това дзобелов направи списък с лаборатории и ги обиколи една по една,важно е да обмениш химия с хората,да стиснеш ръката на един двама шведски колеги да осъществиш така наречен енергиен обмен и смятам че ефекта ще е по добър от едно sv разгледано на компютъра
:thumbleft:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 28 Март 2009, 01:26:17

Иначе дзобелов аз съм удовлетворен в истанбул! Работя само аз,но печеля достатъчно за да си плащам квартира и всичко покрай нея,живея в добър квартал,не се лишаваме от нищо като ядене(ако мога така да се изразя) и дрехи,позволявам си редовно да правя подаръчета на жена си за да запазя душевния и мир на ниво(тя горката достатъчно се изтерза покрай дъщеричката ни,грижи се напълно сама за нея). Работя в добра атмосфера и чиста среда,НО има едно но... Турция не е държава в която може да живее един човек роден и израснал в бг,ще ти кажа защо! Тук за да постигна всичко което сам ти опсал по-горе се трудя 13 часа на ден в 6 дни от седмицата(където и да отида в истанбул,в която и лаборатория да почукам няма да е по-различно). На мен един ден ми минава по следния начин: в 8 сам на работа,в 21 и 30 сам вкъщи,вечерям,гушкам 20 мин дъщеря си,една две целувки и милувки с жена ми,после към 30 мин служа като кошче за негативнта енергия която тя отделя,резултат от това че е самичка цял ден с мълчугана... Да не ти говоря после как се чувствам в събота вечер,в края на работната седмица...И след това неделята,единственият ми почивен ден за какво да го ползвам? Да почивам,да се разхождам из парковете със семейството си,да ходим да пазаруваме или да разгледам за нещо което трябва да се свърши от мъжа в къщата?
Още една причина: в неделя сутрин слизам пред блока да поизтъпам колата(по каси гащи тениска),отскачам до бакалията отсреща да взема две бири за да преповдигна настроението по време на операция "чиста кола". Бакалина ми ги слага в черна торбичка,аз излизам от бакалията и с отвращение изхвърлям неугледната черна торбичка и поемам ценната напитка в ръка,поставям бирите на тротоара и се захващам с колата. Искача горепосочения тип от своята бакалия,мърморещ и с вестник в ръка и сапочва да ми увива бирите в него(понеже е било грехота да се консумира алкохол на общественно място,пак аз се чудех защо в кръчмите им има пердета?!?!),аз го гледам потресен и с изцаклени очи!
След като сам приключил с колата се качвам в апартамента и жена ми ми съобщава че е получила оплакаване от съседките,които били възмотени от мъжа по каси гащи заел всевъзможни позиции за да си изчисти колата,понеже тука каси гащи носели само децата до 13 годишна възраст и е било неприето един зрял човек да излезе така на улицата(много неща ми идеха да кажа тогава на жената,но си замълчах ](*,) ).
Постепенно забелязах,че жена ми не носи вече каси поли и я попитах защо-тя ми отговори че и е ставало страшно неудобно от постоянните мъжки погледи вперени под кръста...замислих се...един дава пати се хванах,че и аз го правя...стана ми гадно...и тогава ми светна една мисъл в главата...представаих си се в преспектива...след 5 години...след 10 години...ужасих се! Казах си"аз имам дъщеря,такова бъдеще ли ще и предоставая","аз не искам да остарявам в такава държава"
За бг да не говорим-никога повече няма да се върна в тази мизерия,корупция и шуро-баджанащина,да отидеш на лекар поради надута херния и да умреш в ръцете на нескопосан и некадърен хирург(случи се на едни познати)
Насочих се към швеция защото доколкото сам запознат това е едно отворено общество със здрави корени и стабилни закони-ето в такава държава искам да живея! Няма значение че в началото ще работя в турски ресторант,кафене,дюнери или на строеж! Научавайки езика постепенно ще се оглеждам и ще направя всичко възможно за да бъда назначен в някоя зъботехническа лаборатория.

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
nadia_portugalia
Рейтинг: 4%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот NordFrost » 29 Март 2009, 01:42:07

Seli, това е добре че може да подържаш добър стандарт на живот със професията дори и само ти да бачкаш защото в бг нестава. Тук бачкаме редовно и седем дни в седмицата понеже тук сме в най дивия капитализъм които може да си представиш.Редовно има поръчки от петък следобед за понеделник сутрин, и трябва да ги свършиш защото иначе изпадаш от пазара и всичко е свързано с неописуем стрес и безкраино бързане само и само за да може да си докараш ниакакъв приличен стандарт на живот (а дали е живот).
В бг ситуацията е точно такава каквато си я запомнил мизерия,корупция, шуро-баджанащина,престъпност и мутри, тук вече 20 години копаем без да изхвърляме и така сме се закопали че няма измъкване. Политически елит драпащ към властта само и само за да ограбва собствения си народ, а сега посягат и кам парите от европа, но маи номер им няма да мине надявам се в бруксел разбраха що за стока са.Някои хора в чужбина казват че отношението към тях е като кам втора ръка хора,чужденци, но какво ще кажат като се варнат и в собствената им държава се държът по същтиа начин с тях. Хора, чиновници стоящти зад някакви бюра или получили някъква власт незнаино как и поради какви причини получаващи големи заплати от нашите данаци, се разпореждат с нашият живот и държава все едно им е бащиния или се мислят за богоизбрани.Бих преглътнъл такова отношение ако съм в чужда страна но в собствената никога.Писнами да слушам как някоя си партина издънка е откраднал ДДС за мильони, или друга партина издънка ни излага пред европа и света като се е опитал да открадне мильони или направо ги е откраднал или някои са го обрали или са му откраднали колата или са го измамили по наи долния начин и няма наказани(тези неща просто се случвали нищо особено трябва да сме свикнали ](*,) ).Гледам и хората, изморени, озлобени,стресирани, тук направо ни продъниха ушите с тая криза но в момента се оказва че не е само медиина а си е реална и то в наи тежкия и вид и размери.
О аз маи прекалих с писането, но след seli и аз реших да напиша нещо малко :) , защо искам да се махна от БГ.
Поздрави.
Аватар
NordFrost
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 29 Март 2009, 19:45:53

Колеги надявам се ще наясно,че професията която работим е специфична за всяка една лаборатория,а да не говорим за различните държави! Целта е ясна: да се направи зъб!
Но както и вие знаета за да се направи нещо в зъботехниката съществуват повече от един метода,технологията на изработване може да е различна,ползваните материали различни и прочие...
Та какво искам да кажа: може да се окаже че протежните конструкции,които сме свикнали да изработваме с лекота да са станали демоде в швеция и модерните им алтернативни варианти да са непознати за нас? Може да се окажем в небрано лоз
е...
Пример: Аз рабтих един месец в една лабратория и след това се преместих в тази която сам сега(вече 5 години). В първата в която работех пращаха ни мярки от германия.Немците искаха да им изработваме протежи изцяло от благородни сплави на принципа на телескоп-короните. Мен ме ползваха само за да им отливам и подготвям моделите,понеже материалите с които работеха бяха доста скъпи(35-40 евро за грам от тази сплав),не ме използваха нито за моделъжа(ако моделъжат ми е по-гръб ще бъде използвано повече от скъпоценният метал),нито за пиленето на конструкцията(оправадаваха се,че понеже сам новобранец ще прахосам"пак" от скъпоценната сплав) и т.н.
Разбрах,че там няма да ме огрее скоро и напуснах...
А колеги информирани ли сте относно състоянието на зъботехниката в стокхолм или направо в швеция?
p.p: за пореден път искам да се извиня за правописните грешки в текста!Нямам бг клавиатура и страшно се затруднявам с използването на програмката за превод горе вдясно. Интересното е,че еднакви комбинацията от букви в различни думи и текстове се превеждат не винаги по един и сащ начин...все още не съм разбрал причината :dontknow:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 30 Март 2009, 16:18:08

Привет, seli,
Виждам от постингите ти, че сме на една вълна, напълно споделям
представаих си се в преспектива...след 5 години...след 10 години...ужасих се! Казах си"аз имам дъщеря,такова бъдеще ли ще и предоставая","аз не искам да остарявам в такава държава"

Освен това разбирам, че си силно мотивиран, =D> а това е много важна предпоставка за да успее човек да се установи тук или другаде, започвайки от нулата. Необходимо е да си запазиш мотивацията като дойдеш на новото място, да се въоръжиш с доста търпение и, разбира се, с добра финансова опора и ще успееш.
Браво, NordFrost, за емоционалното ти изказване, въпреки правописните грешки, които съгурен съм се дължат на спонтанното изпускане на събралата се негативна енергия! Това което си описал, бяха част от водещите мотиви и за моето (а навярно и на доста други хора) изнасяне от Бг. Бих те посъветвал следното: отграничи се от емоциите и постави на кантара - да продължаваш да се бориш с вятърните мелници в Бг цял живот и да работиш професията си от едната страна; или да започнеш от нулата да градиш отново живота си (в Швеция или в друга страна), като най-вероятно ще прахосаш х години и енергия в други професии и като резултат пък, ще изостанеш от професионалното развитие, от другата.
Аз напр. имам две образование от Бг и две професии със стаж, но тук работя нещо съвсем друго. Направих избора си и изобщо не съжалявам за него, а напротив, слава богу, че ни приеха в EU в "този живот" и получихме възможност за избор за местоживеене. Тук изобщо не съм "втора ръка човек", въпреки трудностите по намиране на желана работа. Държавата и институциите ме третират, като равен с шведите, а и самите шведи като ме опознаят повече ме приемат съвсем позитивно.
Тъй че животът и изборът са твои. Ти си на ход.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки