• Advertisement

Квартира и предплащане на наем

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Квартира и предплащане на наем

Мнениеот sinsin » 28 Юли 2009, 10:56:23

Здравейте на всички.
Името ми е Синан и скоро ще бъда в Гьотеборг. Отварям този въпрос, защото смятам, че ако информацията за която и да било балканска общонст е повече, това може да повиши шансовете за реализация на всеки. Интересувам се от всяка информация, свързана с възможности за намиране на квартира, на работа, на различни начини за разпускане в града и още и още. Прочетох всяка информация във форума, която ще ми е от полза, за което благодаря на всички за подробните описания за живота в Швеция въобще.
Имам един конкретен въпрос, който възникна по време на търсенето на квартира. Та значи, един испанец се беше навил да ми отдаде една от стаите си, но искаше предплата на депозит и ми предложи да направя плащането през Western Union. Е, да де, ама аз изобщо не знам на какво основание става това плащане. Ако просто така му преведа парите, той може да каже, че съм му ги дарил. Знам, че въпросът ми може би звучи смешно, но наисина не съм запознат.
Това е засега от мен.
Аватар
sinsin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Турци в Гьотеборг

Мнениеот seli » 28 Юли 2009, 11:22:57

Здравей Синан,
повечето от нас са минали по пътя резервиране на хостел, още в Бг - пристигане в Швеция - търсене на място !
Според мен ( повярвай и според други ) е доста рисковано да плащаш(през граница) за нещо, което не си видял и не знаеш дали въобще съществува.
Аз си намерих квартира чрез http://www.blocket.se , ако имаш затруднения с използването на сайта ще те насоча. Всичко опира до това дали владееш английски(предполагам незнаеш шведски) за да се разбереш с местните. Трябва да те предупредя, че трябва да приготвиш сериозни финанси за да примамиш някого, понеже ще си неработещ и нешвед - попадаш в категорията "несигурни" за местните наемодатели.
На мен лично ми се наложи да дам два месеца депозит и да предплатя на два пъти 6 наема (наемодателя ми е сириец ) = 5 600 евро от раз , но няма друг начин, трябва по някакъв начин да " излъчваш " сигурност!
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот Pulsar » 28 Юли 2009, 14:03:06

За Western Union, MoneyGram и останалите бързи начини за превод на пари просто забрави. Човека просто ще си изтегли парите и ще си отиде по живо по здраво, а ти ще останеш без пари и без квартира. Идваш тук в хотел или хостел и започваш да търсиш на място.
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот anastasi » 29 Юли 2009, 00:19:30

плащането може да е с акредититив или наложен платеж, акредитивите са няколко вида принципа е че банката (а в сучея със сигурност ще се обваржат няколко банки) се ангажира и е гарант по сделката- ти искаш докумен-договор от лигитимно лице ( а не фантом) тои ти иска парите а банката проверява и взима неиното си като комисион и всичко е сигурно и всички са доволни , с наложния платеж е сходно тук куриера се явява с функциите на банката куриера плаща като види стоката в случая апартамента и тва че е собственост на лицето -самоче ако с банката можеш да упълномощиш да се разпорежда от твое име с куриера няма как - така че юридически не съм сигурен че ще е изпипано с куриер -не и за наемане на апартамент иначе да си купиш нещо по този начин или да продадеш е идеално ,ако ползваш наложен платеж като банката да плати на лицето след виждане на документите и потвърждаване че това е собственика си перфектен но не знам дали точно тази банка има тази практика , така че с акредитив е наи добре , другия варянт е някои твои познат да ти свърши тази работа дори и да се поразходи от 200-300км. пак ще ти е супер полезен -но след кото питаш тук явно този варянт е отпаднал - моя съвет е да си деистваш на място както сели те съветва
от външно министерство не плащат на българи които са закъсали и нямат пари да се приберът в БГ -явно стават все повече ! ако близките на бедстващите българи платят в Бг във Външна Министерсво щели да ги приберат само че преди да се стигне до там питаите за колко пари е тази услуга !!!!
наемането на квартира в цяла скандинавия не е лека зядача и много често свързана с неуспех особено за хора които не са запознати, преди няколколко месеца някви двама отищли в Керуна(северна Швеция) хленчили напред назад извикали еда моя позната българка която живее там тя жената ги подслонила за няколко дни а тия искали и работа да им намери в краина сметка поели обратния път - изводите са ясни лесно ли е и т.н.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ !!!
Аватар
anastasi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pulsar » 29 Юли 2009, 00:38:43

anastasi написа:преди няколколко месеца някви двама отищли в Керуна(северна Швеция)

Е да бяха отишли направо на северния полюс, току виж си намерили работа в някоя станция там :)
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот sinsin » 29 Юли 2009, 07:24:51

anastasi написа:плащането може да е с акредититив или наложен платеж, акредитивите са няколко вида принципа е че банката (а в сучея със сигурност ще се обваржат няколко банки) се ангажира и е гарант по сделката- ти искаш докумен-договор от лигитимно лице ( а не фантом) тои ти иска парите а банката проверява и взима неиното си като комисион и всичко е сигурно и всички са доволни , с наложния платеж е сходно тук куриера се явява с функциите на банката куриера плаща като види стоката в случая апартамента и тва че е собственост на лицето -самоче ако с банката можеш да упълномощиш да се разпорежда от твое име с куриера няма как - така че юридически не съм сигурен че ще е изпипано с куриер -не и за наемане на апартамент иначе да си купиш нещо по този начин или да продадеш е идеално ,ако ползваш наложен платеж като банката да плати на лицето след виждане на документите и потвърждаване че това е собственика си перфектен но не знам дали точно тази банка има тази практика , така че с акредитив е наи добре , другия варянт е някои твои познат да ти свърши тази работа дори и да се поразходи от 200-300км. пак ще ти е супер полезен -но след кото питаш тук явно този варянт е отпаднал - моя съвет е да си деистваш на място както сели те съветва
от външно министерство не плащат на българи които са закъсали и нямат пари да се приберът в БГ -явно стават все повече ! ако близките на бедстващите българи платят в Бг във Външна Министерсво щели да ги приберат само че преди да се стигне до там питаите за колко пари е тази услуга !!!!
наемането на квартира в цяла скандинавия не е лека зядача и много често свързана с неуспех особено за хора които не са запознати, преди няколколко месеца някви двама отищли в Керуна(северна Швеция) хленчили напред назад извикали еда моя позната българка която живее там тя жената ги подслонила за няколко дни а тия искали и работа да им намери в краина сметка поели обратния път - изводите са ясни лесно ли е и т.н.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ !!!

Мерси много за обясненията. Описанието за плащането през граница ми беше много полезно, че да не се прецакам с парите. Мисля, че обяснението е подходящо и за др. теми като Търсене на квартира от България и ще бъде от полза за всички, които търсят от Бг.
Аватар
sinsin
Нов потребител
Нов потребител

Re: Квартира и предплащане на наем

Мнениеот seli » 5 Август 2009, 23:11:29

Как да използваме http://www.blocket.se/ за намиране на квартира ?

Влизате в сайта и там са наредени в колона по-големите градове :

Norrbotten
Västerbotten
Jämtland
Västernorrland
Gävleborg
Dalarna
Värmland
Örebro
Västmanland
Uppsala
Stockholm
Södermanland
Skaraborg
Östergötland
Göteborg
Älvsborg
Jönköping
Kalmar
Gotland
Halland
Kronoberg
Blekinge
Skåne

Кликвате върху Стокхолм (например) и след това кликвате на стрелкичката до Alla kategorier !
Под Alla kategorier, наредени в колона излизат категории от които избирате Lägenheter и кликвате върху Sök(търси)!
Ще излязат следните подкатегории, наредени в редица: Alla Säljes Uthyres Bytes Köpes Önskas hyra - избирате Uthyres, след това излизат допълнителните категории: Min.antal rum - Max antal rum и Min boyta - Max boyta, които са съответно за брой стаи и квадратура на жилището!
След това насочвате вниманието си към ето тази част

Botkyrka, 61 Lidingö, 60 Sigtuna, 51 Tyresö, 33 Värmdö, 19
Danderyd, 28 Nacka, 93 Sollentuna, 69 Täby, 37 Österåker, 12
Ekerö, 10 Norrtälje, 25 Solna, 210 Upplands Väsby, 42
Haninge, 82 Nykvarn, 6 STOCKHOLMS STAD, 2873 Upplands-Bro, 12
Huddinge, 117 Nynäshamn, 23 Sundbyberg, 127 Vallentuna, 16
Järfälla, 52 Salem, 3 Södertälje, 73 Vaxholm, 12

Значи, абсолютно всички са квартали на Стокхолм, макар да има и отделна група STOCKHOLMS STAD! Ако се вгледате в картата на града ще откриете, че някои от кварталите в STOCKHOLMS STAD са доста по-далеч от центъра на града от квартал Solna например (не зная на какъв принцип е това разделение).
Lägenheter - Апартаменти
Uthyres - Наеми
Sök - търси
mån - месец
По името на човека пуснал обявата ще разберете дали е швед или не. При шведите нямате шанс да наемете апартамент (ако не работите и нямате някой да гарантира за вас), освен разбирасе в случаите когато жилището се дава за период от няколко месеца и му предложите да заплатите предварително всичките месеци на престой - тогава имате шанс (в това време ще търсите следващата си квартира). При всички други положения, първият ви наемодател ще е с произход от близкия изток. В някои от обявите няма телефонен номер, а само e-mail адрес, пратихме поне 20 мейла, но не получихме нито един отговор. В последствие заглеждахме само обявите в които има даден тел.номер!
Успех на всички :thumbleft:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот svenson » 6 Август 2009, 19:49:42

seli написа:По името на човека пуснал обявата ще разберете дали е швед или не. При шведите нямате шанс да наемете апартамент (ако не работите и нямате някой да гарантира за вас), освен разбирасе в случаите когато жилището се дава за период от няколко месеца и му предложите да заплатите предварително всичките месеци на престой - тогава имате шанс (в това време ще търсите следващата си квартира). При всички други положения, първият ви наемодател ще е с произход от близкия изток. В някои от обявите няма телефонен номер, а само e-mail адрес, пратихме поне 20 мейла, но не получихме нито един отговор. В последствие заглеждахме само обявите в които има даден тел.номер!
Успех на всички :thumbleft:

Благодаря, за изчерпателното обяснение! Ами ако съм приет студент няма ли да ми е по лесно да си намеря квартира? Например ако покажа някакви документи, че наистина съм приет, това не е ли един вид като гарант?
seli , вие за колко време се преборихте със blocket и успяхте да намерите жилище?

уф пак станаха много въпросите, за това по добре да не пиша повече.... :-#

п.п. забравих да кажа, че с гоогле транслейтъра може да се превежда съдържанието на обявите, въпреки, че става на развален български, но пак помага донякъде. http://translate.google.com/translate_t#
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот seli » 6 Август 2009, 20:38:46

Не разбирам, защо след като ще учиш не ползваш общежитието на съответният университет,
а ще търсиш квартира :-k ?
Мисля, някъде из форума доста нашироко бе обяснено за студентските общежития - трябва да провериш.
С blocket, за 8-9 дена успяхме да намерим жилище (в последните дни вече звъняхме на всяка обява, която ни попадне - без претенции за район)!
Не, не мисля, че ще изглеждаш по-надежден наемоплатец за местните ако учиш (това си е мое мнение), всичко опира до това - Искат писмени доказателства, че разполагаш със стабилни доходи #-o
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот svenson » 7 Август 2009, 14:30:54

seli написа:Не разбирам, защо след като ще учиш не ползваш общежитието на съответният университет,
а ще търсиш квартира :-k ?
Мисля, някъде из форума доста нашироко бе обяснено за студентските общежития - трябва да провериш.
С blocket, за 8-9 дена успяхме да намерим жилище (в последните дни вече звъняхме на всяка обява, която ни попадне - без претенции за район)!
Не, не мисля, че ще изглеждаш по-надежден наемоплатец за местните ако учиш (това си е мое мнение), всичко опира до това - Искат писмени доказателства, че разполагаш със стабилни доходи #-o

seli, отново благодаря за бързия отговор! Ами и аз бих предпочел общежитието, но доколкото разбрах от написаното из форума е много трудно да се доредиш до общежитие, ако правилно съм схванал... [-o<
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daniii441 » 7 Август 2009, 22:59:53

Здравейте! Да разкажа за моят опит с намирането на общежитие. Включиха ме в списъка на чакащите в университета в Гьотеборг, в който ще уча. Svenson, mоже да кандидатстваш да те включат в този списък, което не означава, че ще ти дадат общежитие, но пак е нещо. На мен служителите от университета любезно ми препоръчаха да си потърся сама жилище, защото списъкът на чакащите е по-голям от възможностите на унито да настанява студенти в общежитие. Зависи, разбира се, къде ще учиш, може би е различно в отделните университети. Успех!
daniii441
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 5 Февруари 2011, 00:02:11

В края на Януари съобщихме на хазяина, че след 1 месец ще освободим квартирата. Точно 3 дена след това ми звъни питайки да ли ни е удобно да доведе едни евентуални наематели на оглед. Казах му - "Няма проблеми, елате". Та дойдоха те и ние с щерката гледахме тв докато те оглеждаха и размишляваха, и станахме неволни свидетели на пазарлъка със собственика.

Поиска им 9 000 крони! Бах, сегашния ми наем е 7 000, като това е скъпичко за двустаен апартамент 54 кв.
Напрегнах се аз да чуя отново, нямаше грешка, 9 000 повтори им той! Те се омислиха, а собственикът ги контрира с "Решавайте бързо, тази вечер, имам още двама сериозни кандидата и към двайсетина мейла в пощата, които още не съм проверил". Взе ключовете от мен за пералното помещение и килера за да им ги покаже. Дойде след петнайсетина минути и ме пита кога точно ще го освободим понеже са го наели. :-s

Значи от това разбирам, или откри големи балъци, или гладът за квартири в Стокхолм е нарастнал още повече. :-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот milk » 8 Февруари 2011, 18:07:32

seli написа:...Поиска им 9 000 крони! Бах, сегашния ми наем е 7 000, като това е скъпичко за двустаен апартамент 54 кв.
Напрегнах се аз да чуя отново, нямаше грешка, 9 000 повтори им той!...

Seli, ти в кой квартал си? Защото бярно 9000 за 54 кв. е доста, освен ако блокът не е нов. Чисто любопитство :)
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 8 Февруари 2011, 19:18:46

Spånga(solhem) e кварталът, а блокът е нов - вярно е, но пак е скъпо. :-k
Обаче като знам какъв тормоз е наемането на жилище тук, в един момент човек се примирява, дори да е на нагорнище.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Matematiks » 10 Февруари 2011, 23:46:19

](*,)

Баси,да си даваш половината заплата за жилище ми прилича на стандарт като Италия :-k много скъпооооо ](*,)
Matematiks
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти

Следваща

Назад към Новобранец