• Advertisement

Предстои ми идване в Швеция

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Предстои ми идване в Швеция

Мнениеот sohk » 31 Януари 2011, 23:40:53

Здравейте,
от около 2 месеца чета форума и попивам информация относно бъдещото ми заминаване за Швеция. Доста изчетох, доста неща разбрах, но след всичката тази информация ми стана малко объркано и за това бих искал да попитам няколко неща за да видя дали съм разбрал правилно всичко, и ако не съм да ме насочите. Съжалявам, че ще ви изгубя от ценното време. Надявам се да не досаждам с излишно въпроси.

Нека първо ви споделя какво е положението ми.
След дълго лутане и чудене реших да напусна нашата мила Родина, като се ориентирах към Швеция. Избрах нея основно поради причината че имам сестра, която по принцип е студентка в Холандия, но този семестър (от 15 януари) е на разменно обучение в Швеция в град Упсала. Ще бъде там до средата на юни месец. Аз пък винаги съм имал скрито влечение към скандинавските страни. Та реших да се запътя натам с идеята да остана за постоянно. За начало вече съм се сдобил с билет за Швеция и кацам на 1ви април. Ще отседна при сестра ми, в общежитието. Аз съм на 26 години ... завършил съм бакаларъв в Техническият Университет - София със специалност Компютърни системи и технологии, а след това и магистър, отново в Техническият Университет - София със специалност Информационни технологии. Владея английски език бих определил напреднало ниво, но нямам сертификати и дипломи за това.

1.Първото ми питане е свързано точно с легализацията на дипломите ми. Като за начало трябва да ги преведа, въпросът ми е на английски ли ? или направо на шведски? Прочетох в статията "НЕОБХОДИМА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НОВОПРИСТИГНАЛИТЕ В ШВЕЦИЯ" следното -
"SFI завършва с изпит (много лесен), после може да се продължи с шведски и евентуално математика и английски на ниво начално училище ( т.нар. Grundläggande), което обучение се финансира
след положен изпит човек може да започне обучение по гимназиално ниво – шведски А, В, С, английски А, В, С както и евентуално и други предмети като физика, химия и т.н. според това какво му трябва
за подаване на университетска диплома за признаването и на шведски се изисква поне сертификат за шведски В и англ. В
".
Това означа ли че трябва да изкарам шведски до ниво Б и англ. до ниво Б за да мога да си дам дипломите за признаване?
Другото което не разбрах е - само началното ли ниво на шведско езиковото обучение (N) е безплатно? Другите нива 2BC и 3CD покриват ли въпросното ниво - шведски B?
И има ли някой с подобни дипломи и опит с признаване им, и ако "да", може ли да сподели как е протекла процедурата.

2.Второто ми питане е свързано с работата и настаняването там. Толкова изчетох, но накрая останах с впечатлението че за да започнеш работа ти трябва personnumber, за който си подаваш заявление в което трябва да си попълниш адресната регистрация, за която регистрация ти трябва квартира, а за да си намериш квартира ти трябва работа за да е сигурен наемодателят, че можеш да си плащаш наема. Тоест излиза, че за да започнеш работа, трябва да имаш работа. На мен ми е ясно че в началото едва ли ще мога да работя по специалността си, т.е. софтуерен инженер, и ще трябва да работя някоя по обикновена работа, което не е проблем. Но този казус по-горе ме вкарва в голямо объркване.
Чакам сестра ми да ми каже дали ще мога да си извадя адресна регистрация там при нея, но имам чувството, че няма да е възможно понеже е общежитие.

Тези две неща основно ме тревожат, понеже не можах да получа пълна яснота по тях. Ще бъда изключително благодарен ако може да ме светнете за тях. За останали работа горе-долу разбрах, но ако изникне нещо мъгляво и не се справя с разгадаването му ще попитам отново :). Благодаря предварително за помощта и успех на всички.
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Предстои ми идване в Швеция

Мнениеот bromma » 1 Февруари 2011, 12:22:28

Привет,

Явно колкото повече пишем във форума, толкова по-неразбираемо става :(
1. Изучаването на шведски тук е безплатно!
Степените са: SFI - А, B, C, D като А и В са за пълни неграмотници. Образовани хора като тебе започват от С, следва D и изпит. После започва SAS, със нива G(grund), A, B, - завършването на В е равно на гимназиално ниво владеене на език, т.е. шведите (и децата ни, които учат в шведски у-ща) учат същите нива, но под името svenska A, svenska B. Гимназията е до 12-и клас.
Дипломата за признаване се подава в HSV - Högskolverket и няма нищо общо с изучаването на шведски.
2. Правилно си разбрал за омагьосаните кръгове, виж дискусиите във форума по темата, рецептата е късмет :thumbleft:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот pippi » 1 Февруари 2011, 12:50:25

струва ми се, че действаш малко наопаки
взимаш билет, без изобщо да си наясно какво, защо и как
инвестирай време и прочети всички теми
и си търси квартира
изобщо не вярвам, че ще може да останеш в общежитието при сестра ти
може и да е възможно, но това беше първото, което трябваше да провериш

успех
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот stoianbs » 1 Февруари 2011, 12:51:15

Всичко до опира до късмета - какъв хазяин ще ти се падне,ще ти издадат ли першуннуммер за отрицателно време,ще си намериш ли работа.Естествено,с английски можеш да се оправиш навсякъде,но за работа искат шведски език.Езикът е много важно нещо тук.
Успех от мен!Стискам палци всичко да е наред при теб! :cheers:
На жаргон и по душа съм лек - който ме познава знае,че съм добър човек!
Аватар
stoianbs
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 1 Февруари 2011, 13:47:47

BROMMA написа:Привет,

....

Абсолютно нищо нЕразбрано няма! Щом аз, дето никакъв интерес към страната ви нямам, пак съм наясно, какво и къде се изисква, то и всеки друг трябва да го е проумял, или?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот sohk » 1 Февруари 2011, 13:53:21

BROMMA написа:Привет,

1. Изучаването на шведски тук е безплатно!
Степените са: SFI - А, B, C, D като А и В са за пълни неграмотници. Образовани хора като тебе започват от С, следва D и изпит. После започва SAS, със нива G(grund), A, B, - завършването на В е равно на гимназиално ниво владеене на език, т.е. шведите (и децата ни, които учат в шведски у-ща) учат същите нива, но под името svenska A, svenska B. Гимназията е до 12-и клас.
Дипломата за признаване се подава в HSV - Högskolverket и няма нищо общо с изучаването на шведски.
2. Правилно си разбрал за омагьосаните кръгове, виж дискусиите във форума по темата, рецептата е късмет :thumbleft:

Напротив, доста е разбираемо е, просто от толкоз много информация ми стана малък хаос в главата и някой работи ми се застъпиха. Но според мен написаното в тази статия относно образованието наистина ми е малко объркващо :).
Тоест ученето на шведски е безплатно независимо на кое ниво. А това че съм образован, но не разбирам грам шведски защо директно ме праща в C нивото? За дипломите е достатъчно само да ги дам за признаване в HSV, без да покривам изисквания, понеже от написаното в статията останах с такива впечатления :) .Е това ме поуспокой малко в това отношение. Явно наистина ключовата дума е късмет :)

stoianbs написа:Всичко до опира до късмета - какъв хазяин ще ти се падне,ще ти издадат ли першуннуммер за отрицателно време,ще си намериш ли работа.Естествено,с английски можеш да се оправиш навсякъде,но за работа искат шведски език.Езикът е много важно нещо тук.
Успех от мен!Стискам палци всичко да е наред при теб! :cheers:

Благодаря :), и аз на това се надявам, но както каза :) късмет си трябва.

pippi написа:струва ми се, че действаш малко наопаки
взимаш билет, без изобщо да си наясно какво, защо и как
инвестирай време и прочети всички теми
и си търси квартира
изобщо не вярвам, че ще може да останеш в общежитието при сестра ти
може и да е възможно, но това беше първото, което трябваше да провериш

успех

В общежитието ще мога да остана известно време, на мен ми е ясно че няма да е за постоянно, ама поне докато си намеря квартира няма да плащам в някой хостел. А за темите, прочел съм ги всичките до една, инвестирам време от 2 месеца вече, както писах по горе, сигурно не си прочела. Сравнително наясно съм, имах само тези две питания и за това не питах общ въпрос от рода "какво трябва да направя".
sohk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dor4o-57 » 1 Февруари 2011, 14:19:04

Ееееех,чичко Бромма!Малко грубо беше с това за неграмотниците от ниво А и Б,ама айде българи сме,ще го преглътнем.Аз започнах от Б за неграмотниците и завърших СФИ-то за 11 месеца,ама се забавих малко,нали съм от другата кат-я.Тези които са с висше ги пускат направо в С нивото,като ги имат за учени.Ама съм ги чувал и тях що бъбрат по свенски.Под скъсан чул може да намериш хубав кон,ама под здрав и нов не винаги се намира.Прав е Бромма за това,образованието е безплатно,започва се след получаване на ЕГН,шведско.В периода на обучението учителят решава кой да се яви на изпит за следващото ниво и т.н.
Аватар
dor4o-57
Тукашен
Тукашен

Мнениеот todoraky1 » 1 Февруари 2011, 17:26:27

И на мен ми предстои идване, и ме интересуват много въпроси, НО те са разисквани много подробно в другите теми например (Образование-С българска диплома в Швеция; Документи-Personnumer ),гледай и линковете който са дадени и ако нещо не ти е ясно те съветвам да ги прочетеш пак и пак, и обърни внимание на коя дата са постнати защото има много промени до ДНЕС!!!
Подготви си нещата от тук, че от там е много по-трудно и скъпо(за превод на документи ства на въпрос). А въпроса с квартирата е много несигурен, в общежитието на сестра ти мисля че неможе да си направиш регистрация, накарай я да почне от сега да ти търси квартира.

Успех.
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти

Мнениеот sohk » 1 Февруари 2011, 23:37:58

todoraky1 написа:И на мен ми предстои идване, и ме интересуват много въпроси, НО те са разисквани много подробно в другите теми например (Образование-С българска диплома в Швеция; Документи-Personnumer ),гледай и линковете който са дадени и ако нещо не ти е ясно те съветвам да ги прочетеш пак и пак, и обърни внимание на коя дата са постнати защото има много промени до ДНЕС!!!
Подготви си нещата от тук, че от там е много по-трудно и скъпо(за превод на документи ства на въпрос). А въпроса с квартирата е много несигурен, в общежитието на сестра ти мисля че неможе да си направиш регистрация, накарай я да почне от сега да ти търси квартира.

Успех.

Да аз тук ще си преведа дипломите, даже обмислям дали да не и пратя преводите и да ми ги пусне за признаване, така ще спечеля 2 месеца в който ще съм тук.
За квартирата говоря с нея да поразпитва тук там, а и за работа дори, така че се надявам до април месец да изскочи нещо. Иначе ги следя редовно нещата, в момента съм се заел с препрочитане :) Мерси за съвета и успех на теб.
Ако не е тайна ти към кой град си се ориентирал и имаш ли работа уредена и т.н. ?
sohk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот todoraky1 » 2 Февруари 2011, 00:25:38

Много Много На север.
todoraky1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти

Мнениеот seli » 2 Февруари 2011, 00:44:57

sohk, щом вече си се разтърсил, погледни и тук!

http://www.arbetsformedlingen.se/For-ar ... 2d78000171

IT-специалисти за цяла Швеция. :)
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот ima » 2 Февруари 2011, 10:36:45

Аз мисля, че най -добре да започнеш да си търсиш работа с твоята специалност имаш доста добри шансове според мен, останалото ще се нареди много по лесно ако имаш работа..

За дипломата преди да си я пуснеш за приравняване тук е нужно да си се регистрирал и да имаш першуннумер..от бг може да си преведеш на англ и легализираш...

За СФИ в момента го изучавам направено е за беженци и хора почти без образование саответно се мотат и всичко става много бавно..но ако ти си учиш би могал да се справиш с C и D за около 5-6 месеца...

Успех и не разчитай много на касмет, а по скоро си прецени какво и как за да не се разочароваш после..
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sohk » 2 Февруари 2011, 12:33:14

seli написа:sohk, щом вече си се разтърсил, погледни и тук!

http://www.arbetsformedlingen.se/For-ar ... 2d78000171

IT-специалисти за цяла Швеция. :)

Благодаря за връзката :) за сега ще се възползвам от преводача на гугъл :), че шведския не го разбирам ама грам :). Предполагам от България шанса е доста минимален да ме одобрят за интервю дори, но е доста вдъхновяващо да се види че има 84 страници с работни места.

ima написа:Аз мисля, че най -добре да започнеш да си търсиш работа с твоята специалност имаш доста добри шансове според мен, останалото ще се нареди много по лесно ако имаш работа..

За дипломата преди да си я пуснеш за приравняване тук е нужно да си се регистрирал и да имаш першуннумер..от бг може да си преведеш на англ и легализираш...

За СФИ в момента го изучавам направено е за беженци и хора почти без образование саответно се мотат и всичко става много бавно..но ако ти си учиш би могал да се справиш с C и D за около 5-6 месеца...

Успех и не разчитай много на касмет, а по скоро си прецени какво и как за да не се разочароваш после..

Аха значи чак след като дойда и си извада персоннуммер мога да си подам за приравняване дипломите, а за легализация и предов тук ще си ги дам разбира се, само чакам да ми излезе дипломата за магистър, понеже завърших лятото и глупендерите ги мотаят вече 10 месеца. Надявам се с шведския да се справя толкова бързо колкото предполагаш. Благодаря ви за информацията
sohk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот pippi » 2 Февруари 2011, 13:30:14

sohk написа:...Предполагам от България шанса е доста минимален да ме одобрят за интервю дори...

напротив, шанс има
но трябва да поработиш малко по въпроса
1/2 го направи точно 2 пъти
остава и ти да намериш твоя начин
успех
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот sohk » 2 Февруари 2011, 18:20:27

Ами аз съм изпратил на няколко места CV-та ... ще продължа да изпращам, дано да получа отговор от някъде.
sohk
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Новобранец