• Advertisement

Преместване в Швеция

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Преместване в Швеция

Мнениеот adriyana » 3 Март 2013, 21:54:56

Здравейте!
Позволявам си да пусна нова тема, тъй като случаят е по-особен. По различни причини с моя приятел сме посещавали Швеция. Още след като той се върна от там, започна да ме убеждава как трябва да заминем. Неловко е да пиша за това точно днес, но и точно днес е времето за това, когато си спомняме за всички онези загинали герои - те надали са се жертвали за тази България. Както и да е, отклоних се. След недълго убеждаване от негова страна и аз се съгласих. Започнахме да учим шведски с Rosetta Stone, обаче аз имам известни затруднения с това твърдо "Р". Той вече свободно чете обяви за работа и жилище. По образование той е системен администратор, а такива там се търсят доста на пръв поглед. В този случай той тръгва едва при осигурен трудов договор, което означава, че не би трябвало да имаме затруднения с получаването на першуннумера. Малко по-сложни са нещата при мен - моята диплома по право там става неизползваема. Затова смятам да изкарам професионални курсове по сладкарство и да се занимавам с това. Вълнува ме дали като получа от тях сертификат, признат и от МОН, шведите ще го признаят? Въобще какви документи те са склонни да признават и има нужда да бъдат легализирани предварително? И шофьорски курс започвам, че вземането на книжка там по спомен е времеемко и скъпо. Живо ме интересува и темата за здравеопазването, тъй като имаме дъщеря на 4 месеца. Как е устроена тяхната здравна система? Като се преместим там към кого следва да се обърнем като малката, не дай си Боже, започне да кашля? А майчинството там как е уредено? Зная, че в България имаме много време в това отношение, а шведките каквито са еманципирани, сигурно се връщат на рабоота само след няколко месеца. В тази връзка - от кога започват детските градини при тях като възраст на детето, има ли ясли? Нали се предполага, че и аз ще започна работа, макар и не веднага. В момена вече блокирах, тъй като малката ме вдигна от сън още в 5ч. Ще продължа с въпросите друг път. Хубава вечер Ви желая!
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Преместване в Швеция

Мнениеот bknf » 3 Март 2013, 22:51:27

Тука определено има хора, живеещи в Швеция и знаещи много повече по тия въпроси. Но ми хрумна за сладкарството, че аkо искаш да се занимаваш с това - то какво ти пречи? И защо за това да са необходими сертификати някакви си..
Поздрави на малкото и успехи)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот naselo » 4 Март 2013, 08:46:41

Купи си успокоителен чай и спокойно. Аз бих се притеснявал, ако трябва да се местя от Швеция в България, а не обратното.
Курсовете няма да ти помогнат, ако не си добра в кухнята. В другия случай не ти трябват.
Ако дъщеря ти вземе да кашля, премести си плетката другата ръка, и и направи и на нея един чай.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
adriyana
Рейтинг: 4%

naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bromma » 4 Март 2013, 15:16:24

Доста въпроси си изстреляла, а отговорите им може да намериш по темите във форума, затова с по едно изречение.
1. Серитификати, курсове, дипломи - няма проблем в признаването им от официални иституции, има проблем с приемането им от работодателя, т.е. той се интересува от опит с тези сертификати в Швеция.
2. Легализиране е хвърляне на пари на вятъра - виж отг.1
3. Здравната с-а е почти като нашта - има клиники, има сем. лекари, има спешна помощ, болници..., като се настани в жилище човек, записва си лекар, най-добре в близката клиника, има ли нужда - посещава го, има потр. такса, но за деца е гратис.
4. Майчинството е платено, но при положение, че човек е осигурен,, т.е. работил е тук, иначе всички майки по света ще дойдат да получават майчинство тук. Освен това родителите могат да си го поделят - два-три месеца единия, после другия, обикновено този с по-висока заплата работи, а с по-ниската гледа детето. Мисля че е година, но не съм много сигурен.
5. Има ясли, градини, чака се ред особено в по-добри квартали, независимо дали са частни или общински, подчиняват се на еднакви правила - хора с ниски доходи не плащат за тях, с по-високи - плащат съобразно дохода.

Но всичко това са бели кахъри в сравнение с най-важното и трудно - работа и жилище.
Успех с намирането им!

Потребители благодарили на автора bromma за мнението (общо 2):
adriyanavelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот bknf » 4 Март 2013, 16:20:26

Според мен има и още нещо. Ако видиш на картата Швеция, то територията е голяма. Тоест има значение, дали живееш в голям град или на място с няколко къщи. Въпроса е в доходите, откъде и как можете да си ги докарвате.
Относно сладкартвото. ставаше дума че ако да речем произвеждаш сама сладкарски изделия и ги продаваш, то тогава възникват и други въпроси. Също така и дали предлаганите от теб сладкарски изделия ще се приемат от местния пазар.

Дали шведките са много еманципирани, тоест в случая - работливи, в това не съм много сигурен..
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот adriyana » 4 Март 2013, 17:54:57

Благодаря Ви за бързите отговори. Зная, че в един пост съм събрала доста въпроси, но това със сигурност не изчерпва всички, които си задавам. Радвам се, че получих отговори така скоро.
naselo - имам доста опит в готвенето, по-специално сладкарството и затова съм се насочила в тази област. Онова, което осъзнах покрай отношенията си с шведите е, че човек трябва да се занимава с това, което му доставя удоволствие, а то, без особено значение какво, му дава условия за нормален начин на живот. Сега съм юрист (което занимание преди доста ме радваше) и осъзнах, че тук не мога да бъда нещо повече от редови адвокат, ако нямам връзки. Аз и адвокат трудно ще стана, ако ги нямам. А в Швеция не зная достатъчно добре езика, за да уча и практикувам това, пък и вече не ме влече.
bromma - благодаря за отговорите. Не доразбрах нещо за лекарите - записваш се при някого по твой избор, а може ли впоследствие и как се случва промяната му? В темата за Здравеопазването долових леко негативна нотка - че трябва да преувеличиш симптомите, за да те прегледат старателно. Сега се връщам да чета другите теми, за да не задавам въпроси, които вече сте дискутирали.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот velingrad » 4 Март 2013, 18:22:50

adriyana
що не прочетеш на първо място писаното до днес във Форуми Швеция- моля.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот adriyana » 4 Март 2013, 18:32:35

От това се опасявах - както може да се види, регистрирах се преди доста време и докато си четях, всичко беше наред. Да, зная, че във форумите сте описали много аспекти от живота си в Швеция, но както отбелязах, случаят е по-особен, понеже ние тръгваме при наличие на трудов договор.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот velingrad » 4 Март 2013, 18:44:52

А сега, какво стана "нЕнаред"?
Дали с или без работен договор, основните положения са еднакви. Вярно, на вас ще вие по-леко (или лесно), но аз лично не виждам, с какво случаят е "по-особен".
Успех все пак!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот adriyana » 4 Март 2013, 21:00:07

По-късно ще разкажа за себе си и затова защо смятам случая за по-особен.
Последна промяна adriyana на 5 Март 2013, 11:58:50, променена общо 2 пъти
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот adriyana » 5 Март 2013, 11:57:10

Благодарение на поста на velingrad разбрах, че не съм се представила, а без това не мога да очаквам обективни отговори относно моя случай. Казвам се Андреана и съм на 29 години. Завърших Право и в момента работя по специалноста си. Преди 3,5 години ме диагностицираха с тежко заболяване. Последва операция и дълго и бавно възстановяване. След това загубих интерес към Правото. Факт е, че местоработата ми се намира точно до болницата, в която ме оперираха и ежедневно си припомням случилото се. Емигрирането в Швеция за мен е шанс за ново начало, към което съм се насочила. Хубавото е, че моят приятел е навит даже повече от мен. Той като малък доста време е бил в чужбина и за него преместването не е нещо ново. Положението леко се усложнява от факта, че имаме малко бебе. Основните ми притеснения са за това - как ще й намерим педиатър за самото начало (ясно е, че на място ще проверим всички подобни възможности) и въпросите относни детските градини и ясли, но за там си има друга тема, в която ще дискутирам проблема. Представих мен и малката, да напиша няколко думи и за приятеля - той е системен администратор, говорещ добре няколко езика, а шведския вече го чете свободно и си следи из сайтовете за квартири и за работа. Планът е той да си уреди интервю/работа от тук. Зная, че звучи малко фантастично, но в тази сфера това не е невъзможно. След като има такава договорка, той ще замине, ще има време и възможност междувременно да търси някакво жилище и когато това стане, ще се върне да ни вземе и ще пътуваме с колата, за да вземем и повече багаж. Лично аз искам да се занимавам със сладкарство и за целта ще изкарам необходимите курсове. Работа обаче ще търся едва когато си стъпим на краката и изпратим малката на ясли.
А сега Ви пожелавам хубав ден, защото моето съкровище се събуди!
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 5 Март 2013, 13:50:45

Здравей. Доколкото съм чувал, след такива операции организма (сам си) се възстановява, тоест създават се нови клетки/ синапси и евентуално нови връзки между тях.. Самите мозъчни клетки май бяха над 10 млрд.
Относно другото, то да това май ще да е най-добрия вариант. Той да иде там, да се установи, и после и ти с детето да идете.
Самото пътуване с колата си е малко далечко, май ще да е по-добре със самолет в началото. За детето де, за вас двамата може би не. Иначе важно е и къде точно ще се намирате. Ако предлагаш сладкарски изделия там някъде, отвориш кафе например - сигурно ще има търсене. Въпроса е да е на място където минават хора.. и т.н. Не знам как е шведската форма на "едноличен търговец" - колко струва, + сигурно ще има там нещо от рода на ХЕИ.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 6 Март 2013, 00:09:28

bknf написа:Здравей. Доколкото съм чувал, след такива операции организма (сам си) се възстановява, тоест създават се нови клетки/ синапси и евентуално нови връзки между тях.. Самите мозъчни клетки май бяха над 10 млрд.

Дълбоко не си прав, но това е друга тема....

Андреана, аз лично бих ви посъветвал да не се втурвате двамата наведнъж с бебето, а първо тук да дойде приятелят ти, желателно с осигурена работа. не е невъзможно да се намери по нета. И ако всичко изглежда сигурно и перспективно- да се присъедините с бебока. Иначе рискувате да се озовете трима в чужда страна, без доходи, без жилище и без да сте част от социалната система- точно като печално известните "берачи на боровинки".
За да ползвате здравни услуги, трябва да сте част от социалната система, а всичко започва с придобиване на шведско ЕГН /personnnummer / и разрешение от миграционните служби. В последно време персоналният номер започна да се два все по-рестриктивно, ясно е защо. Тези трудности се преодоляват най-лесно при наличие на трудов договор за един от двамата, предполагаемо за приятеля ти. А то е повече от ясно, че ти ще си отговорна за детето, нали така?
Потърсете в сайтовете с обяви за работа, в това число и тук http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?lang=bg&acro=job&catId=482&parentCategory=482. Все-отнякъде ще излезе нещо. Успех!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот Zmily » 7 Март 2013, 13:20:37

Според тукашното Бюро по труда (Arbetsförmedlingen) към днешна дата за системни администратори и програмисти има 1202 свободни работни места, които могат да се видят тук (в най-дясната колона):
http://www.arbetsformedlingen.se/4.38a4 ... db65800021
Успех!
Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот adriyana » 11 Март 2013, 21:38:50

dimadoctor Такъв е и нашият план засега. Опитвам се да си изясня положението относно малката - все пак тя е съвсем малка и е крайно безотговорно просто да заминем. А и това не е нещо, което правиш от днес за утре, така че засега само четем и събираме информация.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Новобранец