• Advertisement

Деца

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Деца

Мнениеот Мени » 17 Февруари 2015, 12:12:08

Здравейте на всички ползващи този сайт. Прочетох почти всичко, но никъде не открих мнение или съвет за децата на т.нар. емигранти към Швеция. Интересува ме как преместването в Швеция се отразява на децата и редно ли е да им причиняваме това. Аз и съпругът ми сме решили да хванем пътя за Швеция заедно с детето ни, което е на 2 год. Моля дайте някакви съвети. Благодаря ви предварително
Мени
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Деца

Мнениеот seli » 17 Февруари 2015, 19:29:25

Мени написа: Аз и съпругът ми сме решили да хванем пътя за Швеция заедно с детето ни, което е на 2 год. Моля дайте някакви съвети. Благодаря ви предварително

Щом вие сте решили, въпроса е приключен, бъдете целеустремени. А на 2 годишно дете няма какво да му се разваля психиката, напротив, точно сега е момента.

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот Мени » 18 Февруари 2015, 11:37:00

Благодаря за бързия отговор и за подкрепата. Истината е, че като всяка майка и аз се притеснявам и си задавам може би прекалено много въпроси относно семейството ми и съществуването му специално в Швеция. Може би наистина трябва да се скача направо в дълбокото. То май навсякъде ще е по-добре отколкото тук в България. Не ме разбирайте погрешно-обичам си държавата, но само като природа. Всичко останало е .....нямам думи. Та естествено искам да отправя още няколко въпроса към пребиваващите в този форум. Съпругът ми има работа в Швеция, макар и сезонна, но все пак е нещо. Ще замине съвсем скоро. Идеята е когато вече е там да поразгледа за квартира, друга работа, да си извади този така необходим номер и да се опита да разбере дали ще можем да съществуваме прилично на шведска територия. Ако всичко върви по план следващата година ще заминем и аз и дребосъка. Аз сега започвам да уча езика и мисля да изкарам шофьорски курсове - разбрах,че колата е важно нещо там. В тази връзка препоръчайте ми как да го науча този език-курсове,учебници,речници. Четох за Nord studeo много противоречиви мнения. Ако някой знае-трябва ли да се вади и за детето този номер. Изабщо ще съм благодарна за всеки споделен опит. и да, наистина е хубаво хората вече устроили се в Швеция, писали преди това в този форум за проблемите си и тревогите си да споделят надявам се успехите си.

Успех на всички

Потребители благодарили на автора Мени за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Мени
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 18 Февруари 2015, 12:31:04

Шведския в България няма да го научиш, дори и като основа някаква, не давай пари.
Има българо-шведски речник и разговорници, тях прегледай и научи азбука, цифри и някой основни думи и фрази.
След това се снабди с много добри слушалки и по цял ден тук - http://www.svtplay.se/ . Събрани на едно място националните канали, с увлекателни рубрики, новинарски емисии, сериали и социални проучвания! Слушай по цели дни за да свикнеш с езика, подбирай рубрики, които са обозначени - textat, как се пише и как се произнася.
Удобно и мързеливо, безплатно. Ей го, аз вече колко години съм в Швеция, все още моля някой швед като се разбърза с обясненията..., да забави и повтори. Езика е келяв, вълнообразен в ударенията, с множество неудобни за нас преглъщания и поглъщания, изисква се да се слуша дълго време.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 18 Февруари 2015, 21:50:43

Мени написа: Може би наистина трябва да се скача направо в дълбокото. То май навсякъде ще е по-добре отколкото тук в България. Не ме разбирайте погрешно-обичам си държавата, но само като природа. Всичко останало е .....нямам думи.

Колкото по-малки очаквания имаш от Швеция, толкова повече ще бъдеш приятно впечатлена. Звучи странно и несвързано, но това е реалността. И тук ги има българските номера, все още без бруталности, но в такава тенденция вървим.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Мени » 19 Февруари 2015, 10:57:54

Прав си seli. Няма идеално място за живеене още повече, че в Швеция всички започваме всичко отначало. Относно очакванията ми за тази страна те наистина са големи, защото ако не си поставям някакви цели и нямам определени очаквания как ще имам мотивацията да ги постигна. И понеже темата е за децата - един родител не прави ли всичко в името на децата и на тяхното бъдеще. Само един пример от България и по-специално от София - тук има недостиг на 6000 места за детски ясли само за тази година. А това е проблем за София от дооооста години. Уж се работи по въпроса, но резултати-никакви. Цялата ни хубава родина е така. И аз и съпругът ми имаме работа тук, но това не е достатъчно изглежда за да живеем добре. И така идва идеята за Швеция. Надявам се да се осъществи. И все пак очаквам мнения и препоръки от вече минали по този път.

Успешен и ползотворен ден на всички.
Мени
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 19 Февруари 2015, 11:31:57

Значи, Мени, жалко че няма как да прехвърля всичко като опит. От пет години и половина съм в Швеция. Ако нямате предварително предложение за постоянна работа, с прилично заплащане, и тръгнете тепърва да се образовате у шведско и едновремено да заработвате кавото и да е - ще бъдете изцедени психически и физически до година-две. Аз лично ако имах право на още един опит, бих заминал някъде към Южна Германия. След като стартът ще е от нулата и в двете ситуация, поне да съм в сърцето на Eвропа.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Мени » 19 Февруари 2015, 12:22:47

Е как става това с намирането на постоянна работа от разстояние. А и съпругът ми от няколко години работи сезонна работа в Швеция-все пак е нещо. Това с "всичко от начало" имах в предвид, че се учи език, търси се квартира, работа, а сега вече и детска градина :) Но наистина ти благодаря за споделения опит.
Мени
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 19 Февруари 2015, 12:40:48

Успех и дано всичко се развие така както сте си го представяли и очаквали!
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ники78 » 5 Юни 2015, 17:44:45

ЗДРАВЕЙТЕ!!След една седмица се местя в Швеция с детето си .Търся информация относно училище където да бъде записана дъщеря ми.Живеем в bromma. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
ники78
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Мени » 19 Юни 2015, 15:23:26

Здравей ники78. Аз за съжаление не мога да ти дам отговор на въпроса, но понеже и на мен ми предстои да се сблъскам със същия проблем ще съм благодарна да разкажеш ка се случват нещата при теб. Пожелавам ти успех на теб и на малкото ти момиченце
Мени
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот seli » 20 Юни 2015, 14:54:04

ники78 написа:ЗДРАВЕЙТЕ!!След една седмица се местя в Швеция с детето си .Търся информация относно училище където да бъде записана дъщеря ми.Живеем в bromma. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

Не обичам да гадая, ако може по-подробно да обясниш какво точно питаш...
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 20 Юни 2015, 15:08:05

Не във всички у-ща има класове за новопристигнали. За началната фаза - 1и до 4и клас - такава група има в у-щето в Блякеберя. За по-късна фаза 5-8 клас има в Алвик (Alvikskolan) и Окесоф (Nya elementer)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот ники78 » 17 Октомври 2015, 10:36:38

Здравейте благодаря за отговорите ви.Ние сме вече тук от един месец дъщеря ми започна в училище Blackebery и съм много доволна.Там срещнахме и друго дете от България.Който желае и има деца които искат да играят и контактеват с други български деца моля пишете ми.дъщеря ми е на 9 години и ще се радва да се запознае с нови приятели
ники78
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ники78 » 17 Октомври 2015, 10:40:29

Мени пиши ми на email petya.r@abv.bg
ники78
Нов потребител
Нов потребител