• Advertisement

С две малки деца към Швеция

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

С две малки деца към Швеция

Мнениеот franklin » 24 Юли 2008, 21:14:49

Здравейте,
Имаме 2 сина - единя е на 5 години, а другия на 5 месеца (бебчо), аз съм IT специалист, а жена ми е художничка. С течение на времето, решихме че искаме да направиме промяна, в посока чужбина, като Швеция е една от страните в които бихме искали да отидеме..
Та въпроса ми е - някой заминавал ли да е живее/работи натам с малки деца. Цялото семейство. Срещал ли е някакви по-специфични проблеми, как гледат хората там на на това - "помагат" ли, мръщят ли се... Ще се радвам ако някой сподели.

Ще използвам момента, за да не отварям друга тема, да питам там как се гледа на хората на изкуството - примерно, жена ми като художник би ли имала възможност да работи с местни галерии...

Изчетох повечето теми изписани във форума и искам да изкажа благодарност на всички вас които отделяте време за да отговаряте и да давате полезна информация - наистина е от полза!
franklin
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот franklin » 27 Юли 2008, 09:47:49

Никой ли не е минал по подобен път? Няма ли други татковци с бебета тръгнали аброад :)
franklin
Тукашен
Тукашен

Има

Мнениеот wasserman » 27 Юли 2008, 12:27:37

Татковци има разбира се.Не ти отговорих защото още съм отскоро тук 5 месеца.Ние решихме проблема така ,отивам сам понеже разходите за цяло семейство са високи а и бебето е на два месеца само и майката няма как да работи .След около 2 месеца ще доидат.При теб е по различно положението.Всички казват че Швеция е добро място за деца и семейство ,заплатите са сравнително ниски ,но пък това се компенсира от много свободно време и супер ефективна администрация и добра инфраструктура.
Хората са си хора ,усмихнати приветливи,често това е само поза и лицемерие,но пък е приятно .Семейно настроени ,децата се възпитават много свободно ,но не знам доколко допускат приятелство с чужди ,преполагам на юг към Малмо,Гиотеборг,Стокхолм са по толерантни.
Успех,към кой район сте се насочили?

В това отпускарско време е нормално да няма много посетители на форума,хората се борят с махмурлука в по топли части на света сега.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот franklin » 27 Юли 2008, 20:47:50

Здравей
Благодаря ти за отговора! Ние сме се насочили по на юг - Стокхолм/Упсала ще ни е възможно най-северната точка (аз обичам много зимите и студовете, но все пак всички от семейството трябва да са доволни :) ). Интересно ми е, правил ли си вече сметки какъв месечен доход трябва да имате за да сте ОК цялото семейство там? Нещо като минимален праг при който не трябва да се притеснявате за наем/сметки/храна и т.н. всичко необходимо.
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот wasserman » 27 Юли 2008, 21:53:13

Около 500 евро е наем на 70-80 кв м апартамент в провинцията, в стокхолм предполагам е поне 30% по високо.Храна -има много инфо в саита за цени ,принципно повечето от продуктите са поне двойни от БГ цените.Бензин колкото в БГ.Малко се шофира,за работа обикновено се ползва велосипед.Повечето хора средно преживяват с около 1500ев. месец след данъци така че 4 членно семейство би трябвало нормално да се чувства с 2500-3000 евро и дори по малко ,зависи от аршина.
Нека старите в Швеция се обадят и да коригират или допълнят аз съм оше заек тук и може и да греша.
А зимите не са толкова страшни аз съм на север от Упсала,но досега такава гадост като варненската зима и най вече пролет тук не съм срещал,само е мрачно.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот franklin » 28 Юли 2008, 17:56:42

Благодаря ти много за информацията! Значи с един работещ родител, пък дори и в IT сферата, ще е малко трудно да се изхранва цяло семейство...
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот antil » 29 Юли 2008, 12:36:23

Здравейте,
и аз смятам със семейството си да се заселим в Швеция..единствено и само ме притеснява намирането на квартира . Ta Waserman можеш ли да споделиш твоя опит относно квартирата. Благодаря!
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот wasserman » 30 Юли 2008, 19:27:38

Ами каквото знам съм го написал,засега аз живея в служебна квартира,
Виж този саит има и версия на английски не знам до колко е точна.
http://www.svenskfast.se/
В големите градове Стокхолм,Гиотеборг,Упсала е трудно особено в Стокхолм,но не знам някой да си е тръгнал защото не си е намерил квартира.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот franklin » 30 Юли 2008, 22:32:30

Незнам за antil, но за мене сайта е доста полезен - благодаря ти wasserman!
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот antil » 31 Юли 2008, 12:11:58

Сайта е интересен - мерси. Дали като търсиш квартира, агенциите не ти искат трудов договор, 4е си запо4нал някаде из Швеция работа. А за да запо4неш работа ти трябва ли4ен -социален номер /ЕГН/. А за да придобиеш такова ти трябва адрес, който да посо4иш/т.е квартира/.Та затова питам как е било при теб :).Ще се радвам, ако ми обясниш!
Аватар
antil
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetso » 31 Юли 2008, 17:16:56

да се намери апартамент от агенция( familjbostad , Poseidon , Fastighetsbolaget за Гбг )при пристигане в Швеция е невъзможно.Освен ,както antil спомента ,трудов договор се изисква и документ с доходите за последните 12 месеца.Така 4е , ако току що си пристигнал няма от къде да имаш такъв документ. Освен това ако имаш доход от 150 000 крони за изминалите 12 месеца ,няма как да полу4иш апартамен с наем 6000 крони например.Имат си някакви подобни изисквания за минимални доходи ,в зависимост от цената на месе4ния наем на даден апартамент.
За новопристигащите има друга възможност ,която е да се наеме апартамент "andra hand"- това ще ре4е не от агенция ,а от 4астно лице.Такива обяви има тук : http://www.blocket.se Лошото в този слу4ай е ,4е пове4ето от хората , даващи по този на4ин апартаменти под наем , изискват предплата за определен брой месеци 1,2..5,6 (зависи от 4овека); имат изисквания 4овек да е непуша4 , да няма домашни любимци ,да няма пове4е от еди-колко си деца ,а и обикновено има определен период от време , за който се отдава апартамента.
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Мнениеот wasserman » 31 Юли 2008, 18:31:48

Живея на служебна квартира и затова нямах проблем с получаване на шведско ЕГН , когато си подаодох документите за него само трябваше да попълня адрес.Относно агенциите доколкото съм чувал не искат документ но ако им представиш такъв получаваш предимство при избора.Мисля че ако си намериш работа другото ще се нареди много бързо,доста от големите работодатели имат квартирна база,която става за първо време.
Аватар
wasserman
Тукашен
Тукашен

Мнениеот franklin » 2 Август 2008, 21:53:01

Как стои въпроса с местата за забавление/игра на децата. Не става въпрос за детските площадки (предполагам има много), по скоро питам дали има нещо подобно като "клубчетата" тук и дали са често срещани/използвани?
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот amra » 2 Август 2008, 22:22:46

Здравейте на всички и привет от Стокхолм!
Отностно квартирите Bromma беше писал как е намерил.Доколкото виждам не е невъзможно да се намери,но наемодателите искат да имаш работа,възможно е да поискат и телефон на работодателя ти,да нямаш домашни любимци...или други отежняващи спокойното обитаване на жилището обстоятелства ...Но и за това чалъм има-Bromma си е наел къща.В момента ,доколкото знам е на почивка,но като се върне,вероятно ще каже....

амра,горе в дясно има едно правоъгълниче , което би трябвало да е в син цвят и да пише EN,кликай на него докато не стане червено и пише ВР :)
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kiroman » 19 Октомври 2008, 17:29:02

Здравейте,
както много други и аз се интересувам от възможностите за работа в Швеция... Ако може да ми кажете какво възнаграждение мога да получавам във Финансовия сектор в Швеция и дали като чужденец ще имам проблеми в реализацията си там(след като науча шведски питам)
Мерси предварително на отговорилите
Аватар
kiroman
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец