• Advertisement

Собствено жилище в Швеция?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Собствено жилище в Швеция?

Мнениеот bea » 8 Септември 2008, 14:03:04

Здравейте!
Интересувам се дали някой от вас знае какво (най-общо, разбира се) е необходимо, за да може човек да закупи жилище с ипотека в Швеция? За съжаление, аз не успях да открия информация на английски език, а шведски за съжаление не разбирам (все още :). Тъй като имаме възможност да вложим определена сума се питаме дали да не плащаме ипотека, пък била тя и по-голяма от наем, вместо да продължаваме да се мъчим с трудното намиране на подходящото жилище под наем.
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Roberta » 8 Септември 2008, 22:52:14

Вероятно ще трябва договор за работа, добра заплата и да си работил известно време. Мен ме вълнува същия проблем. За мен лично е по-добре да плащам ипотека отколкото наем, защото плащам за нещо свое, а парите за наем са загубени.Тия дни ще разпитам по банките. Мисля си, че ако депозирам малко повечко пари би трябвало да ми отпуснат кредит и без да отговарям на стандартните условия. Предполагам че зависи от банката, от сумата, от клиента.
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 9 Септември 2008, 07:09:46

Roberta написа:За мен лично е по-добре да плащам ипотека отколкото наем, защото плащам за нещо свое, а парите за наем са загубени.Тия дни ще разпитам по банките.

За тебе лично е по-добре да попаднеш на финансов съветник, дето е от майка раждан, иначе ще ти отрежат главата от кръста.
В общия случай е по-изгодно да се плаща ипотека, доколкото месечната вноска за лихвата по кредита не превишава наема. На теория. Само че собственото жилище има разходи, които преди това са били носени от наемодатели - ремонт на парно, покрив, фасада и други такива скъпи удоволствия.
В Германия е изгоден така нареченият Bausparvertrag - грубо казано, много наливат в една обща тенджера, за да могат да ползват години по-късно кредит с поносими условия.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот bea » 9 Септември 2008, 12:36:52

Вчера прочетох, че се изисква около 25-30% от стойността на жилището да се заплати от кредитоискателя, а останалата да се отпусне от банката.Интересно за колко години отпускат жилищни кредити- дали до пенсионна възраст или може и повече?
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Roberta » 9 Септември 2008, 13:09:35

Със сигурност ще се консултирам и с финансов съветник разбира се, макар че имам икономическо образование и малко общо чувство. Швеция е четвъртата държава, в която живея и работя, имам доста познати с ипотеки. Всеки случай е различен, направила съм си изводите. Та затова писах "за мен лично" е по-добре да плащам ипотека. Каквито и разходи да имам по жилището, те са за нещо мое. Пък и зависи от жилището. Изобщо зависи от много неща. Партньорът ми е строителен инженер и е построил доста къщи, така че можем да спестим от всякакви разходи по ремонти и др. подобни. Малко е трудно всъщност да се отговори най-общо на въпроса кое е по-добре.
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 9 Септември 2008, 14:46:41

Ами при тези условия, няма какво повече да ви се каже.
Просто се подведох по изказването "парите за наем са загубени", защото и парите за лихвите не са нещо кой знае колко различно..
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Roberta » 9 Септември 2008, 22:50:24

Защо, мнението ти беше доста полезно. Просто всеки споделя своя опит и мнение според своята гледна точка и възможности и останалите си вадят изводите. Не съм много съгласна за лихвите, защото все пак се плащат за нещо, което след време остава твое, цената му се качва, може да се продаде-един вид инвестиция, докато наема са просто похарчени пари. Пък и тук в Швеция, една позната с ипотека ми каза че никой нямал изгода да си доизплати ипотеката, защото щял после да плаща по-високи данъци. Не я разпитах по-подробно и не съм сигурна колко е вярно, но току виж ето ти полза от ипотека.
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 10 Септември 2008, 07:06:46

Лихвата е просто наем за капитала. Обслужванията по заема се делят, грубо казано, на два големи ръкава - плащания по лихвата и погасяване на главницата.
Пример: нека отделяш хиляда талера на месец за жилище. Нека от тях 700 да са обслужване по лихвата и 300 - погасяване на главницата. Тогава ти спестяваш по 300 талера на месец, или за пет години 18 000, без да броиш амортизациите по жилището.
Нека наемът за същото жилище е 500 талера. Тогава на месец, при същите условия, спестяваш 500 талера, за пет години - 30 000.
Горният пример е опростен - той не засяга сложната лихва, таксите по закупуването или данъците, но дава поглед върху принципното управление на парите. Освен това разглежда просто един възможен вариант, в който покупката на жилище не е изгодна.

Сега за намалените данъци при ипотечен заем. Не съм запознат с данъчното законодателство на Швеция, но ми звучи неправдоподобно. Случаят който мога да си представя е следният: Купуваш жилище, за да го даваш под наем, т.е да имаш доходи от него. Тогава дължиш данъци за наема, но ако си купил жилището на кредит, разходите по лихви и ремонти могат да се признаят като необлагеми. Забележи, не ипотечните вноски, а само частта от тях, която погасява лихвите. Частта, която погасява главницата е просто спестяване.

Конкретните условия варират, но ако държавата не субсидира закупуването на жилища, горните правила важат - все пак и банките, и държавата се опитват да спечелят. Друга разлика в налягането се получава от нереално съответствие между цена на жилище и наем, за пример - виж братята американци. Само че там тези практики им изядоха главите.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Roberta » 10 Септември 2008, 10:39:52

Страхотно обяснение. Напомня ми за упражненията по финанси в икономическия :)
Ти самия в какво жилище живееш-под наем или собствено? Аз все още съм под наем. Така се случва, че последните години не се задържаме задълго на едно място и се налага понякога да делим квартира с други хора. Много неприятно. Затова съм "обсебена" от идеята за собствено жилище. Готова съм да плащам каквото и да било, дори и нищо да не спестявам. До няколко месеца се надявам да разполагаме с цялата сума за покупка, но си мислех все пак да поискаме една част от банката. Отскоро съм в Швеция и все още не съм добре запозната с много неща.

Има ли някой с ипотека да сподели своя опит?
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 10 Септември 2008, 13:07:05

А, това си е сериозна причина. Ние за малко да купим един двустаен апартамент с над 80% кредитиране - просто във Фрайбург никoй не искаше наематели с котка.

Иначе в момента даже плащаме два наема, с жена ми живеем на 600 км един от друг...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Roberta » 10 Септември 2008, 15:53:44

А, и ние сме така в различни държави-плащаме 2 наема. Това за котката също е сериозна причина да се купи жилище. Научни изследвания показват, че контакта с котки предпазва децата от астма например и какви ли още не ползи има от тях, а често в жилища под наем не е разрешено да се взимат животни. Наскоро четох, че една двойка плащала двоен наем заради котката си.
Аватар
Roberta
Нов потребител
Нов потребител

Ипотеката

Мнениеот Kalina73 » 13 Октомври 2008, 11:31:55

Аз също се интересувам от ипотечните въпроси в Швеция от доста време и ситуацията е следната:

Колко пари ще ти отпусне банката зависи от това, имаш ли постоянни доходи и колко са те. Дори и 50% от сумата на имота да можеш да внесеш сам, ако нямаш постоянни доходи, няма да видиш кредит. Ако пък имаш постоянни доходи, в зависимост от това колко са и колко струва имотът, ти дават заем в различен размер.
Срокът за изплащане на заем засега е неограничен, но като се има предвид настоящата финансова криза, може да се въведат ограничения всеки момент.
По горните въпроси трябва да се разговаря директно с банка и то не само с една, за да получиш по-изгодна оферта. В банките говорят английски на сносно ниво, ако шведският е проблем.

Кое е по-изгодно - дали да се плаща наем или да се купи апартамент, пак зависи - къде е , колко струва, колко налични имаш и какви други варианти имаш да вложиш парите си. Не е вярно, че данъка ти се увеличава, ако си плащаш ипотеката. Допреди две години имаше специален данък върху по-скъпите имоти, един вид данък за това, че си относително богат. Но той нямаше нищо общо с това, плащаш ли си ипотеката, пък и вече го отмениха.

Важно е, че ако изплащаш лихви по жилищен заем, имаш право на данъчно облекчение в размер на 30% от лихвата.

Ако си купуваш апартамент, важно е да знаеш, че той на практика не е съвсем твой. Има голяма разлика с България. В швеция апартаментите се наричат bostadsrätt, право на живеене, а не на собственост. Купуваш го и го продаваш по пазарна цена - според това, колко се търсят апартаменти в съответния район и в какво състояние е апартаментът. Можеш да спечелиш доста или загубиш от последващата му продажба. Но апартаментът в известен смисъл е и си остава собственост на förening, фирма, която го е построила със заем и го поддържа, за което ти плащаш на тази фирма месечна такса в размер между 20 и 80% от размера на един наем за апартамент с подобно качество. Колкото по-добра и рентабилна е фирмата (förening), толкова по-ниска е таксата. Ти нямаш разходи по съществените ремонти на сградата, понеже те се покриват от тази такса. Ако фирмата обаче е зле с парите, може да ти увеличи таксата, в най-лошия случай да фалира и тогава ти си губиш апартамента .... Така че, преди да се купи апартамент, брокерът ти предоставя баланса и отчета за приходите и разходите на фирмата, плановете на фирмата за поддръжката в бъдеще и оставя на теб да прецениш, дали искаш да купиш. Много прилича на търговията с акции.

Освен отва, винаги има правила, какво може и какво не може да се прави в апартамента. Например не се разбира от само себе си, че можеш да го дадеш под наем. Трябва да питаш вс. съседи дали са съгласни.

Ако обаче купиш къща, тя си е съвсем твоя, с ремонтите и всички радости и рискове покрай нея.

Успех!
Аватар
Kalina73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: Собствено жилище в Швеция?

Мнениеот vivan » 24 Май 2009, 15:36:42

Знам че малко ще изместя темата от ипотеката, но покупка на имот си е цяло приключение, което искам да споделя. Аз 8 месеца се въртях в един омагьосан кръг. Първо трудно се намира брокер, който да е съгласен да продаде на чужденец. Около 40 брокери директно ме етсвириха. Втория проблем са търговете, където се случват странни неща, като отказ на продавача от сделка, увеличение на цената - къде нормално от другите купувачи, къде нагласено от самия брокер. За апаратаментите се иска и останалите от блока (кооперацията) да те одобрят. Ако те не искат животно . просто ти не си одобреният купувач и толкоз - връщат ти депозита и почваш отначало. Ипотека без трудов договор за повече от 1 година - не става, ама и поне 1 година трябва да си работил за тази фирма, за да почнете да разговаряте. Ако фирмата съдейства - добре, но ако откаже - тежко ти - тръгваш по кошмарния път на огледите, одобрение, или неодобрение от продавач, другите собственици, фирмата, която поддържа сградата и нинсталациите, обследване на общата доходност и общите разходи и т.н. Ако си местен - няма проблем, но за нас пришълците - това е труден етап. За къща - процедурата е малко - лека, но пък цените са доста по- високи. Накрая си купих една къща - малко на север и по-евтина, платена изцяло от мен, за да мога евентуално догодина да се уредя с нещо прилично в района който искам. А който не е сърбал попарата на увеличението на месечните такси за поддръжка само той може да храни илюзии, че апартамента е някакво решение - това практически не е собственост,а скрита форма на наем, без определен регламент за него - за чужденците винаги регламента е малко по-различен. А иначе в Швеция намя дискриминация ... :mrgreen:
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот georgy » 26 Август 2009, 10:59:25

Здравейте на всички,
Може ли някой да ми отговори в тази такса която плащаш ежемесечно ако апартамента си е твоя собственост, в нея какво влиза, тъй като е доста височка като гледам. Влизат ли сметки за вода, ток, отопление и т.н.

Благодаря ви предварително-
Поздрави,
Георги Маринов
georgy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 27 Август 2009, 12:13:11

Има известна неточност в обясненията на Kalina73:
...остава собственост на förening, фирма, която го е построила със заем и го поддържа,

Фирмата която го е построила отдавна си е получила парите, а тази която го поддържа, почти винаги е някоя съвсем друга, разбира се след гаранционния срок. Фирмите собственици на жилища тип hyresrätt са общински, но те също не са строителите, а само собственици. bostadförening е по нашенски "домсъвет", т.е. той е нещо като акц. дружество в което собственикът участва със своето жилище. Месечният avgift е точно за това акц. дружество. За чисто нови сгради avgift-ът е много висок, но със всяка година спада по-малко, предполагам че е нещо като нашите регресивни амортизации за основни средства. В него влизат отопление, вода, боклук, tvättstuga (пералня), околно пространство поддръжка на сграда, евентуално TV и/или интернет връзка.
По принцип често се продават имоти на атрактивни цени, но като им погледне човек avgift-а, бързо се отказва.
Всичко това се отнася за т.н. bostadrätt, където може да са апартаменти, но има и къщи. За самостоятелни къщи - villa, няма avgift и вече колкото си изхарчи човек вода и т.н.
В момента лихвите за жил. кредити са много ниски и е изгодно човек да тегли за жилище, (напр. 1200-1800 кр. месечна вноска при кредит 1 млн. крони), но специалистите предупреждават, че до около две години те ще се върнат на нормалните си нива до около 3-4 пъти по-високи!
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Следваща

Назад към Новобранец