• Advertisement

Stockholms stads bostadsförmedling

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Stockholms stads bostadsförmedling

Мнениеот dzobelov » 16 Март 2009, 22:14:16

SR-71 написа:
seli написа:
SR-71 написа:
nature_box написа:Sr-71, в кой град живееш?

В Стокхолм съм :)

Здравей Sr-71!Искам да те помоля за съвет: според теб в кой квартал е по-удачно да се насочи един новопристигнал в стокхолм

Вземаш първата квартира, която ти попадне, че тук квартири се намират много трудно. Веднага след като ти излезе ЕГН-то се записваш в Stockholms stads bostadsförmedling и след около 1,5 - 2 години ще можеш да се настаниш в сносен апартамент на ниска цена. Междувременно ако ти излезе по-хубава квартира се местиш.

Иначе вярно няма да е лошо това да го дискутираме в друга тема и раздел.

Здравейте !
Аз пък искам да попитам: Stockholms stads е мястото където се записваш за правото да ползваш държавен апартамент ли?
Не трябва ли първо да имаш работа и чак тогава да се запишеш?И какъв е срока до получаването на отговор от там,какви са тънкостите, който трябва да знаем и да внимаваме за тях.Въобще ако някой знае нека да сподели поне основните неща около Stockholms stads bostadsförmedling :)
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Stockholms stads bostadsförmedling

Мнениеот SR-71 » 17 Март 2009, 15:54:11

Ами има апартаменти, като всеки апартамент си има отделни изисквания. За някои не ти искат нищо, за други постоянна работа и определена заплата. За всеки апартамент си кандидатстваш по отделно. Този, който е записан от най-рано в агенцията, получава апартамента, ако отговаря на изискванията. За година и половина чакане може да ти се падне апартамент в някой по-краен квартал. Общо взето си заслужава - плащаш 4хх крони на година за членство, което за тукашния стандарт не е нищо.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 19 Март 2009, 23:48:03

Здравейте приятели,
исках да ви помоля за сайт за наемане на квартири,но да има и опция и на английски! В blocket всичко е на шведски и се опитвам с речник в ръка да се ориентирам,но си е трудничко ](*,) .
Искам да ви помоля и за съвет: аз мисля първо да си намеря квартира,а след това работа,но от всичко което сам чел във форумите за швеция разбрах че наемодателите държали наемателите да са работещи(искали и препоръки от предишен наемодател),но аз нямам такъв шанс...Според вас дали евентуален наемодател ще склони ако му предложа да му предплатя 4-5 наема?Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно :-k ?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bromma » 20 Март 2009, 15:27:21

Най-напред ще преповторя значението на няколко понятия:
hyresrätt = наемно право - това значи човек да получи жилище от една от общинските фирми (за Стокхолм община те са три), за което всеки месец се плаща
avgift - това е наем + отопление + вода + поддръжка на сградата + такса смет.
За това право човек се реди на опашката, описано от SR-71
bostadsrätt = жилищно право - човек става съкооператор в жил. блок или друг тип жил. сграда, т.е. купува си апартамент, но по-точното е, че си "купува" членство в кооперацията.
förstahand = първа ръка наемател на жил. Човек плаща наем на собственика, в който са включени горните консумативи.
andrahand = втора ръка наемател. Напр. аз и сигурно и от другите българи тук има такива - наемател съм на човек, който е наел жил. от една от общинските фирми. Като гледате сайтовете за обяви за жил. под наем, на всяка обява е указано дали е förstahand или andrahand. Естествено всеки иска да е förstahand, защото наемът е по-нисък, особено ако човек е наемател на общ. фирми, където е опашката.
На тази опашка аз се подредих веднага след като се установих тук. На сайта се избира район, граници на наема и от списъка жилища се посочват до три обекта. В някои райони човек е по-напред в опашката, в други много назад - напр. за ситито се чака около 20 год. :( Списъкът с жилища се обновява периодически. Принципът е горе-долу като някогашната опашка за кола в Мототехника през комунистическите години.
Мен досега два-три пъти ме каниха на оглед, понеже ми беше излязъл реда, но не ми харесаха офертите и продължавам да чакам.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот seli » 21 Март 2009, 23:59:35

BROMMA написа:Най-напред ще преповторя значението на няколко понятия:
hyresrätt = наемно право - това значи човек да получи жилище от една от общинските фирми (за Стокхолм община те са три), за което всеки месец се плаща
avgift - това е наем + отопление + вода + поддръжка на сградата + такса смет.
За това право човек се реди на опашката, описано от SR-71
bostadsrätt = жилищно право - човек става съкооператор в жил. блок или друг тип жил. сграда, т.е. купува си апартамент, но по-точното е, че си "купува" членство в кооперацията.
förstahand = първа ръка наемател на жил. Човек плаща наем на собственика, в който са включени горните консумативи.
andrahand = втора ръка наемател. Напр. аз и сигурно и от другите българи тук има такива - наемател съм на човек, който е наел жил. от една от общинските фирми. Като гледате сайтовете за обяви за жил. под наем, на всяка обява е указано дали е förstahand или andrahand. Естествено всеки иска да е förstahand, защото наемът е по-нисък, особено ако човек е наемател на общ. фирми, където е опашката.
На тази опашка аз се подредих веднага след като се установих тук. На сайта се избира район, граници на наема и от списъка жилища се посочват до три обекта. В някои райони човек е по-напред в опашката, в други много назад - напр. за ситито се чака около 20 год. :( Списъкът с жилища се обновява периодически. Принципът е горе-долу като някогашната опашка за кола в Мототехника през комунистическите години.
Мен досега два-три пъти ме каниха на оглед, понеже ми беше излязъл реда, но не ми харесаха офертите и продължавам да чакам.

Хммммм...Много е различно от наемането на жилище в бг. Дефакто наемателя от комуто ти наемаш жилище печели от разликата в цената :-k ?
А съществува ли сайт с опция на английски за наем на жилища?
А също и дали наемодатлите гледат топло на евентуален наемател(неработещ за момента) искащ да предплати 4-5 месеца от наема за да изглежда по-стабилен в техните очи?
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bromma » 22 Март 2009, 14:16:44

Те и без да им предлагаш, ще ти поискат един наем плюс три гаранция или три наема плюс един гаранция - както и да го погледнеш, за начало смятай наема по 4. 8-[ По принцип е много трудно, а за новодошъл е кошмарно :kuku:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот dzobelov » 23 Март 2009, 01:38:59

SR-71 написа:Ами има апартаменти, като всеки апартамент си има отделни изисквания. За някои не ти искат нищо, за други постоянна работа и определена заплата. За всеки апартамент си кандидатстваш по отделно. Този, който е записан от най-рано в агенцията, получава апартамента, ако отговаря на изискванията. За година и половина чакане може да ти се падне апартамент в някой по-краен квартал. Общо взето си заслужава - плащаш 4хх крони на година за членство, което за тукашния стандарт не е нищо.

Здравейте!
Големи благодарнсти на SR-71и BROMMA :evala: Информацията която споделяте е повече от ценна,ако мога така да я нарека.Благодарение на вас много хора включително и аз печелим време=пари.Искам да споделя това което съм направил и аз и съответно да попитам за пореден път за някой неща относно тази система.

1-во от тук намерих инфо относно как работи системата и основните условия(на английски)http://www.bostad.stockholm.se/upload/pdf/sprak/ny_eng.pdf
2-ро се регистрирах тук:https://bokabostad.stockholm.se/IDPortalen/reg/Direkt.aspx
Получих квитанцията за нужното разплащане(250 кр) и тия дни ще преведа сумата.Доколкото разбрах това е таксата за една година.Дотук всичко ОК(смятам) :-k Поразгледах обявените апартаменти и тук нещата ме объркаха малко.Примерно в описанието на апарт. в полето "Fastighetsägare:"(имоти) забелязвам ето тия опций:

AB Svenska Bostäder
Privat
Familjebostäder AB
Stockholmshem AB

Това са фирмите ,който предоставят имота ли?Предполагам ,че са държавни,но как по-точно действат и има ли някаква съществена разлика м/у тях? И какво аджаба да разбирам под "Privat"?Тук съвсем се омотах :-s
Ако кандидатстваш за даден апартамент освен ,че е необходимо да отговаряш на условията се взема под внимание и откога си регистриран в агенцията.Отчитането на престоя ти в агенцията се брой от деня в който си направил регистрацията ли или в момента в който кандидатстваш за даден апартамент?
И в моя случай като все още безработен стрували си да сме активни и да кандитдатстваме от сега?При положение ,че засега имаме квартира пък и незнаем дали със сигурност ще се установим тука.
Поздрави на всички!
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 23 Март 2009, 14:19:10

Здравей!
Трите се общинските фирми, като една от тях притежава съответния имот и го предлага под наем. Privat е частно лице, което също предлага имот през тази система, но обикновено (по мои наблюдения) има по-високи изисквания за годишен доход. На даден имот горе вдясно е написано колко се иска годишен доход - правилото е, че той трябва да е три пъти по-голям от годишния наем. Често се иска и fast ( или tillsvidare) anställning. От момента на регистрацията, си вече на опашката. Като избереш един апартамент, вдясно има някои данни - откога е най-ранният записан на опашката за този имот и др., но най-важният е ти на кое место си за него - напр. 214 от (250) кандидатствали за него. За оглед канят ако си в първите 10-15 места. За някои имоти може и да си 50-ти напр., за друг 150-ти, зависи от интереса към имота и квартала. Няма значение дали ще кандидатсваш или не сега, редът няма да ти излезе по-рано от 1 год.
Ако се откажеш от опашката, няма да ти върнат парите за участието, има начин да се продаде редът на някой по-назад, но не знам как става.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот SR-71 » 30 Март 2009, 11:28:07

На един приятел-швед преди година и половина му се роди дъщеря и още тогава я записа на опашка, за да може като навърши 18 години, да има шанс за добро жилище в центъра :)

Хубавото при апартаментите първа ръка е, че не се плаща депозит, нито се предплаща за много месеци напред. Например на 31 март плащаш за месец април, на 30 април плащаш за месец май и т.н. Те всяко тримесечие ти пращат по три квитанции (avi) за следващите три месеца - ти ако искаш ги плащаш на веднъж, а ако искаш плащаш за всеки месец по отделно. Има и опцията autogirot - те автоматично всеки месец да ти теглят наема от банковата сметка.

Фирмите и частните собственици, които дават жилищата под наем, са много. Аз примерно съм към Patrizia Immobilien KAG.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dzobelov » 30 Март 2009, 22:50:33

Здравей! BROMMA
Почти ми се изясниха нещата относно Stockholms stads
Като избереш един апартамент, вдясно има някои данни - откога е най-ранният записан на опашката за този имот и др., но най-важният е ти на кое место си за него - напр. 214 от (250) кандидатствали за него.

Относно тая част искам да уточним нещо.Към снимката по долу имам няколко въпроса:
Изображение
1.Отбелязаните с червено са хората който са от най-дълго в списъка ли?Тоест да разбирам ,че за тоя апарт.има регистрирани от 1999г?
2.В синьо е броя на хората ,който вече са кандидатствали за апарт.ли?

За оглед канят ако си в първите 10-15 места.

Как се постига това?Да съм в челните редици?Всмисъл имали някакъв момент в който трябва да се издебне и да кандидатстваш по от рано(навреме),или зависи от реда ти?
Няма значение дали ще кандидатсваш или не сега, редът няма да ти излезе по-рано от 1 год.

И като стана въпрос за ред откъде да разбера кой ред съм?Как и кога ще ми "излезе" реда?
На един приятел-швед преди година и половина му се роди дъщеря и още тогава я записа на опашка, за да може като навърши 18 години, да има шанс за добро жилище в центъра

Това и аз съм го чувал,за апарта.в центъра се чакало около 20 години.Аз пък нямам зор да се бутам в центъра:)
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bea » 31 Март 2009, 13:59:28

SR-71 написа:На един приятел-швед преди година и половина му се роди дъщеря и още тогава я записа на опашка, за да може като навърши 18 години, да има шанс за добро жилище в центъра :)

Хубавото при апартаментите първа ръка е, че не се плаща депозит, нито се предплаща за много месеци напред. Например на 31 март плащаш за месец април, на 30 април плащаш за месец май и т.н. Те всяко тримесечие ти пращат по три квитанции (avi) за следващите три месеца - ти ако искаш ги плащаш на веднъж, а ако искаш плащаш за всеки месец по отделно. Има и опцията autogirot - те автоматично всеки месец да ти теглят наема от банковата сметка.

Фирмите и частните собственици, които дават жилищата под наем, са много. Аз примерно съм към Patrizia Immobilien KAG.

Да, това е вярно за децата...после чужденците не мислели за децата си :) :) :)
SR-71, можеш ли да напишеш нещо повече за тази фирма за недвижими имоти- английската част на сайта е малко бедна, а немският ми е :-k ....
Аватар
bea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот SR-71 » 31 Март 2009, 17:05:39

Не се подвеждайте от факта, че за апартамента има кандидатствали хора, записани от години. Това са спекуланти. Не е нужно да си номер едно на опашката, за да вземеш апартамента. Аз бях номер 19.

Как се постига това?Да съм в челните редици?Всмисъл имали някакъв момент в който трябва да се издебне и да кандидатстваш по от рано(навреме),или зависи от реда ти?

Нищо не се дебне. От колкото по-рано си записан в Stockholms stads bostadsförmedling, толкова по-висок номер ще имаш като кандидатстваш.

И като стана въпрос за ред откъде да разбера кой ред съм?Как и кога ще ми "излезе" реда?

Ами като отидеш на някой апартамент, то си пише от страни. Примерно 234 (287) - това означава, че си номер 234 от 287 кандидатствали за апартамента.

SR-71, можеш ли да напишеш нещо повече за тази фирма за недвижими имоти- английската част на сайта е малко бедна, а немският ми е

Нищо не знам за фирмата. Всичко минава през Stockholms stads bostadsförmedling. Аз си имам работа само с тях. С фирмата въобще нямам никакъв контакт.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот milk » 29 Юни 2009, 14:26:25

Не се подвеждайте от факта, че за апартамента има кандидатствали хора, записани от години. Това са спекуланти. Не е нужно да си номер едно на опашката, за да вземеш апартамента. Аз бях номер 19.

Здравей, искам да попитам - ти колко време беше записан преди да ти дадат апартамент?
Благодаря предварително :)
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот milk » 12 Януари 2010, 12:25:51

На нас ни дадоха апартамент 2 години и 9 месеца след записването ни в сайта. Всичко зависи най-вече от доходите които имаш. Успех на всички :)
milk
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 14 Януари 2010, 13:56:26

Честито да ти е жилището, milk!
Наистина, много зависи от доходите, но те не са най-важният фактор. По принцип на всяко жилище е обявен минималният год. доход на домакинството. Ако не е упоменат, то тогава е по общото правило - доходът да превишава три пъти наема. Това е изискването да си редовен играч в класацията. А тя е на принципа на времето - колкото по-дълго си в нея, толкова си по-напред. Щото ако ще и да имаш 5 пъти по-висок доход от обявения за едно жилище, но пък си на 258 място, нямаш никакъв шанс.
Аз съм горе-долу колкото тебе на опашката. Има понякога жилища в Traneberg, наемът им е повече от приличен 3-5000 кр., изискването за доход са от порядъка на 180 000 кр. до обичайната пропорция. Кварталът не е нищо особено, само жилищни блокове са, намира се на високото над Alvik. Аз там живях преди около 3 г. и лошото в него е, че точно над него снижават самолетите за близкото летище. Шумът през деня е отврат. Там не бих живял отново. Когато се пробвам обаче за апартамент там, класирам се над 500 -о място. В същото време в други райони вече ме каниха на огледи, тъй като съм заемал между 15-25 място. Даже в Nacka бях 25-и и бях единствен(!) кандидат за един 3:а, но се отказах, защото щеше да ни е много далече от работа и у-ще.
Тъй че с това искам да кажа, че най-напред редът зависи от мястото на човек на опашката и чак когато го извикат да избира, ако са повече кандидати, тогава този с повече доходи ще бъде предпочетен, но пак не е съвсем сигурно, защото въпреки всичко приоритет има пак редът - дали си 12-и напр., но има мераклия, който е 9-и и който също покрива критериите.
Мястото ти на опашката за даден апартамент зависи също от местоположението му - знаеш че има желани и нежелани квартали, близки до ситито и далечни, а също и размер на наема и т.н. Хората тук не са балами и също гледат по-тънкия наем(напр. 3500- 4500 за 2:а), съответно за такива апартаменти и 5 години чакане не стигат за да си в избираемите 30 човека.
Горе-долу мога да предположа в кой район си :-k , щом за 3 год. ти е излязъл реда, но ако искаш напиши кой е той.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Новобранец