• Advertisement

Олденбург, Амерланд, Ваймар, Ерфурт

Тук можете да пишете за всички градове, които не присъстват като отделни форуми. Когато активността за даден град се повиши до определно ниво, той ще бъде "повишен" в отделен форум.

Олденбург, Амерланд, Ваймар, Ерфурт

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 04:35:55

Привет!
Моля за бърза и обширна информация за тези градове.
Интересуват ме такси, превоз, квартири заплати примерно.
Смятам да кандидатствам по програма "The job of my life" от бюрото по труда http://eures.bg/mobility.schemes.asp?id=51&sid=2
За сега съм се прял над Олденбур, но и Амерланд не е изключение, тъй като не знам къде ще ме пратят. Професиите на които съм се спрял са градинар(отглеждане на храсти и дървета) и градинар(градинарство и озеленяване), написал съм ги в ред на желание. Едно от важните неща е, ще ми стигат ли 818€ на месец за следващите две-три години.
Има много професии, ако на някой му се занимава да се разгледа. Та, през периода на обучението работодателят плаща някаква сума(различна за всяка професия) и после държавата доплаща докато сумата не стане 818€. Но в Олденбург квартирите, които намерих са доста скъпи има и някои по-нормални за по 450-470€ с таксите за газ и нз какво още влиза. И не знам дали ще ми стигат, ами пътните ? Храната ?
Не виждам смисъл от да оцелявам в България да ходя да оцелявам в Германия. Има професии, които през втората година заплатите има скачат на 900€, а на трета от 1000-1259€, но са гериатрични специалисти(професии свързани с възрастни хора), пътни строители, бетон споманобетон, което предполагам е арматурист? ако не е тако, моля да ми обясните.
Имам опит като арматурист, мога да чета или можех да чета планове до 4-5 разряд. Баща ми ме обучаваше. Тук идва едно от важните неща, които ме интересуват. Заплата през обучение на арматурист е 818 първа година, втора е 910 и трета 1259€, но никъде не пише колко е след обучение, така за всяка една професия. Влязох в различни немски сайтове и проверявах запалти за съответни работни специалности и за арматорист пишеше от 1800-2100€, което е много малко, предвид същината на труда, а от баща си знам, че в Германия не е водил обект по-малко от няколко декъра, а това са дирове стомана за 2100€. Също за градинар пишеше 1500-1600, за хотелиер и ресторантьор бяха подобни на 1500-1800 , гериатричните специалисти до 2500€ и така, а баща ми отк ми е казваш, че германецът арматурист вадил 3 хиляди и нагоре.
То дори баща ми също са ги карали да се подписват, че вадят по 3000+, а им плащаха реално 1000 и нещо. А баща ми е може би един от най-добрите арматуристи с България и мизерстваме... Та много ме интересува как стоят нещата с реалните заплати.
За 2015 година минималната заплата на Германия е 1470 и нещо евро, но пък минималният праг на почасово заплащане е 8,5€ = 1768€ с 200 и нещо евро отгоре, което ме обърква. А в строителството е 15€ на час минимума, което 3100€ минимална заплата в стоителството, ако не се лъжа за 26 дни при това с нирмално работни време, а не с робските 12+ часа на обекта. Някой ако знае колко взимат градинарите ще съм благодарен, че за да го започна това сигурна ще трябва да намеря заем от някого и са много пари, които ще трябва да върна та ще трябва да инвестирам три години от живота си и ще работя за под 900€ на месец и някак не знам дали ще се чувствам добре след всичките усиля(защото не знам как стоят нещата), които ще положа за да науча езика, химията, биологията и ботаника и да живея в друга държава за 1600€. Които не знам дали ще ми стигат. Идеята е да работя и да живея, не да бачкам и да оцелявам. Хората с опит, моля Ви споделяйте. От баща си знам какво когато заминеш с българска фирма. Трябва да кандидатсвам по възможност преди 24 този месец в най-лошият случай в до края на месеца.
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Олденбург, Амерланд, Ваймар, Ерфурт

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 15:09:41

Всичко, което си написал тук, е вярно. Има много германчета, които учат Ausbildungsberufe в продължение на три години, и оцеляват, "мизерстват", както си го написал ти. Има смисъл, ако виждаш перспектива за себе си в Германия и за в далечното бъдеще. Какво се случва след края на обучението - или те взимат в същата фирма, в която си правил обучението на постоянна работа, или си търсиш сам фирма за друга работа.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 15:27:24

Предположих, че ще е така за след обучението. За първите два града нямате информация ? И за заплатите нещо, ако смятате, че ще ми е полезно ? До колкото за перспективата, не съм много уверен, тъй като говорим за друга държава. Но искам да се занимавам с биология, с паркове, резервати и развъждането на застрашени видове животни. И смятах да започна с градинарство и така до ландшафт и учене задочно биология след примерно 5-6 години. Но това са много пари, които трябва да се извадят...и това ме притеснява.
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 15:32:54

Василий (Васил) написа:Предположих, че ще е така за след обучението. За първите два града нямате информация ? И за заплатите нещо, ако смятате, че ще ми е полезно ?

За кои професии по-точно ?
В Германия се договаряш/пазариш с работодателя за заплатата. Освен ако няма тарифен договор.

Олденбург е в северозападна Германия, (а има и още един Олденбург в северна), втория не съм го чувала.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 17:10:00

Говорим за втория, северна Германия, Саксония. До колкото до пазарлъка, не ми се вижда логично да се пазарим..при положение, че са ме обучавали 3 години. А за минимален фикс за определена заплата, не знам как да го намеря за даден окръг.
Различните видове градинари и техните еволюции до ландшафт.
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 17:13:06

Василий (Васил) написа:Говорим за втория, северна Германия, Саксония. До колкото до пазарлъка, не ми се вижда логично да се пазарим..при положение, че са ме обучавали 3 години. А за минимален фикс за определена заплата, не знам как да го намеря за даден окръг.

Саксония не е в северна Германия, а в източна.

Има Олденбург в северозападна Германия, и Олденбург в Холщайн.

За кои професии ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 17:27:30

Моля да ме извините, но това
"Място на провеждане на практиката и дуалното обучение: Северна Германия (Долна Саксония), Олденбург - регион Амерланд" съм го копирал от обявата. И нали Ви написах, за различнете видове градинари и тяхните еволюции до ландшафт клоновете и биолог.
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 17:30:45

Василий (Васил) написа:Моля да ме извините, но това
"Място на провеждане на практиката и дуалното обучение: Северна Германия (Долна Саксония), Олденбург - регион Амерланд" съм го копирал от обявата. И нали Ви написах, за различнете видове градинари и тяхните еволюции до ландшафт клоновете и биолог.

Долна Саксония е една провинция (в северозападна Германия), Саксония е друга провинция (със столица Дрезден).
Довечера ще проверя за градинари.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 17:45:11

Тогава защо са го написали така ? Не е нужно да отговаряте на този въпрос. И много Ви благодаря! Аз мислех, че е една Саксония.
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 22:06:39

Mindestlohn für Landwirtschaft und Gartenbau ab 01.01.2015 - Минимална заплата за Долна Саксония

http://www.lwk-niedersachsen.de/index.c ... 26473.html
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 22:17:48

Не разбрах много, освен там, че пише, че е 8,50€ на час. Това ще рече, че взимат минимална заплата 1700 и нещо евро, така ли ? А таблицата която е за запад и изток ?
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Декември 2015, 22:24:26

Има тарифен договор до ноември 2017. Ти дотогава няма да си завършил обучението.
И има разлика м/у Запад и Изток.
В момента - 2015 год., взимат 7,40/ респ. 7,20 на час, а не 8,50. Това е 1184 евро бруто.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Василий (Васил) » 17 Декември 2015, 22:30:37

Аз се предполага, че ще завърша през 2019 или 2020. Това спорехме в бюрото по труда днес. Аз точно казах, че в източна германия минималнато почасово е 7,60, а жената ми каза, че в цяла Германия се плаща по 8,50 и че дъщеря и живее в Берлин и зае за какво ставало въпрос, което мен ме обърка. Тъй като тази таблица е видях вчера в един друг ваш пост
Василий (Васил)
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Други градове