• Advertisement

Норвежка граматика

Напред, науката е слънце!

Мнениеот Stavanger » 3 Септември 2008, 08:43:58

Разговорникът за ориентир става, но има неточности, да. Ето го сайта на учебника På vei http://pavei.cappelen.no/ имат онлайн упражнения със звук. Учебникът е изцяло на норвежки и започва от А и Б. Има и работна тетрадка с упражнения и диск за слушане.

http://pavei.cappelen.no/1/3.html Ето тук например като натиснете бутончето, на което пише Lyd ще чуете изречение, което трябва да допишете. Произношението и интонацията са много добри. Има упражнения с граматика, има упражнения със звук, добро е като добавка към основния учебник или поне да чуете как звучи норвежкия.

http://pavei.cappelen.no/2/7.html тук са гласните

http://pavei.cappelen.no/2/10.html диалог

http://pavei.cappelen.no/3/5.html отново текст за слушане

Но е малко трудно да се учи самостоятелно, трябва си учител или някой, който да обяснява граматиката на разбираем език.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Balaban » 3 Септември 2008, 09:53:37

Здравейте, колеги!

За т.нар. речник на Сапунджиев и аз съм чувал само лоши отзиви от хора, които са навътре с норвежката материя.

За въпросния светлосин разговорник - имам го и го ползвам единствено като полезно насочващо помагало, върху което не се задълбочавам.

Други материали на български не съм срещал. На английски също не са много в сравнение с шведския.

Преди време в софийска книжарница намерих един руски учебник (дебели корици, 400 стр., автори: Карпушина/Усков). Не съм питал скандинависти дали става, пък и аз тепърва го започвам, но ми се струва доста добър.

За "Ny i Norge" доколкото знам се ползва за основен учебник по норвежки в СУ. Отлично помагало за начинаещи.

Иначе най-добрият речник, който съм срещал: http://lexin.no/lexin.html?ui-lang=eng&dict=nbo-eng-maxi&checked-languages=N&checked-languages=B

:wink:
Аватар
Balaban
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kokorka » 3 Септември 2008, 11:56:40

Благодаря,Ставангер.Чесно да си кажа първата ми реакция беше да се смея на езика им,но същото важи и за българския като го чуе чужденец :D .Труден ми се вижда,но ще трябва да залягам,ако искам да отида там.
Аватар
kokorka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stavanger » 3 Септември 2008, 14:48:31

Balaban, хубав линк за речник си дал 8) Кокорка, не е толкова труден, важно е обаче да се положат здрави основи - има няколко неща в граматиката, които са по-труднички и трябва да се научат наизуст, но останалото е въпрос на практика и най-вече желание. На мен ми се струва доста благозвучен, а и който е учил английски или немски (особено немски), ще му е още по-лесно.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kokorka » 4 Септември 2008, 11:44:31

Съгласна съм с теб,най-добре от езиците знам руския,за английския когато се учеше вече бягах от час :D .Сега е трудно вече,но наистина сериозно ще почна да го уча,защото ще ми трябва.Миналата година като бях там ужас за мен нищо неразбирах,добре,че дечко ми знае английски...
Аватар
kokorka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stavanger » 4 Септември 2008, 20:08:42

кокорка, успех ти пожелавам! Език се учи по-лесно, докато си млад казваше моята учителка, но при наличие на мотивация и желание няма невъзможни неща 8) Много е важно обаче да научаваш езика правилно от самото начало - граматика, произношение. Ако запаметиш нещо погрешно, трудно ще се отучиш от този навик. Забелязал съм, че особеностите на норвежкия, които са съвсем различни от българския и английския език, които владея отлично, са ми по-трудни за запаметяване и съм по-склонен да правя грешки там. Например дългите гласни не присъстват в българския, но са много важни в норвежкия - понякога единствената разлика между две думи е в дължината на гласната. Таак е покрив, так е благодаря.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kokorka » 5 Септември 2008, 12:35:38

Да и аз забелязах,че има разлика и много са ми интересни норвежците като говорят.Все още чакам отговор от норскстудио за дистанционен курс,но нещо се бавят,понеже нямам възможност да ходя до софия.Чудя се във Варна има ли курсове?!
Аватар
kokorka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот franklin » 5 Септември 2008, 12:42:29

kokorka написа:Да и аз забелязах,че има разлика и много са ми интересни норвежците като говорят.Все още чакам отговор от норскстудио за дистанционен курс,но нещо се бавят,понеже нямам възможност да ходя до софия.Чудя се във Варна има ли курсове?!

На тях и аз им писах да ги питам за дистанционен курс (за шведски обаче), но вече почти месец без отговор. Явно това не им е предпочитания метод за комуникация :)
Не ми е спешно, иначе щях да им се обадя.
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 5 Септември 2008, 14:00:16

Имайте предвид, че трудно се сформират групи за скандинавските езици. Някак хем има много желаещи да работят и живеят там, пък малцина си дават труд да понаучат езика преди да заминат. Звъннете им по телефона на това норскстудио.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Re: Норвежка граматика

Мнениеот vond » 21 Януари 2009, 11:32:23

#-o Тоя синия, за който пишете, е на 'Грама', нали?
Издали са и на шведски, датски, холандски...
Абе има книжки, само на исландски няма...

Да, когато четат тия книйки местните, понякога пода голям смях :)

А иначе, ако искате самостоятелно да имате нещо като минимум
ползвайте и това....
http://www.byki.com

Междудругото, 4еквайки БГ и малко като слушах ми стана смешно - абе много арабски
акцент ;) Но все пак става

Иначе става със слушане na radio, TV...- има толкожа нет възможности :bigsmurf: :-({|=
Аватар
vond
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарено: 1 път

Мнениеот franklin » 21 Януари 2009, 13:00:16

Като спомена Before You Know It, какво ти е мнението за него, ако си ползвал free/Deluxe версията?
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот vond » 27 Януари 2009, 23:40:47

СТАВА ФРИЙ :)

ИНСИВИДУАЛНО Е - КАТО ИМА ЖЕЛАНИЕ. ЛЕСНО СЕ ТАНЦУВА ;-)

Но имай предвид - аз владея, ползвам, пиша, говоря non stop на 3 различни езици :-({|= :cheers: \:D/

Uspeh :thumbleft:
Аватар
vond
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Boby1985 » 13 Март 2009, 17:39:41

vond написа:#-o Тоя синия, за който пишете, е на 'Грама', нали?
Издали са и на шведски, датски, холандски...
Абе има книжки, само на исландски няма...

Да, когато четат тия книйки местните, понякога пода голям смях :)

А иначе, ако искате самостоятелно да имате нещо като минимум
ползвайте и това....
http://www.byki.com

Междудругото, 4еквайки БГ и малко като слушах ми стана смешно - абе много арабски
акцент ;) Но все пак става

Иначе става със слушане na radio, TV...- има толкожа нет възможности :bigsmurf: :-({|=

Това изглежда обещаващо, сега го тегля :)

П.П. Не е зле програмката - има на всички скандинавски езици, така че ще е полезна. Мерси много :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот vond » 16 Март 2009, 09:28:38

:flower: welcome !дано да ти върши работа.бая да го и променили
Аватар
vond
Тукашен
Тукашен

Мнениеот didlence » 6 Април 2010, 04:04:15

Някой може ли да ми каже няколко заглавия на децки филмчета за деца от 1 до 4 годишна възраст и има ли анимационен канал на норвежки ](*,)
didlence
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование