• Advertisement

Регистрация на кола

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Регистрация на кола

Мнениеот mishelle » 5 Ноември 2007, 22:32:33

Привет!

Знаете ли каква е процедурата за регистриране на кола /постоянна регистрация/, която ще се кара в Норвегия?

И още:

Каква е процедурата да се внесе кола от .бг в Норвегия?
Какви данъци и такси се плащат за да се регистрира там кола?
В норвежки крони колко излиза тази регистрация?
Заслужава ли си това или е по-добре да се вземе кола от там?

редакция: vel...
Аватар
mishelle
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tsetso » 5 Ноември 2007, 23:24:26

mishelle,за Норвегия нямам информация,но Швеция май е по-изгодно да си купиш кола от колкото да си докараш от България.А и Норвегия не е в ЕС и може да има разли4ни критерии за регистрация ,застраховка и т.н.За съжаления няма активни потребители от Норвегия,но предполагам ,4е някои ще може да ти отговори по-подробно
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот pippi » 6 Ноември 2007, 08:28:17

виж тук:
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=238063.60
точно това се обсъжда
май излиза през носа
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот pippi » 6 Ноември 2007, 10:59:23

сега видях, че си питала и там

но инфото може да е полезно и за други

успех на вас
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Re: Регистрация на кола в Норвегия

Мнениеот Tell » 6 Ноември 2007, 12:44:22

mishelle написа:Привет!

Знаете ли каква е процедурата за регистриране на кола /постоянна регистрация/, която ще се кара в Норвегия?

И още:

Каква е процедурата да се внесе кола от .бг в Норвегия?
Какви данъци и такси се плащат за да се регистрира там кола?
В норвежки крони колко излиза тази регистрация?
Заслужава ли си това или е по-добре да се вземе кола от там?

редакция: vel...

Имам колега норвежец, от когото знам, че регистрирането на кола, внесена от вън е мнооого скъпо, лошото е, че и купуването на кола от там е много скъпо. Имат някаква странна политика в това отношение, неприличаща на никоя друга страна в Европа.
Аз бих проучил въпроса колко време и как можеш да караш колата с БГ регистрация там.
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bossi » 12 Февруари 2008, 10:35:37

Това с регистрация на кола в Норвегия е много неизгодно за бедния българин.Преди три години исках да регистрирам колата си там.Оказа се че струва толко колкото да си я купя от там.Непосилно за нас.Затова караш я шест месеца с европейската обща зелена карта.Идваш в БГ подновяваш я за още шест и т.н.Иначе ще ти излезе около 50000 нор.крони, ако колата е до 7 години стара.
Аватар
bossi
Нов потребител
Нов потребител

Re: Регистрация на кола

Мнениеот Krassio21 » 5 Февруари 2011, 02:43:41

Да регистрация на кола е наистина доста неизгодно за нас Българите в Норвегия , но ми е интересно как става това да караш на всеки 6 месеца? Аз миналата година се опитах да регистрирам кола в Норвегия но като ми казаха астрономическата сума от 51000 крони и се отказах. После си купих кола с норвежка си регистрация за 33000 крони, но после като платиш данъци и като направиш задължителната застраховка и ти стъпва на 45000 - 50000 крони . И също питах и как мога да карам кола с БГ номера си тук, и ми казаха само 3 начина, значи човек когато за първи път е в Норвегия има право до 1 година да си кара кола с чуждестранна регистрация. Та 3-те начина са, първия е регистрира се колата в Норвегия :mrgreen:, втория начин е ако случайно е женен или омъжен човек :mrgreen: , и има жена/мъж и деца в БГ се прибира на всеки 3 месеца в БГ и така може да кара кола с Бг номера в Норвегия колкото си иска. Но това при условие че жената/мъжа и децата не са регистрирани в Норвегия като пребиваващи, и задължително се пазят всички касови бележки от бензиностанции и фериботи и други такси, за да може при евентуална проверка от страна на полицията да се докаже че се пътува до БГ и обратно на всеки 3 месеца. И 3-ия начин не е хич удачен, значи ако някой има кола комби или джип, може да го прехвърли в БГ на фирма, и може да си кара тук колкото си иска. Но проблема е че ако колата е на фирма която се води на шофьора на колата следователно той не може да работи в норвежка фирма- т.е че той си намира работа тук си на Бг фирма която работи в Норвегия, и задължително се свалят или махат отзад седалките и се слага мрежа зад предните седалки :mrgreen:. Това е от мен ако някой има още въпроси да пита :thumbleft: . Та много ми е интересно как става това на всеки 6 месеца нека този който го е писал да сподели с по подробно инфо, че нещо се замислям пак за другата си кола в БГ.
Krassio21
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Matematiks » 5 Февруари 2011, 20:51:56

А ако фирмата е на друг? :-" и колата е регистрирана на нея :^o
Matematiks
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот Krassio21 » 6 Февруари 2011, 20:06:23

Matematiks написа:А ако фирмата е на друг? :-" и колата е регистрирана на нея :^o

Мисля че така не би трябвало да има проблеми, прехвърля се на фирма само да не се води на шофьора на колата, и едно пълномощно на шофьора да може да я кара. Но също така би било добре да си пазиш касовите бележки за пътуването от България до Норвегия. Незнам за повече подробности мисля скоро пак да ида да поразпитам за цени за регистрация и за възможности да я карам с български номера че много искам да си докарам другата кола тук. В този момент на мисли минават и позитивни и отрицателни мисли, не ми се иска да ги споделям да не ви плаша :mrgreen:
Krassio21
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Matematiks » 6 Февруари 2011, 21:45:05

Зная го този филм,гледал съм го :-({|=
живял съм в Италия 8 години,там правехме така-взимахме Ферито на Анкона,и се връщахме със следващият курс :cheers:
НЕ за друго,ма колата струваше 500 евро,прехвърлянето 600 Е а гражданската 2500 на година :fitnes:

Добре де,ако колата е на името на майка ми,и я карам с пълномощно? :-"
Matematiks
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот Krassio21 » 7 Февруари 2011, 01:13:44

Matematiks написа:Зная го този филм,гледал съм го :-({|=
живял съм в Италия 8 години,там правехме така-взимахме Ферито на Анкона,и се връщахме със следващият курс :cheers:
НЕ за друго,ма колата струваше 500 евро,прехвърлянето 600 Е а гражданската 2500 на година :fitnes:

Добре де,ако колата е на името на майка ми,и я карам с пълномощно? :-"

По този начин пак не може защото самия ти не можеш да караш кола с чуждестранни номера в Норвегия, освен ако не е по горепосочените начини които изброих. И аз го мислех това да прехвърля колата на майка ми и да си я карам тук, но впоследствие разбрах че не може.
Krassio21
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 7 Февруари 2011, 09:40:49

В закона си го пише как е всичкото това. Гледа се кой е внесъл колата, не чия е. За фирми искат договор и дейност.
Да кажа за неприятната част от въпроса.
Не дават да се внасят коли, и не контролират, но ако те хванат, излиза скъпо. "Хащането" става при произшествие, разследване от полицията на някакъв дръг въпрос и случайно засичане на колата покрай това, или все пак при някой от случите на контрол и проверка.
При засичане на нередовна кола май имаше две възможности. Да я изнесеш до един или няколко дена според случая и мястото, или да я регистрираш, като полицията решава кое от двете.
Принципът е, че който нарушава разпоредбите е нарушител. Дали са те хванали или не - няма значение. Това е важно при репаване на следващи въпроси - там се отчита дали си нарушител.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Krassio21 » 8 Февруари 2011, 02:12:51

Да наистина като те хванат става лошо даже „лошо“ меко казано :mrgreen: . Мен един път ме хванаха, бяхме аз един братовчед и една моя приятелка. И това стана като от полицията ни спряха за проверка на пътя, и видяха че аз имам повече от 1 година тук и ни казаха да караме след тях. Заведоха ни незнам точно как се казва мястото но е сравнително в центъра на Осло много близо е до операта, и там взеха да ме разпитват дали съм женен, колата дали се води на фирма и т.н. Аз естествено казах си че не съм женен че колата си се води на мен тогава те ми казаха че става лошо, попитах защо и ми казаха че е трябвало да ми вземат колата да си платя глоби после задължително да си я регистрирам и сумата стана майка си и баща си. Но за мой късмет те излязоха добронамерени хора, попитаха братовчед ми женен ли е и да той е женен има деца, които тогава не бяха регистрирани в Норвегия. Казаха че той щом има жена и деца в България и не са регистрирани в Норвегия има право да кара кола с български номера колкото си иска но да се прибира на всеки 3 месеца и задължително да си пази касовите бележки от бензиностанции, фериботи , и други такси за да може при евентуална проверка да докаже че си е пътувал до България. Затвориха си очите тогава за мой късмет но ме предупредиха че само той може да я кара колата и други дето имат жени и деца дето не са регистрирани в Норвегия и хора които още не са регистрирани цяла година в Норвегия, т.е когато за първи път се регистрират в Норвегия и докато мине цяла година имат право да карат кола с български номера.
Krassio21
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 8 Февруари 2011, 08:37:50

Коя "регистрация" се коментира? Д-номер или в регистъра на населението? Би трябвало да е второто (fylkeregisteret).
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Krassio21 » 8 Февруари 2011, 20:30:23

Мисля че коментирахме D номер, но няма да е лошо да обобщим нещата и за другите регистрации. Между другото норвежката ми кола е с номер L , и само за да сменя регистрацията на D номер ми искаха 20 000 крони. Но като ми казаха че може да се води на мен дори да е с L номер и си я регистрирах с този номер си. И не е ли Folkeregisteret? :-k
Krassio21
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи