• Advertisement

Права с разрешително opphold

Форумът, който касае всеки!

Права с разрешително opphold

Мнениеот dunia53 » 8 Септември 2009, 18:20:10

Здравейте мили приятели.Моля за отговор ако някой е запознат с този казус.На синът ми и снаха ми са издали разрешение opphold за пристоят им в Норвегия за 5 години..Интересува ме какви права имат с това разрешение за престой .При случай наберзаботица двамата имат ли право на помощи от общината.Имат ли права на трудовата борса.Имат и малко дете което е родено в Норвегия и вече е на 9 месеца.Но с Български акт за раждане.Ще имат ли някакви права на добавки за него.Откъде може да се разбере всичко това,и въобще правата им с този документ какви са.
Аватар
dunia53
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Права с разрешително opphold

Мнениеот bromma » 12 Септември 2009, 16:11:59

Привет dunia53,
Това "opphold " ми се струва, че е като шведското uppehållstillstånd, само че тук не е разрешение, а регистрация за граждани на EU. В Швеция наличието му не е пряко свързано с детски, с безработни и др., а по-скоро с легитимност. Наличието на работа е всъщност връзката (по-определени правила разбира се) със съответните права за детски, помощи и т.н.
Иначе, разсъждавам така: щом имат право на "престой за 5 г.", значи работят, следователно са в правата си на всички тези неща за които питаш и говорят норвежки (щом работят), следователно могат да прочетат в сайтовете на техните служби всички условия - а те са данъчни, миграционни и осигурителни учреждения.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Права с разрешително opphold

Мнениеот velingrad » 12 Септември 2009, 19:24:58

dunia53,
нищо против твоите запитвания (нормална грижа за сина), но не смяташ ли, че ще е по-добре син+снаха сами да четат (пък и да питат/пишат) тук. Не за друго, но в повечето случаи, пре-пре-предадена информация, винаги добива и допълнителни краски в повечето случаи с неточности.
На страницата The Norwegian Directorate of Immigration някои неща ги има дори на български.
Това тук- N A V- тоже интересно.

Детски се плащат на всички непълнолетни деца, които са минимум 1 година в Норвегия (120€). За малки деца, които не ползват държавните ясли/детски градини и т.н.т (каквито са там) помощ до 415€ на месец.

Това са общи положения- дали и във вашият случай е така- нямам представа.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки