• Advertisement

Помощи за безработен

Форумът, който касае всеки!

Помощи за безработен

Мнениеот bobo777 » 3 Февруари 2010, 19:17:08

Може ли помощите за безработен от Норвегия да си ги вземам в България???
Аватар
bobo777
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Помощи за безработен

Мнениеот bromma » 3 Февруари 2010, 19:34:34

Пенсия да, но всякакви помощи, стипендии и пр. НЕ! Най-малкото, че помощта е свързана с редовни посещения на бюрото по труда.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот bobo777 » 3 Февруари 2010, 20:36:56

Не се посещава NAV,само в началото като се регистрирваш.После се подава на 2 седмици по интернет medlekort.
Аватар
bobo777
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 4 Февруари 2010, 00:05:27

Аз все си мисля, че когато се регистрираш като безработен, Бюрото по труда се опитва да ти намери работа, което изисква да се представяш при повикване (в Германия май нямаш право да излизаш от страната, ако регистриран като безработен или беше само за първите няколко месеца). Не е само да си взимаш обезщетението.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 4 Февруари 2010, 05:08:31

В Дания има вратичка за това. Пробвай дали няма да стане и в Норвегия. Принципно нямаш право да излизаш, освен ако не си намериш курс. В смисъл бюрото би те пуснало да излезеш от страната и ще ти плаща месечната ти "издръжка", но трябва да си излязъл с цел да научиш нещо. Езиков курс примерно или някаква друга специализация. Тази клауза принципно не се споменава особено честно. Аз лично съвесем случайно попаднах на нея.

Желая ти успех! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот bromma » 4 Февруари 2010, 15:22:39

daisy е права - периодично привикват за да съветват, предлагат, разпитват, контролират получаващия помощи, за да се отърват по-скоро от разхода, като му намерят работа. Едно неявяване без уважителна причина (или без предварителна промяна на датата за среща), води до загуба на помощите. Тук напр. във всяка покана за среща с бюрото по труда, отдолу е обяснено, че ако получаваш помощи и не се явиш, търпиш санкции и т.н.
С езиков курс може би става, ама пък чак "езиков курс в Бг"... :scratch:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 4 Февруари 2010, 20:46:43

BROMMA написа:С езиков курс може би става, ама пък чак "езиков курс в Бг"... :scratch:

Точно това имах предвид. Може би ще излезеш малко съмнителен. Даже според мен би излязъл доста съмнителен. Аз примерно по едно време го мислех, като вариант за да ида в Испания и да уча испански, но така и не остана време за такива въртележки.
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот nordreamer » 5 Февруари 2010, 00:57:44

bobo777 написа:Не се посещава NAV,само в началото като се регистрирваш.После се подава на 2 седмици по интернет medlekort.

Гледах наскоро по тв че са започнали да проверяват по IP откъде се логваш за да се избегнат точно това -някои си седят в тайланд или испания примерно и се водят че си търсят работа, законово нямаш право, нямаш право на дагпенгер и ако заминеш на почивка, може да те съдят за svindel , ако те хванат че се логваш извън страната.
А ти всъщност питаш тук за някоя вратичка или ... инак да беше попитал директно НАВ? :)
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот bobo777 » 9 Февруари 2010, 23:08:49

След справка в NAV-Bergen,преди това в селкият,нищо не ми казаха.Може да си изнесеш dagpenger в страна от Европейският съюз която е пописала регламент 1408/71 и 574/72,който и България е подписала,за срок от 3месеца еднократно за периода който получаваш помощите.Но парво трябва да са минали 4 седмици ,да си бил регистриран като търсещ работа,после се попалват формуляри Е303-1 и Е303-5,като се посочва дата на заминаване,която ми казаха да посоча след още 4 седмици,защото за толкова време вращали формулярите,от местният NAV ги пращат в NAV EAE-Administration,от там трябва да ти ги пратят по пощата.Без тези формуляри не може се регистрираш в България.След като си получиш въпросните формуляри в 7 дневен срок,трябва се регистрираш като безработен в България,от там в НОИ с бележка от бюрото по труда,че си безработен,и с банкова сметка ....и на 15 число плащат,като наближи да сваршят тези три месеца,пак същата процедура,но само че в България,в 7 дневен срок трябва се регистрираш в NAV-Norway.
Иначе за Норвегия е ясно, че ако не си тука няма да ти плащат.Получавал съм dagpenger и преди това,следят IP-то,поне така са ми казвали в NAV.Може да се логваш от друга страна,но като пращташ medlekort-a,на въпроса бил ли си ваканция,трябва да отговориш-ДА,тоез няма да ти платят за за 2-те седмици за който се попалва medlekort,но си запазваш правата за получаване на dagpenger,за следващите седмици.Знам Норвежци така лятото за 3месеца си изнасят помощите в Испания,а Поляците правят друг номер,те си тръгват а някои който е тука им праща medlekort,тогав и с IP-то ,не могат ги ловят,но и това ще свърши........Иначе за периоди ,който съм вземал dagpenger,до сега един път не са ме викали в NAV,да ми предлагат работа,познавам и други който доста време са на помощи и тях не са ги викали.В смисъл никой не се е интересувал от NAV
Аватар
bobo777
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petko1900 » 10 Февруари 2010, 01:11:30

Aз пък докато си < почивах> в БГ съм получил около 12 писма от бюрото по труда. Естествено не сьм отишьл на две покани за консултации, сега са ми резнали 20 процента за три месеца .... Така ви пожелавам повече сполука, ако се изпарявате без обаждане....
petko1900
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nordreamer » 10 Февруари 2010, 12:07:19

Дам ебаси хаоса с тоя НАВ, аз се радвам че съм нямал разправии досега с тях, на такива истории съм се наслушал че тръпки ме побиват, за другите скандинавски държави някак по съм чувал че става това да си живееш на помоши ма тука системата май е друга...
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Назад към Работа, данъци и осигуровки