• Advertisement

Български лекари в Норвегия

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот Yossarian » 19 Септември 2008, 13:14:52

Здравейте на всички във форум Норвегия. С приятелката ми сме завършили медицина в България,но все още нямаме специалност :? и се интересуваме от придобиване на такава в Норвегия или Швеция. За съжаление по форумите информацията за това е доста оскъдна. Ще ви бъдем много благодарни ако някои може да даде някаква информация по следните въпроси:

Търсят ли лекари в Норвегия и в кои специалности има недостиг?
Какъв е шансът на завършил в България медик да специализира в Норвегия?

Доколкото разбрах от форумите в Швеция е по-лесно, но нас повече ни привлича Норвегия. :wink:
Ще бъдем благодарни на всякакви идеи и мнения.
Аватар
Yossarian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот sem » 19 Септември 2008, 15:56:35

Здравейте, най-сигурен източник -www. ec.europa.eu / вашата европа/ Като се по разровите, ще намерите адрес на службите в Норге за признаване на дипломите
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Според мен

Мнениеот Stavanger » 21 Септември 2008, 17:16:36

има добра реализация за медицински кадри в Норвегия. Норвежкият език е горещо препоръчителен, но като за начало с много добър английски ще се оправите. Мисля, че нашите дипломи се признават, но си минавате по процедурата за това. http://nokut.no/sw335.asp е сайта за това. Нямам информация какви лекари се търсят най-много, според мен има добра реализация независимо от избора. Важното е на вас какво ви се работи! Свържете се с организацията от този линк и вижте за какво става дума. Защо не попитате в норвежкото посолство? Те имат много информация по всякакви въпроси и мисля, че ще ви насочат добре.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sem » 21 Септември 2008, 17:37:01

Stavanger, чудех се къде зачезна? Дано отсъствието ти да е било за нещо приятно. Целия списък на ВСИЧКИ регулирани професии го има и в НОА -Бг или в Нашата Европа - es.europa.eu . Там има указание по държави и излиза /като кликнете/ и адреса на администрацията, за признаване на РЕГУЛИРАНИТЕ ПРОФЕСИИ. Пробвайте и nokut - както казва Ставангер. Има инфо и в М-во на образованието. Освен легитимирането на дипломата Ви - МОН, се изискват и последните ПЕТ години по специалността. Въпреки това, ако не правите собствен кабинет ще изискат ПОНЕ ШЕСТ месеца да работите като помощншк - за да се адаптирате. Личен съвет - след признавание на дипломата Ви ТЪРСЕТЕ частни клиники - по лесно е. КАКВА СПЕЦИАЛНОСТ ИМАТЕ ???? - може да Ви помогнеме съсъвет
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот velingrad » 21 Септември 2008, 17:50:53

sem, ама те нямат още специалност!

Според мои си източници, се търсят лекари, но реализацията, специализацията и т.н.т. са свързани с много труд, лишения и нерви, специално за лекари от Източна Европа. Освен ако по някое чудо, не си намерите работодател, който да ви изиска.

И две линкчета от мене:
UDI

[url=http://www.norvegia.bg/Templates/StdTemplate.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID={34DA794A-6413-4D19-88FD-FC33235C18BB}&NRORIGINALURL=%2fconsularbg%2fWork%2bpermit%2fWork%2bpermit%2bbg.htm&NRCACHEHINT=NoModifyGuest#%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82]norvegia.bg[/url]
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Yossarian » 24 Септември 2008, 17:47:58

Здравейте отново. Благодаря ви за отговорите.
Проучих горе-долу как стоят нещата с БГ дипломите, но въпросите за реализацията остават. Наистина ние нямаме все още специалност. Аз съм докторант(аспирант), но специалицация не ми тече, въпреки че работя в УНГ отделение от 2 години. В момента в БГ е голяма стагнация по отношение на специализациите. Даже и да успееш да започнеш специализация при която ти плащат парите са смешни. Така че ниското заплащане + слабото обучение в БГ ме подтикват да търся други варианти.
Пуснах същото запитване и във форум Швеция и wasserman бе така добър да ми отговори. Ако искате хвърлете по едно око и там да видите какво е писал той. Доста обезкуражително звучи.

Впрочем аз писах до норвежката институция която се занимава с признаването на дипломите на сайт http://www.safh.no/english/index.html но wasserman писа че шансът да ми отговорят скоро не е голям.
Ако се сещате за нещо друго пишете ще се радвам на всякакви коментари :wink:[url][/url]
Аватар
Yossarian
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stavanger » 27 Септември 2008, 07:26:54

Здравейте, сем. Позачезнал бях, защото имахме годишнина от сватбата и със съпругата ми си подарихме една обиколка из крайбрежието на Норвегия с кораб. Наистина прекрасно изживяване.

Йосариян (Параграф 22 ми е любима книга), защо не се свържете направо с университет, който предлага обучение по Медицина? Университета в Осло например, и в Trondheim има мисля. И питайте там каква е процедурата и какви са изискванията, сроковете, цената и питайте какво можете да направите само с английски или пък има курс по норвежки преди това? Университетите предлагат курсове по норвежки, които са платени..

Ето единия сайт:

http://www.med.uio.no/english/

Ето го и другия:

http://www.ntnu.no/dmf/english

Дръжте ни в течение какво сте решили и какво е станало!
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Re: Български лекари в Норвегия

Мнениеот riskata » 22 Април 2009, 11:40:30

Здравейте колеги. Аз съм млад лекар , завршил преди новагодина. Чакам документа от МОН софия и след това ще пусна дипломата до SAFH , и след това как ще стават нещата. може ли някои да помогне.
След като получа ауторисацията од САФХ , мога ли да кандидатсвам за специялизация или как варват нещата.
Моля за помощ
riskata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sonihrisi » 8 Май 2009, 09:10:04

Здравейте колеги, аз съм кардиолог с 30 годишен стаж. Печеля добре в България, но реших да променя малко живота си. Имам ли шанс да намеря работа в Норвегия. Тази страна отдавна привлича интереса на семейството ми. Ще се радвам ако ми отговорите.
sonihrisi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nordreamer » 8 Май 2009, 17:48:13

sonihrisi написа:Здравейте колеги, аз съм кардиолог с 30 годишен стаж. Печеля добре в България, но реших да променя малко живота си. Имам ли шанс да намеря работа в Норвегия. Тази страна отдавна привлича интереса на семейството ми. Ще се радвам ако ми отговорите.

Здравей, моя съвет е да изпратиш по едно резюме или си ви на всички болници, които намериш, никога не се знае кой къде от какво може да има нужда.Всичко е строго индивидуално както знаеш, няма рецепта или установен ред с номерца за получаване на работа. По принцип от личен опит смятам здравеопазването тук е на едно от най-високите нива в света и като заплати и като бюджети, но това привлича и много кандидати; в езиковия курс една преподавателка ни разказваше че в най-голямата болница тук в Осло кухненския и санитарния персонал вероятно е най-високо квалифицирания в света - доктори, хирурзи, специалисти, които просто чакат и се надяват да си намерят место по специалността, което са им отказали заради аргумента, който най-често ще чуеш тук - не говориш достатъчно добре норшк.
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Re:waterlilia

Мнениеот waterlilia » 9 Юни 2009, 12:46:48

Yossarian написа:Здравейте отново. Благодаря ви за отговорите.
Проучих горе-долу как стоят нещата с БГ дипломите, но въпросите за реализацията остават. Наистина ние нямаме все още специалност. Аз съм докторант(аспирант), но специалицация не ми тече, въпреки че работя в УНГ отделение от 2 години. В момента в БГ е голяма стагнация по отношение на специализациите. Даже и да успееш да започнеш специализация при която ти плащат парите са смешни. Така че ниското заплащане + слабото обучение в БГ ме подтикват да търся други варианти.
Пуснах същото запитване и във форум Швеция и wasserman бе така добър да ми отговори. Ако искате хвърлете по едно око и там да видите какво е писал той. Доста обезкуражително звучи.

Впрочем аз писах до норвежката институция която се занимава с признаването на дипломите на сайт http://www.safh.no/english/index.html но wasserman писа че шансът да ми отговорят скоро не е голям.
Ако се сещате за нещо друго пишете ще се радвам на всякакви коментари :wink:[url][/url]
waterlilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот waterlilia » 9 Юни 2009, 12:51:08

Ако желаеш да специализираш по добре избери Germany,England,France.Специализацията тук отнема много време,понякога повече и от БГ.Освен това езика е нещо ,без което не може да се работо медицина ,независимо каква специалност.Това е много важно.Без него рискуваш и то много!

За съжаление, следващото мнение, не на кирилицата се трие!

vel...
waterlilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad-2 » 22 Декември 2009, 16:15:16

Здравейте.За тези,които се интересуваха,как може да се специализира в Норге.Много трудно,но не невъзможно.Само с английски няма шанс.Изисква се норвежки.Другото условие е че никой който е завършил само "Обща медицина" също няма никакви шансове.Колкото и прозаично да ви се струва,но има в Бг достатъчно фирми,които наемат точно такива току що завършили медици за работа в социалната им дейност на норвежците.Идвайки тук,ТОГАВА се подават документи към съответната община,че искат специализация,и ако съответното социално звено ги одобри/евентуално след 2,3 години перфектен труд/се получава заветната възможност за това в Осло,където пак казвам,ще се отиде само с перфектен норвежки и спестени до момента средства,защото освен обучението,ще има и разходи за общежитие,храна и т.н.
Където нищо не можеш,там нищо не искай!
Аватар
velingrad-2
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Hi » 13 Ноември 2010, 14:16:03

Здравейте! Много се надявам някой да помогне с малко информация. Аз съм лекар. Имам специалностGP, придобита в България 2006 год. В момента специализирам Анестезиология в БГ (имам още 3 години :( ). Дали е възможно да намеря някаква реализация в Норвегия - да си продължа специализацията, или пък да работя като GP? Нямам представа как е устроена системата там.
Предварително благодаря на отзовалите се.
Hi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 13 Ноември 2010, 23:49:01

Май ставаш за сестра. Асистент на болни или възрастни, заплатата е към 20000 крони, и ако работиш на смени ще имаш много свободно време.
А ако вложиш труд и няколко години и станеш анестезиолог в Норвегия, мисля, че ще си доволен.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки