• Advertisement

Работа в Норвегия - подготовка на документи

Форумът, който касае всеки!

Работа в Норвегия - подготовка на документи

Мнениеот vilify » 28 Октомври 2008, 11:51:11

Здравейте! Аз съм нов член на форума, с повишен интерес към Норвегия и искрено се надявам да намеря съмишленици за обмен на информация. Обмислям поетапно изтегляне към Норвегия и с тази цел наскоро започнах курс по норвежки, тъй като разбрах че дори да не го изискват по обявата за работа е повече от необходимо за там. Малко съм объркана от страна на документалната подготовка в България - признаване на дипломи (NOKUT) и признаване на трудов стаж. Ако някой има информация или вече е минал през това ще съм мн благодарна да сподели.
Също така бих искала да ви попитам дали някой е запознат с пазара на труда и условията за ИТ специалисти и радио инженери там? Би ли могло да се намери работа чрез кандидатстване от България?

Много ви благодаря предварително!

:)
Аватар
vilify
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот sem » 2 Ноември 2008, 16:47:46

Здравей, изчети много внимателно тоси сайт за Норге, след това www.kaldata.com, /българи по света - живеещи в Норвегия/, след него при мамите - родители в чужбина - по държави - търсиш темата за Норвегия- отваряш последната и на първа страница има МНООООГО информация - www.forum.bg-mamma.com - И СЛЕД ТОВА, АКО ИМАШ ВЪПРОСИ ПИТАЙ
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот nordreamer » 7 Ноември 2008, 22:34:49

Здравей,
Специално за ИТ специалисти и радио инжинери ситуацията е благоприятна, често ако харесат портфолио, си ви или дипломи каквото там имате могат да те назначат БЕЗ норвежки, и впоследствие да учиш езика на разноски на работодателя!
За признаване на дипломата процеса е много тегав, приготви се да чакаш до 6 месеца само за отговор дали и какво трябва да доучваш, а това ще е 90 процента от случаите.
Можеш да погледнеш сайтовете eures.eu, nav.no или изобщо да поровиш из сайтовете на големите фирми.
Успех!
А що се отнася до отговора на госпожата по-горе - това че са набили една маймуна за посягане към банана не значи че всички следващи трябва да бъдат набивани още с влизането.Не виждам смисъл някой да изчита тоновете бла бла лензения на мамите, за да стигне до нещо съществено, към което може да бъде насочен
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот velingrad » 7 Ноември 2008, 23:20:40

nordreamer написа:Не виждам смисъл някой да изчита тоновете бла бла лензения на мамите, за да стигне до нещо съществено, към което може да бъде насочен

nordreamer - правилно, защото:
- уважавам сайта и мненията на "мамите", както и информационнота им политика, но когато "едикойси", зададе въпрос тук, да го препращаме в "на Кънда..." е малко или много несериозно.
Обикновенно, просто търсене в "Гугълчо" спестява много главоболия, но след като той, тя, то е стигнало до тук/нас - пишете, отговорете и или мълчете.

vel...
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: Работа в Норвегия - подготовка на документи

Мнениеот velingrad » 10 Ноември 2008, 16:32:55

sem написа:velingrad - специално от теб очаквах ПО-ДРУГА реакция, защото самия ти си отговарял на моите "умни" въпроси отначалото.

Те там е проблема, че много очакват все друга реакция. И да, вярно е, че съм отговарял на въпросите ти (както и на много, много други), но рядко, ако мога да помогна, пращам някого другаде- отговарям тук, където е питано. Анадънмо?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Ноември 2008, 20:43:38

Сем, склонен съм да отговоря тук като член на форума, а не като модератор. Сигурен съм, че другите форуми също имат много полезна информация, но в този също е така. Човек обикновено пита тук, защото аудиторията отговаря на това, което търси. Сега за Калдата може би там не може да се генерализира, но другият форум на мамите сам предполага какви са основните читатели и те може би не предоставят информацията, от която човека има нужда. И честно казано аз там дълго не издържам. Като повечето мъже, предполагам. Нищо лично към когото и каквото и да било, просто мнение. :D
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот vilify » 11 Ноември 2008, 11:28:55

Здравейте на всички! Не бих искала тази тема да се вихри като повод за размяна на реплики, тъй като личното ми мнение е, че всички ние тук трябва да си помагаме, а не да се хулим взаимно и да си раздаваме словестни шамари.
Първо искам да благодаря на Nordreamer за информацията - беше полезна за мен. За нароченият форум на мамите мога да кажа, че винаги има много полезна информация, но точно в този случай темите са много, накъсани са, информацията е откъслечна и честни казано - всички сме заети хора въпреки всичко, и безцелното ровичкане в теми, в които инфото за Норвегия се смесва с рецепти за маджички, съвети за намаления и какво ли още не ..Но не мога да отрека, че лично на мен форума на Мамите много ми е помогнал за търсене на инфо в мнооого насоки :)
Започнах тази тема не защото не съм прочела това онова - и bg mama прочетох и другите източници, просто започнах, за да попитам някой в синтезиран вид да сподели конкетна информация, която да е полезна и за други и да не се налага безцелно висене и издирване на часове. Така можем да си помогнем взаимно - и без това инфото е кът, бюкорацията е много, процедурите са тромави.

Някой има ли представа за признаването на дипломите от Nokut - Европейско дипломно приложението, което трябва да се приложи към дипломата - от магистратурата ще ми го издатат, но за бакалавърската степен - казаха ми, че тъй като не съм по кредитната система- не ми се полага? [-X От Nokut Казват, че за граждани на ЕС, каквито и ние сме уж, трябвало? Някой да посъветва? Би ли било спънка, тъй като знам, че бюрокрацията е много зле?
Аватар
vilify
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 11 Ноември 2008, 12:40:21

Позволих си да почистя. :D
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот nordreamer » 13 Март 2009, 17:56:32

vilify написа:Здравейте на всички! Не бих искала тази тема да се вихри като повод за размяна на реплики, тъй като личното ми мнение е, че всички ние тук трябва да си помагаме, а не да се хулим взаимно и да си раздаваме словестни шамари.
Някой има ли представа за признаването на дипломите от Nokut - Европейско дипломно приложението, което трябва да се приложи към дипломата - от магистратурата ще ми го издатат, но за бакалавърската степен - казаха ми, че тъй като не съм по кредитната система- не ми се полага? [-X От Nokut Казват, че за граждани на ЕС, каквито и ние сме уж, трябвало? Някой да посъветва? Би ли било спънка, тъй като знам, че бюрокрацията е много зле?

Няма проблем, тях ги интересува превод на каквото и да е приложение стига на него да има оценки, хорариум и изучавани предмети към представената диплома за да могат все пак да разберат какво аджеба си учил.
Писал съм ти повече на лични. ;-)
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Назад към Работа, данъци и осигуровки