• Advertisement

Eжедневие в Норвегия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Eжедневие в Норвегия

Мнениеот sem » 24 Юли 2008, 09:35:26

Не зная дали е удачно но предлагам тази тема. В нея да разказваме /и питаме/ за онези - дребните/големи ежедневни проблеми. Наеми, транспорт, покупки, битови разплащателни сметки /службите/ и всичко онова, което е свързано със полезна информация за ежедневието в тази страна.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

...

Мнениеот Stavanger » 31 Август 2008, 23:25:54

Това е прекалено обща тема, нещо конкретно ли те интересува? :)
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sem » 4 Септември 2008, 09:34:33

stavanger,благодаря все пак за отговора. Но се ориентирах към Норвергия.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sem » 4 Септември 2008, 09:47:12

Май написах голяма глупост, моля за извинение но мислех че съм при Шведите. ДА, интересува ме ВСИЧКО от "дребното ежедневие, макар че много неща вече да са ми ясни. Форум - мами в Норге дава доста добра информация. Но понеже чета че сте доста осведомен и изчерпателен един най-кратък преглед по темите би ми бил полезен.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 4 Септември 2008, 20:20:57

В друг форум съм писал за Норвегия, ето линк за да не се повтарям: http://www.kaldata.com/forums/index.php ... try1048505 Иначе цени съобразени със заплатите и по-високи от българските, спокойствие, за предпочитане е да се ползва колело или градски транспорт, който е много добре уреден и редовен. Има по-евтини магазини, по-скъпи, по-евтини марки храни и всичко останало и по-скъпи такива. Тук законът се спазва, от теб се очаква също да го спазваш. По-лесно ще ми е ако зададеш конкретен въпрос наистина, така не мога да си подредя мислите :lol:
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sem » 6 Септември 2008, 12:38:47

Re: конкретен въпрос
Ставангер, наистина си дал великолепна информация в Калдата. Личи, че обичаш Норге.Моите въпроси /ако позволиш / са:
- 1/ Колко пари приблизително трябва да има едно лице при идването в Норге - при уредена работа - за първите два, три месеца.
- 2/ Би ли ми дал адрес където да погледна за специалното облекло за дъжд, или това облекпо е като нашето в България. Трябва ли да знам нещо по специално за това облекло. / Знам че ние ще свикнеме много по-трудно защото сме доста години в Атина, но това вече е друг въпрос/
-3/ Трябва ли да знам "нещо от кухнята" при наемането на жилище.
Благодаря ти за всичко предварително и ти желая много успех и щастие в страната избрана от теб за втора родина.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 6 Септември 2008, 18:28:50

Ако имаш уредена работа, зна4и имаш и доход. Ина4е зависи какви разходи имаш, наем, храна, транспорт. Според мен нормално се живее с 20тина хиляди на месец, ако наема не ти е пове4е от 6 хиляди. Но си е относително. За облекло за дъжд виж в магазините - спортните магазини например. За наемите предплатата е важна, обикновено искат по 2-3 наема предплата. Забелязъл съм, 4е по-трудно дават квартира на семейство с малко дете, защото нямат право да ги изгонят, ако са неизрядни, неразбориите се решават със Съд и дела.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот franklin » 6 Септември 2008, 18:55:07

Stavanger написа:Според мен нормално се живее с 20тина хиляди на месец, ако наема не ти е пове4е от 6 хиляди. Но си е относително.

Това е за един човек, нали? За семейство - 2 възрастни и 2 малки деца, горе-долу можеш ли да кажеш какъв доход би бил достатъчен.

Stavanger написа:Забелязъл съм, 4е по-трудно дават квартира на семейство с малко дете, защото нямат право да ги изгонят, ако са неизрядни, неразбориите се решават със Съд и дела.

Хмм... по-трудно, нали не значи невъзможно. Но явно с две деца сигурно ще е още по-трудно за квартира...
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 6 Септември 2008, 20:05:11

Да, за един 4овек. За 4-ма, 4е и с малки деца, пове4е ще е, но ми е трудно да кажа цифра :? Наистина зависи какво ядете, от къде пазарувате, колко си угаждате. Може би ако карате по-скромни4ко и без големи пазари, около 50 хиляди на месец биха стигнали без да мизерствате? Не знам, 4естно казано, но горе-долу така. Да, по-трудно не зна4и невъзможно. Не ви съветвам да тръгнете цялото семейство наведнъж. Първо този, който има работа и договор, намира квартира за вси4ки и тогава другите. Да не говорим, 4е жената и децата също трябва да имат изрядни документи - не може ей така да дойдат. Ходи се в полицията, кандидатства се, 4акат се документите, тогава ве4е са законнопребиваващи и имат права. Но поне могат да подадат документите от тук и да 4акат резултата тук. Децата тръгват на у4илище, жената също си намира работа или се записва да у4и език - това е хипотети4на ситуация, ако мъжът си е намерил работа с договор и изрядни документи и иска да си доведе жената и децата.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sem » 7 Септември 2008, 08:41:53

Благодаря ти Ставангер, наистина са малко хората, които така изчерпателно пишат - помагат. При Шведите е ПИПИ, тук ТИ си този, който ни е осиновил. Да, прав си за всичко, което пишеш. При нас синът ми тръгва пръв. Наистина е с уредена работа, но е млад мъж на 20 год.и аз като майка се притеснявам много. Но тук в Гърция поне аз ще мога да доуредя нещата. Аз също ще дойда с работа - психолог съм
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот franklin » 7 Септември 2008, 09:20:44

Да, наистина са рядкост хората които отговарят търпеливо и изчерпателно, въпреки понякога досадните ни и повтарящи се въпроси - за което сме ви много благодарни! Да не забравяме и tseto от форума за Швеция :)

Да питам и още нещо - там добре ли са платени IT специалистите (знам че е много общо това понятие, но все пак), по-точно възможно ли е един човек работещ в тази сфера да изхранва цялото семейство?
franklin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sem » 7 Септември 2008, 10:23:55

Франклин, да наистина са добре платени тези специалисти и мажеш да издържаш семейството си. Всичко е обаче относително - в зависимост от това колко харчиш. Не тръгвай обаче без пари.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 7 Септември 2008, 20:12:46

Радвам се да съм полезен. Браво, сем, психолозите винаги са търсени и ценени. Доколкото знам няма училищни психолози, но пък училищата работят с тях като съветници, май това е подходящата дума. Можеш и кабинет да си отвориш. А за сина ти не се притеснявай, ще се оправи. Най-важното е да си с изрядни документи, да плащаш данъци и така нататък, тогава системата работи в твоя полза. IT специалистите получават доста добра заплата и могат да издържат едно неголямо семейство, но пак зависи от наема, разходите като цяло.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sem » 8 Септември 2008, 08:41:12

Ставангер, мисля да не те тормозя повече с въпроси - във форума при Мами-те намерих почти всичко, което ми е необходимо. Знаеш ли, аз наистина кандидатствах за виза като "самонаета"-т.е. за собствен кабинет. При разговора обаче със Мами-те, ми дадоха съвет да не бързам. Чужденка съм, не зная перфект езика и докато си създам име...???? - да не влеза много вътре и да не мога да си покривам разходите. А иначе и мен ме устройва повече собствен кабинет. Освен Психолог съм и Магистър по Индийска медицина - Аюрведа; преподавам медитация; след два-три месеца ще взема диплом за Мастер-РЕЙКИ /японска терапия/; имам диплом и за Астролог. Та нали разбираш, че самостоятелен кабинет в Осло ме устройва чудесно. Но се страхувам малко от началото - от резервираността на хората. Ще се радвам да чуя и твоето мнение по въпроса. А, за 20-те хиляди говориш в тяхна валута предполагам? Желая ти лек и приятен ден.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 8 Септември 2008, 09:19:17

Да, в тяхна валута. Много интересни специализации имаш. Но честно казано не мисля, че норвежците са много отворени към алтернативни учения или как да се изразя. По-добре да си имаш едно наум в началото, че проблемът не е в теб, а може би в тях. Чувал съм, че тук има асоциация на астролозите, може би можеш да станеш член, ако можеш да си позволиш вноските, разбира се. Име се гради доста време, клиенти се набират, препоръки. Езикът е задължителен, ако искаш да имаш успех. Просто задължителен. Така че ако дойдеш, започни с езика, запиши се на курс, подготвяй се, просто без език си няколко крачки зад останалите психолози тук. А е добре да имаш повечко парички в началото, поне докато си затвърдиш позициите.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец