• Advertisement

Мотивационно писмо

Напред, науката е слънце!

Мотивационно писмо

Мнениеот crisbeto » 2 Ноември 2011, 10:39:28

Здавейте!
Мисля да кандидатствам в Дания и навсякъде искат мотивационно писмо,а нямам почти никакъв опит с писането на такова.Някой приет може ли да сподели своето(за да видя какво горе/долу представлява) или полезни линкове, които са му помогнали да го напише.
crisbeto
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Мотивационно писмо

Мнениеот mnemonic » 3 Ноември 2011, 09:50:57

здравей crisbeto,

за съжаление ми изгоря хард диска преди време и няма как да ти пратя моето писмо, но аз писах първо защо искам да уча точно това и после защо точно там искам да го уча.

успех!
Аватар
mnemonic
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот crisbeto » 3 Ноември 2011, 10:40:26

А колко дълго ти беше горе-долу и гледа ли от някой сайт как се пише?
crisbeto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulgar » 4 Ноември 2011, 01:07:45

Моето беше малко над половина страница, но защото беше разделено на 2-3 абзаца и между тях имаше празни редове, отделно може да го пишеш на шрифт 14, мисля, че ще е ок.

Пиши че се интересуваш от дадената специалност/и, спомени ако имаш някакъв международен опит - ако си ходил на бригада, ако си бил обменен студент в чужбина или просто на ваканция, спомени, че си общувал с хора от различни култури и че би се радвал да правиш това и в съответния университет, спомени какви езици знаеш и кажи, че обичаш да учиш нови езици и че с удоволствие би учил датски. Аз понеже кандидатствах за магистър и споменах още темата на дипломната си работа за бакалавър. Накрая кажи , че си силно мотивиран да развиеш/усъвършенстваш уменията си в съответната област и че вярваш, че даденият вуз би ти помогнал за постигането на тази цел.

Общо взето това бяха нещата в моето мотивационно писмо.

Успех
Bulgar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот crisbeto » 4 Ноември 2011, 10:30:03

Благодаря Ви много наистина полезни съвети :)
crisbeto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот crisbeto » 8 Ноември 2011, 11:07:13

Ето направих примерно мотивационно писмо, като промених едно старо.Ще бъде благодарен ако кажете какво мислите, неща които се нуждаят от промени и тн :)

As a student in Professional School of Economics and Management “Iordan Zahariev” studying web design,I am very excited and interested in acquiring a bachelor degree in “Web design” in Denmark and more specifically in “Business Academy Aarhus” . With my extensive classroom and life experiences ,I am convinced that I will be a very successful and beneficial student.
With my previous work experience and my exemplary academic performance as a web designer, I would contribute more to your institution than the average student. My education has also provided me with knowledge and experience in key areas of interest such as designing and programming web sites.I have participated in various extracurricular activities that cultivated my interpersonal communication skills ,such as basketball which I have been playing for the last 10 years and has really taught me discipline and team work. In addition, my teachers can attest that I am a team player, as well as an attentive listener who is motivated and dependable.
More importantly, studying in your country would be mutually beneficial. Your country has an excellent reputation for being a place where everyone has an opportunity to pursue their dreams and develop their talents, and I know that the combination of my strong work ethic, commitment, passion for excellence, and motivation to succeed will make me an asset.
I am confident I can distinguish myself from other candidates.Let me describe for you what sets me apart:

• I have demonstrated my teamwork/group/interpersonal skills through extensive group work in my school studies and as a basketball player , contributing as an effective team player ensured the success of each individual and team I have teamed up with.
• As a student, time-management skills are essential, and I’ve also called on my strong organizational skills and detail-orientation to juggle multiple tasks and in a fast-paced environment.
• I have honed exceptional communication skills; both my oral and written communications emphasize detail, accuracy and thoroughness.
• I am really eager to visit new places, meet new people, learn new cultures, but most importantly: receive new knowledge.

Denmark appeals to me because it is an impressive global leader and expertise in many areas. I am particularly interested in continuing my education in your university, because of your country’s reputation for having a highly supportive and team-oriented culture. I am convinced that the combination of my enthusiasm, creativity, and motivation to succeed will make me an asset in any capacity in which you place me.
Thank you for your time and consideration.

Sincerely
crisbeto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulgar » 22 Ноември 2011, 13:10:04

Промени местата, където казваш аз съм по-добър от другите. Дания все пак е страна на равните възможности и не се гледа с добро око ако казваш аз съм по-добър, дори да е така, нека те отсъдят, спомени силните страни, но пропусни думичките аз съм по-добър, това е личен съвет :)
Bulgar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот crisbeto » 22 Ноември 2011, 17:44:38

От тогава доста е променено.Ето го засега последния вариант :)

As a student in the Professional High School of Economics and Management “Yordan Zahariev” , studying web design, I am very excited and interested in acquiring a Bachelor’s degree in “Web design” in Denmark and more specifically at “Business Academy Aarhus”. I am confident that I have the right skills and enough motivation to be a successful student at your university.
I believe that my excellent educational background would enable me to make a strong contribution at your institution. My education has provided me with knowledge and experience in key areas of interest such as designing and programming web sites. I look forward to further expand my knowledge at your university, as well as to gain more valuable experience.
I have participated in various extracurricular activities that developed my interpersonal communication skills, such as basketball, which I have been playing for the last 10 years and has really taught me discipline and team work. In addition, my teachers can confirm that I am a team player, as well as an attentive listener who is motivated and dependable.
I have also acquired exceptional communication skills in English, German and Russian. Both my oral and written communications in these languages are detailed, accurate and comprehensive. These abilities have helped me various times when travelling abroad to better understand the people and to get to know their culture.
Another quality which I find important is that I am a very organized person, which helps me handle multiple tasks in a fast-paced environment, while keeping my orientation to detail. I have developed this in the many group assignments, which have been an important part of my education.
Denmark appeals to me because it is an impressive global leader and expertise in many areas, as well as having the reputation for a highly supportive and team-oriented culture. I am particularly interested in continuing my education at your university, because the knowledge, which I am going to receive there will make me a competitor in the web design industry. I am convinced that the combination of my enthusiasm, creativity and motivation will make me a successful and valuable student.

Thank you for your time and consideration.

Sincerely
crisbeto
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование