• Advertisement

следване в Дания - въпроси

Напред, науката е слънце!

следване в Дания - въпроси

Мнениеот monochrome » 23 Август 2015, 22:45:37

Здравейте сънародници! Обмислям да направя магистратура в Дания и ще се радвам да ме светнeтe по някои битови въпроси:

1) горе-долу какви са цените на наемите в Копенхаген и Архус (евентуално другите университетски - Аалборг, Одензе), нямам намерение да си харча нервите по общежития.. ще се настаня с мой близък, така че ще ни трябва двустаен.
2) пак ориентировъчно - цени на градския транспорт (всички видове - метро, бус, трамвай)? Там ако пътувам като нередовен какви са последиците, могат ли да ми орежат от стипендията за покриване на глобите?
3) как стоят нещата с медицинското обслужване - като здравноосигурен мога ли да очаквам безплатен прием като местните граждани, изглежда логично щом съществува такова нещо като Европейска здравноосигурителна карта, но все пак, преди време се беше чуло че имало проблеми в тази насока (макар и да не беше май за Дания)?
4) като студент дали ще мога паралелно да се регистрирам като социално слаб и да вземам и помощи наред със стипендията? Други привилегии какви ще ми даде този статут - може би безплатен телефони и нет?

Това е което ми изниква на прима виста ако се сетя още нещо ще добавя.. :-) Поздрави на всички нашенци в Дания :*
monochrome
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: следване в Дания - въпроси

Мнениеот iniuta » 23 Август 2015, 23:12:00

Ех, ако беше жив Алеко Константинов цяла поредица щеше да напише ....

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот onufriy » 25 Август 2015, 12:52:10

monochrome написа:Здравейте сънародници! Обмислям да направя магистратура в Дания и ще се радвам да ме светнeтe по някои битови въпроси:

1) горе-долу какви са цените на наемите в Копенхаген и Архус (евентуално другите университетски - Аалборг, Одензе), нямам намерение да си харча нервите по общежития.. ще се настаня с мой близък, така че ще ни трябва двустаен.
Без да съм в Дания - Това препоръчват датчаните за студенти.
monochrome написа:2) пак ориентировъчно - цени на градския транспорт (всички видове - метро, бус, трамвай)? Там ако пътувам като нередовен какви са последиците, могат ли да ми орежат от стипендията за покриване на глобите?

Ето го Копенхаген. Първият линк има секция за транспорта.
monochrome написа:3) как стоят нещата с медицинското обслужване - като здравноосигурен мога ли да очаквам безплатен прием като местните граждани, изглежда логично щом съществува такова нещо като Европейска здравноосигурителна карта, но все пак, преди време се беше чуло че имало проблеми в тази насока (макар и да не беше май за Дания)?

първият линк има секция и за здравната система.
monochrome написа:4) като студент дали ще мога паралелно да се регистрирам като социално слаб и да вземам и помощи наред със стипендията? Други привилегии какви ще ми даде този статут - може би безплатен телефони и нет?

Не мисля. Датчаните имат силна социална система, но гледат критично на използването ѝ от чужденци. После, щом ще получаваш стипендия, то навярно си ценен кадър, като добавим и бакалавърската ти степен, не би трябвало да е проблем да си намериш работа покрай следването.
monochrome написа:Това е което ми изниква на прима виста ако се сетя още нещо ще добавя.. :-) Поздрави на всички нашенци в Дания :*
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот olga » 25 Август 2015, 13:09:21

И най-важното - апартамент няма да си намериш в Копенхаген посмъртно. Просто не чакат теб там.
Бях наскоро в Копенхаген.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Назад към Образование