• Advertisement

Курс по датски език в София

Напред, науката е слънце!

Курс по датски език в София

Мнениеот nixon » 28 Март 2008, 12:24:44

Здравейте на всички!

Радвам се, че съществува такъв форум, в който вече открих доста полезна информация.

Интересува ме следното - дали сред пишещите тук има човек, който да е учил датски език в НордСтудео в София и какви са му впечатленията? Защото това изглежда, поне засега, единствената възможност за изучаване на датски в София, а и в България въобще.

Опитах се да намеря информация за такъв курс евентуално в Софийския университет, но засега безуспешно.

Благодаря предварително на всички, които ще отделят време и усилие да отговорят по темата.

:)
Аватар
nixon
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Milunka » 30 Март 2008, 19:43:37

здравей никсон!

Аз сум от положилата днес финален изпит група ж НордСтудео в София, но ние посещавахме курс по шведски.

Школата е ок, аз съм доволна от преподаването и придобитите знания. Ние се събрахме група от големи симпатяги и ученето беше голяма забава, слава Богу.
Не достатъчно практика що се касае до разговори, но положихме една добра основа, смятам.
Собственичката на школата е голяма симпатяга. Има им телефоните в нета, звъни и питай, защото не знам кога ще има нова започваща група по датски - начинаещи.

И успех!
Milunka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nixon » 31 Март 2008, 12:43:32

Милунка, благодаря ти много за отговора!

Аз междувременно проверих, курс по датски 1 - во ниво ще започне в средата на април. Нямам илюзията, че с 1 ниво може да се проговори такъв труден език като датски, но ако придобия прилични основни познания, бих бил много доволен.

Поздрави!

Аватар
nixon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Milunka » 1 Април 2008, 15:47:23

Успех от все сърце с Датския и там с каквото на сърцето ти се ще!

Milunka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rubi » 17 Април 2008, 02:04:39

Аз се опитах да посещавам курса по дaтски език в Норд студео!Ужас и безумие...не можете да предположите тоя курс колко е зле!
1во: курсът е 2 часа и половина и се води "интензивен курс" за 2 месеца
2ро: за тези 2 часа и половина се изисква от нас да вземем 3-4 урока с по 70-80-90 думи на урок....
3то: когато някой зададе въпрос започват да се правят физиономии и в крайна сметка нищо не се обяснява....госпожичката отговаря че не може да ни налее мозък в главата с фуния.....
не се обясняват упражненията...
не се говори......
трябва сам да работиш....
новите думи не се упражняват....
граматиката се минава само схематично.....
"Придобитите" знания не се затвърждават, а се "препуска" по учебника с бясна скорост с цел да се вземе целият материал вложен в него, без това да се съобразява с нуждите, уменията и свободното време на курсистите......
Не се обръща НИКАКВО внимние на произношението, а до колкото предполагам сте чували датска реч, то е изключително трудно за възпроизвеждане....
ГОСПОЖИЧКАТА САМА ПРИЗНА ЧЕ НЯМА НУЖНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ДА ПРЕПОДАВА.....А ДАЛИ ФИРМАТА ИМА ЛИЦЕНЗ ТАКА И НЕ МОЖАХМЕ ДА ВИДИМ ПОРАДИ ИСТЕРИЧНАТА РЕАКЦИЯ НА "ГОТИНАТА" СОБСТВЕНИЧКА .....

АКО ИМАТЕ ИЗЛИШНИ ПАРИ, ВРЕМЕ И НЕРВИ....ТО ТОГАВА БЕГОМ КЪМ НОРД СТУДЕО!!!

ААА....... ЗАБРАВИХ ДА СПОМЕНА, ЧЕ ВЪПРОСНАТА ГОСПОЖИЧКА ПРЕПОДАВА ВЪВ ВСИЧКИ ДРУГИ КУРСОВЕ НА ФИРМАТА!!!!!
АКО ИМАТЕ КЪСМЕТ ДА СЕ ПАДНЕТЕ В ПОСЛЕДНАТА ГРУПА ЗА ДЕНЯ , ПОРАДИ НЕВНИМАНИЕ, РАЗСЕЯНОСТ И НАТРУПАНА ПРЕЗ ДЕНЯ УМОРА, ГОСПОЖИЧКАТА МОЖЕ ДА ОБЪРКА НЯКОЯ ДРУГА ДУМА, С ТАКАВА ОТ ДРУГИТЕ СКАНДИНАВСКИ ЕЗИЦИ........

ГОЛЯМ КУПОН НАЛИ!!!!
Аватар
rubi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 17 Април 2008, 10:39:34

Аз мислех да не пиша по темата, но след като видях отговора на rubi, реших и аз да споделя.
Курса по датски е пълна скръб. Всичко описано по-горе е абсолютно вярно. Аз не съм доволна, ама изобщо. Следователно и не го препоръчвам. Загуба на време и пари.
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Balaban » 17 Април 2008, 22:46:54

Аз също се ослушвах за курсове в НордСтудео и чух доста разнопосочни мнения. Накрая стигнах до извода, че не съм склонен да плащам ТАЗИ цена за ТОВА обучение. Лично за мен единствената приемлива опция за изучаване на чужд език е самообучението + епизодични посещения при висококвалифициран частен учител, който да ти обяснява тънкостите на езика само и единствено на теб.
Аватар
Balaban
Тукашен
Тукашен

Мнениеот pippi » 18 Април 2008, 18:11:02

много тъпо
с тази мацка бяхме заедно на курс по френски и ми направи впечатление какъв талант има за езици
аз също все още бъркам шведски с някои холандски и датски думи, хем не ги използвам тези езици вече
представям си колко и е трудно да се контролира

пожелавам на всички голямо търпение с датския и много напредък разбира се

този език се учи само със слушане
граматиката е елементарна
фонетиката е ужасна
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Мнениеот rubi » 18 Април 2008, 23:20:58

pippi написа:много тъпо
с тази мацка бяхме заедно на курс по френски и ми направи впечатление какъв талант има за езици

ок аз не успорвам че има талант...хубаво...да знае го езика, не отричам...но става дума за преподаване ,а то определено не и се отдава ....
Аватар
rubi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nixon » 21 Април 2008, 09:57:51

Даааааа...
Опасенията ми се потвърдиха и се радвам, че не се записах в крайна сметка. На косъм бях.
Опасенията ми бяха точно такива - че преподаването няма да е на необходимото ниво.
Аз съм имал късмета да поживея една година в Дания, където ме домързя да понауча малко датски, за което сега съжалявам горчиво. Тъй като смятам живот и здраве на есен да заминавам там да следвам и датският е необходим, за да си намери един чуждестранен студент малко по-свястна работа, имам желание ако е възможно да понауча малко датски предварително.
Иначе споделям напълно гореизразените мнения. И благодаря за споделените впечатления, които смятам ще са от полза и на други хора, за да не си харчат напразно парите в НордСтудео.
Датският наистина е език с изключително трудно произношение. Аз лично съм на мнение, че човек трябва да е поживял в Дания няколко години, за да може да твърди, че е усвоил в относителна степен този език. Просто защото произношението в датския е смислоопределящо. Докато бях там ми се е случвало да ставам свидетел на комични ситуации, при които примерно питаш за някоя улица, повтаряш бавно няколко пъти и датчанинът не зацепва и грам. И накрая трябва да му я кажеш буква по буква. И изведнъж му просветва и той като в проблясък казва:"Ааааааааааа, ХилерйоЛгеЛе......" Като това Л всъщност не е Л, а се пише Д, но се произнася като нещо средно между Д и Л. И човек се чуди как е възможно така да го произнасят. Абе просто е убийствено.
В този смисъл се съмнявам, че гореописанатата "госпожичка" говори този език достатъчно добре и има необходимите знания и умения, за да го преподава. Език, още повече датски, не се учи за 2-3 семестъра в СУ.
Дано от издателство "Грама" да пуснат скоро самоучител. Има такъв по шведски, който, без да имам никакво понятие от шведски, ми се струва доста добър. Не че с него ще научиш шведски, но определено би бил полезен за придобиване на основни познания, според мен.
No guts, no glory.
Аватар
nixon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Balaban » 21 Април 2008, 14:36:10

nixon написа:Дано от издателство "Грама" да пуснат скоро самоучител. Има такъв по шведски, който, без да имам никакво понятие от шведски, ми се струва доста добър. Не че с него ще научиш шведски, но определено би бил полезен за придобиване на основни познания, според мен.

Аз уча по него. Доста добро книжле, идеално за навлизане в езика, особено за хора, които трудно усвояват чужд език през английски. По мое лично мнение обаче скандинавските езици трябва да се изучават през английски (стига човек да поназнайва добре английски) - първо, защото много по-лесно се разбират и усвояват особеностите на езика, за които няма еквивалент в българския; и второ, защото оскъдните учебни материали на български не винаги са на нужното ниво (може би въпросният самоучител по шведски е единственото изключение).
Аватар
Balaban
Тукашен
Тукашен

за курса по датски език

Мнениеот valia78 » 22 Април 2008, 18:37:38

Здравейте И аз карах курс по датски в Нордстудео . Не съм доволна от курса изобщо. Преподавателката си няма и понятие от методика на преподаване.Взимаха се по 3,4 урока , не се обясняваше достатъчно, а курса бил интензивен.Дадох си парите напразно, а очаквах, че ще науча нещо,но не се получи.
Аватар
valia78
Нов потребител
Нов потребител

Здравейте

Мнениеот missperfect » 22 Април 2008, 19:30:47

Здравейте, не искам да повтарям мненията, изказани преди мен, така, че само ще спомена, че съм абсолютно съгласна с критиките до момента. ИЗОБЩО НЕ СЪМ ДОВОЛНА - НИТО ОТ ПРЕПОДАВАТЕЛКАТА, НИТО ОТ УПРАВИТЕЛКАТА НА ФИРМАТА. Последната показа абсолютна незаинтересованост към трудностите, които срещаме в усвояването на езика, не успя да предложи достатъчно адекватна алтернатива, беше груба. Като филолог - с два езика и стаж повече от десет години в университети, курсове и училище, смело мога да твърдя, че и двете си нямат и идея от преподаване.
Бях планирала заминаване за Дания в началото на септември, но поради промяна в обстоятелствата ми се наложи да пътувам по-рано от предвиденото. Попитах управителката на фирмата има ли начин да си приспаднат парите за взетите вече часове и ксерокопията на учебниците и да ми върнат разликата.Тя обеща дистанционно обучение, като се ангажира едва ли не още същия ден да ме свърже с преподавател, който да се заеме и да е на разположение денонощно. Това така и не се случи и посетих съботно-неделния курс още веднъж - в неделя. Оказа се пълна катастрофа. Проверяваше се някакво упражнение, при което госпожичкката си говореше сама, без да си направи труда да запише и дума на дъската. Съжалих, че съм отишла. На следващия ден позвъних отново на управителката, но при този разговор
излязох едва ли не виновна, че си позволявам да я безпокоя с моите" капризи". Обясни ми - цитирам: "Писна ми от вас! Ту заминавате, ту - не! Познавам много хора, които заминават за дълго в чужбина, но това вашто на нищо не прилича! Нито мога да върна парите, нито ще уредя интернет обучение - просто няма за кога - останаха още 4 пъти само!" Всичко това ми беше буквално изкрещяно по джи - ес - ема, независимо от това, че аз бях избрала въпросната госпожа, управител на Норд Студео, и независимо от това, че я помолих двете заедно да намерим някакво решение на проблема.
В крайна сметка дали ще пътувам или не - си е лично мое решение. Не дължа обяснение на управителя на фирмата.
Съжалявам за хвърлените на вятъра пари и за загубеното време, за похабените нерви пък - да не говорим!
Не бих повторила същата грешка - да ходя на курс, с цел да усвоя чужд език. Не го и препоръчвам на никой.
Бях на път да намразя езика, а в крайна сметка той самият не е толко ужасен, е не е от най-лесните за усвояване езици, но тук на местна почва звучи много по - лесно постижима цел. Хората са любезни, усмихват ти се по улиците, различно е от всички родно и до болка познато.
И все пак - успех и биволско търпение желая на тези, които решат да проверят правотата на думите ми.
Аватар
missperfect
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот frederik » 24 Юни 2008, 18:57:53

Здравейте и от мен...
Зачетох се в разната информация за датски език, която залива човек влязъл в интернет... и взех, че попаднах на този форум. мислех си, че в крайна сметка мога и да не пиша, защото от някои от мненията става ясно колко безполезно би било, ама айде, ще се отбележа все пак :)

та, за НордСтудео. странно е, че изобщо има отрицателни мнения и то в червен цвят (айде няма нужда чак толкова ;)) ... всъщност свобода на словото е, така че всеки може да каже каквото му е на сърцето...

аз също съм учила там, и то датски. най-вероятно при същата преподавателка. доколкото знам (аз все пак изкарах всичките нива), има 3 преподавателки по датски и честно да ви призная, ако в България намерите по-квалифицирани от тях, шапка ще ви сваля... едната е в чужбина, другата пътува, та остава третата - "госпожичката" както й викат някои тук. ами не че нещо, ама тя прави докторантура именно по датски в момента... аз съм завършила в софийския и особено скандинавистиката ми е слабост. та се интересувам какво се случва.

не знам, ама си мисля, че някои хора не са наясно с понятия като "интензивен", "обръщане на внимание", "препускане по учебник", "трудно произношение"....
вярно си е, че произношението в датски не е от най-леесните, ама пък за преподавателката да кажете, че не е квалифицирана! да сте чували за stoed? това е едно специфично явление в датски, което малко чужденци владеят. мен тя ме научи...

когато един човек не може да се справи с дадена трудност, винаги си намира извинения, обвинявайки другите.
та така и половината тук...

а за собственичката на школата, по-усмихнат и лъчезарен човек, здраве му кажи... абе хора, вие наясно ли сте колко струва преподаватенто на датски език?! а наясно ли сте, че в БГ само НордСтудео го предлага на подобно добро ниво?! така сте намерили явно... ама по думите ви разбирам, че или сте се отказали с гръм и трясък, или просто не сте се справили на изпита накрая.
ваш си проблем. то някои хора просто не могат да учат езици :) сори, ама е факт. пък и датският си е предизвикателство.

както и да е де. аз лично не просто препоръчвам НордСтудео, а си вдигам и двете ръце за школата! ако някой се колебае дали да запише курс там, хич не му мислете, а записвайте! Защото ако не друго, ще ви се даде бая стабилна основа, за да продължите нататък...
аз работя с датски вече. и се радвам, че минах през НордСтудео. честно казано, бих записала и един нидерландски там, примерно :) а защо не и шведски.

за многото езици, които владеела преподавателката по датски, има и полиглоти на тоя свят ;) айде да не им завиждаме, а :) който си го може си го може.

Евала на НордСтудео, че се бори да научи всякакви индивиди на малко северни езици!
Аватар
frederik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 24 Юни 2008, 22:34:24

От колко време работите за това студио?
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор