• Advertisement

Възможност да учиш и работиш в Дания

Напред, науката е слънце!

Възможност да учиш и работиш в Дания

Мнениеот Iollly » 4 Декември 2008, 15:03:29

Здравейте на всички :) .
Нова съм в този форум. Записах се защото имам желание да следвам магистратура в Дания и имам няколко въпроса, ще съм ви много благодарна ако ми отговорите :)
Възможно ли е в Дания да учиш и да работиш едновременно , има ли българи,които следват и се издържат самостоятелно?
Знам перфектно английски език и малко немски, дантски- не , мога ли при това положение да си намеря работа, и каква.
Ако има някой , който да ме ориентира с английски на първо време къде и каква работа може да се започне ще съм много благодарна :) ) )
Always put yourself into others' shoes.If you don't feel well, probaly others won't too .
Аватар
Iollly
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Възможност да учиш и работиш в Дания

Мнениеот lazar_lulchev » 18 Февруари 2009, 00:56:43

Здравей! Аз живея в Орхус. Английския е напълно достатъчен за свободна комуникация навсякъде.По мое лично мнение повече от 80% от датчаните си плямпосват английски без никакви проблеми :) До тази есен работа се намираше без проблеми за англо-говорящи,но в последствие с настъпването на кризата и т.н. ,нещата станаха доста по сериозно.Работа трудно се намира ,не само за датско говорящи,но и самите датчани трудно намират работа в тези сурови времена.Подобрение на ситуацията се очаква след месец Април,но честно да ти кажа едвали ще е толкова скоро.
Иначе отностно това дали има българи ,които учат и работят - да такива има и то не са никак малко.Но проблема е с намирането на работа сега!Ако въпреки това решиш да дойдеш тук, имай в предвид ,че Дания е известна с факта - всичко става , но става много бавно. Успех!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Rin » 29 Октомври 2009, 19:28:48

Здравейте!Аз също бих искала да попитам някои неща ако е възможно.Наскоро ме осени идеята да кандидатсвам в чужбина,тъй като в България искат среден успех 4.00 ,а моят е по-нисък и се налага ако искам магистратура да е някъде навън.Завърших "Счетоводство и контрол" с голямо усилие ако трябва да бъда честна,затова и успехът ми не е висок.Мисля,че ще си струва да запиша същата специалност,защотото е добра и реномирана.
Въпросът ми към тези,които знаят или учат там е-Какъв е моделът на преподаване,все пак е на чужд език.Аз английски знам,но тук не говорим за разговорен,а за бизнес английски.Притеснявам се дали ще ги разбирам нещата обяснени на друг език,все пак говорим за счетоводство.Как се справят също студентите със самата издръжка?Знам, че сем. такса няма,но има др. разходи като квартира и т.н.Известно ми е също,че може да се работи по 15 часа седмично ,но това дали ще стига да се покриват основните разходи или ще трябва да помагат родителите пак? Как е по-добре да се живее- в общежитие,в апартамен?
Питам от гледна точка на това ,че като дойде сесия трябва яко да се чете и човек има нужда от тишина.
Съжалявам за тъпите въпроси ,но на този етап няма към кого да се обърна да попитам.Ще се радвам ако някой има някаква информация да сподели.Благодаря предварително:)))
Rin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот azazel833 » 31 Октомври 2009, 07:41:44

По добре се научи да носиш табла или да караш такси. В БГ не си успяла да изкараш 4, защо си мислиш че в Дания ще успееш
azazel833
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот Rin » 31 Октомври 2009, 23:46:47

Аз затова попитах какви са методите на обучение,за да преценя дали да запиша същата специалност или друга.А относно бъдещата ми реализация в която и да е сфера на живота не съм ти искала мнението.Наздраве!
Rin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 1 Ноември 2009, 16:13:18

Не бих казала, че е лесно, не. Но не е и трудно.
Наистина ти трябва добър английски за обучението и комуникацията. Без английски (или датски? :-k ) няма как да те приемат да учиш, да работиш или да завържеш запознанстава.
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 15 Ноември 2009, 05:23:58

Здравей!

Всичко е до нагласа! Винаги най-трудния етап от обучението в университет е първият семестър, докато привикнеш с идеята, че трябва да мислиш поне на английски и поне докато учиш. :) Предполагам, че някой от термините съвпадат, но нямам представа, все пак друг език е. Докато не се пробваш няма как да разбереш. ;) Моя английски също е разговорен пък да ти кажа, не съм се озорил чак толкова с научаването на нови думи. То цялата идея е в това. Да понаучиш малко нови думи и след това свикваш, така че не ти прави впечатление дори.
Отностно работата - трудно е на този етап. Доста студенти седят без работа и разчитат на помощ от страна на родителите си.
Отностно настаняването - трудно ще си намериш квартира в частния сектор без дори да си в Дания. Препоръчвам ти първата година да си на общежитие, а след това да се преместиш. Цените нямат чак такава разлика. Вярно в общежитията е малко по ефтино, но пък честно да ти кажа, аз не бих живял там.

Поздрави! :)

П.с. azazel833 - да не бъдем груби с читателите на форума ни! :) Благодаря!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stoi4o » 1 Декември 2009, 10:03:50

Здравейте, аз в момента съм 11 клас в България и се интересувам от университетите в Дания ,тъй като искам да следвам там.Питането ми е следното ,как мога да разбера каква диплома трябва да имам за да се класирам там да уча ,зная английски в момента са подготвям тъй като аз имам още една година и няма да ми е проблем английския ,но със дипломата мисля че не е много голяма.и не зная дали е като в България да се образува бал и ако е така кой оценки влизат, смятам да уча " Маркетинк и мениджмънт " . Ориентирал съм се към фирма " Интеграл" .Предварително Ви благодаря.
Stoi4o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 1 Декември 2009, 11:43:47

Stoi4o написа:Здравейте, аз в момента съм 11 клас в България и се интересувам от университетите в Дания ,тъй като искам да следвам там.Питането ми е следното ,как мога да разбера каква диплома трябва да имам за да се класирам там да уча ,зная английски в момента са подготвям тъй като аз имам още една година и няма да ми е проблем английския ,но със дипломата мисля че не е много голяма.и не зная дали е като в България да се образува бал и ако е така кой оценки влизат, смятам да уча " Маркетинк и мениджмънт " . Ориентирал съм се към фирма " Интеграл" .Предварително Ви благодаря.

Здравей Stoi4o,

Много хубаво, че искаш да учиш в чужбина, но един съвсем приятелски съвет: Залегни малко над българския. Мнoгoто правописни и пунктуални грешки, които си допуснал в толкова кратък текст на родния си език, не са добра характеристика за един бъдещ специалист, където и да се обучава той.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот Stoi4o » 1 Декември 2009, 13:16:48

Много ти благодаря за съвета ,но не си ми отговорил на въпроса .
Stoi4o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот svenson » 1 Декември 2009, 16:16:09

Здравей, по форума има много изписано, прочети и назад :)

За дипломата гледай над 5 да имаш и мъчи английския, а също и математиката, но честно казано незнам дали ти трябва математика за маркетинг и мениджмънт, но въпреки всичко тя трябва почти във всички специалности, така че поне ще имаш хубава оценка ако не друго :) (леле кво изречение направих :mrgreen: )
Иначе за Интеграл, аз лично съм много доволен от тях, а и няколко мои приятели също ;-)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Stoi4o » 1 Декември 2009, 19:22:01

Благодаря за отговора,но искам да попитам още нещо как ще кандидатствам след като няма да имам диплома . Нея ще я вземя чак на юни, а записването чета по форумите ,че става от февруари или март. :-k
Stoi4o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот batandron » 1 Декември 2009, 22:04:09

Догодина,Stoi4o,догодина.
batandron
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот svenson » 1 Декември 2009, 22:17:05

Stoi4o написа:Благодаря за отговора,но искам да попитам още нещо как ще кандидатствам след като няма да имам диплома . Нея ще я вземя чак на юни, а записването чета по форумите ,че става от февруари или март. :-k

Взимаш си академична справка с оценките ти от 9ти, 10ти и 11ти клас от училището ти и я изпращаш заедно с другите документи(трябва да е преведена и легализирана), а след като завършиш си пращаш и дипломата ;-)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 7 Декември 2009, 15:27:44

Ако мислиш, че няма да се справиш с всичките тези работи, по-добре използвай фирма посредник като: Хакес или Интеграл. :)

Поздрави и успехи! :thumbleft:
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Образование