• Advertisement

Възможност да учиш и работиш в Дания

Напред, науката е слънце!

Re: Възможност да учиш и работиш в Дания

Мнениеот Irrina » 8 Март 2010, 02:35:30

Тези въпроси за кандидатстване, срокове и т.н. най-добре да ги задавате на университета, в който искате да кандидатсвате. На всеки сайт си има посочен имейл за контакт. Тук в университетите не са българксите секретарки ("инспектори") и хората си отговарят ясно и точно на това, което ги питате.
Irrina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Пари пари

Мнениеот Marto92 » 24 Февруари 2011, 20:12:12

Здравейте,както и на всички българи-проблема ми са парите.Така.Плана ми е следният:събирам някаква сума(колкото повече по-добре) от родители,роднини,заем,работа.Отивам там и си намирам работа,за да мога да живея след като ми свършат парите(ще разчитам единствено на себе си).Та въпроса ми е какъв е оптималния вариант.
1.Каква е най-малката сума с която да тръгна.
2.Възможно ли е да се издържам изцяло сам без никаква помощ след това.
3.И двете условия горе ги гледаме при условие,че пестя максимално,не харча почти нищо.
Примерно 3500 евро + работа за средното възнаграждение, при минимални харчове ще ми бъдат ли достатъчни.Нещо такова като отговор да ми дадете.Не съм заможен,но съм много трудолюбив,стриктен и пестелив.Всеки ме спира и ми вика,че там не е за такива като мен,но според вас имам ли шанс за оцеляване?За оцеляване,не за щур живот.Ако исках купон щях да си стоя в БГ-то :)
Marto92
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Marto92 » 25 Февруари 2011, 16:32:07

Вие да не ми бяхте местили мнението ами да ми бяхте отговорили по-добре щеше да е :) :) :) Майтапя се естествено,но ще е добре да ми отговорите,моля ви.Получавам противоречиви мнения отвсякъде.
Marto92
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stoianbs » 1 Март 2011, 12:02:12

Не знам как е в Дания,но в тук в Швеция без грам език поне работа няма да видиш.Моят съвет към теб е да понаучиш малко датски още докато си в България,за да не ти падне като гръм от ясно небе.Успех с начинанието! :-({|=
На жаргон и по душа съм лек - който ме познава знае,че съм добър човек!
Аватар
stoianbs
Тукашен
Тукашен

Мнениеот l0wrider » 3 Март 2011, 15:48:54

Наемите в Дания варират около 300 евро , хубавото е че обикновено всички сметки са включени, но лошото е че в общия случай жилищата са необзаведени, естествено ако те настанят в общежитие трябва да има някви мебели и ще излиза по-евтино. В началото ще имаш доста странинчи разходи докато научиш кое как и къде има оферти. Ако си намериш постоянна работа ще можеш изцяло сам да се издържаш , дори и с непълна работна седмица тука като минимум се води 100 крони /час около 12 -13 евро сам можеш да си направиш сметката, отделен е въпроса че намирането на работа изобщо не е лесна задача, доста трябва да разчиташ на късмет и на познати, ако имаш лекции всеки ден мисля че ще ти е трудно да ги съчетаваш добре образование и работа , точно по тази причина повечето хора си намират почасова работа на различни места. Хубавото е че Орхус е голям град и дава повече възможности. Ако научиш датски е огромен плюс и ако смяташ да оставаш по-дълго в Дания или се целиш в по-сериозна работа по мое мнение е задължителен.
l0wrider
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

обучение и издръжка в Дания

Мнениеот coolllboy » 17 Май 2011, 21:43:00

Здравейте. Имам желание да уча в ДАНИЯ.Но,не съм запознат с това какви разходи ще има и с какви труднисти ще се срещна.Знам че имам право на 15 часа работа (седнично),ако уча.И към 340евро за квартита като разходи.Кажете нощо по въпроса.Ако някои може да ми помогне най добре е да ми пише на скайпа (ivailo8882).Дали разходите ще са по-големи от приходите.
Благодаря ви предварително!!!
coolllboy
Нов потребител
Нов потребител

Re: обучение и издръжка в Дания

Мнениеот svenson » 22 Май 2011, 20:50:59

coolllboy написа:Здравейте. Имам желание да уча в ДАНИЯ.Но,не съм запознат с това какви разходи ще има и с какви труднисти ще се срещна.Знам че имам право на 15 часа работа (седнично),ако уча.И към 340евро за квартита като разходи.Кажете нощо по въпроса.Ако някои може да ми помогне най добре е да ми пише на скайпа (ivailo8882).Дали разходите ще са по-големи от приходите.
Благодаря ви предварително!!!

По принцип си зависи от теб и от това колко харчиш. За работа - можеш да работиш колкото искаш, това за 15те часа не е вярно. 340 евро за квартира - пак зависи. Ако си в по-големите градове, ще е по-скъпо, съответно в по-малките по-евтино. И пак е относително. Твърде вероятно е отначалото като дойдеш да харчиш повече пари, докато се ориентираш. После вече можеш да си намериш и по-евтина квартира и т.н. :)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот coolllboy » 23 Май 2011, 08:26:55

Мерси за отговора.Има ли някой който е там или който може да ме ориентира.За начин за кандидатстване,цени,живот.
coolllboy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Raphael » 24 Май 2011, 13:28:38

Да, както вече казаха по-горе, тези 15 часа са за граждани от страни извън ЕС. Пазарът на труда за нас българите тук в Дания е напълно отворен! (Дано не го затворят както в Холандия!) Това означава, че тук си наравно с датчаните в това отношение.
340€ си е нормално за квартира тук (имай предвид, че в цената е ВЪЗМОЖНО да се вкл. всички битови разходи, т.нар. forbrug, това е много важно да го знаеш дали ти се вкл. или не в цената). Тази цена е нормална ако живееш сам.
С намирането на работа може и да имаш проблем - очаквай нещо я в ресторант, я с чистене. В началото другаде ще ти е трудно! Зависи как харчиш, но да кажем около 7-8 дни работа на месец ще са ти достатъчни за да се издържаш (около 50 часа). Да каже, че малко съм ти завишил разходите, но все пак...

Кандидатстване: Влизаш в сайта на уни-то в който искаш да учиш, там пише всичко - какво ти изискват, колко ти искат за ТОЕФЛ, срокове (обикновено март, април) и т.н. Препоръчвам ти да се свържеш с човека, който отговаря за специалността, която си избрал и да пишеш, че искаш да кандидатстваш и т.н. че да не пропуснеш някой от необходимите документи или процедури.
Др вариант е чрез егенция - Интеграл, Хакес (вече не се казва така а е някаква естонска организация-не знам как се казва)
Raphael
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulgar » 9 Юни 2011, 10:40:42

Привет от мен :)

Имам няколко въпроса като за целта ще се опитам да обясня ситуацията. Приет съм в ИТ университета (софтуерни разработки) в Копенхаген в маг.програма от 4 семестъра. Най-големият проблем е с квартирата. Този ВУЗ няма общежития, а от международния офис са писали, че биха съдействали за намиране на квартира ако им пратя мейл до 1 юни за есенния семестър. Да, но тези умници са ми пратили писмо с отговор, че съм приет при тях, на 31 май, което е пристигнало вкъщи след 3-4 дни, т.е. след последната дата, на която мога да им пратя запитване за съдействие за помощ. Въпреки това аз на 5 юни им писах мейл, обясних им, че съм получил писмото след 1 юни, но оттогава нямам отговор от тях. В сайта им са посочени линкове към сайтове с квартири, но не мога да се ориентирам добре. В някои от тях пак съм изпуснал срокове, другаде иска някакви регистрации или пък попълването на данни е на датски език (аз ще карам маг. на английски, тъй че няма как да очакват да се оправя в сайт само на датски език). Другият ми проблем са парите. За някои от квартирите искат депозит от няколко месечни такси. Пък някак си аз съм навит да ги дам на място, но да не плащам предварително без подписан договор за наем. И другото свързано с парите, което ме тревожи, е че имам някаква малка сума пари като се надявам да намеря работа без претенции от вида на работата, поне в началото. Защото смятам да се издържам сам със спестените пари докъдето ми стигнат и след това ако хвана работа - добре, ако не - обратно в България. Питах за студентски кредит от българска банка, но там пък условието е да съм студент в бг вуз. Има други студентски кредити, където искат и поръчител и които реално са си потребителски кредити. Но както и да е, аз твърдо съм решил да замина за там, просто ми е нужно съдействие поне на първо време за намиране на квартира. Защото не мога да си позволя да замина за там без уредена квартира. Хотелите ще ми потрошат спестените пари за нула време. Относно стандарта на живот в Копенхаген какво да питам ... казвали са ми 700-800 евро на месец. Сигурно е така при положение, че най-евтините квартири са около 400 евро. Но само да стигна до там пък ако намеря работа добре. Все пак мисля, че в столицата шансът за намиране на всякакъв вид работа би трябвало да е най-голям. Да допълня, че съм в процес на кандидатстване и в Германия, ако някой може да каже нещо за там ... но не е сигурно дали ще ме приемат, иначе става въпрос за Кемниц (ИТ в автомобилостроенето, 3 семестър се правят някакви проекти съвместно с БМВ) и Аугсбург (софт.технологии). В Кемниц общежитията са около 150 евро, но ако зависи изцяло от мен бих избрал Копенхаген, макар че ако не намеря квартира до началото на август може това да ме прати в Германия или дори по-лошо да трябва да следвам тук. Защо не ми се следва тук? По програма за обмен изкарах 1 семестър в Чехия миналата учебна година. Дори имах желание да следвам там, но там таксите за маг. са по 1500 евро на семестър, отделно битовите разходи и това ме насочи към Германия и Дания, където смятам, че и почасова работа за студенти се намира по-лесно. В Чехия без чешки почти няма шанс да намериш работа. Както и да е, видях нивото там и се амбицирах да изкарам маг. в чужбина, отделно там ни бяха отпуснали по 300 евро на месец и аз в началото карах по-скромно, но видях, че тия пари са предостатъчни и отпуснах юздите. Реално там можех да изкарвам с моя начин на харчене с по 220 евро на месец без да съм жаден и гладен. Това ме навежда на мисълта, че би трябвало и в Копенхаген да е така, т.е. да ми стигат по около 600 евро, но дори да не е така, ще рискувам. Все пак вече имам и бакалавърска степен, свързана с ИТ, знам английски, не бих се притеснявал да работя каквото и да е в началото (ресторант, кухня, чистене) ...

Просто моля за съдействие за намиране на квартира в Копенхаген, по възможност да е близо до университета или да се стига чрез метро или нещо друго. Адресът на този вуз е Rued Langgaards Vej 7. Това общежитие http://www.tietgenkollegiet.dk/Default.aspx?AreaID=4 е близко до този вуз, но следващите възможни срокове за кандидатстване са в началото на август до средата на август, пък аз ако ходя трябва към 20 август да летя и да имам вече подсигурена квартира, тъй като ангажиментите в ИТ университета започват от 24 август. Моля ви, помогнете :)
Bulgar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот svenson » 11 Юни 2011, 15:19:42

Bulgar написа:Привет от мен :)

Имам няколко въпроса като за целта ще се опитам да обясня ситуацията. Приет съм в ИТ университета (софтуерни разработки) в Копенхаген в маг.програма от 4 семестъра. Най-големият проблем е с квартирата. Този ВУЗ няма общежития, а от международния офис са писали, че биха съдействали за намиране на квартира ако им пратя мейл до 1 юни за есенния семестър. Да, но тези умници са ми пратили писмо с отговор, че съм приет при тях, на 31 май, което е пристигнало вкъщи след 3-4 дни, т.е. след последната дата, на която мога да им пратя запитване за съдействие за помощ. Въпреки това аз на 5 юни им писах мейл, обясних им, че съм получил писмото след 1 юни, но оттогава нямам отговор от тях. В сайта им са посочени линкове към сайтове с квартири, но не мога да се ориентирам добре. В някои от тях пак съм изпуснал срокове, другаде иска някакви регистрации или пък попълването на данни е на датски език (аз ще карам маг. на английски, тъй че няма как да очакват да се оправя в сайт само на датски език). Другият ми проблем са парите. За някои от квартирите искат депозит от няколко месечни такси. Пък някак си аз съм навит да ги дам на място, но да не плащам предварително без подписан договор за наем. И другото свързано с парите, което ме тревожи, е че имам някаква малка сума пари като се надявам да намеря работа без претенции от вида на работата, поне в началото. Защото смятам да се издържам сам със спестените пари докъдето ми стигнат и след това ако хвана работа - добре, ако не - обратно в България. Питах за студентски кредит от българска банка, но там пък условието е да съм студент в бг вуз. Има други студентски кредити, където искат и поръчител и които реално са си потребителски кредити. Но както и да е, аз твърдо съм решил да замина за там, просто ми е нужно съдействие поне на първо време за намиране на квартира. Защото не мога да си позволя да замина за там без уредена квартира. Хотелите ще ми потрошат спестените пари за нула време. Относно стандарта на живот в Копенхаген какво да питам ... казвали са ми 700-800 евро на месец. Сигурно е така при положение, че най-евтините квартири са около 400 евро. Но само да стигна до там пък ако намеря работа добре. Все пак мисля, че в столицата шансът за намиране на всякакъв вид работа би трябвало да е най-голям. Да допълня, че съм в процес на кандидатстване и в Германия, ако някой може да каже нещо за там ... но не е сигурно дали ще ме приемат, иначе става въпрос за Кемниц (ИТ в автомобилостроенето, 3 семестър се правят някакви проекти съвместно с БМВ) и Аугсбург (софт.технологии). В Кемниц общежитията са около 150 евро, но ако зависи изцяло от мен бих избрал Копенхаген, макар че ако не намеря квартира до началото на август може това да ме прати в Германия или дори по-лошо да трябва да следвам тук. Защо не ми се следва тук? По програма за обмен изкарах 1 семестър в Чехия миналата учебна година. Дори имах желание да следвам там, но там таксите за маг. са по 1500 евро на семестър, отделно битовите разходи и това ме насочи към Германия и Дания, където смятам, че и почасова работа за студенти се намира по-лесно. В Чехия без чешки почти няма шанс да намериш работа. Както и да е, видях нивото там и се амбицирах да изкарам маг. в чужбина, отделно там ни бяха отпуснали по 300 евро на месец и аз в началото карах по-скромно, но видях, че тия пари са предостатъчни и отпуснах юздите. Реално там можех да изкарвам с моя начин на харчене с по 220 евро на месец без да съм жаден и гладен. Това ме навежда на мисълта, че би трябвало и в Копенхаген да е така, т.е. да ми стигат по около 600 евро, но дори да не е така, ще рискувам. Все пак вече имам и бакалавърска степен, свързана с ИТ, знам английски, не бих се притеснявал да работя каквото и да е в началото (ресторант, кухня, чистене) ...

Просто моля за съдействие за намиране на квартира в Копенхаген, по възможност да е близо до университета или да се стига чрез метро или нещо друго. Адресът на този вуз е Rued Langgaards Vej 7. Това общежитие http://www.tietgenkollegiet.dk/Default.aspx?AreaID=4 е близко до този вуз, но следващите възможни срокове за кандидатстване са в началото на август до средата на август, пък аз ако ходя трябва към 20 август да летя и да имам вече подсигурена квартира, тъй като ангажиментите в ИТ университета започват от 24 август. Моля ви, помогнете :)

За съжаление не мога да ти помогна за квартирата. Но това, което казваш за Германия и БМВ - ако бях на твое място и знаех немски, директно заминавам натам. В Германия е доста по-евтино и предполагам парите, които си заделил за Дания, ще ти стигнат за в Германия. Но пък знам, че да завършиш там е доста трудно. А и немския също е фактор, ако не го знаеш, защото в Дания можеш да се оправиш на английски, но в Германия си трябва техния език. И да се върна пак на квартирата - пиши им пак email на тези от университета в копенхаген, да ти съдействат по някакъв начин. Даже най-добре им се обади по телефона. Успех, и не се отказвай! :)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Raphael » 11 Юни 2011, 15:34:29

http://www.ledige-lejligheder.dk/?page= ... jer&area=4

Не съм в Кпх и не знам как по др начин бих могъл да помогна. Ето в този сайт можеш да видиш обяви за квартира за Кпх. Използвай гугъл транслейт най-добре. Уточнявам, че този сайт е безплатен!!!
Повечето от сайтовете за обяви са платени за да можеш да видиш контактите на наемодателя!
Raphael
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulgar » 13 Юни 2011, 12:45:25

Благодаря и на двама ви, че се отзовахте. В такъв момент всяка помощ е нужна. Имам някакъв напредък с квартирите, вече влезнах в контакт с няколко човека, но от унито ни вест, ни кост относно помощ. Относно Германия и Дания по принцип по начало имах намерение да кандидатствам в Швеция и Дания. Проблемът беше, че нямам документ за владеене на английски, а не ми се занимаваше с това да ходя на курсове и т.н., и се намериха няколко вуза в Германия и един в Дания, където приемат без документ. Но за Дания документи се подаваха до началото на април, а в Германия се почва тепърва. Та се получава така, че вече ако почна да си уреждам нещата за Дания, няма смисъл да кандидатствам в Германия. Ясно ми е, че в Кемниц е по-евтино от Копенхаген, но пък ми се струва, че именно възможността за намиране на почасова работа за студент, който знае само английски, е по-висока в Копенхаген. Немците са си немци. Веднъж питах едни полицаи във Виена на английски за нещо и те ми отговориха с жест - питах ги откъде да си взема билети и те ми посочиха машините за билети с пръст, е**си темерутите.Предполагам в Германия са същите магарета, докато за Дания съм чувал, че са по-благосклонни към англоговорящи чужденци. Отделно защо леко предпочитам специалността в Копенхаген - там се учат по -универсални неща, които човек може да работи навсякъде, докато в Кемниц ще се учат конкретни софтуерно-хардуерни системи и един вид ми се ограничава кръгът от възможности за работа. Вярно, че БМВ е БМВ, но ... това, че се работи с тяхна техника не гарантира нищо, не гарантира работа. Говорих с мои близки и те ме съветват да ида в Дания ...

Относно квартирите искам да питам нещо друго. Влезнах в контакт с дадени хора от Дания и те ми казват, че за да ми запазят стаята трябва да направя резервация, но как мога да съм сигурен, че след 2 месеца и нещо като ида там, че те ще ме чакат и ще ми пазят стаята. Толкова ли са коректни??? Не допускат ли, че бих могъл да ги излъжа? Не че ще го направя, но идвайки от България, ме гложди едно съмнение, че като ида там и може стаята вече да е заета от друг. Основателни ли са съмненията ми и как мога да бъда сигурен по време на преговори с даден наемодател?
Bulgar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulgar » 13 Юни 2011, 15:43:57

Да си уточня въпроса. Достигнах донякъде с двама частни хазяи, но и двамата искат от сега да им платя депозита? Как мога да съм сигурен? Все пак става въпрос за обяви по интернет. Не е ли рисковано да плащам по банков път без да съм видял на живо съответната квартира и човека, който ми я предлага. Да беше за общежитие щях да им платя, защото там нещата са по-ясни, но за частни лица ... а и все пак говорим за огромни суми.
Bulgar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 14 Юни 2011, 16:09:38

Внимавай с тия обяви по интернет.
Измамниците обикновено ти пишат цялата си житейска история по имейл-а.
Мога да дам пример с един, с който решихме да правим "преговори", за да видим докъде ще стигне и колко много ще си измисля. Той беше от Англия, строителен предприемач, който в момента е на обект в Китай. Купил е въпросният апартамент в Кпх за дъщеря си, която не помня защо живее тук. Та тя забременяла и ще се прибира в Англия при майка си и апартамента остава празен.

Обикновено става дума за големи апартаменти, обзаведени като от списание (снимки). Ключовете и документите "се изпращат по DHL".

И каквото и да му напишеш, бързо се връща изчерпателен отговор.

Не знам в твоя случай как е, но внимавай поне за такива :)
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

ПредишнаСледваща

Назад към Образование