• Advertisement

Как са общежитията на VIA в Хорсенс?

Напред, науката е слънце!

Как са общежитията на VIA в Хорсенс?

Мнениеот kamii » 23 Юни 2009, 14:26:43

Здравейте! ;]] незнам дали нацелих точния форум за въпроса ми, но искрено се надявам да е така ;]
та.. приеха ме във VIA University College в Хорсенс. Ии сега само остана да си запазя общежитие и стая. Ще се радвам много, ако има някой, който учи там, и даде съветче за някое приятно и не много скъпо общежитие ;] Знам, че са много и за всички мога да прочета в сайт-овете, но там е дадена само информация. Друго си да вземеш мнение от първа ръка ;]
Мерси предватително ;]
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Как са общежитията на VIA в Хорсенс?

Мнениеот lazar_lulchev » 30 Юни 2009, 08:51:01

Здравей!

Първо бих искал да те приветствам във форума на Дания. Също така бих искал и да те поздравя с успешния прием.

Аз не бих могъл да ти дам кой знае каква информация за общежитията в Хорсенс. Всъщност бил съм в града само няколко пъти. Виждал съм и две от общежитията. Виж, обаче имена не зная.
Първото общежитие беше разделено на "апартаменти". В смисъл такъв малка стая около 15 кв.м., малка кухня и баня с тоалетна. На мен това ми се вижда добре за един студент. Цените, ако не ме лъже паметта, бяха 2300 крони, но искаха да ги вдигат на 2500 крони. Имаше и протести на студентите в общежитията, но нямам идея дали се пребориха да запазят цените непроменени.
Второто общежитие изглеждаше доста по-различно от това което описах горе. Там стаите бяха просто стаи. Имаше обща баня и тоалетна на всеки етаж. Кунхята не успях да видя, но предполагам че също е била обща за всеки етаж. Цената си остава същата - 2300/2500 крони.

Пожелавам ти успех с търсенето.

Поздрави! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот kamii » 4 Юли 2009, 21:46:10

Здрастии :))
Мерси много за инф. Но аз отдавна си запазих стая, имах да спазвам някакъв краен срок. Едва ли ще е нещо кой знае ко, но някакси съм убедена, че ще е по-добре от Студентски град ;)
А пък като пристигнем сега новоприетите може да си направим някоя среща на българите в Дания ;)
Топли поздрави от слънчева Варна ;)))
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 4 Юли 2009, 22:51:26

Май си в някоя по-друга Варна...
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 7 Юли 2009, 11:28:46

kamii написа:Здрастии :))
Мерси много за инф. Но аз отдавна си запазих стая, имах да спазвам някакъв краен срок. Едва ли ще е нещо кой знае ко, но някакси съм убедена, че ще е по-добре от Студентски град ;)
А пък като пристигнем сега новоприетите може да си направим някоя среща на българите в Дания ;)
Топли поздрави от слънчева Варна ;)))

Няма да ти липсват българите в Хорсенс. Толкова много българи има там, че датския трудно ще го чуеш. ;)
Сбирки се правят много често. Такива на студенти пък има ежеседмично.

Поздрави!

п.п. Като видиш какви са общежитията не ни забравяй, ами ни разкажи как е там. Ще го оценим много аз, както и хората които също търсят информация като теб. :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот zulieta » 4 Март 2010, 09:03:39

Здравей Kamii,
видях темата ти във форума и реших да ти пиша.Синът ми сега кандидатства
във VIA и искам да получа повече информация директно от човек ,който е
там.Първо доволна ли си от Университета и самата подготовка и
обучение.Друго ,което ме вълнува е финансовата страна:какви разходи точно
имаш на месец и имаш ли възможност да работиш . Как са общежитията ,като
условия на живот) Май това е за сега,ще се радвам да получа отговора ти,че
нали знаеш - ние майките повече се вълнуваме от вас ;)

Поздрави, от не толкова слънчева тази зима Варна :))))
zulieta
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 5 Март 2010, 16:56:00

zulieta написа:Здравей Kamii,
видях темата ти във форума и реших да ти пиша.Синът ми сега кандидатства
във VIA и искам да получа повече информация директно от човек ,който е
там.Първо доволна ли си от Университета и самата подготовка и
обучение.Друго ,което ме вълнува е финансовата страна:какви разходи точно
имаш на месец и имаш ли възможност да работиш . Как са общежитията ,като
условия на живот) Май това е за сега,ще се радвам да получа отговора ти,че
нали знаеш - ние майките повече се вълнуваме от вас ;)

Поздрави, от не толкова слънчева тази зима Варна :))))

Стискаме палци момичето да се върне с малко информация за тези общежития, макар че силно се съмнявам. Малко хора се връщат тук да споделят нещо, веднъж получили информацията която им е била нужна! Жалко е! :(

Аз мога да ви кажа, че в Хорсенс не е много лесно да се намери работа, защото е малък град, но с късмет и търпение всичко става. Пък може да се намери в по-големия по население град Орхус, който не е много далеч от Хорсенс - 30 мин с влак.
Отностно разходите ... зависи! Да кажем, че за храна ще му трябват около 1000 датски крони (250 лв). Града е малък, така че не знам дали ще му трябва градския транспорт много, но не съм сигурен. Както и да е карта за градския е около 300 крони (75лв.) на месец, но може да има и студентско намаление, за съжаление не съм запознат с това. Остават дискотеките, ама те са непредвидими! :))))))

Поздрави и успех на сина Ви. :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kamii » 6 Март 2010, 19:49:41

Здравейте :)

дано не съм се забавила много с отговора :))
да започнем с университета - повече от доволна съм. преподавателите са невероятни - квалифицирани и много мили и винаги помагат. Университета е прекрасен и е снабден със всичко, повече за самата база може да прочетете в сайт-а. Аз съм наистина доволна от образованието тук. Различното е, че тук е по системата Project/Problem based learning и се изистват здрави нерви в началото докато се свикне :)
Общежитията - естествено според цената зависи качеството, но определено никъде нчма бродещи хлебарки или падащи тавани ;) цената варира от 2000 до 3500крони (повече информация в сайтовете или тук на място). Обикновено цената зависи от това колко е нова базата, колко е далеч от университета или дали е самостоятелна стая и т.н. Има и къщички, който се дават на студенти и пак излиза около 2000крони.
Разходите за храна може да са и много. Тук е Дания и си е скъпо. Ако си купува храната само от магазин 1000крони може би са достатъчни на месец. Ресторантите и въобще заведенията са доста скъпи, поне в сравнение с България. Дори парче пица е 40крони. Същото е и с питиетата - винаги са доста по-скъпи в заведенията. Но това не означава че не ходим по клубове, въпреки скромните ни финанси :) Дрехите не са много скъпи - винаги има разпродажби или намаления. Картата за автобус струва 340крони до колкото си спомням. Може да използва колело - Хорсенс е наистина малък. Но все пак е студено и вали и автобуса си е предимство ;) аз живея извън Хорсенс и просто ми се налага да го използвам. Няма студентски намаления за картите.
Работа - почти невъзможно. Казвам почти, защото се намира, особено при момчетата е по-лесно. Но почти навсякъде искат датски, поне основно ниво. Имам приятели, които работят в Аархус или Вайле (20тина минути с влак). Просто трябва да търсиш :)

Ако трябват още подробности - насреща съм :)
Също много информация за университета, образованието, живота в Дания можете да намерите в сайт-а на VIA.
Желая късмет с кандидатстването :))

поздрави от снежна и изненадващо днес, слънчева Дания :)
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 31 Март 2010, 06:33:34

Някой да има инфо за общежитията Egekollegiet hall of residence в град Gedved?? kamii?
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kamii » 1 Април 2010, 12:55:11

Nordic написа:Някой да има инфо за общежитията Egekollegiet hall of residence в град Gedved?? kamii?

хаха имам :D точно тук живея :) какво искаш да знаеш за милия ми скучен Гедвед :P
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 3 Април 2010, 13:42:24

Ами главно как стои въпроса с транспорта до Хорсенс? Има ли го, денонощен ли е? Как са самите сгради като цяло? Какво обзавеждане има?Такива неща, каквото споделиш все ще е полезно :)
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kamii » 4 Април 2010, 13:18:08

честно казано, препоръчвам ви да не живеете тук. приятно и спокойно е, но транспорта е убиващ.
тук живеем в къщички - собствена стая и обща кухня, за 4 човека. общо взето тук живеят само датчани. има един супермаркет, една сладкарница, и незнам какво още.. градчето е много малко, аз даже не бих го нарекла градче..
транспорта до Хорсенс е с автобус. от тук минават два автобуса, но са веднъж на 1 час дори повече. събота и неделя има може би 5-6 автобуса за целия ден. тези автобуси не ходят до VIA, т.е. за да стигнете до университета сменяте два.
картата за автобуса е малко по-скъпа до тук - 440 dkk, но от уни ни връщат 90 dkk. за сравнение билетчето от хорсенс до тук е 27 dkk, а градския е 19 dkk.
иначе си е наистина спокойно и приятно :) има много птички, дебели котки :P по улиците датчаните те поздавяват :)
а и стаите са си големички и удобни. мисля че в града не съм виждала толкова големи самостоятелни стаи. и си имат всичко - легло, бюро, гардероб, диван, и т.н.
и все пак, удобно е за живот ако имаш кола ;)
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 4 Април 2010, 16:09:37

A наема?
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kamii » 5 Април 2010, 12:51:34

1600 dkk
kamii
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 5 Април 2010, 13:00:27

УОУ! Това никак не е скъпо за общежитие! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Образование