• Advertisement

Кандидатстване с фирма-посредник

Напред, науката е слънце!

Re: Кандидатстване с фирма-посредник

Мнениеот Nordic » 13 Февруари 2010, 08:55:37

International Sales & Marketing Management :) Сори за късното включване ама, задачи задачи.....
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот canttellyou » 20 Февруари 2010, 03:20:22

Здравейте
В края на ноември бях приет във ВИА /за което много се радвам/. Та знаех че ще има интервю но когато се обадих на Интеграл ми казаха че нямя да има. Но виждам че Нордик е бил на интервю та искам да го питам дали преди интервюто е бил приет и дали са му казали нещо за общежитие и депозит ? Извинете за грешките но не съм свикнал с кирилица другия път ще се постарая :)
canttellyou
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 22 Февруари 2010, 09:20:50

Здравей,
Sorry за закъснението, ама...задачи. Така значи за интервюто- то се осъществи след като си подписах договора с университета. Демек след като бях документално приет. За депозити и общежития още не съм говорил, защото казват, че депозита за тази година не е бил уточнен все още. Ако искаш за да не ангажираме вниманието на целия форум, пиши ми на лични с кой контактуваш в Интеграл и на какъв етап си до момента.
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lazar_lulchev » 22 Февруари 2010, 14:41:20

Приятели, не мисля, че форумът би пострадал от малко ясното по цялостния процес за прием в Дания. Затова, моля не се притеснявайте, а просто си продължете дискусията тук. :) Аз също смятам да кандидатствам в Дания за магистратура и се интересувам каква е системата, макар че едва ли ще ползвам услугите на фирма посредник този път. :)

Поздрави :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Nordic » 23 Февруари 2010, 06:43:14

Лазаре, препоръчвам на всеки,който е решил да кандидатства в чужбина да го прави сам! Ако може. Фирмите посредници, страшно много те мотаят и не оценяват нервите, които хвърляш. Хубава идея, калпаво изпълнение, но това е нормално тук. След като получа крайният отговор от ВИА ще пиша тук подробно за процеса и за всички такси дати и подробности около кандидатстването с фирма посредник от България.

Поздрави!
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот mnemonic » 13 Март 2010, 09:42:04

Здравейте и от мен.
Аз също смятам да кандидатствам за магистратура в Дания. Чрез интеграл ;) Кандидатствах без посредници в Швеция и нямам повече нерви :D
Имам чувството, че съм закъсняла с подаването на документите обаче. Някой от вас подал ли е своите вече?
Аватар
mnemonic
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Nordic » 14 Март 2010, 07:53:35

По принцип мисля, че срока бе до края на Март месец, но не съм 100% сигурен. Това за Дания, важи както за бакалавърските степени така и за магистрите. Обаче за Швеция не знам, не съм се интересувал. Имаш ли някакъв отговор от Интеграл?
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lazar_lulchev » 15 Март 2010, 07:48:41

Nordic написа:Лазаре, препоръчвам на всеки,който е решил да кандидатства в чужбина да го прави сам! Ако може. Фирмите посредници, страшно много те мотаят и не оценяват нервите, които хвърляш. Хубава идея, калпаво изпълнение, но това е нормално тук. След като получа крайният отговор от ВИА ще пиша тук подробно за процеса и за всички такси дати и подробности около кандидатстването с фирма посредник от България.

Поздрави!

Здравей!

Вярвай ми, стигнал съм до същият извод още пролетта на 2009! :)

mnemonic написа:Здравейте и от мен.
Аз също смятам да кандидатствам за магистратура в Дания. Чрез интеграл ;) Кандидатствах без посредници в Швеция и нямам повече нерви :D
Имам чувството, че съм закъсняла с подаването на документите обаче. Някой от вас подал ли е своите вече?

Здравей mnemonic!

Принципно, ако сега си решил/а да кандидатстваш с Интеграл или която и да е посредическа агенция едва ли ще стане, защото техните срокове са до началото на Март. Принципно обаче крайният срок за подаване на документи в Дания е 1-ви Юни, ако не се лъжа, или ако не са го променили, но малко ме съмнява. За да потвърдят международните студенти, датчаните първо чакат да минат "матурите" в Дания и да разберат колко датчани ще учат във висшите учебни заведения там. След това остатъка се разпределя и сред международните студенти. Кажи ми, къде си решил/а да кандидатстваш и може да проверя, до кога са им сроковете за кандидатстване. :)

Поздрави! :)

П.П. mnemonic, няма да е лошо да идеш в темата за представяне във форум Дания, за да знаем как да се обръщаме към теб най-малкото! :)))
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Nordic » 19 Март 2010, 13:33:43

Така, ще се опитам да опиша цялостния процес по кандидатстване с фирма посредник, от това което бе при мен.
Значи да предположим, че ще се ползва услугата на посредническа фирма от България, а няма да кандидатствате сами.
Първо се ориентирате какво след това къде искате точно да учите. Проверявате на съответния университет, академия или колеж кое е представителството в БГ (коя фирма работи с тях), защото не всички посреднически фирми работят с всички университети, които предлагат обучение за чужденци, както и изискванията за прием- нива на сертификати, оценки или хорариум от диплома и така нататък. Отивате във фирмата и се запознавате със стъпките по, които се минава, дават ви форма за записване и подписвате договор за сътрудничество. След това избирате начина по, който да се удостоверят знанията по английски език. Освен стандартните TOEFL, IELTS, SAT, CAE и CPE повечето университети предлагат и собствен езиков тест, който може да се издържи в офиса на фирмата посредник срещу такса, в повечето случай тя е от 20 до 60 евро. Този изпит се състой от две части- писмена и/или тестова и устна. Не е задължително и двете части да са в един ден. Устната е под формата на интервю, което се провежда с представител на университета на живо в офиса на фирмата или по телефон, отново в офиса на фирмата. Ако не вземете изпита от първи път има още 2 (в повечето случай) опита, ама май не е желателно да се стига до там. Всеки следващ опит се заплаща като таксата е по- висока. След успешно преминаване на изпита се подписва договор между студента и университета, целта на този договор е да се гарантира, че няма да изоставите мястото и сте сериозни кандидати. В повечето случай се заплаща депозит от 200 до 400 лева, който в последствие се връща или се изплаща чрез учебници и помагала необходими за образованието по програмата. След подписването на договора се търси общежитие, малко от фирмите съдействат за това, да не кажа дори една или най- много две, но за радост от универистетите в повечето случай се получава пълно съдействие, но дори и да няма такова винаги можете да си резервирате квартира- частна, през интернет или по телефона, което в повечето случай се оказва по- добра идея. Университетските общежития искат депозит в повечето случай той е наема за два или три месеца, връща се при напускане на общежитието, когато всичко с мебелите и самата стая е наред. В противен случай- сещате се- депозит йок. Повечето общежития са обзаведени и в наема е включено- ток, вода и отопление, понякога, но не винаги и интернет.

Документи, които са необходими:
1. Преведена диплома за средно образование, ако превеждате във фирмата посредник в повечето случай не е необходимо легализиране.
2. Преведени на английски език два броя препоръки.
3. Мотивационно писмо написано на английски език. ( Относно това- доста хора го смятат за чиста формалност, но повярвайте- не е. То се разглежда сериозно и има голяма тежест при решенията на проверяващите. Дори мисля, че във Великобритания държат адски много на него, но нека тук да каже Лазар, все пак аз говоря за Дания.)
4. Удостоверение за издържат езиков тест. Ако има. (от някой по- горе споменатите)

Разходите, който бяха при мен възлизат на 250 лева. Това е само за такси към фирмата, преводи и пощенски разходи. Т.е. те нямат нищо общо с университета и депозитите към него както и не са възвращаеми.

Това е общо взето по нататък следва билети, транспорт и т.н.- все неща, които човек може да извърши напълно сам. Хубаво е да се пристигне на локацията десетина дни по- рано за да може да се запознаете с градът, университета, кръчмите или кой каквото иска.

Тази информация се отнася конкретно и само за Дания и университетите там. Ако съм изпуснал нещо всеки е свободен да добавя, но нека да е проверена информация, за да няма подведени хора.

Поздрави и успех на кандидат студентите!
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот mnemonic » 24 Март 2010, 21:45:54

Здравейте отново!
Първо благодарности на хората, които ми отговориха предния път.
Видях, че повечето хора във форума са против кандидатстването чрез посредници. Но мен ме притеснява следното нещо: при положение, че някои агенции имат споразумение с дадени университети, не означава ли това че кандидатите, които са кандидатствали без посредник автоматично минават на заден план?
В момента това е единственото нещо, което ме кара да се бавя с подаването на документи...
Благодаря предварително на всички за съвета :)
Аватар
mnemonic
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти

Мнениеот Wotch » 25 Март 2010, 11:28:22

Здравейте!

Малко късно, но и аз да дам мнение и да споделя опит :flower:

Миналата година кандидатствах тук за магистратура след бакалавър в България. По-лесен процес от това да кандидатстваш в Дания няма, според мен.
Ако ви трябва TOEFL (или друг сертификат)- записвате се за изпита и си го правите. От университета са посочили дали искат вие да им изпратите резултата или директно от организацията. Ако го изпращате вие, просто го прилагате с останалите документи.
CV-та и мотивационни писма - също сами си ги пишете, те са си индивидуални.
Българската диплома се превежда и легализира от десетките фирми, занимаващи се с "Преводи и легализация".

Не мисля, че съм пропуснала нещо :-k
Та всички тези документи си ги събирате и тези, които са повече от 1 страница ги съединявате прилежно с кламер, не с телбод - така бях чела някъде.
Плик А4, адреса на университета, изпращате и това е.

При някакви проблеми в документите, те ви се обаждат или ви пишат, казват ви какъв е проблема и заедно го оправяте. Аз имах проблем със "certified copy of the diploma", което било копие на преведената диплома, подпечатано от моя университет. Тъй като по принцип си живея в Дания, помолих приятел да направи това за мен в България, но от университата са казали, че 'нямат такава практика', след което и че не можело те да сложат печат на копие на диплома, която не била преведна от тях, въпреки че дипломата е легализирана и ясно се четат печатите на Министерството на външните работи и (в моя случай) Министерството на здравеопазването [-( След като обясних това на университета в Дания, те ме поканиха да отида и сами да ми подпечатат копията :thumbleft:

И не, кандидатите без посредник не минават на заден план?!

И искам да дам един задочен съвет на всички, решили да кандидатстват в Дания... Тъй като чета бг вестници, виждам широко разпространяваната информация как в Дания обучението е БЕЗПЛАТНО. Безплатно е това, че не плащаш семестриална такса. Толкова. Но никъде не казват колко скъпо е да си студент там - общежитие/квартира - нямат нищо общо с нашите, цените са си високи. Храна, забавления, учебници..... нищо не е безплатно, цените са високи. Работа не се намира много лесно - първо са датчаните, после са чужденците, владеещи датски, и чак след това са незнаещите датски. Имайте ги тези неща впредвид.

Но като заключение за кандидатстването с фирма посредник - ако искаш нещо да бъде направено добре, направи си го сам! Фирмите не знаят нищо повече от вас. А ако се съмнявате за нещо или не сте сигурни - пишете имейл на университета, ще ви отговорят много бързо.

Успех на всички!
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот l0wrider » 27 Март 2010, 13:12:42

Здравейте , много полезна информация има събрана тук . Бих искал да попитам някой кандидатствал ли е чрез http://www.dreamfoundation.eu/index и ако да да изкаже своите впечатления. Също така искам да разбера повече подробности за University of Southern Denmark ако някой има инфо от първа ръка. ПОздрави!
l0wrider
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Nordic » 27 Март 2010, 20:10:09

Здравей l0wrider,
Ако работиш със Светозар Димитров, то това ще е най- добрият вариянт в момента. Този човек е адски сериозен и коректен!! За съжаление когато кандидатствах, аз още не бяха започнали дейност, иначе със сигурност- това е човека!
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот l0wrider » 30 Март 2010, 18:02:26

Здарвейте отново, малко информация би ми била от полза. Относно самият процес на превод и легализация имам някои питания. Дали съм разбрал правилно : 1во трябва да се направи копие на дипломата за бакалавър на бг език и да се завери нотариално 2ро с това копие се отива в оторизирана от МВнР преводаческа фирма , там съответно правят превод на англ език и изпращат бг копието и превода за легализация 3то получаваш след известно време завереното бг копие и легализираният англ превод на дипломата. От тук ми идва на ум ако искам да си пусна документите на няколко места и навсякъде искат certified translated copy , трябва ли всяко следващо да минава по същата процедура на легализиране или как се процедира с едновременното легализиране на няколко копия. Ще има ли проблеми ако изпращам само копия на легализираният превод на дипломата ми, в тази връзка знаете ли дали не съществува централизирана система за кандидатстване в различни университети , както мисля че имаше за UK. Също така стандартното наше приложение към дипломата за висше образование на кои изисквания отговаря на датските университети , т.е. тъй като от един университет ми поискаха "officia transcripts" и "copies of curriculum" - по мое мнение именно приложението би трябвало да бъде отговор на това изискване. А как процедирате когато ви поискат учебен план с подробни описания от университета, ако се надявам на факултетната канцелария едва ли ще ме огрее :) .

Друго, за което бих се радвал да разбера е каква е разликата между започването през есенен или пролетен семестър. Видях, че на доста места са възможни и двете опции за кандидатстване със съотвени крайни срокове от рода на 1 май-юни /1 октомври-ноември.

п.с. за кандидатстване в Шотландия дали ваьи същата процедура или има допълнителни изисквания

Преварително благодаря за помощта ! :cheers:
l0wrider
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 1 Април 2010, 15:28:31

Мой съвет е да си кандидатствате сами без никакви фирми посредници, защото като на шега днес на 1-ви Април голяма фирма като Хакес Интернешънъл била фалирала и е преминала към ликвидация. Не мога да си го представя изобщо как се случва подобно нещо по средата на периода за кандидатстване, след като са прибрали парите на хиляди студенти от депозити и такси. Ужасно! :(

И мен ме завлякоха с някой лев, но моето е просто нищо в сравнение с всички тези кандидат-студенти, които не само са загубили пари, но са и пропиляли една година надявайки се, че всичко ще е наред, но уви не. :(

Поздрави!
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование