• Advertisement

Много за Firefox - как да си го персонализираме

Функен Мункен

Много за Firefox - как да си го персонализираме

Мнениеот vwpolo » 15 Март 2007, 23:02:39

Изображение

Отдавна се каня да я направя тази тема. Тя ще е в помощ на начинаещите с този браузър, както и свежа идея за някои от свикналите.
В случая инсталирането е най-лесното нещо, трудно е (за някои) след това да си го направят удобен. Съществуват хиляди темички, приложения, plug-in-и, търсачки и т.н... Ще направя малък каталог с препоръчителните.

1. Да го инсталираме! www.firefox.com - сваляме го и го инсталираме.

2. Сега трябва да си изберем кои бутони да стоят в менюто. Това го правим от Изглед - Лента с инструменти - Персонализиране. Грабваме си бутончето и го влачим. Оособено внимание искам да обърна на бутона "Нов подпрозорец". Това е чарът на Firefox - можете да си отваряте колкото си щете подпрозорци в само един отворен firefox. Това го може и Интернет Експлорър вече, обаче по-надолу ще видите, защо е по-готино тука :D

3. Избираме си темичка/скин. Тука всичко е строго въпрос на личен вкус. Ето тук са всички теми. А тази е моята любима. Тя дълго време беше най-използваната от потребителите на Firefox, ама сега като гледам други са я изместили. Лично аз така съм свикнал с нея, че нямам нужда от друга.

4. Сега трябва да сложим
Quicktime и Real Player. Естествено има и безплатни заместители - тук и тук. Аз исках да видя за какво иде реч и защо са безплатни и още съм с тях - няма никаква разлика май.

Трябва ни Java, Macromedia Flash Player и Shockwave. Цъкаме тук и тук и браузърът сам ще ни пита дали искаме да ги инсталираме. Естествено искаме! Firefox не работи с Майкрософтската java-машина, затова е необходимо да инсталирате тази на SUN. Тъй като Майкрософтската вече не ви трябва - ако имате проблем с това, тук пише как да я разкарате. Лично аз не помня какво съм правил.

Ако вече имате Adobe Reader/Adobe Acrobat, няма да се налага да инсталирате нещо допълнително.

5. Сега минаваме на най-важната част - addon-ите. Те са като малки програмки, които правят вашия лисичко толкова страхотен. Първо ще опиша тези, които аз ползвам, а след това ще очаквам от по-опитните да споделят опит с други.

- Video Downloader - С това можете да сваляте клипчетата от сайтове като YouTube и VBOX7. На линка е обяснено как.
- Flashgot - това си е чист Flashget, феновете знаят защо :)
- Forecastfox - Долу вдясно на браузъра ви показва прогнозата за времето за днеска, утре и вдруги ден. Готино е :)
- All in one Gestures!!! - най-гениалният адон според мен! Можете да управлявате браузъра ви с определени движения на мишката. Свиква се трудно, но свикнете ли няма да можете без него! Изключително много улеснява работата.
- BBCode - Изключително удобен адон. Помага при писането по форуми. Като цъкнете с дясното копче се появява едно допълнително меню за форматиране на текста.
- Smiley Xtra - Супер голяма колекция от смайлита. Цъквате на иконката и се отваря в дясната част на браузъра меню, където си избирате кое смайли да сложите. Групирани са в големи категории и са наистина много разнообразни.
- IEtab - някои сайтове се отварят по-добре в Интернет експлорър. Инсталирате си го това и вече виждате сайта в лисичкото, точно както би изглеждал в Интернет експлоорър! На мене например нетерата ми се отваря само така.
- Gspace - Ползвате пощата си в гугъл като FTP-сървър. Можете да сваляте и качвате файлове (<10МБ).

6. Горе, точно до мястото където пишете адресите на сайтовете има второ поле. Това е своеобразна търсачка и може да се настройва. Смисълът е, че не е задължително да отваряте сайта, за да търсите чрез него, а направо пишете това което търсите там. Като цъкнете на иконката на гугъла се отваря меню и ви пита къде да търсите. Лично аз съм си сложил немската и българска уикипедия и гугъла. Вие можете да си настроите други, ако са ви необходими тук.

7. Можете, както и в интернет експлорър де, да си сложите любимите и най-често посещаваните сайтове на "лентата с отметки". Ето как е при мене :). Това става, като отидете на желания сайт, цъкате дясно копче, "добавяне на отметка към тази страница" и в полето "създаване в" избирате "лента с отметки" и готово :)

Това е засега от мене. Темата предстои да се ъпдейтва разбира се, така че ще се радвам да давате и своя принос. Предимствата на лисичкото са много над майкрософтския му конкурент, но аз понеже изобщо не разбирам няма да спомена и малкото, които знам. За мене е достатъчно, че ми е доста по-удобен. Само допреди година нямах и понятие от него, но ми се наложи в университета да работя с него и взе че ми хареса :) Така че тук решението дали да смените интернета експлоръра си е въпрос на вкус.
Успех :D
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот estira » 15 Март 2007, 23:16:17

Записвам се в книгата за гости като фен номер две.

Mozilla Firefox - съвети, хитрости и светкавични команди
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот insatiable » 16 Март 2007, 01:01:47

Пишете ме фен номер 3. Любимите ми аддони са 3 :

1. На всеки 10 минути излиза въпрос за обща култура. Докато чакаш да ти зареди някой сайт пък, можеш да си прицъкаш 3-4 един след друг да се пробваш. Отговора се научава с един единствен клик (без да зарежда и милисекунда). Изключително полезен за обогатяване на общата култура. От тоя аддон главата ми е пълна с купища безполезни факти, които пък те карат да се чувстваш някак си по-интилигентин

2. Аддон за www.answers.com. Невероятен адд-он. Когато си сърфираш из нета и срещнеш непозната дума ,просто задържаш алт и цъкаш върху нея (дори не се налага да я маркираш!) и се отваря прозорче с информация от гореспоменатия сайт. Не знам как го правят , но става супер бързо и ако се наложи ръчно да отваряш сайта и да пишеш думата в търсачката отнема 10 пъти повече време. Аддон за многознайковци

3. Аддон за преглед на линкове. Омръзнало ли ви е да търсите нещо чрез гоогъл и да отваряте 5-6 сайта един след друг, като използвате командата "Back" ? Еми този аддон е за вас. С един единствен клик виждаш "preview" на линка и така не се налага да отваряш сайта. Пести се време. Има и функция след като маркираш дума и цъкнеш дясно копче на нея да търсиш думата в www.answers.com, www.wikipedia.com , www.google.com и т.н. Пригоден е и за сайтове като www.youtube.com , където можеш да даваш превюта и на клиповете ! Има и много готин туториал след като го инсталираш. Нещо което не намерих за All-in-One Gestures.

Ако има заинтересовани ще дам точни линкове.

vwpolo, дай малко инфо как се борави с тая програма, че много ме заинтересува. Въртя мишката като ненормален, натискам алтове, шифтове, скролове , не мога да го подкарам. Къде е цаката.
Аватар
insatiable
Роден писач
Роден писач

Статии: 1
Благодарено: 1 път

Мнениеот vwpolo » 16 Март 2007, 10:38:44

Значи, задържаш дясното копче и мърдаш мишката наляво. Това е Back.
Задържаш дясното копче, нагоре и наляво и се отваря левия ти подпрозорец.
За да видиш всичките жестове правиш надолу, надясно и пак надолу.
Жестовете могат и да се настройват. Например като задържа и дам надолу това ми е Page Down, а преди да го настроя беше "Отваряне на линка в нов прозорец"
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот insatiable » 16 Март 2007, 15:12:59

Хахах, всичко пробвах, но не и дясно копче ! Благодаря ти. Тоя аддон е просто ламборджини-то на адд-оновете. Демек адската гъзария :)
Аватар
insatiable
Роден писач
Роден писач

Статии: 1
Благодарено: 1 път

Мнениеот vwpolo » 16 Март 2007, 23:35:28

радвам се че успях да помогна
Аватар
vwpolo