• Advertisement

Международна здравна карта от България

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Какви документи трябва да нося с мен

Мнениеот azazel833 » 22 Март 2010, 15:08:14

lazar_lulchev написа:Azazel833, ти къде се намираш в момента ?

В Дания съм. Копенхаген. Здравни осигуровки си плащам тук. В Бъгария не съм плащал от години.
azazel833
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Какви документи трябва да нося с мен

Мнениеот DocWally » 22 Март 2010, 19:05:25

azazel833 написа:A тези които са в чужбина и нямат такава здравна карта как могат да си я набавят. Ако реша да се прибера в БГ за една седмица кво правя

Нищо не можеш да направиш освен да подадеш заявление за издаване на такава карта. Самата карта можеш да вземеш най-рано след 30 дни. Местната здравна каса може в рамките на 24 часа да ти издаде едно удостоверение, което ще важи до получаването на картата. Ако пътуваш в чужбина го носиш със себе си. Ако живееш за постоянно в чужбина трябва нотариално да упълномощиш някого да получи картата вместо теб.
Всичко това само, ако редовно си плащал здравни осигуровки в БГ - т.е. в твоя случай не можеш да получиш такава карта от БГ. Същата можеш да получиш в Дания - предполагам по същия начин щом там си плащал здравни вноски. Доколко ще ти я уважат в БГ вече е друг въпрос.
DocWally
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Re: Международна здравна карта от България

Мнениеот lazar_lulchev » 23 Март 2010, 12:07:20

Да, аз имам такава карта от Дания, но в крайна сметка за какво ти е българската здравна карта на теб azazel833 ?

Най-смешното е, че си проверявах статуса в сайта и излиза, че съм с непрекъснати здравни, при положение, че здравни осигуровки не съм плащал в България от три години. Не, че ме интересува какво смятат в България. Аз европейска здравна карта си имам и едва ли ще седнат да ни проверяват за здравни карти на летището или на някой граничен пункт, нали така ? Пък и да го направят си показваш чуждестранната такава и не би трябвало да има проблем, а такова извинение от рода на "Ние английски не разбираме" е направо смехутворно, защото не ми се побира в главата как може държавни служители да не говорят чужд език! :(
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот azazel833 » 23 Март 2010, 13:45:25

Приесних се, защото някой написа, че няма да те пуснат да напускаш страната / България / без такава карта. Към кого да се обърна тука в Дания за такава карта. А и как се казва тази карта на английски или датски, че ми е трудно да си преведа „здравноосигурителна„. #-o
azazel833
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 24 Март 2010, 16:07:52

На датски се казва Blå Sygesikringbevis, също както жълтата такава дето имаш и се поръчваше от един сайт, но сега не мога да се сетя кой беше сайта. Ще питам по-късно и ще пиша пак, кой е сайта. :)

На английски се казва Health Insurace Card или поне така мисля аз. :)

Поздрави! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Lomski » 5 Октомври 2012, 22:37:50

wizy написа:Здравейте и от мен.

Някой запознат ли е какво е положението относно европейската здравноосигурителна карта която може да ви се издаде в България. Еквивалент ли е на датската здравна застраховка? С една дума струва ли си човек да си изкара такава карта от България? Тук има теоритична информация http://www.nhif.bg/bg/EZK.phtml, но как е на практика?

Поздрави на всички.

Ако вече имате такава карта от милата татковина-добре е ,имате права на здравноосигурени в Дания.Но БГ картата е за 12 мес.после тр. да се смени с нова -според БГ законите/мн умно/.Така че ако мислите да учите или работите в Дания ..и евентуално се сдобиете с документи- жълта карта+ЦПР-/датско ЕГН/потърсете този линк-https://www.borger.dk/Sider/EU-sygesikringskortet-det-blaa-kort.aspx-------После-..Bestil EU-sygesikringskort (Det blå sygesikringskort)..........
Безплатна е картата и не е само за една година..а за 5! :cheers:

...
Аватар
Lomski
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот Lomski » 5 Октомври 2012, 22:42:14

А за глупости от рода на ..във или от БГ няма да те пуснат на границата/аерогарата/ без синя карта..забравете.Поредната измислица на болни хора.
Аватар
Lomski
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Предишна

Назад към Документи